Prejsť na hlavný obsah
Fórum európskej iniciatívy občanov

Miestne kampane v Španielsku pripravujú pôdu pre európsku iniciatívu občanov s cieľom riešiť digitálnu priepasť v Európe

Dátum aktualizácie: 06/01/2021

Do rôznych miestnych iniciatív v Španielsku boli zapojení občania s cieľom nájsť riešenia digitálnej priepasti v centre problémov komunity. Vypracovali manifesty digitálneho začlenenia žien, migrantov, starších osôb a osôb so zdravotným postihnutím. Upozorňujú miestne orgány a susedov na potrebu preklenúť túto priepasť. Nedostatok základných digitálnych zručností a prístupu k internetu je však do určitej miery stále nevyriešený nielen v Španielsku, ale aj v európskom meradle. Miestne iniciatívy občanov sú prvým krokom väčšieho nástroja na požadovanie lepšieho prístupu a znalostí na využívanie digitálnych služieb.

ANA2

Podľa nedávnych hodnotení je digitálna priepasť v Európe naďalej veľká: občania EÚ so základnými digitálnymi zručnosťami v roku 2020 stále tvoria len 58 % obyvateľstva. Okrem toho 9,5 % občanov EÚ v priemere nikdy nemalo prístup k internetu. 54 % z nich sú osoby so zdravotným postihnutím, čo predstavuje pomer jednej z troch z nich. Krajiny severnej Európy sa však výrazne líšia od krajín východnej a južnej Európy. Vo Švédsku, Dánsku, Holandsku a Luxembursku zostáva digitálna negramotnosť na menej ako troch percentách obyvateľstva. V Bulharsku, Grécku, Portugalsku a Chorvátsku sa však pohybuje od 18 % do 24 %. V Španielsku je tento podiel v priemere 8 %.

V Španielsku rôzne obce vyvinuli obľúbené iniciatívy v kontexte programov sociálnej účasti, projektov a seminárov. Samotní ľudia sa spojili a hľadali riešenia proti digitálnej priepasti, ktorú považujú za jeden z najdôležitejších problémov svojich komunít. Napríklad komunita susedov, ktorá sa nachádza v Alcobendas (sever Madridu), sa zúčastnila na projekte podporovanom mestskou radou s názvom „Train, Organization and Act“. V tejto súvislosti napísali „mechanizmus na posilnenie telematických služieb“ s cieľom požadovať lepšie digitálne služby v meste. Ich cieľom je povzbudiť všetkých občanov, aby spolupracovali na dosiahnutí týchto cieľov.

 Medzitým sa vo Valencii, priemyselnom meste s takmer dvoma miliónmi obyvateľov, spojilo skupina 30 mimovládnych organizácií s cieľom podporiť iniciatívu „Internet je právo“. Napísali „mechanizmus pre digitálnu integráciu“ s cieľom požadovať opatrenia na odstránenie digitálnej priepasti a vyriešenie problému rodovej nerovnosti, pokiaľ ide o prístup k digitálnym službám a ich využívanie.

Je zrejmé, že tieto miestne iniciatívy zvyšujú informovanosť o význame digitálnej priepasti pre ľudský rozvoj, inkluzívnosť a zlepšovanie digitálnych kompetencií. Tieto manifesty sa zaoberajú rovnakým problémom, hoci boli spontánne navrhnuté dvoma rôznymi sektormi spoločnosti.

Takéto manifesty inšpirujú väčšiu informovanosť, ale chýbajú im konkrétne opatrenia, ktoré by vlády mali vykonať, čo by sa mohlo efektívne dosiahnuť prostredníctvom európskej iniciatívy občanov. Rozmer digitálnej priepasti v regióne môže byť príležitosťou na vypracovanie rozsiahlejšieho návrhu vzhľadom na to, že rozsah a rozsah digitálnych práv presahuje štátne hranice a zahŕňa európsku digitálnu sieť. Okrem toho v súčasnom kontexte cieľ „digitálnejšej a inkluzívnejšej spoločnosti“ v centre Európskeho piliera sociálnych práv poukazuje na potrebu uprednostniť návrh stratégií na odstránenie digitálnej priepasti v programe plánu obnovy po kríze.

ANA 3

Okrem toho právne právomoci Európskej komisie navrhovať osobitné opatrenia, ako je vytvorenie osobitných fondov alebo dotácií na prístup k digitálnym službám a ich využívanie, sú motiváciou prepojiť tieto miestne iniciatívy s európskym nástrojom inšpirovaným požiadavkami občanov, ako je európska iniciatíva občanov.

