Ugrás a fő tartalomra
Az európai polgári kezdeményezés fóruma

A helyi spanyol kampányok megnyitják az utat az európai digitális szakadék kezelésére irányuló európai polgári kezdeményezés előtt

Frissítés dátuma: 06/01/2021

Spanyolországban különböző helyi kezdeményezésekben vettek részt a polgárok abban, hogy megoldásokat találjanak a közösségi problémák középpontjában álló digitális szakadékra. Írásos kiáltványokkal rendelkeznek a nők, a migránsok, az idősek és a fogyatékossággal élő személyek digitális befogadásáról. Felhívják a helyi hatóságok és a szomszédok figyelmét arra, hogy meg kell szüntetni a szakadékot. Az alapvető digitális készségek és az internethez való hozzáférés hiánya azonban bizonyos mértékig továbbra is függőben van nemcsak Spanyolországban, hanem európai szinten is. A helyi polgári kezdeményezések egy nagyobb eszköz első lépését jelentik, amely a digitális szolgáltatások használatához jobb hozzáférést és ismereteket követel meg.

ANA2

A közelmúltbeli értékelések szerint Európában továbbra is jelentős a digitális szakadék: az alapvető digitális készségekkel rendelkező uniós polgárok 2020-ban még mindig csak a lakosság 58% -át tették ki. Ráadásul az uniós polgárok átlagosan 9,5%-a soha nem fért hozzá az internethez. 54%-uk fogyatékossággal élő személy, ami egyharmaduknak felel meg. Az észak-európai országok azonban észrevehetően különböznek a kelet- és dél-európai országoktól. Svédországban, Dániában, Hollandiában és Luxemburgban a digitális írástudatlanság továbbra is a lakosság kevesebb mint három százaléka. Bulgáriában, Görögországban, Portugáliában és Horvátországban azonban 18% és 24% között mozog. Spanyolországban ez az arány átlagosan 8%.

Spanyolországban számos önkormányzat dolgozott ki népszerű kezdeményezéseket a társadalmi részvételi programok, projektek és műhelytalálkozók keretében. Maguk az emberek közösen kerestek megoldást a digitális szakadékra, amelyet közösségük egyik legfontosabb problémájának tekintenek. Például egy Alcobendasban (Madrid északi részén) található szomszédi közösség részt vett a városi tanács által támogatott, „Train, Organisation and Act” elnevezésű projektben. Ennek keretében „kiáltványt fogalmaztak meg a telematikai szolgáltatások megerősítésére”, hogy jobb digitális szolgáltatásokat követeljenek a városban. Céljuk, hogy minden polgárt arra ösztönözzenek, hogy működjenek együtt e célok elérése érdekében.

 Eközben Valenciában, egy közel kétmillió lakosú ipari városban egy 30 nem kormányzati szervezetből álló klaszter csatlakozott az „Internet jog” kezdeményezés népszerűsítésére. „A digitális befogadásról szóló nyilatkozatot” írtak, amelyben intézkedéseket követelnek a digitális szakadék megszüntetése és a digitális szolgáltatásokhoz való hozzáférés és azok használata tekintetében a nemek közötti egyenlőtlenség problémájának megoldása érdekében.

Egyértelmű, hogy ezek a helyi kezdeményezések felhívják a figyelmet a digitális szakadék jelentőségére a humán fejlődés, az inkluzivitás és a digitális kompetenciák fejlesztése szempontjából. Ezek a kiáltványok ugyanazzal a problémával foglalkoznak, bár a társadalom két különböző rétege spontán javaslatot tett rájuk.

Ezek a kiáltványok nagyobb tudatosságot váltanak ki, de hiányoznak a kormányok által végrehajtandó konkrét intézkedések, amelyeket egy európai polgári kezdeményezéssel hatékonyan el lehetne érni. A régióban a digitális szakadék dimenziója alkalmat adhat egy átfogóbb javaslat kidolgozására, tekintettel arra, hogy a digitális jogok hatálya és terjedelme meghaladja a nemzeti határokat, és európai alapú digitális hálózatot foglal magában. Emellett a jelenlegi helyzetben a „digitálisabb és befogadóbb társadalom” célkitűzése a szociális jogok európai pillérének középpontjában rámutat arra, hogy a válság utáni helyreállítási terv menetrendjében prioritásként kell kezelni a digitális szakadék megszüntetésére irányuló stratégiák kialakítását.

ANA 3

Emellett az Európai Bizottság arra vonatkozó jogi hatásköre, hogy konkrét intézkedéseket javasoljon, például speciális alapok létrehozását vagy a digitális szolgáltatásokhoz való hozzáférés és azok használatának támogatását, motiválja ezeket a helyi kezdeményezéseket egy olyan, a polgárok igényei által ihletett európai eszközhöz, mint például az európai polgári kezdeményezéshez kapcsolni.

