Pāriet uz galveno saturu
Eiropas pilsoņu iniciatīvas forums

Spānijas vietējās kampaņas paver ceļu Eiropas pilsoņu iniciatīvai, lai novērstu digitālo plaisu Eiropā

Atjaunināšanas datums: 06/01/2021

Dažādas vietējās iniciatīvas Spānijā ir iesaistījušas iedzīvotājus, lai apzinātu risinājumus digitālās plaisas novēršanai, kas ir kopienas problēmu centrā. Viņiem ir rakstiski manifesti sieviešu, migrantu, vecāka gadagājuma cilvēku un personu ar invaliditāti digitālai iekļaušanai. Viņi vērš vietējo pašvaldību un kaimiņvalstu uzmanību uz nepieciešamību novērst šo plaisu. Tomēr digitālo pamatprasmju un interneta piekļuves trūkums zināmā mērā joprojām nav atrisināts ne tikai Spānijā, bet arī Eiropas mērogā. Vietējās pilsoņu iniciatīvas ir pirmais solis lielāka instrumenta izveidē, lai pieprasītu labāku piekļuvi un zināšanas digitālo pakalpojumu izmantošanai.

ANA2

Saskaņā ar nesenajiem novērtējumiem digitālā plaisa Eiropā joprojām ir liela: ES iedzīvotāji ar digitālajām pamatprasmēm 2020. gadā joprojām veido tikai 58 % iedzīvotāju. Turklāt vidēji 9,5 % ES iedzīvotāju nekad nav piekļuvuši internetam. 54 % no viņiem ir personas ar invaliditāti, kas ir attiecība pret katru trešo personu. Tomēr Ziemeļeiropas valstis ievērojami atšķiras no Austrumeiropas un Dienvideiropas valstīm. Zviedrijā, Dānijā, Nīderlandē un Luksemburgā digitālā analfabētisma īpatsvars joprojām ir mazāk nekā trīs procenti iedzīvotāju. Tomēr Bulgārijā, Grieķijā, Portugālē un Horvātijā tā svārstās no 18 % līdz 24 %. Spānijā šis īpatsvars vidēji ir 8 %.

Spānijā dažādas pašvaldības ir izstrādājušas populāras iniciatīvas saistībā ar sociālās līdzdalības programmām, projektiem un darbsemināriem. Paši cilvēki ir apvienojušies, meklējot risinājumus digitālās plaisas novēršanai, ko viņi uzskata par vienu no viņu kopienu būtiskākajām problēmām. Piemēram, kaimiņu kopiena, kas atrodas Alkobendasā (Madrides ziemeļos), piedalījās pilsētas domes atbalstītā projektā “Train, Organization and Act”. Šajā sakarā viņi ir uzrakstījuši “manifesto telemātikas pakalpojumu stiprināšanai”, lai pieprasītu labākus digitālos pakalpojumus pilsētā. To mērķis ir mudināt visus iedzīvotājus sadarboties, lai sasniegtu šos mērķus.

 Savukārt Valensijā, kas ir rūpniecības pilsēta ar gandrīz diviem miljoniem iedzīvotāju, 30 NVO apvienojušās kopā, lai popularizētu iniciatīvu “Internets ir tiesības”. Viņi ir rakstījuši “Digitālās iekļaušanas manifestu”, lai pieprasītu pasākumus digitālās plaisas novēršanai un dzimumu nevienlīdzības problēmas risināšanai saistībā ar piekļuvi digitālajiem pakalpojumiem un to izmantošanu.

Ir skaidrs, ka šīs vietējās iniciatīvas palielina informētību par digitālās plaisas nozīmi cilvēces attīstībā, iekļautībā un digitālo kompetenču uzlabošanā. Šie manifesti attiecas uz vienu un to pašu problēmu, lai gan tos spontāni ierosināja divi dažādi sabiedrības slāņi.

Šādi manifesti veicina lielāku informētību, bet tajos trūkst konkrētu pasākumu, kas valdībām būtu jāīsteno, un ko varētu efektīvi sasniegt ar Eiropas pilsoņu iniciatīvu. Digitālās plaisas dimensija reģionā var būt iespēja izstrādāt plašāku priekšlikumu, ņemot vērā to, ka digitālo tiesību darbības joma un apjoms pārsniedz valstu robežas un ietver Eiropas līmeņa digitālo tīklu. Turklāt pašreizējā kontekstā mērķis “digitālāka un iekļaujošāka sabiedrība” Eiropas sociālo tiesību pīlāra centrā norāda uz nepieciešamību krīzes atveseļošanas plāna darba kārtībā par prioritāti noteikt stratēģiju izstrādi digitālās plaisas novēršanai.

