Pāriet uz galveno saturu
Eiropas pilsoņu iniciatīvas forums

Eiropas Parlaments apņemas uzņemties lielāku atbildību par turpmāko rīcību saistībā ar sekmīgām iniciatīvām

Atjaunināšanas datums: 19/07/2018

Garais ceļš uz Eiropas pilsoņu iniciatīvu, kas darbojas visu labā

Eiropas Parlaments 2018.gada 5. jūlijā Strasbūrā nobalsoja par lēmumu sākt sarunas ar Padomi par Eiropas pilsoņu iniciatīvas regulas pārskatīšanu. Parlamenta lēmumam bija pievienots svarīgs paziņojums: Eiropas Parlamenta atbildīgais deputāts György Schöpflin Parlamenta vārdā paziņoja, ka viņš ierosinās izmaiņas Parlamenta noteikumos, lai nodrošinātu, ka Parlaments plenārsēdē vienmēr apspriedīs sekmīgas pilsoņu iniciatīvas papildus atklātajai uzklausīšanai ar organizatoriem, kas jau ir paredzēta pašreizējā regulā. Šī apņemšanās ir būtisks sasniegums ierosinātajā jaunajā regulā, jo ar līdz šim veikto pārskatīšanu nav izdevies atrisināt kritisko problēmu, kas saistīta ar to, ka sekmīgām iniciatīvām nav politiskās ietekmes.  

Eiropas pilsoņu iniciatīva ir instruments ar lielu potenciālu ne tikai atsevišķiem pilsoņiem vai pilsoniskās sabiedrības organizācijām, jo tas ļauj viņiem tieši piedalīties Eiropas politiskās darba kārtības noteikšanā, bet arī Eiropas Savienībai kopumā. Eiropas pilsoņu iniciatīvai ir potenciāls izmantot pilsoņu centienus uzlabot Eiropas Savienību un sabiedrību kopumā. Tam ir izšķiroša nozīme laikā, kad liels skaits cilvēku apšauba Eiropas Savienības lomu, ko viņi uzskata par elites politisko projektu, kurā netiek uzklausīts viņu viedoklis un bažas. Lai gan potenciāls pastāv, ceļš uz šā potenciāla izmantošanu ir klinšs, lai to noformulētu maigi. Pirmajos sešos iniciatīvu īstenošanas gados gūtā pieredze liecina, ka Eiropas pilsoņu iniciatīva, ja tā netiks pienācīgi reglamentēta un īstenota, visticamāk, radīs vēl lielāku vilšanos un skepticismu pilsoņu vidū, nevis vairos viņu iespējas. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc ES iestādes pašlaik pārskata tiesību aktus par instrumentu.

Lai gan visas iestādes un ieinteresētās personas ir vienisprātis, ka Eiropas pilsoņu iniciatīva ir jāpadara pieejamāka, lietotājiem draudzīgāka un pilsoņiem labāk zināma, vissvarīgākais pārskatīšanas jautājums ir tas, kā nodrošināt taisnīgu attieksmi pret sekmīgām pilsoņu iniciatīvām — tām, kurām izdevās savākt miljonu parakstu. Pēdējo sešu gadu laikā mums ir bijušas četras — drīz piecas — veiksmīgas iniciatīvas, un, tiklīdz tās par tādām tika atzītas, visas acis nekavējoties vērsās pie Eiropas Komisijas. Kā Komisija reaģēs? Tas ir saprotams, jo tikai Komisijai ir tiesības sākt likumdošanas procesus, un tādējādi tā ir formāli apgrūtināta ar pienākumu reaģēt uz sekmīgām iniciatīvām.

Tomēr tas radīja arī strukturālu neatbilstību starp veiksmīgo pilsoņu iniciatīvu organizatoriem un atbalstītājiem, no vienas puses, un Eiropas politikas veidotājiem, no otras puses. Šajā kontekstā mēs esam sākuši pilsoniskās sabiedrības kampaņu #EPForgetUsNot, kurai pievienojās vairāk nekā 80 pilsoniskās sabiedrības organizāciju un visas veiksmīgās pilsoņu iniciatīvas, lai pievērstos svarīgajai atbildībai, kas Eiropas Parlamentam ir saistībā ar sekmīgām iniciatīvām. Mēs esam pārliecināti, ka tikai Eiropas Parlaments, kas ir vienīgā ES iestāde, kuru tieši ievēlē pilsoņi un kurš ir atbildīgs par viņiem, var ticami un efektīvi būt par starpnieku starp salīdzinoši vienkāršajām prasībām, kas izriet no veiksmīgas iniciatīvas, un sarežģīto realitāti Eiropas politikas veidošanā.

Parlamenta apņemšanās rīkot plenārsēdes debates par sekmīgām iniciatīvām ir svarīgs pirmais solis ceļā uz lielāku līdzatbildību par Eiropas pilsoņu iniciatīvu. Būs jāveic vēl citi pasākumi, un katrai iestādei būs jāuzņemas sava daļa atbildības par Eiropas pilsoņu iniciatīvu. Tas ir vienīgais veids, kā līdzdalības instruments var kļūt veiksmīgs ne tikai politikas veidotāju acīs, bet arī iedzīvotāju skatījumā visā Savienībā.

Autori

Maarten de Groot

ES demokrātijas kampaņas koordinators EPI kampaņai

Ierakstīt komentāru

Lai varētu pievienot komentārus, jums ir jāautentificējas vai jāreģistrējas.
Atruna: EPI forumā paustie viedokļi atspoguļo tikai to autoru uzskatus un nekādā gadījumā nav uzskatāmi par Eiropas Komisijas vai Eiropas Savienības nostāju.