Prejsť na hlavný obsah
Fórum európskej iniciatívy občanov

Praha, Česká republika, čo robí európsku iniciatívu občanov úspešnou? Motivácia, komunikácia a zdravý rozum

Dátum aktualizácie: 16/10/2018

Európska iniciatíva občanov Roadshow pokračovala vo svojej ceste po celej Európe návštevou festivalu demokracie, ktorý sa konal v Prahe (Česká republika). Toto bolo posledné zastavenie trojročnej prehliadky, ktorá odišla z Bulharska v máji 2018, už navštívila Litvu a Poľsko a následne navštívi Francúzsko, Portugalsko a Rakúsko pred koncom roka.

Tím európskej iniciatívy občanov bol pozvaný na festival demokracie, ktorý sa konal v Prahe a na ktorom sa 5. októbra začali semináre, diskusie a aktivity na túto tému v týždni. Tím „Cestshow“ zriadil interaktívnu fotografickú kabínu na Námestí republík na celý deň 6. októbra s cieľom pozvať miestnych aj turistov, aby diskutovali o participatívnom nástroji a podelili sa o nápady, ako urobiť z Európy lepšie miesto. Občania prišli s príčinami, o ktorých verili alebo by chceli podporiť, zmarili ich fotografiu a umiestnili ich na „cestovnú stenu“, ktorá už obsahuje posolstvá z iných krajín, ktoré Cestná výstava navštívila. 

Tím európskej iniciatívy občanov a Inštitút pre európsku politiku EUROPEUM zorganizovali spolu s festivalom poldňový seminár na výmenu poznatkov na zastúpení Európskej komisie v Prahe. Cieľom seminára bolo spolupracovať s občianskymi aktérmi, ktorí aktívne pracujú na podpore demokracie a občianskej angažovanosti v Českej republike.

Jednoduchá správa: nástroj na zapojenie občanov

Na seminári sa privítala skupina expertov, ktorí sa podelili o svoje skúsenosti v kontexte participatívnej demokracie a európskej iniciatívy občanov. Diskusia, ktorú moderoval Christian Kvorning z EUROPEUM, vyzdvihla dobré príklady a navrhla riešenia výziev týkajúcich sa aktívnej občianskej účasti na tvorbe miestnej a európskej politiky.

Pascal Herry, vedúci tímu európskej iniciatívy občanov v Európskej komisii, zapojil publikum prostredníctvom kvízu napájaného Slido o nástroji, ktorý účastníkom poskytuje prehľad o plánovaných nadchádzajúcich zlepšeniach prístupnosti a účinnosti nástroja. Zdôraznil skutočnosť, že občania sa čoraz viac zapájajú do tohto nástroja, čo dokazuje šesť iniciatív, ktoré sú v súčasnosti otvorené na podporu. Pán Herry je presvedčený, že po ukončení reformy nástroja sa predloží ešte viac iniciatív.

Odessa Primus, výkonná riaditeľka výskumného ústavu Global Arena, sa potom ujala slova, aby vysvetlila, že nové technológie majú veľký vplyv a že by sa o nich malo viac uvedomovať. Poznamenala, že sa ukázalo, že nové nástroje pomáhajú zvýšiť zapojenie občanov, najmä hlasovanie online. Jej hlavným posolstvom bolo, že na to, aby bol proces účinný, zrozumiteľný pre mnohých a angažujúci sa pre všetkých, „musí byť jednoduchý“. Tento bod odráža cieľ Európskej komisie zjednodušiť postup európskej iniciatívy občanov, aby bol prístupnejší.

Aktívne občianstvo: zručnosti, ktoré sa majú podporovať prostredníctvom vzdelávania

Ekaterina Petrikevich, vedúca medzinárodná projektová manažérka D21, zdôraznila kľúčovú úlohu vzdelávania v participatívnej demokracii. Vysvetlila, že aktívna účasť sa začína v školách a mala by sa podporovať prostredníctvom vzdelávania s cieľom zlepšiť občianske zručnosti. To mladým ľuďom umožňuje, aby si uvedomovali svoje občianske prostredie a nabádajú ich k tomu, aby sa s ním spojili. Pani Petrikevich sa domnieva, že vzdelávanie je kľúčom k tomu, aby občania EÚ získali praktické zručnosti, ktoré im pomôžu plniť si občianske povinnosti.

Členovia panelovej diskusie diskutovali aj o výzvach, ktorým čelí európska iniciatíva občanov. Zhodli sa na tom, že je nevyhnutné nezohľadniť neúspešné iniciatívy, ale nájsť spôsoby, ako ich zlepšiť a povzbudiť občanov, aby sa opäť pokúsili. Ďalšími spomenutými výzvami bolo sedem občanov, ktorí sú v súčasnosti povinní začať iniciatívu vzhľadom na význam zapojenia špecializovaných, aktívnych a angažovaných občanov do každej iniciatívy.

Diskusiu zhrnul Pascal Herry trojslovný opis toho, čo znamená úspech iniciatívy: „Motivácia, komunikácia a zdravý rozum“.

Spájanie sa na diskusiu

Po panelovej diskusii účastníci rozdelili na tri aktívne brainstormingové stretnutia s cieľom vymieňať si praktické informácie a lepšie pochopiť európsku iniciatívu občanov, ako aj niektoré jej aspekty vrátane financovania, kampaní a vytvárania partnerských sietí.

