Pāriet uz galveno saturu
Eiropas pilsoņu iniciatīvas forums

Sekmes sastāvdaļas: Domājiet stratēģiski, iedomājiet savus vēstījumus un sekojiet līdzi

Atjaunināšanas datums: 18/06/2021

Eiropas pilsoņu iniciatīva (EPI) “Kohēzijas politika reģionu vienlīdzībai un reģionālo kultūru ilgtspējai” ir saņēmusi vairāk nekā 1,4 miljonus parakstu, un tai ir ļoti labas izredzes kļūt par 7. veiksmīgo EPI šīs joprojām salīdzinoši jaunā juridiskā instrumenta vēsturē. Kā šīs EPI rīkotājas pilsoņu komitejas pārstāvja vietnieks (aizstātājs) šajā pantā es ceru paust savu viedokli par sekmīgas EPI organizēšanas priekšnoteikumiem.

nation

Stratēģiskā domāšana: Stratēģiska domāšana ir būtiska. Jums ir jābūt labi organizētam, jādomā par nākotni un jāizstrādā ārkārtas rīcības plāni dažādiem rezultātiem. Jums ir jāizveido līdzjutēju tīkls, jāsavāc līdzekļi un jāspēj improvizēt un pārdomāt, ja situācija to prasa.  Iepriekš novērtējiet savus potenciālos līdzjutējus (labi pirms viena gada parakstu vākšanas perioda sākuma) un izstrādājiet daudzlīmeņu stratēģiju, lai viņus uzrunātu. Norādiet mērķa valstis/kopienas un koncentrējieties uz tām. Tajā pašā laikā izvairieties no jebkādu resursu izmantošanas jomās, kurās nav “tirgus” jums.

Mūsu kampaņai bija trīs galvenie pīlāri (no kuriem pirmie divi ir ģeogrāfiski labi nosakāmi):

Karpatu baseina Ungārijas kopienas, kā arī Ungārijas diasporas kopienas: Katrai sekmīgai EPI ir vajadzīga “pamatnometne”, no kuras nāks lielākā daļa parakstu. Mūsu gadījumā EPI idejas pamatā bija Szekler Nacionālā padome — aizstāvības organizācija, kas atrodas Šekerlandē (Transilvānija/Rumānija). Bija skaidrs, ka mūsu pamatnometne būs Ungārijā dzīvojošas kopienas, kas dzīvo Rumānijā, Slovākijā, — mazākā mērā — Horvātijā un Slovēnijā dzīvojošie, kā arī Ungārijas pilsoņi; visbeidzot, Ungārijas diaspora dzīvo Rietumeiropas valstīs.

2) ES valstu reģionu iedzīvotāji: Termins “valsts reģions” ir jauns, ko izstrādājuši organizatori. Viens no panākumiem, ko mums izdevās sasniegt, bija šā jaunā termiņa iekļaušana Kopienas tiesību aktos sešu gadu ilgās juridiskās cīņas rezultātā, kas mums bija jārisina ES Tiesā, lai panāktu, ka Eiropas Komisija reģistrē EPI. Šis termins attiecas uz reģioniem, kuriem ir nacionālas, etniskas, kultūras vai valodas īpatnības, kas atšķiras no apkārtējo reģionu īpatnībām, piemēram, Dienvidtirolē, Katalonijā, Basku zemē, Szeklerlandē, Bretaņā, Flandrijā u. c. Mūsu mērķis jau no paša sākuma bija veidot kustību ap valstu reģionu interesēm un kopējiem mērķiem, lai kopā ar mūsu sabiedrotajiem un partneriem ietekmētu sabiedrības diskusijas, palielinātu informētību un lobētu par tiem. Šis neformālais līdzjutēju tīkls, ko mēs veidojām kopš 2013. gada, kad iesniedzam EPI reģistrācijai, ietver NVO, politiskās partijas, pašvaldības un jumta organizācijas. Ir svarīgi paturēt prātā, ka EPI juridiskais instruments vēl nav izrādījies efektīvs instruments noteiktu jautājumu iekļaušanai ES lēmumu pieņēmēja likumdošanas darba kārtībā. Tomēr tas ir izrādījies efektīvs līdzeklis, lai palielinātu informētību par dažiem jautājumiem, kam ES pievērsta maza vai nevērīga uzmanība.

Personas, kuras netiek skartas tieši (t. i., tās nedzīvo kādā valsts reģionā), bet kuras līdzjūt mūsu iemeslu, pamatojoties uz savu pasaules skatījumu: Kampaņas laikā mēs vēlējāmies izskaidrot amatpersonām un organizācijām visā politiskajā spektrā, kāpēc atbalsts šai EPI atspoguļo viņu intereses (tostarp konservatīvie, zaļie, sociālie demokrāti, liberāļi u. c.). Vienmēr mēģiniet meklēt savtīgu interesi! Solidaritāte var būt efektīva, taču cilvēkiem ir lielāka iespēja atbalstīt cēloni, kas var pozitīvi ietekmēt viņu dzīvi vai to kopienu dzīvi, ar kurām viņi saskaras.

cover

Visbeidzot, saprātīgi izvēlieties Pilsoņu komitejas (organizatoru grupas) locekļus. Jums jāpatur prātā, ka ideālā gadījumā jebkuram Pilsoņu komitejas loceklim vajadzētu būt galvenajam EPI aizstāvim attiecīgajās valstīs.

