Prejsť na hlavný obsah
Fórum európskej iniciatívy občanov

Zložky pre úspech: Strategicky ignorujte svoje posolstvá a vytrvalo

Dátum aktualizácie: 18/06/2021

Európska iniciatíva občanov (EIO) „Politika súdržnosti pre rovnosť regiónov a udržateľnosť regionálnych kultúr“ získala viac ako 1,4 milióna podpisov a má veľmi dobré šance stať sa siedmou úspešnou európskou iniciatívou občanov v histórii tohto stále relatívne nového právneho nástroja. Ako zástupca (náhradný) zástupca organizačného občianskeho výboru tejto európskej iniciatívy občanov dúfam, že sa v tomto článku podelím o niektoré z mojich názorov na predpoklady na organizáciu úspešnej európskej iniciatívy občanov.

nation

Strategické myslenie: Strategické myslenie je nevyhnutné. Musíte byť dobre zorganizovaný, myslieť dopredu a vypracovať pohotovostné plány pre rôzne výsledky. Ak si to situácia vyžaduje, musíte vybudovať sieť fanúšikov, získavať finančné prostriedky a mať možnosť nevyhovovať a myslieť.  Ohodnoťte svojich potenciálnych podporovateľov vopred (v dostatočnom predstihu pred začiatkom jednoročného obdobia zberu podpisov) a vytvorte viacúrovňovú stratégiu na ich oslovenie. Identifikujte cieľové krajiny/komunity a zamerajte sa na ne. Zároveň sa vyhnite využívaniu akýchkoľvek zdrojov v oblastiach, v ktorých pre vás neexistuje „trh“.

Naša kampaň mala tri základné piliere (z ktorých prvé dva sú geograficky dobre definované):

1) maďarské spoločenstvá karpatskej oblasti, ako aj maďarské komunity diaspór: Každá úspešná európska iniciatíva občanov potrebuje „základný tábor“, z ktorého bude prichádzať veľká väčšina podpisov. V našom prípade myšlienka európskej iniciatívy občanov vychádza z Národnej rady Szeklera, ktorá je podpornou organizáciou so sídlom v Szeklerlande (Transylvánia/Rumunsko). Bolo zrejmé, že našim základným táborom budú maďarské komunity žijúce v Rumunsku, na Slovensku, v menšej miere aj ľudia žijúci v Chorvátsku a Slovinsku, ako aj občania Maďarska; a napokon maďarská diaspóra žijúca v západoeurópskych krajinách.

2 Obyvatelia národných regiónov v celej EÚ: Pojem „národný región“ je nový, ktorý vypracovali organizátori. Jedným z úspechov, ktoré sme dosiahli, bolo začleniť tento nový termín do práva Spoločenstva v dôsledku šesťročného právneho boja, ktorým sme museli na Súdnom dvore EÚ v prvom rade zaregistrovať európsku iniciatívu občanov. Tento pojem sa vzťahuje na regióny s národnými, etnickými, kultúrnymi alebo jazykovými charakteristikami, ktoré sa líšia od charakteristík okolitých regiónov, napr. Južné Tirolsko, Katalánsko, Baskická krajina, Szeklerland, Bretagne, Flámsko...a. Naším cieľom bolo od samého začiatku vybudovať hnutie okolo záujmov a spoločných cieľov národných regiónov s cieľom ovplyvňovať verejnú diskusiu, zvyšovať povedomie a lobovať za ne spoločne s našimi spojencami a partnermi. Táto neformálna sieť fanúšikov, ktorú budujeme od roku 2013, keď sme predložili európsku iniciatívu občanov na registráciu, zahŕňa mimovládne organizácie, politické strany, obce a zastrešujúce organizácie. Je dôležité mať na pamäti, že právny nástroj európskej iniciatívy občanov sa zatiaľ nepreukázal ako účinný nástroj na zaraďovanie určitých otázok do legislatívneho programu rozhodovacieho orgánu EÚ. Ukázalo sa však, že je účinným prostriedkom na zvyšovanie informovanosti o určitých otázkach, ktorým sa v EÚ venuje len malá alebo žiadna pozornosť.

3.Títo jednotlivci, ktorí nie sú priamo dotknutí (t. j. nežijú v národnom regióne), ale na základe svojich svetových názorov sú súcitní s našou vecou: Počas kampane sme radi vysvetlili funkcionárom a organizáciám v celom politickom spektre, prečo podpora tejto európskej iniciatívy občanov predstavuje ich záujem (vrátane konzervatívnych, zelených, sociálnych demokratov, liberálov atď.). Vždy sa snažte hľadať vlastný záujem! Solidarita môže byť účinná, ale ľudia s väčšou pravdepodobnosťou podporia príčinu, ktorá môže mať pozitívny vplyv na ich životy alebo životy komunít, s ktorými sa stotožňujú.

cover

Napokon si rozumne vyberte členov občianskeho výboru (skupina organizátorov). Musíte mať na pamäti, že v ideálnom prípade by ktorýkoľvek člen občianskeho výboru mal byť najväčším zástancom európskej iniciatívy občanov vo svojej krajine.

