Направо към основното съдържание
Форум на Европейската гражданска инициатива

Съставки за успех: Да мислите стратегически, да изпращате своите послания и да бъдете устойчиви

Актуализирано на: 18/06/2021

Европейската гражданска инициатива (ЕГИ) „Политика насближаване за равенство между регионите и устойчивост на регионалните култури“ събра над 1.4 милиона подписа и има много добри шансове да се превърне в 7-ата успешна ЕГИ в историята на този все още сравнително нов правен инструмент. Като заместник (заместник) представител на организиращия граждански комитет на тази ЕГИ, в тази статия се надявам да споделя някои от моите виждания относно предпоставките за организиране на успешна ЕГИ.

nation

Стратегическо мислене: Стратегическото мислене е от съществено значение. Трябва да бъдете добре организирани, да мислите напред и да изготвите планове за действие при извънредни ситуации за различни резултати. Трябва да изградите мрежа от поддръжници, да набирате средства и да сте в състояние да импровизирате и да мислите извън полето, ако ситуацията го налага.  Оценете предварително потенциалните си поддръжници (много преди да започнете едногодишния период на събиране на подписи) и разработете многостепенна стратегия за достигане до тях. Определете целевите държави/общности и се съсредоточете върху тях. В същото време избягвайте да използвате каквито и да било ресурси в области, в които за вас няма „пазар“.

Нашата кампания имаше 3 основни стълба (първите два от които са добре определени от географска гледна точка):

1) унгарските общности от Карпатския басейн, както и унгарските общности на диаспората: Всяка успешна ЕГИ се нуждае от „базов лагер“, откъдето ще дойдат по-голямата част от подписите. В нашия случай идеята за ЕГИ произтича от Националния съвет на Шеклер — организация за застъпничество, намираща се в Шеклланд (Трансилвания/Румъния). Очевидно е, че нашият основен лагер ще бъде унгарските общности, живеещи в Румъния, Словакия, в по-малка степен тези, които живеят в Хърватия и Словения, както и гражданите на Унгария; и накрая, унгарската диаспора, живееща в западноевропейските държави.

2) жители на национални региони в ЕС: Терминът „национален регион“ е нов, разработен от организаторите. Едно от постиженията, които успяхме да постигнем, беше включването на този нов мандат в правото на Общността в резултат на шестгодишната правна борба, през която бяхме изправени пред Съда на ЕС, за да може ЕГИ да бъде регистрирана на първо място от Европейската комисия. Този термин се отнася до региони, които притежават национални, етнически, културни или езикови характеристики, които се различават от тези на околните региони, например Южен Тирол, Каталония, Страната на баските, Шеклланд, Бретан, Фландрия и др. Нашата цел беше от самото начало да изградим движение около интересите и общите цели на националните региони да влияят на обществения дискурс, да повишават осведомеността и лобирането за тях съвместно с нашите съюзници и партньори. Тази неформална мрежа от поддръжници, която изградихме от 2013 г. насам — когато представихме ЕГИ за регистрация — включва неправителствени организации, политически партии, общини и представителни организации. Важно е да се има предвид, че правният инструмент на ЕГИ все още не се е доказал като ефективен инструмент за включване на определени въпроси в законодателната програма на вземащите решения в ЕС. Тя обаче се доказа като ефективно средство за повишаване на осведомеността по някои въпроси, които получават малко или никакво внимание в ЕС.

3) лицата, които не са пряко засегнати (т.е. не живеят в национален регион), но са съпричастни към нашата кауза въз основа на своите възгледи за света: По време на цялата кампания бихме искали да обясним на заемащите мандатна длъжност и на организациите от целия политически спектър защо подкрепата за тази ЕГИ представлява техен интерес (включително консерватори, зелени, социални демократи, свободи и др.). Винаги се опитвайте да търсите личен интерес! Солидарността може да бъде ефективна, но хората са по-склонни да подкрепят кауза, която може да окаже положително въздействие върху техния живот или живота на общностите, с които се идентифицират.

cover

Накрая, изберете разумно членовете на вашия граждански комитет (група на организаторите). Трябва да имате предвид, че в идеалния случай всеки член на гражданския комитет следва да бъде най-големият застъпник на ЕГИ в съответните държави.

