Przejdź do treści głównej
Forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej

Webinarium „Zbieranie podpisów na potrzeby inicjatywy obywatelskiej” (2021 r.)

Data początkowa: 30/03/2021
Data końcowa: 30/03/2021
Obecny status: Zamknięte
Data aktualizacji: 14/04/2021

Nagranie wideo jest dostępne poniżej

Zaproszeni prelegenci:

Julie Steendam, organizator europejskiej inicjatywy obywatelskiej „Prawo do terapii”

Ella Jakubowska, organizator europejskiej inicjatywy obywatelskiej, „Reclaim your face” (Odzyskaj swoją twarz) – inicjatywa społeczeństwa obywatelskiego na rzecz zakazu praktyk masowej inwigilacji biometrycznej

Daniela Vancic, kierowniczka programu europejskiego w Democracy International

Prowadzący dyskusję: Flavio Grazian, kierownik ds. demokracji uczestniczącej w European Citizen Action Service

Języki: EN

Osoby, które nie wzięły udziału w webinarium, zachęcamy do obejrzenia nagrania wideo (dostępne w języku angielskim). Dowiedzą się z niego od organizatorów bieżących inicjatyw i ekspertów, jakie są strategie uzyskiwania miliona podpisów i jaka minimalna liczba podpisów obowiązuje w państwach członkowskich. Prelegenci dzielą się również swoimi doświadczeniami związanymi ze zbieraniem podpisów podczas pandemii COVID-19 oraz informują, jak zachować elastyczność swoich kampanii w ramach obowiązujących ograniczeń. Podczas dyskusji eksperci analizują również znaczenie, jakie ma przygotowanie i prowadzenie kampanii strategicznych zbierania podpisów – zarówno w internecie, jak i osobiście.

Julie Steendam jest koordynatorką europejskiej inicjatywy obywatelskiej „Right to Cure – No Profit on Pandemic” (Prawo do terapii – NIE dla zysku z pandemii). Kampania rozpoczęła się w listopadzie 2020 r. i realizowana jest obecnie przez koalicję ponad 300 organizacji europejskich. Jej celem jest zebranie miliona podpisów poparcia dla przyjęcia przez Komisję Europejską wniosku ustawodawczego w sprawie uznania szczepionek przeciwko COVID-19 i metod leczenia COVID-19 za dobro publiczne.

Ella Jakubowska jest specjalistką ds. polityki i kampanii w sieci na rzecz praw cyfrowych European Digital Rights (EDRi). Wcześniej pracowała w przedsiębiorstwie inżynieryjno-technologicznym, a następnie zajmowała się badaniem związków między prawami człowieka, technologią i społeczeństwem z perspektywy socjologii feministycznej. Ella, obywatelka Wielkiej Brytanii, mieszka obecnie w Brukseli, gdzie zajmuje się rzecznictwem ochrony praw cyfrowych mieszkańców Unii.

Daniela Vancic jest kierowniczką programu europejskiego w Democracy International, organizacji pozarządowej promującej większy udział obywateli w podejmowaniu decyzji politycznych. Ma doświadczenie w pracy na rzecz europejskiej inicjatywy obywatelskiej od czasu jej powstania. Daniela ma cztery lata doświadczenia w budowaniu kampanii i sieci, a od trzech lat prowadzi kampanie europejskie organizowane przez Democracy International. Daniela pracowała intensywnie nad różnymi aspektami europejskiej inicjatywy obywatelskiej, od oferowania organizatorom inicjatyw doradztwa w zakresie prowadzenia kampanii i pozyskiwania funduszy, po działania na rzecz skuteczniejszego wdrażania rozporządzenia w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej oraz informowania o niej obywateli. 

Flavio Grazian jest kierownikiem ds. demokracji uczestniczącej w European Citizen Action Service (ECAS), gdzie zajmuje się opracowywaniem i wdrażaniem projektów europejskich. Skupia się zwłaszcza na europejskiej inicjatywie obywatelskiej i demokracji partycypacyjnej na poziomie UE. Jest koordynatorem projektu forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej.

Program webinarium

1. Wprowadzenie – Flavio Grazian [min. 0-4]

2. Przegląd europejskiej inicjatywy obywatelskiej – Flavio Grazian [min. 4-15]

3. Dyskusja panelowa – Julie Steendam, Ella Jakubowska i Daniela Vancic [min. 15-56]

4. Sesja pytań i odpowiedzi – Julie Steendam, Ella Jakubowska i Daniela Vancic [min. 56-1:12]

Podczas webinarium odpowiedziano na następujące pytania:

– Jakie są główne sugestie dotyczące skutecznego zbierania podpisów i uzyskania poparcia dla swojej inicjatywy?

– Jak w praktyce wygląda zbieranie podpisów na potrzeby europejskiej inicjatywy obywatelskiej (jakich języków, platform i kanałów używać i w jaki sposób)?

– Jak skutecznie zbierać podpisy podczas ograniczeń związanych z COVID-19?

Najważniejsze wnioski z webinarium:

– Przy zbieraniu podpisów ważne są osobiste relacje. Organizatorzy mogą przygotowywać komunikaty (dla wszelkiego rodzaju platform, w tym komunikacji natychmiastowej), które zwolennicy mogą następnie udostępniać w swojej sieci, aby lepiej promować inicjatywę.

– Możliwe jest skuteczne zbieranie podpisów przy jednoczesnym przestrzeganiu ograniczeń związanych z COVID-19. Organizatorzy mogą skupić się nawet na nawiązywaniu kontaktów osobistych za pośrednictwem rozmów telefonicznych. Powinni dostarczać prostych i konkretnych informacji, którymi można dzielić się w internecie, i być kreatywni w organizowaniu akcji o charakterze symbolicznym – jedna osoba opowiadająca się za daną sprawą może przyciągnąć uwagę mediów! 

– Organizatorzy powinni starannie zaplanować swoją strategię komunikacyjną: określić odbiorców docelowych i dostosować swoje przesłanie za pomocą różnych kanałów (media społecznościowe, filmy wideo, artykuły, rozmowy telefoniczne, biuletyny) i języków (języki urzędowe Unii, a nawet języki mniejszości!). Aby ułatwić zaangażowanie obywateli, powinni uprościć przesłanie.

– Kluczowe znaczenie mają aktywne działania informacyjne i budowanie sojuszy. Organizatorzy powinni skontaktować się z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego również w celu wykorzystania ich sieci i skupić się na tym, by temat ich kampanii stał się ważny i rozpoznawalny dla ogółu społeczeństwa.

– Należy zwrócić uwagę wpływowych osób na dany temat i wprowadzić go do dyskursu publicznego niezależnie od wyników zbierania podpisów.

Webinar Collecting Signatures
Zastrzeżenie prawne: Opinie wyrażone na forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej odzwierciedlają wyłącznie punkt widzenia ich autorów i w żaden sposób nie mogą być utożsamiane ze stanowiskiem Komisji Europejskiej ani Unii Europejskiej.