ANA 3

Turklāt Eiropas Komisijas juridiskā kompetence ierosināt īpašus pasākumus, piemēram, izveidot īpašus fondus vai subsīdijas piekļuvei digitālajiem pakalpojumiem un to izmantošanai, ir motivācija saistīt šīs vietējās iniciatīvas ar Eiropas instrumentu, kura pamatā ir pilsoņu prasības, piemēram, Eiropas pilsoņu iniciatīvu.

Visbeidzot, pilsoņi no noteiktas Eiropas teritorijas pilsētas, pilsētas vai valsts var vadīt pasākumus Eiropas mērogā, pamatojoties uz tiesībām piekļūt internetam un izmantot to. Tādējādi tiek atzinīgi vērtēti komentāri par EPI priekšlikumu par digitālo subsīdiju, kas jāintegrē katras dalībvalsts sociālās aizsardzības sistēmā (jo īpaši tiem, kuri atrodas sociālās atstumtības vai nabadzības riska situācijā).

ana bio

Autori

Ana Milena Carranza Carranza Carranza

Ana Milena Carranza Carranza ir juriste. Viņai ir doktora grāds tiesiskuma un globālās pārvaldības jomā un tiesību un valsts politikas ekonomiskās analīzes maģistra grāds Salamankas Universitātē. Viņa ir brīvprātīga pētniece apvienībā Amigos MIRA España vairākos jautājumos, kas saistīti ar cilvēktiesību garantijām, digitālo iekļaušanu un migrantu studijām.

Ierakstīt komentāru

Lai varētu pievienot komentārus, jums ir jāautentificējas vai jāreģistrējas.

Komentāri

Inactive user | 16/02/2021

La pandemia ha acelerado la transformación digital en medio de la sociedad actual. Esto acentúa las desigualdades sociales existentes y amplia los factores de vulnerabilidad a los que expuestas las familias con menos recursos. Es necesario crear medidas para fomentar el acceso y aprovechamiento de internet por parte de toda la sociedad, sin dejar a nadie atrás

Inactive user | 16/02/2021

Hoy más que nunca es de suma importancia terminar con la desigualdad entre las personas que pueden tener acceso o conocimiento en relación a las nuevas tecnologías y las que no. Este tipo de iniciativas aportan realmente al avance y crecimiento de la comunicación entre grupos sociales.

Inactive user | 18/02/2021

“Vai vēlaties studēt? Lieliski! Abonējiet virtuālos kursus, šodien tas ir ļoti viegli, tas ir pieejams ikvienam. Bet es nevaru, man nav interneta”... tas ir tas, ar ko mēs saskaramies katru dienu. Sociālās atstumtības riskam pakļauti cilvēki ir tie, kuriem visvairāk vajadzīgs mūsu atbalsts un kuri digitālās plaisas dēļ vismaz var izkļūt no savas situācijas. Izstrādājot iniciatīvas, mēs varam palīdzēt viņiem patiešām iegūt kvalitatīvu izglītību.

Inactive user | 13/03/2021

Tā ir tik interesanta lasīšana. Domāju, ka pašlaik mēs dzīvojam digitālajā revolūcijā, kur internets lēnām kļūst par cilvēktiesībām. Ir jauki, ka tiek pieliktas pūles, lai konsolidētu daudzveidīgus centienus un nodotu tos Eiropas Komisijai.

Vēlos, lai šī iniciatīva attiektos arī uz anonimitātes nodrošināšanu, vienlaikus nodrošinot pieslēgumu publiskajiem tīkliem. Esmu pamanījis, ka daudziem wifi galapunktiem ir nepieciešami lietotāja dati, piemēram, tālruņa numurs, lai piešķirtu piekļuvi, bet ne visiem lietotājiem ir tālruņa numurs!Piekļuve internetam būtu jānodrošina bez šķēršļiem vai ierobežojumiem.

Jūsu pārskats liek man šaubīties par digitālo plaisu citās valstīs, kas ir daudz mazāk attīstītas nekā Eiropa, un ceru, ka cilvēki sāk apzināties, ka internets kļūst parvienīgo platformu mūsu publiskās sfēras īstenošanai.

Lielisks darbs Ana Milena tik plašai izpētei par šo tematu un tā popularizēšanai sabiedrībā. Pateicoties AME par šā darba sponsorēšanu.  

Inactive user | 18/03/2021

Nevienlīdzībai ir daudzas problēmas, un straujā pandēmija ir viena no tām: DIGITĀLĀS TEHNOLOĢIJAS, Tas liecina par daudzām atšķirībām iedzīvotāju ikdienas attīstībā. ES aicinu vietējās komandas, vienības un kaimiņus atbalstīt šādas iniciatīvas, un mēs visi neatstājamies no viena.
Tagad vairāk nekā jebkad agrāk ir steidzami un steidzami jāizskauž digitālā plaisa.
 

Atruna: EPI forumā paustie viedokļi atspoguļo tikai to autoru uzskatus un nekādā gadījumā nav uzskatāmi par Eiropas Komisijas vai Eiropas Savienības nostāju.