Napokon občania z určitej lokality – mesta alebo štátu – európskeho územia môžu viesť opatrenia na európskej úrovni založené na práve na prístup k internetu a na jeho používanie. Preto sú vítané pripomienky k návrhu európskej iniciatívy občanov týkajúcemu sa digitálnej dotácie, ktorá sa má začleniť do systému sociálnej ochrany každého členského štátu (najmä tých, ktorí sú v situácii sociálneho vylúčenia alebo ohrozenia chudobou).

ana bio

Prispievatelia

Ana Milena Carranza Carranza

Ana Milena Carranza Carranza je právničkou. Má doktorandské štúdium právneho štátu a globálneho riadenia a magisterské štúdium v odbore ekonomická analýza práva a verejných politík z Univerzity v Salamanke. Je dobrovoľníkom v združení Amigos MIRA España v mnohých oblastiach týkajúcich sa záruk v oblasti ľudských práv, digitálnej inklúzie a štúdií migrantov.

Odoslať komentár

Aby ste mohli pridávať poznámky, musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať.

Komentáre

Inactive user | 16/02/2021

La pandemia ha acelerado la transformación digital en medio de la sociedad actual. Esto acentúa las desigualdades sociales existentes y amplia los factores de vulnerabilidad a los que expuestas las familias con menos recursos. Es necesario crear medidas para fomentar el acceso y aprovechamiento de internet por parte de toda la sociedad, sin dejar a nadie atrás

Inactive user | 16/02/2021

Hoy más que nunca es de suma importancia terminar con la desigualdad entre las personas que pueden tener acceso o conocimiento en relación a las nuevas tecnologías y las que no. Este tipo de iniciativas aportan realmente al avance y crecimiento de la comunicación entre grupos sociales.

Inactive user | 18/02/2021

„Chcete študovať? Výborne! Prihláste sa na virtuálne kurzy, dnes je to veľmi jednoduché, je to v dosahu každého. Ale nemôžem, nemám internet“... je to, čo každý deň čelíme. Ľudia, ktorým hrozí sociálne vylúčenie, sú tí, ktorí najviac potrebujú našu podporu a ktorí sa z dôvodu digitálnej priepasti môžu čo najmenej dostať zo svojej situácie. Vytváraním iniciatív im môžeme pomôcť, aby skutočne mali kvalitné vzdelanie.

Inactive user | 13/03/2021

Je to zaujímavé čítanie. Myslím si, že v súčasnosti žijeme v digitálnej revolúcii, v ktorej sa internet pomaly stáva ľudským právom. Je vhodné, aby sa vyvinulo úsilie o konsolidáciu viacerých čiastkových snáh a ich nasmerovanie do Európskej komisie.

Želám si, aby sa táto iniciatíva rozšírila aj na zaručenie anonymity pri pripojení k verejným sieťam. Všimli som si, že mnohé koncové body wifi potrebujú na udelenie prístupu údaje o používateľovi, napríklad telefónne číslo, ale nie všetci používatelia majú telefónne číslo!Prístup na internet by sa mal poskytovať bez prekážok alebo obmedzení.

Vaše preskúmanie ma zaujíma, pokiaľ ide o digitálnu priepasť v iných krajinách, ktoré sú oveľa menej rozvinuté ako Európa, a dúfam, že ľudia začínajú uvedomovať, že internet sa stávajedinou platformou na uplatňovanie našej verejnej sféry.

Skvelá práca Ana Milena pre takýto rozsiahly výskum na túto tému a zviditeľňovanie tejto témy verejnosti. Vďaka AME za sponzorovanie tejto práce.  

Inactive user | 18/03/2021

Nerovnosť má mnoho tvárí a rýchla pandémia je jednou z nich: DIGITÁLNA OBLASŤ; Poukazuje na mnohé rozdiely v každodennom vývoji občanov. Nabádam miestne tímy, subjekty a susedov, aby podporovali takéto iniciatívy a aby sme na nikoho neodstúpeli.
Teraz je viac ako kedykoľvek predtým nevyhnutné, nevyhnutné a naliehavé... odstrániť digitálnu priepasť.
 

Vyhlásenie o vylúčení zodpovednosti: Názory vyjadrené na Fóre európskej iniciatívy občanov odrážajú výlučne stanovisko ich autorov a v žiadnom prípade ich nemožno považovať za názory odrážajúce stanovisko Európskej komisie alebo Európskej únie.