Ugrás a fő tartalomra
Az európai polgári kezdeményezés fóruma

Webinárium: „Az európai polgári kezdeményezés és az aláírásgyűjtés módja”, 2021

Kezdés: 07/10/2021
Befejezés: 07/10/2021
Jelenlegi státusz: Lezárt
Frissítés dátuma: 13/10/2021

A webináriumról készült felvétel alább érhető el.

Előadók:

Flavio Grazian, a „részvételi demokrácia” terület felelős vezetője az Európai Polgári Akciószolgálatnál (ECAS)

Dabis Attila, a „Kohéziós politika a régiók egyenlőségéért és a regionális kultúrák fenntarthatóságáért” kezdeményezés szervezője

Helmut Burtscher-Schaden, a „Mentsük meg a méheket és a mezőgazdasági termelőket! Méhbarát mezőgazdaságot az egészséges környezetért” kezdeményezés szervezője

Vitavezető

Elisa Lironi, az „európai demokrácia” terület felelős felső vezetője az Európai Polgári Akciószolgálatnál (ECAS)

Nyelv: angol

Ha nem tudott részt venni a webináriumon, és szeretne tájékozódni az európai polgári kezdeményezés egyes szakaszairól, nézze meg az (angol nyelvű) videofelvételt. Két sikeres európai polgári kezdeményezés szervezője, illetve különféle területek szakértői mesélnek az aláírásgyűjtési tapasztalataikról.

Dr. Dabis Attila Budapesten (Magyarország) dolgozó politológus és közéleti személyiség. 2012 óta a Székely Nemzeti Tanács külügyi megbízottja. 2016 óta a Kisebbségi Jogvédő Intézet nemzetközi koordinátora. 2019-ben részt vett a Kisebbségvédelem c. tudományos folyóirat megalapításában, amelynek azóta a főszerkesztője. Ezen a fórumon a „Kohéziós politika a régiók egyenlőségéért és a regionális kultúrák fenntarthatóságáért” elnevezésű európai polgári kezdeményezés helyettes képviselőjeként vett részt.

Helmut Burtscher-Schaden biokémikus. Csaknem két évtizede tanulmányozza a vegyi anyagok környezeti és egészségügyi hatásait a Global 2000 nem kormányzati szervezetnél (amely a Föld Barátai nevű szervezet osztrák tagja). Számos publikációt tett közzé, amelyben a glifozát uniós engedélyezéséről szóló vitát és annak tudományos hátterét vizsgálja. Ezzel a munkájával 2017-ben elnyerte az Osztrák Public Relations Szövetség „Év Kommunikátora” díját, amelyet minden évben odaítélnek. Burtscher-Schaden két európai polgári kezdeményezés megszületésénél is segédkezett: az egyik a „Tiltsák be a glifozátot!”, a másik pedig a még folyamatban lévő „„Mentsük meg a méheket és a mezőgazdasági termelőket!”.

Flavio Grazian felelős vezető az Európai Polgári Akciószolgálatnál (ECAS), ahol uniós projektek kidolgozásával és végrehajtásával foglalkozik, különös tekintettel az európai polgári kezdeményezésre és a részvételi demokráciára. Ő az európai polgári kezdeményezés fórumának projektkoordinátora.

Elisa Lironi 2015-től felső vezető az Európai Polgári Akciószolgálatnál (ECAS), ahol az európai demokráciával kapcsolatos kérdésekkel foglalkozik. Ő vezeti az ECAS európai demokráciával foglalkozó részlegét, és ennek keretében uniós projektek és kutatási tanulmányok megvalósításán dolgozik a digitális demokrácia, a polgári részvétel és a populizmus tanulmányozása témájában. Az uniós programok keretében számos projektet koordinált már. Jelenleg a CODE Europe nevű projektet irányítja, amely a levegőminőséggel kapcsolatos lakossági ötletek közösségi kiszervezését vizsgálja (EGT-támogatással), és nemrégiben tette közzé legújabb könyvét Crowdsourcing EU Legislation: Harnessing the Power of Digital Democracy címmel (ECPR Press, 2021). 2018 óta az európai polgári kezdeményezéssel foglalkozó fórum szakértője, és tagja annak a munkacsoportnak, amely az Európai Bizottság Főtitkárságával közösen fejleszti és működteti ezt az online együttműködési platformot.

