Põhisisu juurde
Euroopa kodanikualgatuse foorum

Euroopa Parlament võtab endale suurema vastutuse edukate algatuste järelmeetmete võtmisel

Uuendatud: 19/07/2018

Pikk tee kõigi hüvanguks toimiva Euroopa kodanikualgatuse suunas

Euroopa Parlament hääletas 5.juulil 2018 Strasbourgis otsuse poolt alustada nõukoguga läbirääkimisi Euroopa kodanikualgatuse määruse läbivaatamise üle. Parlamendi otsusele oli lisatud oluline teadaanne: Euroopa Parlamendi nimel vastutav Euroopa Parlamendi liige György Schöpflin teatas, et algatab parlamendi enda eeskirjade muutmise, tagamaks, et edukaid kodanikualgatusi arutatakse alati parlamendi täiskogu istungil, lisaks korraldajatega peetavale avalikule kuulamisele, mis on juba ette nähtud kehtivas määruses. See kohustus on uue määruse ettepanekus oluline läbimurre, kuna senine läbivaatamine ei ole suutnud lahendada edukate algatuste tajutava poliitilise mõju puudumise kriitilist probleemi.  

Euroopa kodanikualgatus on suure potentsiaaliga vahend mitte ainult üksikisikute või kodanikuühiskonna organisatsioonide jaoks, kuna see võimaldab neil otseselt osaleda Euroopa poliitilise tegevuskava koostamises, vaid ka kogu Euroopa Liidu jaoks. Euroopa kodanikualgatusel on potentsiaal kasutada ära kodanike olemuslikke püüdlusi parandada Euroopa Liitu ja ühiskonda tervikuna. See on äärmiselt oluline ajal, mil suur hulk inimesi seab kahtluse alla Euroopa Liidu rolli, mida nad peavad eliitpoliitiliseks projektiks, kus nende häält ja muresid ei kuulda. Kuigi potentsiaal on olemas, on tee selle potentsiaali realiseerimiseks kaljus, mis tähendab seda kergelt. Esimese kuue aasta kogemused algatustega on näidanud, et kui Euroopa kodanikualgatust nõuetekohaselt ei reguleerita ega rakendata, põhjustab see tõenäolisemalt kodanike seas veelgi rohkem pettumust ja skeptitsismi kui nende mõjuvõimu suurendamist. See on üks põhjustest, miks ELi institutsioonid vaatavad praegu läbi õigusakti käsitlevaid õigusakte.

Kuigi kõik institutsioonid ja sidusrühmad nõustuvad, et Euroopa kodanikualgatus tuleb muuta juurdepääsetavamaks, kasutajasõbralikumaks ja kodanikele paremini tuntuks, on läbivaatamise kõige kriitilisem küsimus, kuidas tagada, et edukaid kodanikualgatusi, millel õnnestus koguda miljon allkirja, koheldaks õiglaselt. Viimase kuue aasta jooksul on meil olnud neli – varsti viis – edukat algatust ja kui neid on tunnustatud, pöördusid kõik silmad kohe Euroopa Komisjoni poole. Kuidas komisjon reageeriks? See on mõistetav, kuna ainult komisjonil on õigus algatada õigusloomeprotsesse ja seega lasub tal ametlikult kohustus reageerida edukatele algatustele.

See tõi aga kaasa struktuurse ebakõla ühelt poolt edukate kodanikualgatuste korraldajate ja toetajate ning teiselt poolt Euroopa poliitikakujundajate ootuste vahel. Sellega seoses oleme alustanud kodanikuühiskonna kampaaniat #EPForgetUsNot, millega on ühinenud rohkem kui 80 kodanikuühiskonna organisatsiooni ja kõik edukad kodanikualgatused, et täita Euroopa Parlamendi olulist vastutust edukate algatuste järelmeetmete võtmisel. Oleme veendunud, et ainult Euroopa Parlament kui ainus kodanike poolt otse valitud ja nende ees vastutav ELi institutsioon saab usaldusväärselt ja tõhusalt olla vahendajaks edukast algatusest tulenevate suhteliselt lihtsate nõudmiste ja Euroopa poliitikakujundamise keerulise reaalsuse vahel.

Parlamendi võetud kohustus pidada täiskogu arutelusid edukate algatuste üle on oluline esimene samm Euroopa kodanikualgatuse eest vastutuse suurendamise suunas. Tuleb astuda täiendavaid samme ja iga institutsioon peab võtma oma osa vastutusest Euroopa kodanikualgatuse eest. See on ainus viis, kuidas osalusvahend on edukas mitte ainult poliitikakujundajate silmis, vaid ka kodanike silmis kogu liidus.

Autorid

Maarten de Groot

Euroopa kodanikualgatuse kampaania ELi demokraatiakampaania koordinaator

Categories
Õigusraamistik

Kommenteerige

Kommentaaride esitamiseks peate end autentima või registreerima.
Vastutuse välistamine: Euroopa kodanikualgatuse foorumil avaldatud arvamused kajastavad üksnes nende autorite seisukohta. Neid ei saa mingil juhul pidada Euroopa Komisjoni ega Euroopa Liidu seisukoha väljenduseks.