Направо към основното съдържание
Форум на Европейската гражданска инициатива

Уебинар „Европейска гражданска инициатива — как да събирате подписи“, 2021 г.

Начална дата: 07/10/2021
Крайна дата: 07/10/2021
Настоящ статус: Приключила
Актуализирано на: 13/10/2021

Записът от уебинара е достъпен по-долу.

Лектори:

Флавио Грациан, ръководител по демокрация на участието, ECAS

Атила Дабиш, организатор на инициативата „Политиката на сближаване в полза на равенството между регионите и на устойчивостта на регионалните култури“

Хелмут Бурчер-Шаден, организатор на инициативата „Да спасим пчелите и земеделските стопани! Щадящо пчелите селско стопанство за здравословна околна среда“

Модератор:

Елиза Лирони, старши ръководител по европейска демокрация, ECAS

Език: английски

Ако сте пропуснали уебинара, гледайте видеозаписа (достъпен на английски език), за да научите какви са различните етапи на Европейската гражданска инициатива (ЕГИ) и как да събирате подписи. В уебинара участват двама организатори на успешни инициативи и експерти в областта.

Д-р Атила Дабиш е политолог и обществена фигура. Той живее в Будапеща, Унгария. От 2012 г. е комисар по външните работи на Секейския национален съвет. От 2016 г. е международен координатор на Института за защита на правата на малцинствата. От 2019 г. е съосновател и главен редактор на научното списание Kisebbségvédelem (Защита на малцинствата). Участва в този форум в качеството си на заместник на представителя на европейската гражданска инициатива Политиката на сближаване в полза на равенството между регионите и на устойчивостта на регионалните култури.

Хелмут Бурчер-Шаден е биохимик и работи по темата за въздействието на химикалите върху околната среда и здравето в продължение на почти две десетилетия в неправителствената организация Global 2000 (австрийският член на мрежата „Приятели на Земята“). Той е автор на различни публикации във връзка с продължаващите спорове относно одобрението от ЕС на глифосата и неговата научна обосновка. За тази своя дейност той получава наградата „Комуникатор на годината“ за 2017 г. Наградата се връчва ежегодно от асоциацията Public Relations Verband Austria. Г-н Бурчер-Шаден е един от инициаторите на европейската гражданска инициатива „Забрана на глифосата“, както и на текущата инициатива „Да спасим пчелите и земеделските стопани!“.

Флавио Грациан е ръководител по демокрация на участието в European Citizen Action Service (ECAS), където се занимава с разработване и изпълнение на свързани с ЕС проекти, с особен акцент върху Европейската гражданска инициатива и демокрацията на участието на равнището на Съюза. Той е проектният координатор на Форума на Европейската гражданска инициатива.

Елиза Лирони е старши ръководител по европейска демокрация в European Citizen Action Service (ECAS), където работи от 2015 г. насам. Тя ръководи и развива работата на ECAS в областта на европейската демокрация чрез осъществяване на проекти и проучвания относно цифровата демокрация, гражданското участие и разбирането на популизма в ЕС. Координира няколко проекта по различни програми на ЕС. Понастоящем ръководи CODE Europe — проект за събиране на идеи от гражданите относно качеството на въздуха (финансиран от ЕАОС). Автор е на главата „Crowdsourcing EU Legislation: Harnessing the Power of Digital Democracy“ в публикуваната неотдавна книга „Citizen Participation in Democratic Europe“ (ECPR Press, 2021). От 2018 г. тя е експерт по ЕГИ във Форума на Европейската гражданска инициатива и е част от екипа, който работи с Генералния секретариат на Европейската комисия по разработването и използването на тази онлайн платформа за сътрудничество.

Програма на уебинара

1. Въведение и приветствие, Елиза Лирони (от 1 до 6 минута)

2. Представяне на Европейската гражданска инициатива, различните ѝ етапи и начините за събиране на подписи, Флавио Грациан (от 6 до 19 минута)

3. Представяне на инициативата „Политиката на сближаване в полза на равенството между регионите и на устойчивостта на регионалните култури“, Атила Дабиш (от 19 до 22 минута)

4. Представяне на инициативата „Да спасим пчелите и земеделските стопани! Щадящо пчелите селско стопанство за здравословна околна среда“, Хелмут Бурчер-Шаден (от 22 до 25 минута)

5. Различни стратегии и елементи за успешно събиране на подписи за гражданска инициатива, Атила Дабиш (от 25 до 37 минута)

6. Личен опит и фактори за успех при събирането на подписи за две граждански инициативи, Хелмут Бурчер-Шаден (от 37 до 47 минута)

7. Отговори на въпроси от аудиторията (от 47 до 75 минута)

 

Този уебинар дава отговори на следните въпроси:

- Какво представляват европейските граждански инициативи и как можете да събирате подписи за тях?

- Какви са различните процедурни етапи на Европейската гражданска инициатива?

- Къде можете да намерите повече насоки за Европейската гражданска инициатива?

- Кои са успешните стратегии за събиране на един милион подписа?

- Какви са основните предизвикателства, с които са се сблъсквали организаторите при събирането на подписи, и как са ги преодолели?

Основни акценти от уебинара:

- Официалната процедура може да бъде разделена на 6 етапа: 1) започване, 2) регистриране на европейската гражданска инициатива, 3) събиране на подписи, 4) проверка на подписите, 5) внасяне на инициативата, 6) отговор относно инициативата.

- Важно е подготовката да се осъществи достатъчно рано преди стартирането на инициатива. По време на събирането на подписите ще има някои успешни и някои не толкова успешни моменти. Затова е важно да имате планове за действие при непредвидени обстоятелства и да проявите упоритост по време на цялата кампания.

- Важно е да оцените потенциалната подкрепа за вашата инициативата, преди да започнете да събирате подписи.

- Наличието на добра мрежа от партньори е от решаващо значение за събирането на подписи в различните държави членки. Важно е да започнете да изграждате такава мрежа преди началото на събирането на подписи.

- Опитайте да съберете повече от един милион подписа, защото някои изявления за подкрепа ще се окажат невалидни при проверката от националните органи.

- Адаптираните послания са много ефективни за достигане до потенциалните поддръжници в различните държави членки. Много е важно също така да се определи коя е най-добрата платформа за достигане до вашите целеви аудитории.

- Последните дни на кампанията винаги са от най-голямо значение за събирането на подписи, затова трябва да увеличите усилията си през този период. 

Webinar: 'The European Citizens’ Initiative and how to collect signatures'
Отказ от отговорност: мненията, споделени във Форума на ЕГИ, изразяват единствено гледната точка на техните автори и по никакъв начин не може да се смята, че изразяват позицията на Европейската комисия или Европейския съюз.
Готови сте да регистрирате вашата инициатива?

Искате да подкрепите инициатива? Искате да научите повече за текущи и минали инициативи?