Przejdź do treści głównej
Forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej

Webinarium: „Europejska inicjatywa obywatelska i jak gromadzić podpisy”, 2021 r.

Data początkowa: 07/10/2021
Data końcowa: 07/10/2021
Obecny status: Zamknięte
Data aktualizacji: 13/10/2021

Nagranie z webinarium jest dostępne poniżej.

Prelegenci:

Flavio Grazian, kierownik ds. demokracji uczestniczącej, ECAS

Attila Dabis, organizator inicjatywy „Polityka spójności w regionie na rzecz równości i zachowania kultury regionu”

Helmut Burtscher-Schaden, organizator inicjatywy „Ratujmy pszczoły i rolników! W kierunku przyjaznego dla pszczół rolnictwa służącego zdrowemu środowisku”

Moderator

Elisa Lironi, kierownik wyższego szczebla ds. demokracji europejskiej, ECAS

Język: angielski

Osoby, które nie wzięły udziału w webinarium, zachęcamy do obejrzenia nagrania wideo (w języku angielskim). Dowiedzą się z niego, jak wyglądają poszczególne etapy procedury europejskiej inicjatywy obywatelskiej (EIO) i jak zbierać podpisy. Temat przedstawią dwaj organizatorzy udanych inicjatyw i zarazem eksperci w tej dziedzinie.

Dr Attila Dabis jest politologiem i osobą publiczną, mieszka w Budapeszcie. Od 2012 r. pełni funkcję komisarza spraw zagranicznych Krajowej Rady Szeklerów. Od 2016 r. jest międzynarodowym koordynatorem Instytutu Ochrony Praw Mniejszości. Od 2019 r. jest współzałożycielem i redaktorem naczelnym czasopisma naukowego Kisebbségvédelem (Ochrona mniejszości). Uczestniczył w tym forum jako zastępca przedstawiciela Europejskiej inicjatywy obywatelskiej zatytułowanej „Polityka spójności w regionie na rzecz równości i zachowania kultury regionu”.

Helmut Burtscher-Schaden jest biochemikiem i od prawie dwudziestu lat zajmuje się oddziaływaniem chemikaliów na środowisko i zdrowie w organizacji pozarządowej Global 2000 (Friend of the Earth Austria). Jest autorem różnych publikacji na temat utrzymujących się kontrowersji wokół zatwierdzenia przez UE glifosatu i jego naukowego podłoża. Za te prace otrzymał tytuł „Komunikatora Roku 2017” („Communicator of the Year 2017”) w ramach nagrody przyznawanej corocznie przez austriackie stowarzyszenie Public Relations Verband Austria (PRVA). Burtscher-Schaden był jednym z inicjatorów europejskiej inicjatywy (EIO) w sprawie zakazu stosowania glifosatu „Stop Glyphosate”, a także trwającej jeszcze EIO „Ratujmy pszczoły i rolników!” („Save Bees and Farmers”).

Flavio Grazian jest kierownikiem ds. demokracji uczestniczącej w European Citizen Action Service (ECAS), gdzie zajmuje się opracowywaniem i wdrażaniem projektów europejskich. Skupia się zwłaszcza na europejskiej inicjatywie obywatelskiej i demokracji partycypacyjnej na poziomie UE. Jest koordynatorem projektu forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej.

Elisa Lironi od 2015 r. pełni funkcję kierownika wyższego szczebla ds. demokracji europejskiej w European Citizen Action Service (ECAS). Zajmuje się rozwijaniem tematyki demokracji europejskiej w ECAS i kieruje tym obszarem działania poprzez realizację unijnych projektów i badań naukowych dotyczących elektronicznej demokracji, zaangażowania obywatelskiego i zrozumienia populizmu. Koordynuje szereg projektów w ramach różnych programów UE. Obecnie prowadzi CODE Europe – projekt dotyczący pozyskiwania (crowdsourcing) pomysłów obywateli na temat jakości powietrza (granty EOG), a ostatnio opublikowała najnowszy rozdział książki pt. „Crowdsourcing EU Legislation: Harnessing the Power of Digital Democracy” (ECPR Press, 2021). Od 2018 r. jest ekspertem ds. EIO dla potrzeb forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej i wchodzi w skład zespołu współdziałającego z Sekretariatem Generalnym Komisji Europejskiej w celu dopracowania i wdrożenia forum EIO – internetowej platformy współpracy.

