Направо към основното съдържание
Форум на Европейската гражданска инициатива

Европейският парламент се ангажира с по-голяма отговорност при последващите действия във връзка с успешните инициативи

Актуализирано на: 19/07/2018

Дългият път към европейска гражданска инициатива, която работи за всички

На 5 юли 2018 г. Европейският парламент гласува в Страсбург в подкрепа на решението за започване на преговори със Съвета относно преразглеждането на регламента за Европейската гражданска инициатива. Решението на Парламента беше придружено от важно съобщение: Дьорд Шьопфлин, член на Европейския парламент, отговарящ от името на Парламента, обяви, че ще инициира промяна на собствените правила на Парламента, за да се гарантира, че успешните граждански инициативи винаги ще бъдат разисквани от Парламента на пленарно заседание, в допълнение към публичното изслушване с организаторите, което вече е предвидено в настоящия регламент. Този ангажимент е важен пробив в предложения нов регламент, тъй като преразглеждането до този момент не успя да се справи с критичния проблем, свързан с усещането за липса на политическо въздействие на успешните инициативи.  

Европейската гражданска инициатива е инструмент с голям потенциал не само за отделните граждани или за организациите на гражданското общество, тъй като им позволява да участват пряко в определянето на европейската политическа програма, но и за Европейския съюз като цяло. Европейската гражданска инициатива има потенциала да използва присъщия стремеж на гражданите за подобряване на Европейския съюз и обществото като цяло. Това е от решаващо значение в момент, когато голям брой хора поставят под въпрос ролята на Европейския съюз, която те възприемат като елитен политически проект, при който гласът и опасенията им не се чуват. Въпреки че потенциалът е налице, пътят към реализирането на този потенциал е скромен, за да го направи умерено. Първите шест години опит с инициативи показаха, че ако не бъде правилно регулирана и приложена, Европейската гражданска инициатива е по-вероятно да доведе до допълнително разочарование и скептицизъм сред гражданите, отколкото до тяхното овластяване. Това е една от причините, поради които законодателството относно инструмента понастоящем се преразглежда от институциите на ЕС.

Въпреки че всички институции и заинтересовани страни са съгласни, че Европейската гражданска инициатива трябва да стане по-достъпна, удобна за потребителите и по-добре известна на гражданите, най-важният въпрос в преразглеждането е как да се гарантира, че успешните граждански инициативи — тези, които успяха да съберат един милион подписа — се третират справедливо. През последните шест години имаме четири успешни инициативи, които скоро ще бъдат пет, и след като те бяха признати за такива, всички очи се обърнаха незабавно към Европейската комисия. Как би отговорила Комисията? Това е разбираемо, тъй като единствено Комисията има право да започне законодателни процеси и по този начин официално е натоварена с отговорността да реагира на успешни инициативи.

Това обаче доведе и до структурно несъответствие между очакванията между организаторите и поддръжниците на успешни граждански инициативи, от една страна, и европейските политици, от друга страна. В този контекст започнахме кампанията на гражданското общество #EPForgetUsNot, към която се присъединиха над 80 организации на гражданското общество и всички успешни граждански инициативи, за да се обърне внимание на важната отговорност на Европейския парламент за последващите действия във връзка с успешните инициативи. Убедени сме, че само Европейският парламент, в качеството си на единствената институция на ЕС, която се избира пряко от гражданите и носи отговорност пред тях, може надеждно и ефективно да посредничи между относително простите искания, произтичащи от успешната инициатива, и сложната реалност на изготвянето на европейските политики.

Ангажиментът на Парламента за провеждане на пленарни дебати относно успешни инициативи е важна първа стъпка към по-голяма ангажираност с Европейската гражданска инициатива. Ще трябва да се предприемат повече стъпки и всяка институция ще трябва да поеме своя дял от отговорността за Европейската гражданска инициатива. Това е единственият начин, по който инструментът за участие може да се превърне в успех не само в очите на създателите на политики, но и в очите на гражданите в целия Съюз.

Автори

Maarten de Groot

Координатор на кампанията на ЕС за демокрация за кампанията за ЕГИ

Оставете коментар

За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.
Отказ от отговорност: мненията, споделени във Форума на ЕГИ, изразяват единствено гледната точка на техните автори и по никакъв начин не може да се смята, че изразяват позицията на Европейската комисия или Европейския съюз.