Ugrás a fő tartalomra
Az európai polgári kezdeményezés fóruma

Hogyan gyűjtsünk aláírásokat európai polgári kezdeményezésünkhöz? (webinárium, 2021)

Kezdés: 30/03/2021
Befejezés: 30/03/2021
Jelenlegi státusz: Lezárt
Frissítés dátuma: 14/04/2021

A webináriumi felvétel az alábbiakban érhető el.

Vendégelőadók:

Julie Steendam, a „Jog a gyógykezeléshez” című európai polgári kezdeményezés szervezője

Ella Jakubowska, a „Reclaim Your Face” című, a tömeges biometrikus megfigyelési gyakorlatok betiltására vonatkozó új európai polgári kezdeményezés szervezője

Daniela Vancic, európaiprogram-vezető a Democracy International nevű szervezetnél

A beszélgetést vezeti: Flavio Grazian, részvételi demokráciáért felelős vezető az Európai Polgári Akciószolgálatnál

Nyelvek: EN

Ha nem tudott részt venni a webináriumon, nézze meg az (angol nyelvű) videofelvételt, amelyben a folyamatban lévő kezdeményezések szervezői és szakértői mondják el, milyen stratégiákat alkalmaznak, hogy a tagállami küszöbértékeket figyelembe véve összegyűjtsék az egymillió aláírást. Az előadók megosztják tapasztalataikat arról, hogyan gyűjtenek aláírásokat a Covid19-járvány idején, és hogyan alkalmazkodnak a megszorító intézkedésekhez. Kitérnek arra is, hogy a stratégiai kampányokat online és offline is le kell bonyolítani ahhoz, hogy sikeresek legyenek.

Julie Steendam a „Jog a gyógykezeléshez – Senki se nyerészkedjen a világjárványon!” című európai polgári kezdeményezés koordinátora. A kampány 2020 novemberében indult, és ma már több mint 300 európai szervezet támogatja. Célja, hogy az egymillió aláírás összegyűjtésével olyan jogalkotási javaslat meghozatalára szólítsa fel az Európai Bizottságot, amellyel a Covid19 elleni oltóanyagokat és a Covid19-kezeléseket közkinccsé teszi.

Ella Jakubowska a „Reclaim Your Face” című, a tömeges biometrikus megfigyelési gyakorlatok betiltására vonatkozó európai polgári kezdeményezés szakreferense és kampányfelelőse. Korábban egy műszaki és technológiai vállalatnál dolgozott, majd feminista szociológiai szempontból tanulmányozta az emberi jogok, a technológia és a társadalom kölcsönhatásait. Ella Jakubowska az Egyesült Királyságban született és jelenleg Brüsszelben él, ahol a digitális jogok uniós védelmén dolgozik.

Daniela Vancic európaiprogram-vezető a Democracy International nevű civil szervezetnél, amely a polgárok szerepvállalását hivatott erősíteni a politikai döntéshozatalban, és hosszú idő alatt szerzett jelentős tapasztalattal rendelkezik az európai polgári kezdeményezés eszköz terén. Daniela Vancicnek négy év kampány- és hálózatépítő tapasztalata van, és az elmúlt három évben részt vett a Democracy International európai kampányainak lebonyolításában. Munkája során az európai polgári kezdeményezés számos vonatkozásával foglalkozik: kampány- és adománygyűjtési tanácsadást nyújt a szervezőknek, kiáll a kezdeményezéssel kapcsolatos szabályok határozottabb érvényre juttatása mellett, és népszerűsíti az eszközt a lakosság körében. 

Flavio Grazian felelős vezető az Európai Polgári Akciószolgálatnál (ECAS), ahol uniós projektek kidolgozásával és végrehajtásával foglalkozik, különös tekintettel az európai polgári kezdeményezésre és a részvételi demokráciára. Ő az európai polgári kezdeményezés fórumának projektkoordinátora.

A webinárium napirendje

1. Flavio Grazian bevezetője [0–4. perc]

2. Flavio Grazian: az európai polgári kezdeményezés áttekintése [4–15. perc]

3. Vitafórum Julie Steendam, Ella Jakubowska és Daniela Vancic részvételével [15–56. perc]

4. Kérdések és válaszok Julie Steendam, Ella Jakubowska és Daniela Vancic részvételével [56. perc–1 óra 12 perc]

Ez a webinárium a következő kérdésekre ad választ:

– Hogyan lehet hatékony aláírásgyűjtési stratégiát kidolgozni és támogatókat szerezni a kezdeményezéshez?

– Melyek az európai polgári kezdeményezéshez szükséges aláírásgyűjtés gyakorlati szempontjai? (figyelemmel a nyelvek, platformok és csatornák használatára)

– Hogyan lehet sikeresen összegyűjteni az aláírásokat a Covid19-járvány miatti korlátozások idején?

A webinárium legfontosabb következtetései:

– Az aláírásgyűjtés során fontosak a személyes kapcsolatok. Érdemes a szervezőknek olyan üzeneteket megfogalmazniuk (bármely platform számára, beleértve az azonnali üzenetküldést is), amelyeket a támogatók a kezdeményezés népszerűsítése céljából megoszthatnak saját hálózatukon.

– A Covid19-korlátozások tiszteletben tartásával is gyűjthetünk aláírásokat. A szervezők telefonon építhetnek ki személyes kapcsolatokat. Gondoskodniuk kell arról, hogy könnyen érthető üzeneteket osszanak meg az interneten, és kreatívan kell kiválasztaniuk egy-egy médiaszereplőt az ügy népszerűsítésére. A jól megválasztott nagykövetek kellőképpen fel tudják hívni a média figyelmét a kezdeményezésre! 

– A szervezőknek gondosan meg kell tervezniük kommunikációs stratégiájukat: meg kell határozniuk célközönségüket, és különböző csatornák (közösségi média, videók, cikkek, telefonhívások, hírlevelek) és nyelvek (hivatalos uniós nyelvek, sőt, a kisebbségek nyelvei) segítségével személyre kell szabniuk üzeneteiket, amelyeknek a széles körű elfogadás céljából minél egyszerűbbnek kell lenniük.

– Kulcsfontosságú az aktív kapcsolat- és szövetségépítés. A szervezőknek érdemes kapcsolatba lépniük civil társadalmi szervezetekkel, hogy igénybe vegyék hálózataikat, továbbá gondoskodniuk kell arról, hogy a téma olyan legyen, amely a nagyközönség számára fontos, és amellyel azonosulni tud.

– Ajánlatos befolyásos érdekelt feleket is bevonni a folyamatba, akik felhívják a figyelmet az ügyre, és a témát az aláírásgyűjtés eredményétől függetlenül is érdemes a napirenden tartani.

Webinar Collecting Signatures
Felelősségkizáró nyilatkozat: Az európai polgári kezdeményezés fórumán megosztott vélemények kizárólag a véleménynyilvánító személy álláspontját tükrözik, és semmiképp sem tekinthetők sem az Európai Bizottság, sem az Európai Unió hivatalos álláspontjának.