Preskoči na glavno vsebino
Forum evropske državljanske pobude

Lokalne španske kampanje utirajo pot evropski državljanski pobudi za odpravo digitalnega razkoraka v Evropi

Spremenjeno dne: 06/01/2021

Različne lokalne pobude v Španiji so vključevale državljane, da bi našli rešitve za digitalno vrzel v središču problemov skupnosti. Imajo pisne manifeste za digitalno vključevanje žensk, migrantov, starejših in invalidov. Lokalne oblasti in sosede opozarjajo, da je treba zapolniti vrzel. Vendar je pomanjkanje osnovnih digitalnih znanj in spretnosti ter dostopa do interneta do neke mere še vedno odprto, ne le v Španiji, temveč tudi na evropski ravni. Lokalne državljanske pobude so prvi korak širšega instrumenta, ki zahteva boljši dostop in znanje za uporabo digitalnih storitev.

ANA2

Glede na nedavne ocene je digitalni razkorak v Evropi še vedno velik: državljani EU z osnovnimi digitalnimi znanji in spretnostmi v letu 2020 še vedno predstavljajo le 58 % prebivalstva. Poleg tega 9,5 % državljanov EU v povprečju še nikoli ni imelo dostopa do interneta. 54 % jih je invalidov, kar je eden od treh. Vendar se severnoevropske države precej razlikujejo od držav vzhodne in južne Evrope. Na Švedskem, Danskem, Nizozemskem in v Luksemburgu digitalna nepismenost ostaja pri manj kot treh odstotkih prebivalstva. V Bolgariji, Grčiji, na Portugalskem in Hrvaškem pa znaša med 18 % in 24 %. V Španiji je ta delež v povprečju 8 %.

V Španiji so različne občine razvile priljubljene pobude v okviru programov, projektov in delavnic za družbeno udeležbo. Ljudje so se združili pri iskanju rešitev za digitalno vrzel, ki so po njihovem mnenju ena najpomembnejših težav svojih skupnosti. Skupnost sosedov v Alcobendasu (sever Madrida) je na primer sodelovala v projektu, ki ga je podprl mestni svet in se imenuje „Usposabljanje, organizacija in ukrepanje“. V tem okviru so napisali „manifest za krepitev telematskih storitev“, da bi zahtevali boljše digitalne storitve v mestu. Vse državljane nameravajo spodbuditi k sodelovanju pri doseganju teh ciljev.

 V Valenciji, industrijskem mestu s skoraj dvema milijonoma prebivalcev, se je skupina 30 nevladnih organizacij združila v promocijo pobude „Internet je pravica“. Napisali so „manifest za digitalno vključevanje“, da bi zahtevali ukrepe za odpravo digitalnega razkoraka in odpravo problema neenakosti spolov pri dostopu do digitalnih storitev in njihovi uporabi.

Jasno je, da te lokalne pobude ozaveščajo o pomenu digitalnega razkoraka za človekov razvoj, vključenost in izboljšanje digitalnih kompetenc. Ti manifesti obravnavajo isti problem, čeprav sta jih spontano predlagala dva različna sektorja družbe.

Takšni manifesti spodbujajo večjo ozaveščenost, vendar ne vključujejo konkretnih ukrepov, ki bi jih morale izvesti vlade, kar bi bilo mogoče učinkovito doseči z evropsko državljansko pobudo. Razsežnost digitalne vrzeli v regiji je lahko priložnost za oblikovanje obsežnejšega predloga, saj področje uporabe in obseg digitalnih pravic presegata nacionalne meje in vključujeta evropsko digitalno omrežje. Poleg tega v sedanjih razmerah cilj „bolj digitalne in vključujoče družbe“ v središču evropskega stebra socialnih pravic poudarja, da je treba v agendi načrta za okrevanje po krizi dati prednost oblikovanju strategij za odpravo digitalnega razkoraka.

ANA 3

Poleg tega so pravne pristojnosti Evropske komisije za predlaganje posebnih ukrepov, kot je ustanovitev posebnih skladov ali subvencij za dostop do digitalnih storitev in njihovo uporabo, motivi za povezavo teh lokalnih pobud z evropskim instrumentom, ki temelji na zahtevah državljanov, kot je evropska državljanska pobuda.