A webinárium napirendje:

1. Bevezető és üdvözlőbeszéd – Elisa Lironi [1–6. perc]

2. Az európai polgári kezdeményezés, annak különböző szakaszai és az aláírásgyűjtés módja – Flavio Grazian [6–19. perc]

3. A „Kohéziós politika a régiók egyenlőségéért és a regionális kultúrák fenntarthatóságáért” elnevezésű kezdeményezés – Dabis Attila [19–22. perc]

4. A „Mentsük meg a méheket és a mezőgazdasági termelőket! Méhbarát mezőgazdaságot az egészséges környezetért” elnevezésű kezdeményezés – Helmut Burtscher-Schaden [22–25. perc]

5. Sikeres aláírásgyűjtési stratégiák és módszerek – Dabis Attila [25–37. perc]

6. Aláírásgyűjtési tapasztalatok és a siker tényezői két polgári kezdeményezés kapcsán – Helmut Burtscher-Schaden [37–47. perc]

7. Kérdések és válaszok [47–75. perc]

 

Ez a webinárium a következő kérdésekre ad választ:

– Mi az az európai polgári kezdeményezés? Hogyan lehet aláírásokat gyűjteni?

– Melyek az európai polgári kezdeményezés különböző eljárási lépései?

– Hol találhatók további iránymutatások az európai polgári kezdeményezéssel kapcsolatban?

– Milyen stratégiákkal lehet összegyűjteni az egymillió aláírást?

– Milyen fő kihívásokkal szembesültek a szervezők az aláírásgyűjtés során, és hogyan sikerült leküzdeniük azokat?

A webinárium legfontosabb következtetései:

– A hivatalos eljárás 6 szakaszra osztható: 1. az első lépések 2. az európai polgári kezdeményezés nyilvántartásba vétele 3. aláírásgyűjtési szakasz 4. ellenőrzési szakasz 5. a kezdeményezés benyújtása 6. válasz a kezdeményezésre.

– Fontos, hogy a szervezők jóval a kezdeményezés elindítása előtt felkészüljenek a feladatra. Az aláírásgyűjtési kampány során kedvező és kedvezőtlen fordulatokra egyaránt lehet számítani, ezért fontos, hogy a szervezők kitartóak legyenek, és vészhelyzeti tervekkel rendelkezzenek.

– Az aláírásgyűjtési szakasz megkezdése előtt érdemes felmérni a lehetséges támogatókat.

– Az aláírásgyűjtéshez elengedhetetlenül fontos, hogy a szervezőknek a különböző tagállamokban jó partneri hálózatuk legyen. E hálózatok kiépítését még az aláírásgyűjtés előtt meg kell kezdeni.

– Érdemes több mint egymillió aláírást összegyűjteni, mert lesznek olyan támogató nyilatkozatok, amelyeket a nemzeti hatóságok érvénytelennek nyilvánítanak.

– Nagyon hatékony lehet, ha a szervezők az üzenetet a különböző tagállamokban a potenciális aláírók csoportjaihoz igazítják. Fel kell térképezni továbbá, hogy milyen platformon lehet a leginkább elérni egy-egy célközönséget.

– A kampány utolsó napjai az aláírásgyűjtés szempontjából mindig a legfontosabbak; ilyenkor fokozott erőfeszítésekre van szükség. 

Webinar: 'The European Citizens’ Initiative and how to collect signatures'
Felelősségkizáró nyilatkozat: Az európai polgári kezdeményezés fórumán megosztott vélemények kizárólag a véleménynyilvánító személy álláspontját tükrözik, és semmiképp sem tekinthetők sem az Európai Bizottság, sem az Európai Unió hivatalos álláspontjának.
Készen áll egy kezdeményezés regisztrálására?

Támogatni szeretné valamelyik kezdeményezést? Bővebb információra van szüksége jelenlegi vagy korábbi kezdeményezésekről?