Направо към основното съдържание
Форум на Европейската гражданска инициатива

Уебинар „Европейска гражданска инициатива — как да събирате подписи“, 2021 г.

Начална дата: 07/10/2021
Крайна дата: 07/10/2021
Настоящ статус: Приключила
Актуализирано на: 13/10/2021

Записът от уебинара е достъпен по-долу.

Лектори:

Флавио Грациан, ръководител по демокрация на участието, ECAS

Атила Дабиш, организатор на инициативата „Политиката на сближаване в полза на равенството между регионите и на устойчивостта на регионалните култури“

Хелмут Бурчер-Шаден, организатор на инициативата „Да спасим пчелите и земеделските стопани! Щадящо пчелите селско стопанство за здравословна околна среда“

Модератор:

Елиза Лирони, старши ръководител по европейска демокрация, ECAS

Език: английски

Ако сте пропуснали уебинара, гледайте видеозаписа (достъпен на английски език), за да научите какви са различните етапи на Европейската гражданска инициатива (ЕГИ) и как да събирате подписи. В уебинара участват двама организатори на успешни инициативи и експерти в областта.

Д-р Атила Дабиш е политолог и обществена фигура. Той живее в Будапеща, Унгария. От 2012 г. е комисар по външните работи на Секейския национален съвет. От 2016 г. е международен координатор на Института за защита на правата на малцинствата. От 2019 г. е съосновател и главен редактор на научното списание Kisebbségvédelem (Защита на малцинствата). Участва в този форум в качеството си на заместник на представителя на европейската гражданска инициатива Политиката на сближаване в полза на равенството между регионите и на устойчивостта на регионалните култури.

Хелмут Бурчер-Шаден е биохимик и работи по темата за въздействието на химикалите върху околната среда и здравето в продължение на почти две десетилетия в неправителствената организация Global 2000 (австрийският член на мрежата „Приятели на Земята“). Той е автор на различни публикации във връзка с продължаващите спорове относно одобрението от ЕС на глифосата и неговата научна обосновка. За тази своя дейност той получава наградата „Комуникатор на годината“ за 2017 г. Наградата се връчва ежегодно от асоциацията Public Relations Verband Austria. Г-н Бурчер-Шаден е един от инициаторите на европейската гражданска инициатива „Забрана на глифосата“, както и на текущата инициатива „Да спасим пчелите и земеделските стопани!“.

Флавио Грациан е ръководител по демокрация на участието в European Citizen Action Service (ECAS), където се занимава с разработване и изпълнение на свързани с ЕС проекти, с особен акцент върху Европейската гражданска инициатива и демокрацията на участието на равнището на Съюза. Той е проектният координатор на Форума на Европейската гражданска инициатива.

Елиза Лирони е старши ръководител по европейска демокрация в European Citizen Action Service (ECAS), където работи от 2015 г. насам. Тя ръководи и развива работата на ECAS в областта на европейската демокрация чрез осъществяване на проекти и проучвания относно цифровата демокрация, гражданското участие и разбирането на популизма в ЕС. Координира няколко проекта по различни програми на ЕС. Понастоящем ръководи CODE Europe — проект за събиране на идеи от гражданите относно качеството на въздуха (финансиран от ЕАОС). Автор е на главата „Crowdsourcing EU Legislation: Harnessing the Power of Digital Democracy“ в публикуваната неотдавна книга „Citizen Participation in Democratic Europe“ (ECPR Press, 2021). От 2018 г. тя е експерт по ЕГИ във Форума на Европейската гражданска инициатива и е част от екипа, който работи с Генералния секретариат на Европейската комисия по разработването и използването на тази онлайн платформа за сътрудничество.

Програма на уебинара

1. Въведение и приветствие, Елиза Лирони (от 1 до 6 минута)

2. Представяне на Европейската гражданска инициатива, различните ѝ етапи и начините за събиране на подписи, Флавио Грациан (от 6 до 19 минута)

3. Представяне на инициативата „Политиката на сближаване в полза на равенството между регионите и на устойчивостта на регионалните култури“, Атила Дабиш (от 19 до 22 минута)

4. Представяне на инициативата „Да спасим пчелите и земеделските стопани! Щадящо пчелите селско стопанство за здравословна околна среда“, Хелмут Бурчер-Шаден (от 22 до 25 минута)

5. Различни стратегии и елементи за успешно събиране на подписи за гражданска инициатива, Атила Дабиш (от 25 до 37 минута)

6. Личен опит и фактори за успех при събирането на подписи за две граждански инициативи, Хелмут Бурчер-Шаден (от 37 до 47 минута)

7. Отговори на въпроси от аудиторията (от 47 до 75 минута)

 

Този уебинар дава отговори на следните въпроси:

- Какво представляват европейските граждански инициативи и как можете да събирате подписи за тях?

- Какви са различните процедурни етапи на Европейската гражданска инициатива?

- Къде можете да намерите повече насоки за Европейската гражданска инициатива?

- Кои са успешните стратегии за събиране на един милион подписа?

- Какви са основните предизвикателства, с които са се сблъсквали организаторите при събирането на подписи, и как са ги преодолели?

Основни акценти от уебинара:

- Официалната процедура може да бъде разделена на 6 етапа: 1) започване, 2) регистриране на европейската гражданска инициатива, 3) събиране на подписи, 4) проверка на подписите, 5) внасяне на инициативата, 6) отговор относно инициативата.

- Важно е подготовката да се осъществи достатъчно рано преди стартирането на инициатива. По време на събирането на подписите ще има някои успешни и някои не толкова успешни моменти. Затова е важно да имате планове за действие при непредвидени обстоятелства и да проявите упоритост по време на цялата кампания.

- Важно е да оцените потенциалната подкрепа за вашата инициативата, преди да започнете да събирате подписи.

- Наличието на добра мрежа от партньори е от решаващо значение за събирането на подписи в различните държави членки. Важно е да започнете да изграждате такава мрежа преди началото на събирането на подписи.

- Опитайте да съберете повече от един милион подписа, защото някои изявления за подкрепа ще се окажат невалидни при проверката от националните органи.

- Адаптираните послания са много ефективни за достигане до потенциалните поддръжници в различните държави членки. Много е важно също така да се определи коя е най-добрата платформа за достигане до вашите целеви аудитории.

- Последните дни на кампанията винаги са от най-голямо значение за събирането на подписи, затова трябва да увеличите усилията си през този период. 

Webinar: 'The European Citizens’ Initiative and how to collect signatures'
Отказ от отговорност: мненията, споделени във Форума на ЕГИ, изразяват единствено гледната точка на техните автори и по никакъв начин не може да се смята, че изразяват позицията на Европейската комисия или Европейския съюз.