Īpaši pielāgoti vēstījumi sociālo plašsaziņas līdzekļu kanālos: Izšķiroša nozīme ir stāstījumu spējai un starppersonu spējai pieslēgties. Jums ir jāspēj izskaidrot savus argumentus cilvēkiem ar visdažādāko sociālo, kultūras, politisko un vēsturisko izcelsmi un par to, ka jums ir vajadzīgi autentiski un īpaši pielāgoti vēstījumi, kas atbilst konkrētajai “mērķa” kopienai, un jums jāspēj izmantot šos vēstījumus minētās kopienas valodā. Izmantot sociālos plašsaziņas līdzekļus, lai panāktu maksimālu ietekmi uz auditoriju. No 1,4 miljoniem paziņojumu par atbalstu, ko saņēmām, 1167 571 tika vākti tiešsaistē, izmantojot sociālo mediju rīkus. Mūsu pieredze bija tāda, ka, ja kopā ar starptautiskajiem partneriem varat izstrādāt pareizos vēstījumus un jūs varat panākt, ka vietējā līmenī tiek cienītas un autentiskas personas (politiķi, slavenības, ietekmētāji... u. c.), kas ar šiem vēstījumiem nāk klajā ar saviem sekotājiem, tad lielie sociālo plašsaziņas līdzekļu tīkli var gadīties ar jūsu parakstu skaitu. Piemēram, pirmā reize, kad Katalonijas plašāka sabiedrība saņēma informāciju par mūsu EPI, bija intervijā, ko ar mani rīkoja viens no populārākajiem ziņu portāliem. Pēc tam šis raksts tika izplatīts, izmantojot VilaWeb sociālo mediju kanālus, kas līdz šim brīdim divkāršoja mūsu parakstu skaitu no Spānijas. Mēs savācām vairāk nekā 2500 parakstu 48 stundu laikā.

Noturība: Jūs piedzīvosiet daudz uzplaukumu un samazinājumu. Jūs, iespējams, saskaraties ar pretiniekiem, kuri neinteresējas par jūsu panākumiem, un jums ir jābūt noteiktam apņēmības līmenim, lai pārvarētu šādas parādības. Turklāt paraksti nav vienmērīgi. Ir mēneši, kad praktiski nav iespējams mobilizēt cilvēkus jebkādai parakstu vākšanai, jo īpaši augustā un decembrī. Turklāt pašas pēdējās kampaņas dienas ir vissvarīgākās. Ņemot vērā Covid-19 pandēmijas negatīvo ietekmi uz EPI, mūsu parakstu vākšanas periods tika pagarināts trīs reizes pēc kārtas. Tas nozīmēja, ka mums bija četri kampaņas viļņi, no kuriem četri bija sasnieguši kampaņas termiņu, un katrs no tiem veicināja gan kvantitatīvo (vismaz viens miljons parakstu), gan ģeogrāfisko šķēršļu pārsniegumu (vismaz 7 ES dalībvalstīs pārsniedzot valsts minimālo slieksni). Piemēram, pirmā viļņa pēdējā dienā 2020. gada 7. maijā mēs vācām vairāk nekā 170 000 parakstu no Ungārijas tiešsaistē.

reg

Ar šo īso un neizsmeļošo momentuzņēmumu es plānoju sniegt ieskatu ES mēroga parakstu vākšanas kampaņas praktiskajā darbībā, cerot informēt nākamos EPI organizatorus par dažiem būtiskiem faktoriem, kas viņiem jāņem vērā, ja viņi vēlas organizēt sekmīgu EPI. Varētu pievienot vēl daudzus aspektus, kas ir būtiski jebkurai EPI kampaņai. Ar šo emuāra ieraksts cer veicināt turpmākas diskusijas par šo tematu.

 

Atruna: EPI forumā paustie viedokļi atspoguļo tikai to autoru uzskatus un nekādā gadījumā nav uzskatāmi par Eiropas Komisijas vai Eiropas Savienības nostāju.

attila

Autori

Attila Dabis

Dr. Attila Dabis ir politiski zinātniece un publiska amatpersona, kas atrodas Budapeštā, Ungārijā. Kopš 2012. gada viņš darbojas kā Szekler Nacionālās padomes ārlietu komisārs. Kopš 2016. gada viņš ir bijis minoritāšu tiesību aizsardzības institūta starptautiskais koordinators. Kopš 2019. gada viņš ir zinātniskā žurnāla Kisebbségvédelem/Minority Protection līdzdibinātājs un galvenais redaktors. Viņš piedalījās šajā forumā kā Eiropas pilsoņu iniciatīvas “Kohēzijas politika reģionu vienlīdzībai un reģionālo kultūru ilgtspējai” pārstāvja vietnieks (aizstājējs).

Categories
Parakstu vākšana

Ierakstīt komentāru

Lai varētu pievienot komentārus, jums ir jāautentificējas vai jāreģistrējas.
Atruna: EPI forumā paustie viedokļi atspoguļo tikai to autoru uzskatus un nekādā gadījumā nav uzskatāmi par Eiropas Komisijas vai Eiropas Savienības nostāju.
Esat gatavs reģistrēt iniciatīvu?

Vēlaties atbalstīt iniciatīvu? Vēlaties uzzināt vairāk par pašreizējām vai agrākām iniciatīvām?