Végül pedig az európai terület egy meghatározott helységéből – városából, városából vagy államából – származó polgárok európai szintű fellépéseket indíthatnak az internethez való hozzáférés és az internethasználat joga alapján. Ezért üdvözlendők az európai polgári kezdeményezés azon javaslatával kapcsolatos észrevételek, hogy a digitális támogatást be kell építeni az egyes tagállamok szociális védelmi rendszerébe (különösen azok esetében, akik társadalmi kirekesztés vagy szegénység kockázatának vannak kitéve).

ana bio

Közreműködők

Ana Milena Carranza Carranza

Ana Milena Carranza Carranza ügyvéd. Rendelkezik a jogállamisággal és a globális kormányzással foglalkozó doktori fokozattal, valamint a Salamancai Egyetem jog- és közpolitikák gazdasági elemzésével foglalkozó mesterfokozatával. Az Amigos MIRA España egyesület önkéntes kutatója az emberi jogi garanciákkal, a digitális befogadással és a migránsokkal kapcsolatos tanulmányokkal kapcsolatos számos témában.

Szóljon hozzá!

Észrevételek beírásához kérjük, jelentkezzen be vagy regisztráljon.

Hozzászólások

Inactive user | 16/02/2021

La pandemia ha acelerado la transformación digital en medio de la sociedad actual. Esto acentúa las desigualdades sociales existentes y amplia los factores de vulnerabilidad a los que expuestas las familias con menos recursos. Es necesario crear medidas para fomentar el acceso y aprovechamiento de internet por parte de toda la sociedad, sin dejar a nadie atrás

Inactive user | 16/02/2021

Hoy más que nunca es de suma importancia terminar con la desigualdad entre las personas que pueden tener acceso o conocimiento en relación a las nuevas tecnologías y las que no. Este tipo de iniciativas aportan realmente al avance y crecimiento de la comunicación entre grupos sociales.

Inactive user | 18/02/2021

„Tanulni szeretne? Nagyszerű! A virtuális kurzusokra való feliratkozás ma igen könnyű, mindenki számára elérhető. De nem tudom, hogy nem rendelkezem internettel”... Ez áll nap mint nap. A társadalmi kirekesztődés kockázatának kitett emberek azok, akiknek leginkább szükségük van támogatásunkra, és akik a digitális szakadék miatt a legkisebb mértékben ki tudnak lábalni helyzetükből. Kezdeményezések létrehozásával segíthetünk nekik abban, hogy valóban színvonalas oktatásban részesüljenek.

Inactive user | 13/03/2021

Ez egy ilyen érdekes szöveg. Úgy gondolom, hogy jelenleg egy olyan digitális forradalomban élünk, ahol az internet lassan emberi joggá válik. Örömünkre szolgál, hogy erőfeszítéseket kell tenni a több részrehajló erőfeszítések megszilárdítása és az európai bizottsághoz való eljuttatása érdekében.

Szeretném, ha ez a kezdeményezés az anonimitás garantálására is kiterjedne, miközben a nyilvános hálózatokhoz kapcsolódik. Számos wifi végpontot észleltem, hogy felhasználói adatokra, például telefonszámra van szükség a hozzáférés engedélyezéséhez, de nem minden felhasználó rendelkezik telefonszámmal!Az internet-hozzáférést akadályok és korlátozások nélkül kell biztosítani.

Az Ön által készített áttekintés felveti a kérdést, hogy milyen digitális szakadék áll fenn más országokban, amelyek sokkal kevésbé fejlettek, mint Európa, és remélem, hogy az emberek kezdik felfedezni, hogy az internet lesz azegyetlen platform a közéletünk gyakorlásához.

Nagy állás Ana Milena számára a témával kapcsolatos ilyen kiterjedt kutatásért és a nyilvánosság figyelmének felkeltéséért. Köszönetet mond az AME-nek ennek a munkának a finanszírozásáért.  

Inactive user | 18/03/2021

Az egyenlőtlenségnek számos aspektusa van, és ezek egyike a gyors világjárvány: DIGITÁLIS; Számos különbséget mutat a polgárok mindennapi fejlődésében. Arra biztatom a helyi csapatokat, szervezeteket és szomszédokat, hogy támogassák ezeket a kezdeményezéseket, és senkit se hagyjanak ki.
Most minden eddiginél sürgetőbb... a digitális szakadék felszámolása.
 

Felelősségkizáró nyilatkozat: Az európai polgári kezdeményezés fórumán megosztott vélemények kizárólag a véleménynyilvánító személy álláspontját tükrözik, és semmiképp sem tekinthetők sem az Európai Bizottság, sem az Európai Unió hivatalos álláspontjának.