Posnetek
Videoposnetek spletnega seminarja je na voljo spodaj
Govorci:
Flavio Grazian, pristojen za participativno demokracijo, ECAS
Attila Dabis, organizator pobude „Kohezijska politika za enakost regij in trajnost regionalnih kultur“
Helmut Burtscher-Schaden, organizator pobude „Rešimo čebele in kmete! Čebelam prijazno kmetijstvo za zdravo okolje“
Moderatorka:
Elisa Lironi, višja vodstvena delavka za evropsko demokracijo, ECAS
Jeziki: angleščina
Če ste zamudili spletni seminar, si lahko ogledate videoposnetek (na voljo v angleščini) in se seznanite z različnimi koraki evropske državljanske pobude in zbiranjem podpisov ter prispevki dveh organizatorjev uspešnih pobud in zadevnih strokovnjakov.
Dr. Attila Dabis je politolog in javna osebnost iz Budimpešte na Madžarskem. Od leta 2012 dela kot komisar za zunanje zadeve Sekeljskega nacionalnega sveta. Od leta 2016 je mednarodni koordinator Inštituta za varstvo pravic manjšin. Od leta 2019 je soustanovitelj in glavni urednik znanstvene revije Kisebbségvédelem (Zaščita manjšin). K temu forumu je prispeval kot namestnik predstavnika evropske državljanske pobude z naslovom Kohezijska politika za enakost regij in trajnost regionalnih kultur.
Helmut Burtscher-Schaden je biokemik in se že skoraj dve desetletji ukvarja z učinki kemikalij na okolje in zdravje pri nevladni organizaciji Global 2000 (Friend of the Earth Austria). Je avtor različnih publikacij o nenehnih polemikah v zvezi z odobritvijo glifosata v EU in njenim znanstvenim ozadjem. S tem delom si je prislužil nagrado „komunikatorja leta 2017“, ki jo vsako leto podeljuje Avstrijsko združenje za odnose z javnostmi (PRVA). Burtscher-Schaden je bil eden od pobudnikov evropske državljanske pobude „Ustavimo glifosat“ in evropske državljanske pobude „Rešimo čebele in kmete“, ki še poteka.
Flavio Grazian je zadolžen za participativno demokracijo pri Evropski civilni pobudi (ECAS) in sodeluje pri razvoju in izvajanju projektov EU s poudarkom na evropski državljanski pobudi in participativni demokraciji na ravni EU. Je projektni koordinator foruma evropske državljanske pobude.
Elisa Lironi je višja vodstvena delavka za evropsko demokracijo, ki od leta 2015 dela pri Evropski civilni pobudi (ECAS). Pri ECAS razvija in vodi prednostno področje evropske demokracije. Izvaja projekte in raziskovalne študije EU, povezane z digitalno demokracijo, državljansko udeležbo in razumevanjem populizma. Usklajuje več projektov iz različnih programov EU. Trenutno vodi projekt CODE Europe, ki spodbuja državljane k sooblikovanju rešitev glede kakovosti zraka (nepovratna sredstva EGP). Pred kratkim je objavila knjigo z naslovom „Crowdsourcing EU Legislation: Harnessing the Power of Digital Democracy“ (ECPR Press, 2021). Od leta 2018 je strokovnjakinja za evropsko državljansko pobudo pri forumu evropske državljanske pobude in članica skupine, ki sodeluje z Generalnim sekretariatom Evropske komisije pri razvoju in izvajanju te spletne sodelovalne platforme.
Program spletnega seminarja:
1. Uvodni pozdravni nagovor – Elisa Lironi [od 1. do 6. minute]
2. Predstavitev evropske državljanske pobude, njenih različnih korakov in zbiranja podpisov – Flavio Grazian [od 6. do 19. minute]
3. Predstavitev pobude „Kohezijska politika za enakost regij in trajnost regionalnih kultur“ – Attila Dabis [od 19. do 22. minute]
4. Predstavitev pobude „Rešimo čebele in kmete! Čebelam prijazno kmetijstvo za zdravo okolje“ – Helmut Burtscher-Schaden [od 22. do 25. minute]
5. Predavanje o različnih strategijah in elementih za uspešno zbiranje podpisov za državljansko pobudo – Allita Dabis [od 25. do 37. minute]
6. Predavanje o izkušnjah in uspešnih dejavnikih pri zbiranju podpisov za dve državljanski pobudi – Helmut Burtscher-Schaden [od 37. do 47. minute]
7. Razprava z občinstvom [od 47. minute do 1h15]
Na spletnem seminarju boste našli odgovore na naslednja vprašanja:
– Kaj je evropska državljanska pobuda in kako lahko zbirate podpise zanjo?
– Kateri so posamezni postopkovni koraki evropske državljanske pobude?
– Kje lahko najdem več napotkov o evropski državljanski pobudi?
– Katere so uspešne strategije za zbiranje enega milijona podpisov?
– S katerimi glavnimi izzivi so se srečevali organizatorji pri zbiranju podpisov in kako so jih premagali?
Glavna sporočila spletnega seminarja:
– Uradni postopek se lahko razdeli v šest korakov: 1. začetek 2. prijava evropske državljanske pobude 3. zbiranje podpisov 4. preverjanje 5. predložitev pobude 6. odgovor na pobudo.
– Pomembno je, da se pripravite dovolj zgodaj pred začetkom pobude. Pri zbiranju podpisov je možnih nekaj padcev in vzponov. Pomembno je, da pripravite načrt ukrepov za nepredvidljive dogodke in vztrajate skozi celotno kampanjo.
– Pomembno je, da pred začetkom zbiranja podpisov ocenite potencialno podporo.
– Dobra partnerska mreža je ključnega pomena za zbiranje podpisov v različnih državah članicah. Pomembno je, da jo začnete oblikovati pred začetkom zbiranja podpisov.
– Pomembno je, da zberete več kot milijon podpisov, saj se bodo nekatere izjave o podpori po pregledu nacionalnih organov izkazale za neveljavne.
– Prilagojena sporočila so zelo učinkovita pri doseganju potencialnih podpisnikov v različnih državah članicah. Ključno je tudi, da izberete najboljšo platformo za doseganje ciljnih skupin.
– Zadnji dnevi kampanje so vedno najpomembnejši za zbiranje podpisov in v teh dneh morate delovati še posebej zavzeto.