Glavni sadržaj
Forum europske građanske inicijative

Lokalne španjolske kampanje otvaraju put europskoj građanskoj inicijativi za rješavanje digitalnog jaza u Europi

Ažurirano: 06/01/2021

Razne lokalne inicijative u Španjolskoj uključivale su građane kako bi pronašli rješenja za digitalni jaz u središtu problema zajednice. Imaju pisane manifeste za digitalnu uključenost žena, migranata, starijih osoba i osoba s invaliditetom. Skreću pozornost lokalnih vlasti i susjeda na potrebu za premošćivanjem jaza. Međutim, nedostatak osnovnih digitalnih vještina i pristupa internetu u određenoj je mjeri još uvijek na čekanju, ne samo u Španjolskoj, već i na europskoj razini. Lokalne građanske inicijative prvi su korak većeg instrumenta za zahtijevanje boljeg pristupa i znanja za korištenje digitalnih usluga.

ANA2

Prema nedavnim procjenama digitalni jaz u Europi i dalje je velik: građani EU-a s osnovnim digitalnim vještinama i dalje čine samo 58 % stanovništva u 2020. Nadalje, u prosjeku 9,5 % građana EU-a nikad nije pristupilo internetu. 54 % njih čine osobe s invaliditetom, što predstavlja omjer od jedne od njih. Međutim, zemlje sjeverne Europe znatno se razlikuju od zemalja istočne i južne Europe. U Švedskoj, Danskoj, Nizozemskoj i Luksemburgu digitalna nepismenost i dalje iznosi manje od tri posto stanovništva. Međutim, u Bugarskoj, Grčkoj, Portugalu i Hrvatskoj iznosi između 18 % i 24 %. U Španjolskoj taj udio u prosjeku iznosi 8 %.

U Španjolskoj su razne općine razvile popularne inicijative u kontekstu programa, projekata i radionica socijalnog sudjelovanja. Ljudi su se udružili u potrazi za rješenjima za digitalni jaz, koje smatraju jednim od najvažnijih problema svojih zajednica. Na primjer, zajednica susjeda smještena u Alcobendasu (sjevernom dijelu Madrida) sudjelovala je u projektu koji je podržalo Gradsko vijeće pod nazivom „Osposobljavanje, organizacija i zakon”. U tom su okviru napisali „manifest za jačanje telematskih usluga” kako bi zahtijevali bolje digitalne usluge u gradu. Njima se želi potaknuti sve građane na suradnju u postizanju tih ciljeva.

 U međuvremenu se u Valenciji, industrijskom gradu s gotovo dva milijuna stanovnika, skupini od 30 nevladinih organizacija pridružilo radi promicanja inicijative „Internet je pravo”. Napisali su „manifest za digitalnu uključenost” kako bi zatražili mjere za uklanjanje digitalnog jaza i rješavanje problema rodne nejednakosti u pristupu digitalnim uslugama i njihovoj upotrebi.

Jasno je da se tim lokalnim inicijativama podiže svijest o važnosti digitalnog jaza za ljudski razvoj, uključivost i poboljšanje digitalnih kompetencija. Ti se manifesti bave istim problemom iako su ih spontano predložila dva različita sektora društva.

Takvi manifesti nadahnjuju veću osviještenost, ali nedostaju konkretne mjere koje bi vlade trebale provesti, a koje bi se mogle učinkovito ostvariti europskom građanskom inicijativom. Dimenzija digitalnog jaza u regiji mogla bi biti prilika za izradu opsežnijeg prijedloga s obzirom na to da opseg i opseg digitalnih prava prelaze nacionalne granice i uključuju digitalnu mrežu sa sjedištem u Europi. Nadalje, u trenutačnom kontekstu cilj „digitalnijeg i uključivijeg društva” u središtu europskog stupa socijalnih prava ističe potrebu za davanjem prednosti osmišljavanju strategija za uklanjanje digitalnog jaza u programu plana oporavka od krize.

ANA 3

Osim toga, pravne nadležnosti Europske komisije za predlaganje posebnih mjera, kao što su stvaranje posebnih fondova ili subvencija za pristup digitalnim uslugama i njihovu upotrebu motivacija su za povezivanje tih lokalnih inicijativa s europskim instrumentom nadahnutim zahtjevima građana, kao što je europska građanska inicijativa.

