Przejdź do treści głównej
Forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej

Praga, Republika Czeska? Co za tym idzie, że europejska inicjatywa obywatelska jest skuteczna? Motywacja, komunikacja i zdrowy rozsądek

Data aktualizacji: 16/10/2018

Szlak europejskiej inicjatywy obywatelskiej był kontynuowany przez całą Europę, z wizytą na festiwalu demokracji, który odbył się w Pradze (Republika Czeska). To ostatnie zakończenie trzyletniej wycieczki, która rozpoczęła się z Bułgarii w maju 2018 r., odwiedziła już Litwę i Polskę, a przed rokiem uda się udać się do Francji, Portugalii i Austrii.

Zespół ds. europejskiej inicjatywy obywatelskiej został zaproszony na festiwal demokracji zorganizowany w Pradze, który w dniu 5 października rozpoczął tygodniowe warsztaty, debaty i działania na ten temat. Zespół Drshow stworzył interaktywną kabinę fotograficzną na placu Republiki w dniu 6 października, aby zaprosić zarówno mieszkańców, jak i turystów do dyskusji na temat narzędzia partycypacyjnego i dzielenia się pomysłami na to, jak sprawić, by Europa stała się lepszym miejscem. Obywatele poznali przyczyny, w których wierzyli lub chcieliby wspierać, uśmiercili ich zdjęcie i zamieścili je na „murach wycieczkowych”, który zawiera już wiadomości z innych krajów, które odwiedzały wystawę drogową. 

Zespół ds. europejskiej inicjatywy obywatelskiej i Instytut Polityki Europejskiej EUROPEUM zorganizowały również półdniowe warsztaty wymiany wiedzy w przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Pradze w ramach festiwalu. Warsztaty miały na celu współpracę z podmiotami obywatelskimi aktywnie działającymi na rzecz wzmocnienia demokracji i zaangażowania obywatelskiego w Republice Czeskiej.

Prosty komunikat: narzędzie służące angażowaniu obywateli

W warsztatach spotkała się grupa ekspertów, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami w kontekście demokracji uczestniczącej i europejskiej inicjatywy obywatelskiej. W dyskusji, której moderatorem był Christian Kvorning z EUROPEUM, podkreślono dobre przykłady i zaproponowano rozwiązania problemów związanych z aktywnym udziałem obywatelskim w kształtowaniu polityki na szczeblu lokalnym i europejskim.

Pascal Herry, kierownik zespołu ds. europejskiej inicjatywy obywatelskiej w Komisji Europejskiej, angażował odbiorców za pośrednictwem kwizu Slido w sprawie narzędzia zapewniającego uczestnikom wgląd w planowane przyszłe ulepszenia w zakresie dostępności i skuteczności tego narzędzia. Podkreślił, że obywatele coraz częściej angażują się w to narzędzie, o czym świadczy sześć inicjatyw, które są obecnie otwarte na wsparcie. Herry jest przekonany, że po zakończeniu reformy narzędzia pojawi się jeszcze więcej inicjatyw.

Następnie głos zabrała Odessa Primus, dyrektor wykonawcza w Global Arena Research Institute, aby wyjaśnić, że nowe technologie mają szeroki wpływ i że należy zwiększyć ich świadomość. Zauważyła, że nowe narzędzia przyczyniły się do zwiększenia zaangażowania obywateli, a mianowicie głosowanie online. Jej głównym przesłaniem było to, że aby proces był skuteczny, zrozumiały dla wielu i angażujący wszystkich, „musi być prosty”. Punkt ten odzwierciedla cel Komisji Europejskiej, jakim jest uproszczenie procedury europejskiej inicjatywy obywatelskiej w celu zwiększenia jej dostępności.

Aktywne obywatelstwo: umiejętności, które należy promować poprzez edukację

Ekaterina Petrikevich, starsza kierownik projektu międzynarodowego w D21, podkreśliła kluczową rolę edukacji w demokracji uczestniczącej. Wyjaśniła, że aktywne uczestnictwo rozpoczyna się w szkołach i powinno być promowane poprzez edukację w celu poprawy umiejętności obywatelskich. Dzięki temu młodzi ludzie mogą być świadomi swojego otoczenia obywatelskiego i zachęcać ich do zaangażowania się w ten proces. Petrikevich uważa, że edukacja ma kluczowe znaczenie dla wspierania obywateli UE w zdobywaniu praktycznych umiejętności pomagających im w wywiązywaniu się z obowiązków obywatelskich.

Uczestnicy panelu dyskutowali również na temat wyzwań stojących przed europejską inicjatywą obywatelską. Zgodzili się, że nie należy lekceważyć nieudanych inicjatyw, lecz znaleźć sposoby ich poprawy i zachęcenia obywateli do podejmowania dalszych prób. Inne wymienione wyzwania to siedmiu obywateli, którzy są obecnie zobowiązani do zainicjowania inicjatywy, biorąc pod uwagę znaczenie zaangażowania specjalnych, aktywnych i zaangażowanych obywateli w każdą inicjatywę.

Dyskusja została podsumowana przez Pascala Herry’ego w trzech słowach opisujących powodzenie inicjatywy: „Motywacja, komunikacja i zdrowy rozsądek”.

Wspólne spotkanie w celu omówienia

Po dyskusji panelowej uczestnicy podzielili się na trzy aktywne sesje burzy mózgów, aby podzielić się praktycznymi informacjami i lepiej zrozumieć europejską inicjatywę obywatelską, a także niektóre z jej aspektów, w tym finansowanie, kampanie i tworzenie sieci partnerstw.