Ako získať finančné prostriedky na vašu kampaň? (Moderátor: Odessa Primus)

Účastníci paralelného diskusného stretnutia o získavaní finančných prostriedkov viedli plodnú diskusiu, ktorá sa týkala predovšetkým významu pripravenosti, predstavivosti a podpory pre úspešnú iniciatívu.

Skupina uviedla, že medzi výzvy patrí zabezpečenie finančnej udržateľnosti, schopnosť kvantifikovať rôzne parametre a prekonanie prekážok pri prijímaní finančných prostriedkov a grantov. Medzi prekážky patrila aj tendencia skúmať zastarané metódy financovania, ako aj chýbajúci vývoj koncepcie.

Ako však riešiť tieto prekážky financovania projektov? Účastníci zdôraznili, že po prvé je dôležité mať originálnu a uskutočniteľnú myšlienku, ktorú by bolo možné ľahko vysvetliť a pochopiť. V rámci proaktívneho hľadania riešení spoločnosť Odessa Primus navrhla využiť zdroje ako HeroClan, Tech Soup a Google 4 neziskové organizácie.  Okrem toho sa zdôraznil význam komunikácie, najmä identifikovanie dobrých komunikátorov na presadzovanie iniciatív a ich odôvodnenie. Spoločnosť Odessa napokon takisto odporučila využiť energiu a pomoc študentov, ktorí sa často snažia rozšíriť svoje portfólio a sú ochotní pracovať na tom, aby si vybudovali svoje skúsenosti, a ktorí prispejú novými nápadmi.

Ako hľadať partnerov na podporu vašej iniciatívy a kampane? (Moderátor: Christian Kvorning)

Pri úvahách o tom, ako identifikovať partnerov podporujúcich kampaň, skupina prišla s niekoľkými zaujímavými poznatkami. Rokovalo sa aj o hľadaní kompromisu medzi voľnou organizáciou a hierarchiou, pričom skupina rozhodla, že hoci je potrebná určitá hierarchia, príliš veľa môže tiež brániť pokroku.

Niektoré výzvy, ktorým projekty čelia pri hľadaní partnerov, môžu zahŕňať schopnosť zapojiť sa do existujúcich sietí a zodpovedajúcim spôsobom zosúladiť ciele a očakávania. Ako potenciálne prekážky úspechu boli nastolené aj otázky nedostatočnej pozornosti médií a ťažkosti pri rozvoji nových sietí. So správnou technológiou, míľnikmi, angažovanosťou (ako sú osobné nadväzovanie kontaktov a posielanie listov), programami veľvyslancov, vytváraním sietí rozmanitosti a miestnych influencerov je však možné nájsť správnych partnerov a využiť ich pákový efekt.

Pokiaľ ide o budúcnosť, účastníci sa zhodli na tom, že kľúčom k úspechu je využívanie existujúcich zdrojov a sietí a vytváranie nových sietí. Prioritou bola aj potreba kritického hodnotenia potrieb a kapacít, ako aj schopnosť umožniť a posilniť postavenie ľudí, najmä tých s nízkym sociálnym kapitálom, smerom k pozitívnej občianskej angažovanosti. To v konečnom dôsledku viedlo k návrhu, aby európska iniciatíva občanov pracovala na dostupnosti nástroja, konkrétnych iniciatívach a podporných činnostiach pre zraniteľné skupiny s cieľom dať im viac hlasu.

Ako podporiť vašu iniciatívu občanov? (Moderátor: Ondřej Timčo)

Účastníci diskusie sa zhodli na tom, že existuje niekoľko kľúčových faktorov úspešnej propagácie iniciatívy občanov vrátane presmerovania know-how; výber správnych partnerov; účinná komunikácia a zriaďovacia štruktúra. Všetky tieto opatrenia však musia riešiť spoločenskú otázku inkluzívnym spôsobom a zamerať sa na zvýšenie kvality života občanov pri súčasnom dodržiavaní „pravidiel hry“.

Riešila sa aj kľúčová otázka „prečo“ – prečo vytvoriť a podporiť iniciatívu? Členovia skupiny sa dohodli, že ak tak neurobia, nikto iný nebude. Diskutovalo sa o tom, aké dôležité je mať tento zmysel pre spoločenskú zodpovednosť pri spoločnom využívaní našich názorov na vytváranie zmien, ako aj o potrebe motivácie. Z českého hľadiska boli najväčšie výzvy úspešnej iniciatívy identifikované ako finančné prekážky, potreba viditeľnosti, kultúrne a historické prekážky, osobné hodnoty, perspektíva skutočnej relevantnosti a schopnosť aktivovať spoluobčanov na zmenu.

Ďalšie potreby v tomto rámci činnosti zahŕňali potrebu dobrovoľníkov, partnerov, kvalitných prezentácií, využívanie nových technológií, ako aj odvahu a inšpiráciu. Dohodlo sa však, že so správnou vôľou, odhodlaním, spoluprácou, komunikáciou, diskusiou a sebareflexiou by bolo čokoľvek možné a európska iniciatíva občanov by mohla zrýchliť efekt „snehovej gule“, ktorý potrebuje na to, aby bola úspešná.

Prispievatelia

Melissa Capiot

#EUTakeTheInitiative tím, GOPA Com

Categories
Regulačný rámec

Odoslať komentár

Aby ste mohli pridávať poznámky, musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať.
Vyhlásenie o vylúčení zodpovednosti: Názory vyjadrené na Fóre európskej iniciatívy občanov odrážajú výlučne stanovisko ich autorov a v žiadnom prípade ich nemožno považovať za názory odrážajúce stanovisko Európskej komisie alebo Európskej únie.