Prejsť na hlavný obsah
Fórum európskej iniciatívy občanov

Posilnenie švajčiarskeho armádneho noža pre európsku demokraciu

Dátum aktualizácie: 31/01/2019

Ide o skutočnú legendu a kultúrnu ikonu. Viacnástrojová vreckovka bola vyrobená vo vzdialenom alpskom údolí vo Švajčiarsku. Pôvodne nazývaný (nerozhodne) „Offiziersmesser“ v 50. rokoch 20. storočia sa americkí vojaci, ktorí používajú rukovú kombináciu skrutkovačov, môžu otvárať, drevená píla, nožnice, nechty a mnohé ďalšie funkcie jednoducho nazývajú švajčiarsky armádny nož (SAK). Jeho viacúčelová povaha inšpirovala tvorcov nástrojov na celom svete – medzi nimi boli tvorcovia prvého prechodného nástroja participatívnej a priamej demokracie, európska iniciatíva občanov (EIO).

Za posledných sedem rokov takmer 10 miliónov európskych občanov z 28 členských štátov využilo európsku iniciatívu občanov na stanovenie politického programu Európskej únie tým, že začalo viac ako 70 rôznych iniciatív (z ktorých bolo oficiálne zaregistrovaných viac ako 50). A rovnako ako v prípade viac ako storočie starej, ale ešte silnejšej SAK – najpokročilejší model sa nazýva „The Giant“ a má najmenej 87 nástrojov so 141 rôznymi funkciami – oveľa mladšia európska iniciatíva občanov už bola fascinujúcim množstvom rôznych foriem využitia, čím sa stala skutočným švajčiarskym armádnym nožom na účely európskej demokracie.

Mnohí Európania využili európsku iniciatívu občanov ako „plynový pedál“ na podporu inovatívnych nadnárodných právnych predpisov. Patrí sem jedna z prvých iniciatív, tzv. zákon o jednotnom komunikačnom sadzobníku, ktorý 3. decembra 2012 spustila skupina mladých študentov, a skromný rozpočet vo výške 2 000 EUR. Nikdy nepotrebuje získať formálne požadovaný 1 milión podpisov od najmenej siedmich členských štátov, aby získal impulz, keďže to bol včasný impulz, ktorý Európska komisia s radosťou získala a implementovala.

Séria ďalších európskych iniciatív občanov vrátane veľmi úspešnej iniciatívy Right2Water, ktorá získala overenú podporu najmenej 1 659 543 občanov EÚ zo všetkých členských štátov, nielenže zaradila otázku do politického programu, ale preniesla ju do celoeurópskych právnych predpisov.

Európsku iniciatívu občanov však možno využiť aj mnohými inými spôsobmi: napríklad ako „brzda“ na zastavenie alebo zvrátenie právnych predpisov. Iniciatíva „Stop TTIP“ bola pravdepodobne najvýraznejšou reprezentatívnosťou tohto druhu návrhu „brzdenia“. V posledných rokoch sa milióny európskych občanov začali spochybňovať výhody medzinárodných obchodných a investičných dohôd. Ale aj tzv. úspešné iniciatívy, t. j. iniciatívy, ktoré prekročili požiadavku na 1 milión podpisov, ako napríklad „zákaz glyfozátu“, „Stop vivisection“ a „Jedno z nás“, sa týkali najmä zriadenia veľkého veľkého STOP SIGN na nadnárodnej úrovni.

A podobne ako švajčiarsky vojenský nôž existuje oveľa viac európskej iniciatívy občanov. Multinástroj sa môže použiť aj ako „prieskum“ (na stanovenie alebo zlepšenie existujúcich právnych predpisov), „vyjednávací čip“ (na ovplyvňovanie tvorby európskej politiky, okrem iných metód) alebo ako „katalyzátor pre budovanie koalície“ (výkonne napríklad prostredníctvom iniciatívy „univerzálny základný príjem“, ktorá nikdy nedostala dostatok podpisov na to, aby spĺňala podmienky pre ďalší krok, ale napriek tomu prispela k vytvoreniu rozsiahlej európskej siete fanúšikov). A napokon, a toto je veľmi obľúbené v predvolebných časoch, ako je to v súčasnosti, niektoré európske iniciatívy občanov sa jednoducho považujú za silného „zákazníka“ kandidáta, politickej strany – alebo dokonca spoločnosti... na začiatku ešte mladej histórie európskej iniciatívy občanov. Americký výrobca zmrzliny sa pokúsil využiť tento proces predložením návrhu na„šťastnú kravu“.

 

Prispievateľ článku: Predseda iniciatívy a Referendum Institute Europe

Prispievatelia

Bruno Kaufmann, predseda iniciatívy a Referendum Institute Europe

Bruno sleduje vývoj európskej iniciatívy občanov od prvých dní v roku 1991, keď založil sieť Eurotopia, ktorá pôvodne nastoľovala a propagovala samotnú myšlienku európskej iniciatívy občanov. Bruno dnes pôsobí ako predseda Rady pre demokraciu a volebnej komisie vo Falune (Švédsko) a spolupredseda Globálnemu fóru o modernej priamej demokracii. Bruno Kaufmann je korešpondentom pre globálnu demokraciu v rámci švajčiarskej vysielacej spoločnosti a švajčiarskeho šéfredaktora spoločnosti People2power.info. Od roku 2001 predsedá Inštitútu pre iniciatívu a referendum Europe a pôsobí ako riaditeľ pre medzinárodnú spoluprácu vo švajčiarskej nadácii pre demokraciu.

Categories
Regulačný rámec

Odoslať komentár

Aby ste mohli pridávať poznámky, musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať.
Vyhlásenie o vylúčení zodpovednosti: Názory vyjadrené na Fóre európskej iniciatívy občanov odrážajú výlučne stanovisko ich autorov a v žiadnom prípade ich nemožno považovať za názory odrážajúce stanovisko Európskej komisie alebo Európskej únie.