Põhisisu juurde
Euroopa kodanikualgatuse foorum

ROHKEM ALGATUSI EUROOPA KODANIKELE

Uuendatud: 01/08/2018

Euroopa kodanikualgatuse eesmärk on muuta EL demokraatlikumaks, läbipaistvamaks ja kodanikusõbralikumaks. Kuid paljud selle paljulubava noore vahendiga algselt seotud lootused on endiselt täitmata. Lisaks vahendi tajutavatele bürokraatlikele takistustele ja tehnilistele puudujääkidele puudub sellel tõelise mõju avaldamiseks vajalik teave. ELis kirjutab meedia rohkem demokraatia puudujäägist kui Euroopa kodanikualgatusest. Selline avalikustamise puudumine takistab edukat osalemist ELi poliitikakujundamise protsessides.

Mõni kuu tagasi esitas Euroopa Komisjon reformiettepaneku, mida paljud on juba pikka aega nõudnud. Ettepaneku eesmärk on kasutada ära osalusvahendi kogu potentsiaali, lihtsustades kodanike jaoks küsimuste lisamist poliitilisse tegevuskavasse.

Lõpuks rohkem teavet? Euroopa Parlament lubab täita oma osa

Euroopa kodanikualgatuse peamine eesmärk on anda kodanikele võimalus lisada küsimusi ELi tasandi päevakorda, et luua kõnealuse teema kohta teavet ja saavutada suurem mõju poliitilisel tasandil. Teadlikkuse suurendamise kampaanial on vaid väike mõju, kuid konkreetsete muutuste saavutamiseks on vaja selleteemalist avalikku arutelu – see kehtib mitte ainult Brüsselis, vaid kõigis ELi riikides. Sellest tulenevalt on Euroopa Parlamendil kõik silmad selle väljakutsega tegelemisel.

Parlament on keskne Euroopa foorum, kus kodanike vajadusi ja muresid avalikult arutatakse. Seetõttu peaks tal olema oluline roll edukate Euroopa kodanikualgatuste järelmeetmetes. Hea uudis Brüsselist on see, et parlament on hiljuti teatanud kavatsusest esitada oma kodukorra muudatus, et tagada parlamendi täiskogu avalike arutelude korraldamine edukate algatuste üle.

See on suur samm õiges suunas. Nendest aruteludest saaks kasu ka Euroopa Parlament ise – võrreldes Euroopa Komisjoniga on ta aastate jooksul liiga sageli kannatanud meedia vähese tähelepanu all. Paljud algatused keskenduvad siiski vaidlusalustele ja vastuolulistele küsimustele, andes võimaluse tutvustada Euroopa kodanikualgatust nii kodanikele kui ka Euroopa Parlamendile endale.

Institutsiooniline arutelu keskendub osalusele

Olenemata sellest, kui kaugele jääb läbivaadatud määrus, annab see võimaluse teha käegakatsutavaid parandusi Euroopa kodanikualgatust reguleerivates eeskirjades. Sellega tagatakse, et algatuse registreerimine ja korraldamine on lihtsam ja kättesaadavam kõigile ELi kodanikele, kes soovivad seda vahendit kasutada.

Kuid see on midagi enamat kui see – ELi jaoks võib see tähistada üha avatuma ja läbipaistvama ea algust, kus see annab rohkem kaalu kodanikuosaluse uutele vormidele. Lõpuks võib see viia uue „osalemisarhitektuurini“, mis annab Euroopa kodanikele täiendavad osalemis- ja osalemisvõimalused. Mitte ainult Euroopa kodanikualgatus ei ole veel kaugeltki saavutanud oma täielikku demokraatlikku potentsiaali – see on ka EL ise!

Autorid

Dr Dominik Hierlemann

Dominik Hierlemann on Euroopas osalemise projekti juht Bertelsmann Stiftungi vanemekspert. Loengud kodanike osalemise uute meetodite kohta Konstanzi ülikoolis.

Christian Huesmann on Bertelsmann Stiftungi programmi „Demokraatia tulevik“ projektijuht.

Categories
Õigusraamistik

Kommenteerige

Kommentaaride esitamiseks peate end autentima või registreerima.
Vastutuse välistamine: Euroopa kodanikualgatuse foorumil avaldatud arvamused kajastavad üksnes nende autorite seisukohta. Neid ei saa mingil juhul pidada Euroopa Komisjoni ega Euroopa Liidu seisukoha väljenduseks.