Državljani določenega kraja – mesta ali države – evropskega ozemlja lahko vodijo ukrepe na evropski ravni, ki temeljijo na pravicah do dostopa do interneta in njegove uporabe. Zato so dobrodošle pripombe o predlogu evropske državljanske pobude o digitalni subvenciji, ki jo je treba vključiti v sistem socialne zaščite vsake države članice (zlasti za tiste, ki so socialno izključeni ali jim grozi revščina).

ana bio

Avtorji člankov

Ana Milena Carranza Carranza

Ana Milena Carranza Carranza je odvetnica. Doktorat iz pravne države in globalnega upravljanja ter magisterij iz ekonomske analize prava in javne politike na Univerzi v Salamanci. Je prostovoljna raziskovalka v združenju Amigos MIRA España na številnih področjih, povezanih z jamstvi za človekove pravice, digitalno vključenostjo in študijami migrantov.

Komentiraj

Za dodajanje komentarjev se morate avtenticirati ali registrirati.

Komentarji

Inactive user | 16/02/2021

La pandemia ha acelerado la transformación digital en medio de la sociedad actual. Esto acentúa las desigualdades sociales existentes y amplia los factores de vulnerabilidad a los que expuestas las familias con menos recursos. Es necesario crear medidas para fomentar el acceso y aprovechamiento de internet por parte de toda la sociedad, sin dejar a nadie atrás

Inactive user | 16/02/2021

Hoy más que nunca es de suma importancia terminar con la desigualdad entre las personas que pueden tener acceso o conocimiento en relación a las nuevas tecnologías y las que no. Este tipo de iniciativas aportan realmente al avance y crecimiento de la comunicación entre grupos sociales.

Inactive user | 18/02/2021

„Ali želite študirati? Odlično! Naročite se na virtualne tečaje, danes je zelo enostavno in je v dosegu vseh. Vendar ne morem imeti interneta.“... To je tisto, s katerim se srečujemo vsak dan. Ljudje, ki jim grozi socialna izključenost, so tisti, ki našo podporo najbolj potrebujejo in ki se zaradi digitalnega razkoraka vsaj lahko izognejo svojemu položaju. Z ustvarjanjem pobud jim lahko pomagamo, da imajo resnično kakovostno izobrazbo.

Inactive user | 13/03/2021

To je tako zanimivo razumevanje. Menim, da trenutno živimo v digitalni revoluciji, v kateri internet počasi postaja človekova pravica. Vredno je, da si prizadevamo utrditi več razdrobljenih prizadevanj in jih privesti v evropsko komisionijo.

Želim si, da bi se ta pobuda razširila tudi na zagotavljanje anonimnosti, ko je povezana z javnimi omrežji. Opazil sem, da številne končne točke wifi zahtevajo uporabniške podatke, kot je telefonska številka, vendar nimajo vsi uporabniki telefonske številke!Dostop do interneta bi moral biti zagotovljen brez ovir ali omejitev.

Vaš pregled me sprašuje o digitalnem razkoraku v drugih državah, ki so veliko manj razvite od Evrope, in upam, da bodo ljudje začeli spoznati, da internet postajaedina platforma za uveljavljanje naše javne sfere.

Odlična delovna mesta Ana Milena za tako obsežno raziskavo o tej temi in za ozaveščanje javnosti o tej temi. Zahvaljujoč AME je sponzoriral to delo.  

Inactive user | 18/03/2021

Neenakost se sooča z mnogimi, med njimi je tudi hitra pandemija: DIGITALNI SEKTOR, Kaže na številne razlike v vsakodnevnem razvoju državljanov. Lokalne ekipe, entitete in sosede spodbujam, naj podprejo takšne pobude in da nihče ne izstopi.
Bolj kot kdaj koli prej je nujno, da se odpravi digitalni razkorak.
 

Izjava o omejitvi odgovornosti: Mnenja, izražena na forumu o evropski državljanski pobudi, odražajo izključno mnenja avtorjev in nikakor ne odražajo stališč Evropske komisije ali Evropske unije.