Специално разработени съобщения чрез каналите на социалните медии: Способността за разказване на истории и междуличностната способност за свързване са от решаващо значение. Трябва да можете да обясните аргументите си на хора с най-разнообразен социален, културен, политически и исторически произход и за това, че се нуждаете от автентични и индивидуализирани послания, които да съответстват на конкретната „целева“ общност, и трябва да можете да посредничите за тези послания на езика на тази общност. Използване на социалните медии за максимално въздействие при достигането до вашата аудитория. От 1.4-те милиона изявления за подкрепа, които получихме, 1.167.571 бяха събрани онлайн с помощта на инструменти на социалните медии. Нашият опит беше, че ако можете да разработите правилните послания с международните си партньори и ако на местно равнище можеш да се радваш на уважавани и автентични хора (политици, известни личности, влиятелни личности и др.), за да представяте тези послания на своите последователи, тогава големите мрежи на социалните медии могат да си чудеят със своя подпис. Например, за първи път по-широката каталонска общественост получи информация за нашата ЕГИ чрез интервю, което беше проведено с мен от един от най-популярните новинарски портали — VilaWeb. След това тази статия беше разпространена чрез каналите на социалните медии на VilaWeb, което удвои броя на подписите ни от Испания до този момент. Събрахме над 2500 подписа в рамките на 48 часа.

Устойчивост: Ще се сблъскате с много години и спадове. Може да срещнете противници, които не се интересуват от вашия успех, и трябва да имате известна решимост за преодоляване на тези явления. Освен това подписите не се издържат равномерно. Има месеци, в които на практика е невъзможно да се мобилизират хора за събиране на подписи, най-вече август и декември. Освен това последните дни на кампанията са най-важните. Имаше три последователни удължавания на срока за събиране на подписи поради неблагоприятните последици от пандемията от COVID-19 за ЕГИ. Това означава, че проведохме 4 вълни на кампании, като 4 преминаха до краен срок на кампанията, като всеки от тях допринесе за надхвърляне както на количествения (поне един милион подписа), така и на географските пречки (над националния минимален праг в поне 7 държави — членки на ЕС). Например в последния ден от първата вълна на 7 май 2020 г. събрахме онлайн над 170.000 подписа от Унгария.

reg

Чрез тази кратка и неизчерпателна картина възнамерявам да дам представа за практическото функциониране на общоевропейска кампания за събиране на подписи, като се надявам да информирам бъдещите организатори на ЕГИ за някои ключови фактори, които трябва да вземат предвид, ако желаят да организират успешна ЕГИ. Биха могли да се добавят още много аспекти, които са от основно значение за всяка кампания за ЕГИ. С настоящото тази публикация в блога се надява да насърчи по-нататъшното обсъждане на темата.

 

Отказ от отговорност: Мненията, споделени във Форума на ЕГИ, изразяват единствено гледната точка на техните автори ипо никакъв начин не може да се смята, че изразяватпозицията на Европейската комисия или Европейския съюз.

attila

Автори

Attila Dabis

Д-р Attila Dabis е политически учен и публична фигура със седалище в Будапеща, Унгария. От 2012 г. работи като комисар по външните работи на Националния съвет на Szekler. От 2016 г. той е международен координатор на Института за защита на правата на малцинствата. От 2019 г. е съосновател и главен редактор на научното списание Kisebségvédelem/Minority Protection. Той участва в този форум като заместник (заместник) представител на европейската гражданска инициатива, наречена „Политика на сближаване за равенството на регионите и устойчивостта на регионалните култури“.

Оставете коментар

За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.
Отказ от отговорност: мненията, споделени във Форума на ЕГИ, изразяват единствено гледната точка на техните автори и по никакъв начин не може да се смята, че изразяват позицията на Европейската комисия или Европейския съюз.
Готови сте да регистрирате вашата инициатива?

Искате да подкрепите инициатива? Искате да научите повече за текущи и минали инициативи?