Naposljetku, građani s određenog mjesta – grada, grada ili države – europskog teritorija mogu voditi aktivnosti na europskoj razini na temelju prava na pristup internetu i korištenje njime. Stoga se pozdravljaju primjedbe na prijedlog europske građanske inicijative o digitalnoj subvenciji koju treba uključiti u sustav socijalne zaštite svake države članice (posebno za one koji se nalaze u situacijama socijalne isključenosti ili opasnosti od siromaštva).

ana bio

Objavitelji

Ana Milena Carranza Carranza

Ana Milena Carranza Carranza je odvjetnica. Doktorirala je vladavinu prava i globalno upravljanje te magistrirala ekonomsku analizu prava i javne politike na Sveučilištu u Salamanci. Dobrovoljna je istraživačica u Udruzi Amigos MIRA España na brojnim temama povezanima s jamstvima ljudskih prava, digitalnom uključenosti i studijama o migrantima.

Unos komentara

Da biste mogli ostaviti komentar, morate proći provjeru autentičnosti ili se registrirati.

Komentari

Inactive user | 16/02/2021

La pandemia ha acelerado la transformación digital en medio de la sociedad actual. Esto acentúa las desigualdades sociales existentes y amplia los factores de vulnerabilidad a los que expuestas las familias con menos recursos. Es necesario crear medidas para fomentar el acceso y aprovechamiento de internet por parte de toda la sociedad, sin dejar a nadie atrás

Inactive user | 16/02/2021

Hoy más que nunca es de suma importancia terminar con la desigualdad entre las personas que pueden tener acceso o conocimiento en relación a las nuevas tecnologías y las que no. Este tipo de iniciativas aportan realmente al avance y crecimiento de la comunicación entre grupos sociales.

Inactive user | 18/02/2021

Želite li studirati? Odlično! Pretplatite se na virtualne tečajeve, danas je vrlo lako, svatko je dostupan. Međutim, ne mogu, nemam internet”... ovo je ono s kojim se svakodnevno suočavamo. Osobe kojima prijeti socijalna isključenost osobe su kojima je potpora najpotrebnija i koje zbog digitalnog jaza mogu barem izaći iz svoje situacije. Stvaranjem inicijativa možemo im pomoći da zaista imaju kvalitetno obrazovanje.

Inactive user | 13/03/2021

To je tako zanimljivo. Mislim da trenutačno živimo u digitalnoj revoluciji u kojoj internet polako postaje ljudsko pravo. Potrebno je uložiti napore kako bi se ujedinili višestruki razlomljeni napori i kako bi ih se dovelo do Europske komisije.
Ovu inicijativu
želim proširiti i na jamčenje anonimnosti tijekom povezivanja s javnim mrežama. Primijetio sam da su za mnoge krajnje točke bežičnog interneta potrebni korisnički podaci kao što je telefonski broj kako bi se omogućio pristup, ali nemaju svi korisnici telefonski broj!Pristup internetu trebao bi se odobriti bez prepreka ili ograničenja.

Vaša revizija me zanima o digitalnom jazu u drugim zemljama koje su daleko slabije razvijene od Europe i nadam se da će internet postatijedina platforma za ostvarivanje naše javne sfere.

Odličan posao Ana Milena za tako opsežno istraživanje o toj temi i za njegovo približavanje javnosti. Zahvaljujemo AME-u što je sponzorirao taj rad.  

Inactive user | 18/03/2021

Nejednakost ima mnogo lica, a jedna od njih je i brza pandemija: DIGITALNI SEKTOR; Vidljive su brojne razlike u svakodnevnom razvoju građana. Potičem lokalne timove, subjekte i susjede da podrže takve inicijative i da nitko ne bude isključen.
Sada je više nego ikad prije potrebno hitno... kako bi se iskorijenio digitalni jaz.
 

Izjava o ograničenju odgovornosti: Mišljenja izražena na forumu europske građanske inicijative isključivo odražavaju stajalište njihovih autora i ni na koji se način ne mogu smatrati odrazom stajališta Europske komisije ili Europske unije.