Põhisisu juurde
Euroopa kodanikualgatuse foorum

Šveitsi armee noa tugevdamine Euroopa demokraatia heaks

Uuendatud: 31/01/2019

Tegemist on tõelise legendi ja kultuurilise ikooniga. Mitmetööriistu toodeti Šveitsis asuvas Alpide äärepoolses orus. Algselt (ilmselgelt) „Offiziersmesser“ (Offiziersmesser) 1950. aastatel võivad Ameerika sõdurid, kes kasutavad kruvikeeraja käelist kombinatsiooni, avada avaja, puidusae, käärid, küünefailid ja paljud muud funktsioonid, mida nimetatakse lihtsalt Šveitsi armee noaks (SAK). Selle mitmeotstarbeline olemus on inspireerinud kogu maailmas töövahendite kujundajaid – nende hulgas osalus- ja otsedemokraatia esimese üleminekuvahendi – Euroopa kodanikualgatuse – kujundajaid.

Viimase seitsme aasta jooksul on peaaegu 10 miljonit Euroopa kodanikku 28 liikmesriigist kasutanud Euroopa kodanikualgatust Euroopa Liidu poliitilise tegevuskava koostamiseks, käivitades rohkem kui 70 eri algatust (millest üle 50 on ametlikult registreeritud). Nagu üle saja aasta vana, kuid kunagi terava SAKi puhul, nimetatakse kõige arenenumat mudelit „The Giant“ ja sellel on vähemalt 87 vahendit, millel on 141 erinevat funktsiooni – palju noorem Euroopa kodanikualgatus on juba näinud köitvat hulka erinevaid kasutusviise, muutes selle tõeliseks Šveitsi armee noaks Euroopa demokraatia jaoks.

Paljud eurooplased on kasutanud Euroopa kodanikualgatust gaasipedaalina, et edendada uuenduslikke riikidevahelisi õigusakte. See hõlmab ühte esimestest algatustest, milleks on 3. detsembril 2012 noorte üliõpilaste rühma algatatud ühtse sidetariifi seadus ja mille eelarve on 2 000 eurot. Selleks, et anda hoogu vähemalt seitsmest liikmesriigist, ei ole kunagi vaja saada ametlikult nõutavat 1 miljon allkirja, sest see oli õigeaegne hoog, mille Euroopa Komisjon sai ja rakendas.

Mitmed teised Euroopa kodanikualgatused, sealhulgas väga edukas algatus „Right2Water“, mis sai kontrollitud toetuse vähemalt 1 659 543 ELi kodanikult kõigist liikmesriikidest, ei toonud teema mitte ainult poliitilisse tegevuskavasse, vaid muutis selle kogu Euroopat hõlmavatesse õigusaktidesse.

Kuid Euroopa kodanikualgatust saab kasutada ka mitmel muul viisil: näiteks „pidurina“ seadusandluse peatamiseks või muutmiseks. Algatus „Lõpp Atlandi-ülesele kaubandus- ja investeerimispartnerlusele“ oli tõenäoliselt seda tüüpi „blokeerimist“ käsitleva ettepaneku kõige selgemini esinduslik. Viimastel aastatel on miljonid Euroopa kodanikud pöördunud rahvusvaheliste kaubandus- ja investeerimislepingute eeliste kahtluse alla seadmisega. Kuid ka nn edukad algatused, st algatused, mis ületasid 1 miljoni allkirja nõude, nagu glüfosaat, „Stop vivisection“ ja „Üks meist“, seisnesid peamiselt suure, suure STOP SIGNi loomises riikidevahelisel tasandil.

Sarnaselt Šveitsi armee noaga on palju rohkem Euroopa kodanikualgatust. Mitut vahendit saab kasutada ka võtmena (olemasolevate õigusaktide fikseerimiseks või parandamiseks), „läbirääkimiste kiibina“ (et mõjutada lisaks muudele meetoditele Euroopa poliitikakujundamist) või koalitsiooni loomise katalüsaatorina (võimsalt näiteks universaalse põhisissetuleku algatusekaudu, millel ei olnud kunagi piisavalt allkirju, et kvalifitseeruda järgmise sammu jaoks, kuid mis aitas siiski kaasa ulatusliku Euroopa poolehoidjate võrgustiku loomisele). Ja see on valimiseelsel ajal väga populaarne, peetakse mõnda Euroopa kodanikualgatust lihtsalt võimsaks „kanvasiks“ kandidaadile, erakonnale või isegi ettevõttele... Euroopa kodanikualgatuse alles noores ajaloos on Ameerika jäätisetootja üritanud seda protsessi kasutada, käivitades nnõnneliku lehmaettepaneku.

 

Artikli esitaja: Algatuse ja Euroopa referendumi instituudipresident

Autorid

Bruno Kaufmann, algatuse ja Euroopa referendumi instituudi president

Bruno on jälginud Euroopa kodanikualgatuse arengut alates 1991. aasta esimestest päevadest, mil ta lõi Eurotopia võrgustiku, mis algselt tõstis esile ja edendas Euroopa kodanikualgatuse ideed. Täna on Bruno Faluni (Rootsi) demokraatianõukogu ja valimiskomisjoni esimees ning kaaseesistuja tänapäevase otsedemokraatia ülemaailmse foorumi eesistuja. Bruno Kaufmann on Šveitsi ringhäälinguettevõtte ülemaailmne demokraatia korrespondent ja inimeste ülemjuhataja2power.info. Alates 2001. aastast juhib ta algatuse ja referendumiinstituuti Europe ning tegutseb Šveitsi Demokraatia Fondi rahvusvahelise koostöö direktorina.

Categories
Õigusraamistik

Kommenteerige

Kommentaaride esitamiseks peate end autentima või registreerima.
Vastutuse välistamine: Euroopa kodanikualgatuse foorumil avaldatud arvamused kajastavad üksnes nende autorite seisukohta. Neid ei saa mingil juhul pidada Euroopa Komisjoni ega Euroopa Liidu seisukoha väljenduseks.