Jak pozyskiwać fundusze na kampanię? (Moderator: Odessa Primus)

Uczestnicy równoległej sesji dyskusyjnej poświęconej pozyskiwaniu funduszy przeprowadzili owocną dyskusję, odnosząc się przede wszystkim do znaczenia gotowości, wyobraźni i wsparcia dla udanej inicjatywy.

Grupa wskazała, że wyzwania obejmują zapewnienie stabilności finansowej, zdolność do kwantyfikacji różnych parametrów oraz przezwyciężenie przeszkód w otrzymywaniu funduszy i dotacji. Bariery obejmowały również tendencję do przyjrzenia się przestarzałym metodom finansowania, a także brak rozwoju koncepcji.

Jak jednak zaradzić tym barierom w finansowaniu projektów? Uczestnicy podkreślili, że po pierwsze, ważne jest posiadanie oryginalnego i wykonalnego pomysłu, który można by również łatwo wyjaśnić i zrozumieć. W ramach proaktywnego poszukiwania rozwiązań Odessa Primus zaproponowała wykorzystanie takich zasobów jak HeroClan, Tech Soup i Google 4 non profits.  Ponadto podkreślono znaczenie komunikacji, w szczególności wskazania dobrych podmiotów odpowiedzialnych za komunikację w celu przedstawienia inicjatyw i ich uzasadnienia. Ponadto Odessa zaleciła również wykorzystanie energii i pomocy studentów, którzy często starają się rozszerzyć zakres swojej teki i są skłonni pracować, aby zbudować swoje doświadczenie, i którzy będą wnosić nowe pomysły.

Jak szukać partnerów, którzy będą wspierać Państwa inicjatywę i kampanię? (Moderator: Christian Kvorning)

Grupa zastanawiała się nad tym, w jaki sposób identyfikować partnerów wspierających kampanię, jednak przedstawiła kilka ciekawych spostrzeżeń. Omówiono również znalezienie kompromisu między luźną organizacją a hierarchią, a grupa zdecydowała, że chociaż pewna hierarchia jest konieczna, zbyt wiele może również przeszkodzić w postępie.

Niektóre wyzwania, przed którymi stoją projekty poszukujące partnerów, mogą obejmować zdolność do zaangażowania się w istniejące sieci oraz do odpowiedniego dostosowania celów i oczekiwań. Jako potencjalne bariery dla sukcesu podniesiono również kwestie niewystarczającej uwagi mediów i trudności w tworzeniu nowych sieci. Jednak dzięki odpowiedniej technologii, kamieniom milowym, zaangażowaniu (np. osobiste tworzenie sieci kontaktów i wysyłanie pism), programy ambasadorów, ustanowienie sieci różnorodności i lokalnych influencerów można znaleźć i wykorzystać odpowiednich partnerów.

Patrząc w przyszłość, uczestnicy zgodzili się, że kluczowe znaczenie dla sukcesu ma wykorzystanie istniejących zasobów i sieci oraz tworzenie nowych sieci. Jako priorytet uzgodniono również potrzebę krytycznej oceny potrzeb i zdolności, a także zdolność do umożliwienia i wzmocnienia pozycji osób, zwłaszcza tych o niskim kapitale społecznym, w dążeniu do pozytywnego zaangażowania obywatelskiego. Ostatecznie doprowadziło to do sugestii, aby europejska inicjatywa obywatelska pracowała nad dostępnością tego narzędzia, konkretnych inicjatyw i działań wspierających grupy szczególnie wrażliwe, aby dać im większy głos.

Jak promować inicjatywę obywatelską? (Moderator: Ondřej Timčo)

Uczestnicy dyskusji zgodzili się, że istnieje kilka kluczowych czynników sprzyjających skutecznemu promowaniu inicjatywy obywatelskiej, w tym przekazywanie know-how; wybór właściwych partnerów; skuteczna komunikacja i ustanowienie struktury. WE wszystkich tych działaniach należy jednak zająć się kwestią społeczną w sposób sprzyjający włączeniu społecznemu i dążyć do podniesienia jakości życia obywateli, a jednocześnie do gry w „zasadach gry”.

Zajęto się również kluczową kwestią „dlaczego” – dlaczego utworzono i promowano inicjatywę? Członkowie grupy zgodzili się, że jeśli tego nie zrobią, nikt inny nie będzie. Omówiono znaczenie tego poczucia odpowiedzialności społecznej dla wspólnego wykorzystywania naszych głosów do wprowadzania zmian, a także potrzebę motywacji. Z punktu widzenia Czech największe wyzwania związane z udaną inicjatywą określono jako przeszkody finansowe, potrzebę widoczności, bariery kulturowe i historyczne, wartości osobiste, perspektywę rzeczywistego znaczenia inicjatywy oraz zdolność do aktywizacji innych obywateli na rzecz zmian.

Dodatkowe potrzeby w ramach tych działań obejmowały zapotrzebowanie na wolontariuszy, partnerów, prezentacje wysokiej jakości, wykorzystanie nowych technologii, a także odwagę i inspirację. Uzgodniono jednak, że wraz z właściwą wolą, determinacją, współpracą, komunikacją, dyskusją i autorefleksją wszystko będzie możliwe, a europejska inicjatywa obywatelska mogłaby nabrać tempa dzięki efektowi „kuli śniegowej”, którego potrzebuje, aby odnieść sukces.

Autorzy

Melissa Capiot

Zespół #EUTakeTheInitiative, GOPA Com

Categories
Ramy prawne

Napisz komentarz

Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.
Zastrzeżenie prawne: Opinie wyrażone na forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej odzwierciedlają wyłącznie punkt widzenia ich autorów i w żaden sposób nie mogą być utożsamiane ze stanowiskiem Komisji Europejskiej ani Unii Europejskiej.