Pāriet uz galveno saturu
Eiropas pilsoņu iniciatīvas forums

Šveices armijas nazis Eiropas demokrātijai

Atjaunināšanas datums: 31/01/2019

Tas ir patiess leģends un kultūras ikona. Vairāku instrumentu kabatetknife tika ražots attālā Alpu ielejā Šveicē. Amerikāņu kareivji, kas 20. gadsimta piecdesmitajos gados tika saukti (nepārprotami) “ Offiziersmesser”, var atvērties, zāģēt, šķēres, nagu datne un daudzas citas funkcijas, ko vienkārši dēvēja par Šveices armijas nazi (SAK). Tā daudzfunkcionālais raksturs ir iedvesmojis rīku izstrādātājus visā pasaulē, tostarp pirmā pārejas instrumenta — līdzdalības un tiešās demokrātijas — Eiropas pilsoņu iniciatīvas (EPI) dizainu.

Pēdējos septiņos gados gandrīz 10 miljoni Eiropas pilsoņu no 28 dalībvalstīm ir izmantojuši EPI, lai noteiktu Eiropas Savienības politisko programmu, uzsākot vairāk nekā 70 dažādas iniciatīvas (no kurām vairāk nekā 50 ir oficiāli reģistrētas). Tāpat kā attiecībā uz vairāk nekā gadsimtu veco, bet vēl aizvien aso SAK — visprogresīvāko modeli sauc par “Giant”, un tam ir ne mazāk kā 87 instrumenti ar 141 atšķirīgu funkciju — daudz jaunākā EPI jau ir piedzīvojusi aizraujošu dažādu veidu izmantošanu, padarot to par īstu Šveices armijas nazi Eiropas demokrātijas nolūkā.

Daudzi eiropieši EPI ir izmantojuši kā gāzes pedāli, lai veicinātu inovatīvus transnacionālus tiesību aktus. Tas ietver vienu no pirmajām iniciatīvām — “Vienotā sakaru tarifa aktu”, ko 2012. gada 3. decembrī uzsāka jauniešu grupa, un nelielu budžetu EUR 2000 apmērā. Tā kā tas bija laicīgs pamudinājums, ko Eiropas Komisija ar prieku saņēma un īstenoja, tam nekad nevajadzēja iegūt formāli nepieciešamo 1 miljonu parakstu no vismaz septiņām dalībvalstīm.

Vairākas citas EPI, tostarp ļoti veiksmīgā iniciatīva “Right2Water”, kas guva pārbaudītu atbalstu ne mazāk kā 1 659 543 ES pilsoņiem no visām dalībvalstīm, ne tikai iekļāva jautājumu politiskajā darba kārtībā, bet arī padarīja to par pamatu Eiropas mēroga tiesību aktiem.

Taču EPI var izmantot arī daudzos citos veidos: piemēram, lai apturētu vai atceltu tiesību aktus. Iniciatīva “Stop TTIP”, iespējams, visprecīzāk atspoguļoja šāda veida “bremzēšanas” priekšlikumu. Pēdējos gados miljoniem Eiropas iedzīvotāju ir iesaistījušies, lai apšaubītu ieguvumus, ko sniedz starptautiskie tirdzniecības un ieguldījumu nolīgumi. Taču arī tā sauktās veiksmīgās iniciatīvas, proti, iniciatīvas, kas pārsniedza prasību par 1 miljonu parakstu, piemēram, “Aizliegt glifosātu”, “Stop vivisection” un “Viens no mums”, galvenokārt bija saistītas ar liela STOP SIGN izveidi starptautiskā līmenī.

Tāpat kā Šveices armijas nazis, Eiropas pilsoņu iniciatīva ir daudz plašāka. Šo daudzrīku instrumentu var izmantot arī kā viļņus (lai noteiktu vai uzlabotu spēkā esošos tiesību aktus), sarunu vešanu (lai ietekmētu Eiropas politikas veidošanu papildus citām metodēm) vai kā “koalīciju veidošanas katalizatoru” (piemēram, ar iniciatīvu “Universālais pamatienākums”, kas nekad nav saņēmusi pietiekamus parakstus, lai atbilstu nākamajam solim, bet tomēr ir veicinājusi plaša Eiropas līdzjutēju tīkla izveidi). Visbeidzot, un tas ir ļoti populārs tādos pirmsvēlēšanu laikos kā tagad, dažas EPI vienkārši tiek uzskatītas par spēcīgu kandidātam, politiskai partijai vai pat uzņēmumam... agrā EPI prakses vēsturē Amerikas saldējuma producentu, kurš mēģināja izmantot šo procesu, nākot klajā ar „laimīgu govs” priekšlikumu.

 

Panta datu sniedzējs: Iniciatīvas un referenduma institūta “Eiropa”priekšsēdētājs

Autori

Bruno Kaufmann, Eiropas iniciatīvas un referenduma institūta priekšsēdētājs

Bruno ir sekojis līdzi Eiropas pilsoņu iniciatīvas attīstībai kopš 1991. gada sākuma, kad viņš izveidoja “Eurotopia” tīklu, kas sākotnēji aktualizēja un popularizēja EPI ideju. Šodien Bruno ir Demokrātijas padomes un vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Falunā (Zviedrija) un kopīgi vada Pasaules forumu par modernu tiešo demokrātiju. Bruno Kaufmann ir pasaules demokrātijas korespondents Šveices apraides uzņēmumā un galvenais cilvēks2power.info. Kopš 2001. gada viņš vada Eiropas Iniciatīvu un referendumu institūtu un darbojas kā Šveices Demokrātijas fonda starptautiskās sadarbības direktors.

Ierakstīt komentāru

Lai varētu pievienot komentārus, jums ir jāautentificējas vai jāreģistrējas.
Atruna: EPI forumā paustie viedokļi atspoguļo tikai to autoru uzskatus un nekādā gadījumā nav uzskatāmi par Eiropas Komisijas vai Eiropas Savienības nostāju.