Správy šité na mieru prostredníctvom kanálov sociálnych médií: Rozhodujúci význam má schopnosť rozprávať príbehy a medziľudská schopnosť pripojenia. Svoje argumenty musíte vysvetliť ľuďom s najrozmanitejším sociálnym, kultúrnym, politickým a historickým pozadím, aby ste potrebovali autentické a prispôsobené posolstvá, ktoré vyhovujú konkrétnej „cieľovej“ komunite, a musíte byť schopný sprostredkúvať tieto posolstvá v jazyku tejto komunity. Využívať sociálne médiá na dosiahnutie maximálneho vplyvu pri oslovovaní vášho publika. Z 1,4 milióna vyhlásení o podpore, ktoré sme dostali, bolo 1 167 571 zozbieraných online prostredníctvom nástrojov sociálnych médií. Našimi skúsenosťami bolo, že ak s vašimi medzinárodnými partnermi vytvoríte správne posolstvá a môžete mať miestne rešpektovaných a autentických ľudí (politikov, celebritov, influencerov atď.), aby ste s týmito posolstvami prišli svojim sledovateľom, potom môžu veľké siete sociálnych médií robiť zázvory s vaším podpisom. Napríklad po prvýkrát získala informácie o našej európskej iniciatíve občanov širšia katalánska verejnosť prostredníctvom rozhovoru, ktorý s mnou vyhotovil jeden z najpopulárnejších spravodajských portálov VilaWeb. Tento článok bol potom šírený prostredníctvom sociálnych médií VilaWeb, čím sa zdvojnásobil počet podpisov, ktoré sme dovtedy mali zo Španielska. Do 48 hodín sme zozbierali viac ako 2 500 podpisov.

Perzistencia: Stretnete sa s mnohými krokmi. Možno sa stretnete s odporcami, ktorí sa nezaujímajú o váš úspech, a na prekonanie týchto javov musíte mať určitú mieru odhodlania. Podpisy sa navyše nevylievajú rovnomerne. Existujú mesiace, keď je prakticky nemožné mobilizovať ľudí na akýkoľvek zber podpisov, najmä august a december. Navyše posledné dni kampane sú najdôležitejšie. V dôsledku nepriaznivých účinkov pandémie COVID-19 na európske iniciatívy občanov sme mali tri po sebe nasledujúce predĺženia lehoty na zber podpisov. To znamenalo, že sme mali štyri vlny kampane, pričom štyri sa čakali na termín kampane, pričom každá z nich prispela k prekročeniu kvantitatívneho (aspoň jeden milión podpisov), ako aj geografických prekážok (presiahnutie minimálnej vnútroštátnej prahovej hodnoty aspoň v 7 členských štátoch EÚ). Napríklad v posledný deň prvej vlny 7. mája 2020 sme zozbierali viac ako 170 000 podpisov z Maďarska online.

reg

Prostredníctvom tohto stručného a neúplného prehľadu som chcel poskytnúť prehľad o praktickom fungovaní celoúnijnej kampane na zber podpisov s nádejou informovať budúcich organizátorov európskej iniciatívy občanov o niektorých kľúčových faktoroch, ktoré musia zvážiť, ak chcú zorganizovať úspešnú európsku iniciatívu občanov. Mohlo by sa pridať oveľa viac aspektov, ktoré sú kľúčové pre každú kampaň európskej iniciatívy občanov. Cieľom tohto blogového príspevku je podporiť ďalšiu diskusiu o tejto téme.

 

Vyhlásenie o odmietnutí zodpovednosti: Názory vyjadrené na Fóre európskej iniciatívy občanov odrážajú výlučne stanovisko ich autorov av žiadnom prípade ich nemožno považovať zanázory odrážajúcestanovisko Európskej komisie alebo Európskej únie.

attila

Prispievatelia

Attila Dabis

Dr. Attila Dabis je politická vedkyňa a verejná osobnosť so sídlom v Budapešti (Maďarsko). Od roku 2012 pôsobí ako komisár pre zahraničné veci Národnej rady Szeklera. Od roku 2016 je medzinárodným koordinátorom Inštitútu na ochranu práv menšín. Od roku 2019 je spoluzakladateľom a šéfredaktorom vedeckého časopisu Kisebbségvédelem/Ochrana menšín. Na tomto fóre prispel ako zástupca (náhradný) zástupca európskej iniciatívy občanov s názvom „Politika súdržnosti pre rovnosť regiónov a udržateľnosť regionálnych kultúr“.

Categories
Zber podpisov

Odoslať komentár

Aby ste mohli pridávať poznámky, musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať.
Vyhlásenie o vylúčení zodpovednosti: Názory vyjadrené na Fóre európskej iniciatívy občanov odrážajú výlučne stanovisko ich autorov a v žiadnom prípade ich nemožno považovať za názory odrážajúce stanovisko Európskej komisie alebo Európskej únie.
Ste pripravení zaregistrovať svoju iniciatívu?

Chcete niektorú z iniciatív podporiť? Potrebujete viac informácií o súčasných alebo minulých iniciatívach?