- Uzavreté
Záznam
Záznam z webinára je k dispozícii nižšie.
Pozvaní rečníci:
Julie Steendamová [organizátorka európskej iniciatívy občanov „Right to cure“ (Právo na liečbu)]
Ella Jakubowska [organizátorka európskej iniciatívy občanov „Reclaim Your Face (Vráťte nám tvár)– Iniciatíva občianskej spoločnosti za zákaz praktík biometrického hromadného sledovania“]
Daniela Vancicová (manažérka európskeho programu Democracy International)
Moderátor: Flavio Grazian, manažér v oblasti participatívnej demokracie v Európskom útvare pre občiansku činnosť
Jazyky: EN
Ak ste sa na tomto webinári nemohli zúčastniť, pozrite si jeho videozáznam (k dispozícii v angličtine). Môžete sa inšpirovať skúsenosťami organizátorov prebiehajúcich iniciatív a odborníkov v oblasti stratégií na dosiahnutie cieľa milión podpisov a rôznych prahových hodnôt v členských štátoch. Rečníci sa podelia aj o skúsenosti so zhromažďovaním podpisov počas pandémie COVID-19 a s tým, ako zachovať flexibilitu kampaní v rámci príslušných obmedzení. V diskusii medzi expertmi sa skúma, aká dôležitá je pri získavaní podpisov príprava a vedenie strategických kampaní online aj osobne.
Julie Steendamová je koordinátorkou európskej iniciatívy občanov „Right to Cure – No Profit on Pandemic“ (Právo na liečbu – Nedovoľme zarábať na pandémii). Táto kampaň sa začala v novembri 2020 a v súčasnosti vystupuje ako koalícia vyše 300 európskych organizácií s cieľom zozbierať 1 milión podpisov, aby Európska komisia predložila legislatívny návrh, v súlade s ktorým sa budú vakcíny a liečba proti COVID-19 považovať za verejné statky.
Ella Jakubowska je referentka pre politiku a kampane v sieti European Digital Rights (EDRi) zaoberajúcej sa digitálnymi právami. Predtým pracovala pre strojársku a technologickú spoločnosť a potom sa venovala výskumu vzájomnej súvislosti medzi ľudskými právami, technológiou a spoločnosťou z feministickej sociologickej perspektívy. Ella, ktorá je pôvodom z Británie, žije momentálne v Bruseli, kde sa venuje ochrane digitálnych práv ľudí v EÚ.
Daniela Vancicová je európska programová manažérka organizácie Democracy International, mimovládnej organizácie, ktorá podporuje väčšie zapojenie sa občanov do politického rozhodovania. Skúsenosti s európskou iniciatívou občanov má od jej vzniku. Daniela má štvorročné skúsenosti s budovaním kampaní a sietí a posledné tri roky uskutočňuje európske kampane organizácie Democracy International. Daniela sa európskej iniciatíve občanov venuje veľmi intenzívne, od ponuky kampaní a poradenstva organizátorom v oblasti získavania finančných prostriedkov až po presadzovanie dôraznejšieho vykonávania nariadenia o tejto iniciatíve a zvyšovanie informovanosti občanov o nej.
Flavio Grazian je manažér v oblasti participatívnej demokracie v Európskom útvare pre občiansku činnosť (ECAS), kde pracuje na rozvoji a vykonávaní projektov EÚ so zameraním predovšetkým na európsku iniciatívu občanov a participatívnu demokraciu na úrovni EÚ. Je projektovým koordinátorom Fóra európskej iniciatívy občanov.
Program webinára
1. Úvodný príhovor (Flavio Grazian) [minúta 0 až 4]
2. Prehľad európskej iniciatívy občanov (Flavio Grazian) [minúta 4 až 15]
3. Panelová diskusia s účasťou Julie Steendamovej, Elly Jakubowskej a Daniely Vancicovej [minúta 15 až 56]
4. Otázky a odpovede s účasťou Julie Steendamovej, Elly Jakubowskej a Daniely Vancicovej [minúta 56 až 1h12]
V rámci tohto webinára sa dozviete odpovede na tieto otázky:
– Aké sú hlavné odporúčania na prípravu účinnej stratégie zberu podpisov a získanie podpory pre vašu iniciatívu?
– Ako vyzerá zber podpisov pre európsku iniciatívu občanov na praktickej úrovni (ktoré jazyky, platformy a kanály treba používať a ako)?
– Ako úspešne zbierať podpisy počas obmedzení súvisiacich s ochorením COVID-19?
Hlavné závery tohto webinára sú:
– Pri zbieraní podpisov sú dôležité osobné prepojenia. Organizátori môžu pripraviť posolstvá (pre všetky druhy platforiem vrátane služby rýchlych správ), ktoré ich priaznivci môžu zdieľať na sieťach, aby o tejto iniciatíve informovali účinnejšie.
– Podpisy sa dajú úspešne zbierať aj pri obmedzeniach súvisiacich s ochorením COVID-19. Organizátori sa môžu dokonca zamerať na budovanie osobných kontaktov prostredníctvom telefonických hovorov. Poskytované informácie by mali byť ľahko stráviteľné aj na zdieľanie online a mali by byť kreatívne, pokiaľ ide o symbolickú demonštráciu – aj jedna osoba vystupujúca za nejakú vec môže pritiahnuť pozornosť médií!
– Organizátori by si mali starostlivo naplánovať komunikačnú stratégiu: mali by vymedziť svoju cieľovú skupinu a svoje posolstvá prispôsobiť pre rôzne kanály (sociálne médiá, videá, články, telefonické hovory, bulletiny) a jazyky (úradné jazyky EÚ či dokonca menšinové jazyky). Na zjednodušenie zapojenia by sa mali zjednodušiť aj posolstvá.
– Zásadný význam má aktívna osveta a budovanie aliancií. Organizátori by sa mali určite skontaktovať s organizáciami občianskej spoločnosti, využiť aj ich siete a zamerať sa na to, aby bola ich téma relevantná a identifikovateľná pre širokú verejnosť.
– Je potrebné zamerať sa na vplyvné zainteresované strany, a tým zvýšiť informovanosť o týchto otázkach a zaradiť túto tému do verejného programu, bez ohľadu na výsledok zberu podpisov.
- Kategórie