Program webinarium

1. Słowo wstępne oraz powitanie uczestników – Elisa Lironi [min. 1-6]

2. Prezentacja na temat europejskiej inicjatywy obywatelskiej, poszczególnych etapów tej procedury i sposobów zbierania podpisów – Flavio Grazian [min. 6-19]

3. Prezentacja na temat inicjatywy „Polityka spójności w regionie na rzecz równości i zachowania kultury regionu” – Attila Dabis [min. 19-22]

4. Prezentacja na temat inicjatywy „Ratujmy pszczoły i rolników! W kierunku przyjaznego dla pszczół rolnictwa służącego zdrowemu środowisku” – Helmut Burtscher-Schaden [min. 22-25]

5. Wystąpienie na temat różnych strategii i elementów służących zebraniu wystarczającej liczby podpisów dla potrzeb inicjatywy obywatelskiej – Attila Dabis [min. 25-37]

6. Wystąpienie na temat własnych doświadczeń i czynników warunkujących sukces w zgromadzeniu podpisów dla potrzeb dwóch inicjatyw obywatelskich – Helmut Burtscher-Schaden [min. 37-47]

7. Odpowiedzi na pytania uczestników [min. 47-75]

 

Podczas webinarium odpowiedziano na następujące pytania:

– Czym jest europejska inicjatywa obywatelska i jak można gromadzić podpisy na jej poparcie?

– Jakie są poszczególne etapy procedury europejskiej inicjatywy obywatelskiej?

– Gdzie można znaleźć więcej wskazówek na temat europejskiej inicjatywy obywatelskiej?

– Jakie strategie są najskuteczniejsze w zebraniu miliona podpisów?

– Jakie były główne wyzwania napotkane przez organizatorów podczas zbierania podpisów i w jaki sposób uporali się z nimi?

Najważniejsze wnioski z webinarium:

– Formalną procedurę można podzielić na 6 etapów: 1. pierwsze kroki 2. rejestracja europejskiej inicjatywy obywatelskiej 3. zbieranie podpisów 4. proces weryfikacji 5. przedłożenie inicjatywy 6. udzielenie odpowiedzi na inicjatywę.

– Ważne jest przygotowanie inicjatywy z dużym wyprzedzeniem przed wystąpieniem z nią. Podczas kampanii publicznej mogą zdarzyć się udane i nieudane próby zbierania podpisów. W takiej sytuacji ważne jest posiadanie planów awaryjnych i bycie wytrwałym przez cały czas trwania kampanii.

– Należy ocenić potencjalne poparcie, zanim rozpocznie się etap zbierania podpisów.

– Dobra sieć partnerów ma kluczowe znaczenie dla zbierania podpisów w różnych państwach członkowskich. Ważne jest, aby taką sieć zacząć tworzyć jeszcze przed rozpoczęciem zbierania podpisów.

– Należy spróbować zebrać ponad milion podpisów, ponieważ niektóre deklaracje poparcia mogą okazać się nieważne po ich weryfikacji przez organy krajowe.

– Dostosowane do odbiorców wiadomości są bardzo skuteczne w docieraniu do potencjalnych sygnatariuszy w różnych państwach członkowskich. Niezwykle istotne jest znalezienie najlepszej platformy umożliwiającej dotarcie do grup docelowych.

– Ostatnie dni kampanii zawsze są najbardziej decydujące dla zbierania podpisów i dlatego w takim okresie należy zdwoić wysiłki. 

Webinar: 'The European Citizens’ Initiative and how to collect signatures'
Zastrzeżenie prawne: Opinie wyrażone na forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej odzwierciedlają wyłącznie punkt widzenia ich autorów i w żaden sposób nie mogą być utożsamiane ze stanowiskiem Komisji Europejskiej ani Unii Europejskiej.