Přejít na hlavní obsah
Fórum evropské občanské iniciativy

VÍCE INICIATIV PRO EVROPSKÉ OBČANY

Datum aktualizace: 01/08/2018

Cílem evropské občanské iniciativy je učinit EU demokratičtější, transparentnější a vstřícnější k občanům. Mnoho nadějí na tento slibný mladý nástroj, které původně vyvstaly, však zůstává nenaplněno. Kromě toho, že nástroj vnímá byrokratické překážky a technické nedostatky, postrádá potřebnou publicitu, aby měl skutečný dopad. V EU se sdělovací prostředky píší spíše o demokratickém deficitu než o evropské občanské iniciativě. Tato nedostatečná publicita je překážkou úspěšného zapojení do procesů tvorby politik EU v praxi.

Před několika měsíci předložila Evropská komise návrh reformy, který mnozí již dlouho požadovali. Cílem návrhu je využít veškerý potenciál participativního nástroje tím, že občanům usnadní zařazování otázek na politický program.

A konečně větší publicitu? Evropský parlament slibuje svou úlohu

Hlavním cílem evropské občanské iniciativy je umožnit občanům, aby zařadili témata na pořad jednání na úrovni EU ve snaze vytvořit publicitu ohledně dané otázky a dosáhnout většího dopadu na politické úrovni. Osvětová kampaň bude mít jen malý dopad sám o sobě, ale bude vyžadovat veřejnou diskusi o této otázce, aby bylo možné dosáhnout jakékoli konkrétní změny – to platí nejen v Bruselu, ale ve všech zemích EU. V důsledku toho je na Evropském parlamentu, aby se touto výzvou zabýval.

Parlament je ústředním evropským fórem, na němž se otevřeně diskutují o potřebách a obavách občanů. Měla by proto hrát významnou úlohu v návaznosti na úspěšné evropské občanské iniciativy. Dobrou zprávou z Bruselu je, že Parlament nedávno oznámil plány na předložení změny svého jednacího řádu s cílem zajistit, aby se veřejné parlamentní rozpravy na plenárním zasedání mohly konat o úspěšných iniciativách.

Jedná se o velký krok správným směrem. Z těchto diskusí by měl prospěch i samotný Evropský parlament – ve srovnání s Evropskou komisí v průběhu let příliš často trpěl nedostatkem pozornosti sdělovacích prostředků. Mnoho iniciativ se však zaměřuje na sporné a kontroverzní otázky a nabízí příležitost k tomu, aby se o evropské občanské iniciativě dozvěděli jak občané, tak i samotný Evropský parlament.

Institucionální diskuse se zaměřuje na participaci

Bez ohledu na to, jak dalekosáhlé bude revidované nařízení, poskytne příležitost k hmatatelnému zlepšení pravidel, jimiž se řídí evropská občanská iniciativa. Tím se zajistí, aby registrace a organizace iniciativy byly snazší a přístupnější pro každého občana EU, který chce nástroj využívat.

Pro EU by však tato reforma mohla znamenat počátek stále otevřenějšího a průhlednějšího věku, kdy dává větší váhu novým formám účasti občanů. Nakonec by to mohlo vést k nové „architekturě účasti“, která by evropským občanům poskytla další příležitosti k účasti a zapojení. Není to jen evropská občanská iniciativa, která ještě zdaleka nedosáhla svého plného demokratického potenciálu, ale je to také samotná EU!

Přispěvatelé

Dr. Dominik Hierlemann

Dominik Hierlemann je hlavním odborníkem na Bertelsmann Stiftung, vedoucí projektu „Účast v Evropě“. Přednáší nové metody účasti občanů na univerzitě v Konstanz.

Christian Huesmann je projektovým manažerem programu Bertelsmanna Stiftunga „Budoucnost demokracie“.

Categories
Regulační rámec

Připojit komentář

Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.
Prohlášení o vyloučení odpovědnosti: Vyjádření uvedená na Fóru evropské občanské iniciativy odrážejí pouze názory jejich autorů a nelze je v žádném případě považovat za vyslovení postoje Evropské komise nebo Evropské unie.
Jste připraveni zaregistrovat vlastní iniciativu?

Chcete některou z iniciativ podpořit? Potřebujete více informací o probíhajících nebo uzavřených iniciativách?