Pereiti prie pagrindinio turinio
Europos piliečių iniciatyvos forumas

Europos piliečių iniciatyva 2.0. Geresnis ES piliečių balsas

Atnaujinta: 05/07/2019

 

Naujasis Europos piliečių iniciatyvos reglamentas yra kitas svarbus žingsnis kuriant šią novatorišką dalyvaujamosios demokratijos priemonę. J.-C. Junckerio vadovaujama Komisija pripažino Europos piliečių iniciatyvos vertę „Europos piliečiams būti išgirstiems... [ir] prašyti ES institucijų tiesiogiai imtis veiksmų klausimais, kuriuos jiems iš tiesų rūpi“. Naujuoju reglamentu tai palengvinama.

 

Iniciatyvos pradžia

Europos piliečių iniciatyvos procesas tebėra sudėtingas iniciatyvos organizatoriams.  Labai reikia daugiau paramos per kontaktinius centrus visose valstybėse narėse ir Komisijos valdomą bendradarbiavimo platformą. Svarbus techninis pokytis yra tas, kad dabar komitetai gali būti juridiniai asmenys, o tai sumažina individualią teisinę atsakomybę organizatoriams.

Neseniai Komisijos požiūris į iniciatyvos registravimą tapo lankstesnis, iš dalies paskatintas Europos Teisingumo Teismo sprendimais prieš ją. Reglamentas patvirtina šį požiūrį, nes dabar galima iš dalies registruoti ir peržiūrėti iniciatyvas. Šis sveikintinas pokytis didina EPI potencialą prisidėti prie viešų diskusijų ES. Tačiau kyla klausimas, kaip tiksliai registracijos procesas veiks praktiškai, todėl gali prireikti tolesnės peržiūros.

Paramos rinkimas

Dabar organizatoriai gali pasirinkti, kada pradeda savo kampanijas – bet kuriuo atveju ne vėliau kaip per šešis mėnesius nuo registracijos. Tai labai padeda planuoti kampaniją.

Tapatybės nustatymo reikalavimai buvo pagrindinė kliūtis, su kuria susiduria piliečiai, norintys remti iniciatyvas. Dabar pirmoji galimybė valstybėms narėms yra reikalauti nurodyti tik vardą ir pavardę, gyvenamąją vietą ir gimimo datą, o tai yra svarbus supaprastinimas. Deja, visiškas standartizavimas dar nepasiektas ir valstybės narės vis dar turi antrą galimybę reikalauti iš piliečių asmens tapatybės numerio. Paramos skyrimo kriterijus susiejant su pilietybe taip pat reiškia, kad visi judūs ES piliečiai dabar gali remti iniciatyvas, kad ir kur jie gyventų.

Komisija sukurs centrinę internetinę paramos visoms iniciatyvoms rinkimo sistemą, kuri sumažins organizatorių išlaidas ir sudėtingumą valstybėms narėms. Tačiau kai kurie pilietinės visuomenės atstovai nusivylę atskirų surinkimo sistemų neįtraukimu.

Jei valstybė narė to pageidauja, dabar gali būti nustatytas 16 metų amžius, nuo kurio galima pritarti iniciatyvai, nors, nesant pareigos tai daryti, pokyčių gali būti nedaug.

Pateikimas ir poveikis

Komisija išlaiko sėkmingos iniciatyvos poveikio teisinę kontrolę ir neprivalo imtis veiksmų. Tačiau yra tam tikrų teigiamų pokyčių, susijusių su galima politine iniciatyvos įtaka. Organizatoriai pristatys sėkmingas iniciatyvas susitikime su Komisija ir klausyme Europos Parlamente, kuris taip pat surengs plenarinio posėdžio diskusijas dėl sėkmingų pasiūlymų dėl Europos piliečių iniciatyvos. Nagrinėjimo laikotarpis taip pat pratęstas iki šešių mėnesių. Tikimasi, kad šie pokyčiai padidins Europos piliečių iniciatyvos politinę įtaką, kuri iki šiol yra vienas iš pagrindinių jos trūkumų.

Apskritai reglamentas yra teigiamas žingsnis į priekį ES dalyvaujamosios demokratijos srityje. Tačiau Europos piliečių iniciatyva vis dar yra labai jauna ir turi būti toliau plėtojama, ypač svarbus galutinis etapas, kai priimamas sprendimas dėl iniciatyvos poveikio ES politikai. Naujajame reglamente nustatytas ketverių metų laikotarpis, per kurį mums gali tekti laukti, kol ši svarbi ES demokratijos dalis bus plėtojama ateityje.

Autoriai

Dr. James Organ

Teisės ir socialinio teisingumo mokykla, Liverpulio universitetas

Pateikite komentarą

Norėdami parašyti komentarą turite prisijungti arba prisiregistruoti.
Atsakomybės ribojimo pareiškimas. EPI forume pareikštos nuomonės atspindi tik jų autorių požiūrį ir jokiu būdu negali atspindėti Europos Komisijos arba Europos Sąjungos pozicijos.