Ugrás a fő tartalomra
Az európai polgári kezdeményezés fóruma

Hogyan gyűjtsünk aláírásokat európai polgári kezdeményezésünkhöz? (webinárium, 2021)

Kezdés: 30/03/2021
Befejezés: 30/03/2021
Jelenlegi státusz: Lezárt
Frissítés dátuma: 14/04/2021

A webináriumi felvétel az alábbiakban érhető el.

Vendégelőadók:

Julie Steendam, a „Jog a gyógykezeléshez” című európai polgári kezdeményezés szervezője

Ella Jakubowska, a „Reclaim Your Face” című, a tömeges biometrikus megfigyelési gyakorlatok betiltására vonatkozó új európai polgári kezdeményezés szervezője

Daniela Vancic, európaiprogram-vezető a Democracy International nevű szervezetnél

A beszélgetést vezeti: Flavio Grazian, részvételi demokráciáért felelős vezető az Európai Polgári Akciószolgálatnál

Nyelvek: EN

Ha nem tudott részt venni a webináriumon, nézze meg az (angol nyelvű) videofelvételt, amelyben a folyamatban lévő kezdeményezések szervezői és szakértői mondják el, milyen stratégiákat alkalmaznak, hogy a tagállami küszöbértékeket figyelembe véve összegyűjtsék az egymillió aláírást. Az előadók megosztják tapasztalataikat arról, hogyan gyűjtenek aláírásokat a Covid19-járvány idején, és hogyan alkalmazkodnak a megszorító intézkedésekhez. Kitérnek arra is, hogy a stratégiai kampányokat online és offline is le kell bonyolítani ahhoz, hogy sikeresek legyenek.

Julie Steendam a „Jog a gyógykezeléshez – Senki se nyerészkedjen a világjárványon!” című európai polgári kezdeményezés koordinátora. A kampány 2020 novemberében indult, és ma már több mint 300 európai szervezet támogatja. Célja, hogy az egymillió aláírás összegyűjtésével olyan jogalkotási javaslat meghozatalára szólítsa fel az Európai Bizottságot, amellyel a Covid19 elleni oltóanyagokat és a Covid19-kezeléseket közkinccsé teszi.

Ella Jakubowska a „Reclaim Your Face” című, a tömeges biometrikus megfigyelési gyakorlatok betiltására vonatkozó európai polgári kezdeményezés szakreferense és kampányfelelőse. Korábban egy műszaki és technológiai vállalatnál dolgozott, majd feminista szociológiai szempontból tanulmányozta az emberi jogok, a technológia és a társadalom kölcsönhatásait. Ella Jakubowska az Egyesült Királyságban született és jelenleg Brüsszelben él, ahol a digitális jogok uniós védelmén dolgozik.

Daniela Vancic európaiprogram-vezető a Democracy International nevű civil szervezetnél, amely a polgárok szerepvállalását hivatott erősíteni a politikai döntéshozatalban, és hosszú idő alatt szerzett jelentős tapasztalattal rendelkezik az európai polgári kezdeményezés eszköz terén. Daniela Vancicnek négy év kampány- és hálózatépítő tapasztalata van, és az elmúlt három évben részt vett a Democracy International európai kampányainak lebonyolításában. Munkája során az európai polgári kezdeményezés számos vonatkozásával foglalkozik: kampány- és adománygyűjtési tanácsadást nyújt a szervezőknek, kiáll a kezdeményezéssel kapcsolatos szabályok határozottabb érvényre juttatása mellett, és népszerűsíti az eszközt a lakosság körében. 

Flavio Grazian felelős vezető az Európai Polgári Akciószolgálatnál (ECAS), ahol uniós projektek kidolgozásával és végrehajtásával foglalkozik, különös tekintettel az európai polgári kezdeményezésre és a részvételi demokráciára. Ő az európai polgári kezdeményezés fórumának projektkoordinátora.

A webinárium napirendje

1. Flavio Grazian bevezetője [0–4. perc]

2. Flavio Grazian: az európai polgári kezdeményezés áttekintése [4–15. perc]

3. Vitafórum Julie Steendam, Ella Jakubowska és Daniela Vancic részvételével [15–56. perc]

4. Kérdések és válaszok Julie Steendam, Ella Jakubowska és Daniela Vancic részvételével [56. perc–1 óra 12 perc]

Ez a webinárium a következő kérdésekre ad választ:

– Hogyan lehet hatékony aláírásgyűjtési stratégiát kidolgozni és támogatókat szerezni a kezdeményezéshez?

– Melyek az európai polgári kezdeményezéshez szükséges aláírásgyűjtés gyakorlati szempontjai? (figyelemmel a nyelvek, platformok és csatornák használatára)

– Hogyan lehet sikeresen összegyűjteni az aláírásokat a Covid19-járvány miatti korlátozások idején?

A webinárium legfontosabb következtetései:

– Az aláírásgyűjtés során fontosak a személyes kapcsolatok. Érdemes a szervezőknek olyan üzeneteket megfogalmazniuk (bármely platform számára, beleértve az azonnali üzenetküldést is), amelyeket a támogatók a kezdeményezés népszerűsítése céljából megoszthatnak saját hálózatukon.

– A Covid19-korlátozások tiszteletben tartásával is gyűjthetünk aláírásokat. A szervezők telefonon építhetnek ki személyes kapcsolatokat. Gondoskodniuk kell arról, hogy könnyen érthető üzeneteket osszanak meg az interneten, és kreatívan kell kiválasztaniuk egy-egy médiaszereplőt az ügy népszerűsítésére. A jól megválasztott nagykövetek kellőképpen fel tudják hívni a média figyelmét a kezdeményezésre! 

– A szervezőknek gondosan meg kell tervezniük kommunikációs stratégiájukat: meg kell határozniuk célközönségüket, és különböző csatornák (közösségi média, videók, cikkek, telefonhívások, hírlevelek) és nyelvek (hivatalos uniós nyelvek, sőt, a kisebbségek nyelvei) segítségével személyre kell szabniuk üzeneteiket, amelyeknek a széles körű elfogadás céljából minél egyszerűbbnek kell lenniük.

– Kulcsfontosságú az aktív kapcsolat- és szövetségépítés. A szervezőknek érdemes kapcsolatba lépniük civil társadalmi szervezetekkel, hogy igénybe vegyék hálózataikat, továbbá gondoskodniuk kell arról, hogy a téma olyan legyen, amely a nagyközönség számára fontos, és amellyel azonosulni tud.

– Ajánlatos befolyásos érdekelt feleket is bevonni a folyamatba, akik felhívják a figyelmet az ügyre, és a témát az aláírásgyűjtés eredményétől függetlenül is érdemes a napirenden tartani.

Webinar Collecting Signatures
Felelősségkizáró nyilatkozat: Az európai polgári kezdeményezés fórumán megosztott vélemények kizárólag a véleménynyilvánító személy álláspontját tükrözik, és semmiképp sem tekinthetők sem az Európai Bizottság, sem az Európai Unió hivatalos álláspontjának.
Készen áll egy kezdeményezés regisztrálására?

Támogatni szeretné valamelyik kezdeményezést? Bővebb információra van szüksége jelenlegi vagy korábbi kezdeményezésekről?