Přejít na hlavní obsah
Fórum evropské občanské iniciativy

Posílení nože švýcarské armády pro evropskou demokracii

Datum aktualizace: 31/01/2019

Jedná se o pravou legendu – a kulturní ikonu. Víceúčelový kapesník byl vyroben ve vzdáleném alpském údolí ve Švýcarsku. V 50. letech 20. století se američtí vojáci, kteří používali rukojetnou kombinaci šroubováku, mohou otevírat, pilou na dřevo, nůžkami, nehty a mnoha dalšími funkcemi, jednoduše nazývanými švýcarská armáda (SAK). Jeho víceúčelová povaha inspirovala tvůrce nástrojů po celém světě – mimo jiné tvůrci prvního přechodného nástroje participativní a přímé demokracie, evropské občanské iniciativy.

V posledních sedmi letech využilo evropskou občanskou iniciativu téměř 10 milionů evropských občanů z 28 členských států k vytyčení politického programu Evropské unie tím, že zahájilo více než 70 různých iniciativ (z nichž více než 50 bylo oficiálně zaregistrováno). A stejně jako v případě více než sto let staré, ale stále ostré SAK – nejpokročilejší model se nazývá „The Giant“ a má nejméně 87 nástrojů se 141 různými funkcemi – mnohem mladší evropská občanská iniciativa již viděla fascinující hostitele různých forem využití, což z ní činí skutečně švýcarskou armádu nožem pro účely evropské demokracie.

Mnoho Evropanů využilo evropskou občanskou iniciativu jako „plynový pedál“ na podporu inovativních nadnárodních právních předpisů. Patří sem jedna z prvních iniciativ, tzv. „Akt o jednotném komunikačním sazebníku“, který dne 3. prosince 2012 zahájila skupina mladých studentů, a skromný rozpočet ve výši 2 000 EUR. Nikdy nepotřebovala získat formálně požadovaný 1 milion podpisů z nejméně sedmi členských států, aby získala dynamiku, neboť se jednalo o včasný podnět, který Evropská komise ráda obdržela a provedla.

Řada dalších evropských občanských iniciativ, včetně velmi úspěšné iniciativy „Right2Water“, která získala ověřenou podporu nejméně 1 659 543 občanů EU ze všech členských států, nejen zařadila otázku na politický program, ale učinila z ní celou cestu do celoevropských právních předpisů.

Evropskou občanskou iniciativu však lze využít i mnoha jinými způsoby: například jako „brzda“ s cílem zastavit nebo zvrátit právní předpisy. Iniciativa „Stop TTIP“ byla pravděpodobně nejvýraznějším příkladem tohoto druhu „brzdného“ návrhu. V posledních letech se miliony evropských občanů aktivovaly a zpochybnily přínosy mezinárodních obchodních a investičních dohod. Ale také tzv. úspěšné iniciativy, tj. iniciativy, které překračovaly požadavek na 1 milion podpisů, jako např. „Zakažte glyfosát“, „Stop vivisection“ a „Jeden z nás“, se týkaly především vytvoření velkého, velkého STOP SIGN na nadnárodní úrovni.

Stejně jako nůž švýcarské armády existuje mnohem více evropské občanské iniciativy. Víceúčelový nástroj lze rovněž použít jako „valve“ (k nápravě nebo zlepšení stávajících právních předpisů), „dohodovací čip“ (k ovlivnění tvorby evropské politiky vedle jiných metod) nebo jako „katalyzátor pro budování koalice“ (například prostřednictvím iniciativy „Univerzální základní příjem“, která nikdy nezískala dostatek podpisů k tomu, aby byla způsobilá pro další krok, ale přesto přispěla k vytvoření velké evropské sítě fanoušků). A konečně, a to je velmi oblíbené v předvolebních dobách, jsou některé evropské občanské iniciativy jednoduše vnímány jako mocný „kandidát“ pro kandidáta, politickou stranu – nebo dokonce společnost... v raném stádiu stále mladé historie evropské občanské iniciativy, což se americký výrobce zmrzliny pokusil tento proces využít tím,že předložil návrh šťastnékravy.

 

Přispěvatel článku: Předseda Initiative and Referendum Institute Europe

Přispěvatelé

Bruno Kaufmann, předseda Initiative and Referendum Institute Europe

Bruno sleduje vývoj evropské občanské iniciativy od počátku roku 1991, kdy spoluzakládal síť „Eurotopia“, která původně vyvolala a propagovala samotnou myšlenku evropské občanské iniciativy. Bruno dnes předsedá Radě pro demokracii a volební komisi ve Falunu (Švédsko) a spolupředsedá Globálnímu fóru pro moderní přímou demokracii. Bruno Kaufmann je celosvětovým demokratickým korespondentem švýcarské společnosti pro rozhlasové a televizní vysílání a šéfredaktorem lidí2power.info. Od roku 2001 předsedá Initiative and Referendum Institute Europe a je ředitelem pro mezinárodní spolupráci v Nadaci pro švýcarskou demokracii.

Categories
Regulační rámec

Připojit komentář

Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.
Prohlášení o vyloučení odpovědnosti: Vyjádření uvedená na Fóru evropské občanské iniciativy odrážejí pouze názory jejich autorů a nelze je v žádném případě považovat za vyslovení postoje Evropské komise nebo Evropské unie.