Pereiti prie pagrindinio turinio
Europos piliečių iniciatyvos forumas

Prahoje, Čekijoje? Kas padeda sėkmingai įgyvendinti Europos piliečių iniciatyvą? Motyvacija, komunikacija ir sveikas protas

Atnaujinta: 16/10/2018

Europos piliečių iniciatyvos iniciatyva tęsė kelionę po Europą ir lankėsi Prahoje (Čekija) surengtoje Demokratijos festivalyje. Tai buvo paskutinis trejų metų ekskursijos, kuri 2018 m. gegužės mėn. prasidėjo iš Bulgarijos, sustabdymas jau lankėsi Lietuvoje ir Lenkijoje ir vyks į Prancūziją, Portugaliją ir Austriją iki metų pabaigos.

Europos piliečių iniciatyvos komandai buvo suteikta garbė būti pakviesta į Prahoje surengtą Demokratijos festivalį, kuris spalio 5 d. pradėjo savaitę rengti praktinius seminarus, diskusijas ir veiklą šia tema. Kelių parodos komanda visą spalio 6 d. dieną Respublikos aikštėje sukūrė interaktyvią fotokabiną, kad pakviestų vietos gyventojus ir turistus aptarti dalyvavimo priemonę ir pasidalyti idėjomis, kaip padaryti Europą geresne. Piliečiai sužinojo apie priežastis, dėl kurių, jų nuomone, jie tikėjosi arba norėtų juos paremti, nufotografavo juos nuotraukomis ir pastatė juos ant „kelionės sienelės“, kurioje jau matomi pranešimai iš kitų šalių, kuriose lankėsi Kelių paroda. 

Europos piliečių iniciatyvos grupė ir Europos politikos institutas EUROPEUM taip pat surengė pusdienį dalijimuisi žiniomis Europos Komisijos atstovybėje Prahoje kartu su festivaliu. Seminaro tikslas – užmegzti ryšius su pilietinės visuomenės veikėjais, aktyviai dirbančiais demokratijos ir pilietinės veiklos skatinimo srityje Čekijoje.

Paprastas pranešimas: piliečių įtraukimo priemonė

Seminare dalyvavo ekspertų grupė, kuri pasidalijo savo patirtimi dalyvaujamosios demokratijos ir Europos piliečių iniciatyvos srityje. Diskusijoje, kurią vedė Christian Kvorning iš EUROPEUM, buvo pabrėžti geri pavyzdžiai ir pasiūlyti problemų, susijusių su aktyviu piliečių dalyvavimu vietos ir Europos politikos formavimo procese, sprendimai.

Pascal Herry, Europos Komisijos Europos piliečių iniciatyvos grupės vadovas, per Slido surengtą viktoriną įtraukė auditoriją į šią priemonę ir suteikė dalyviams įžvalgų apie planuojamus būsimus priemonės prieinamumo ir veiksmingumo patobulinimus. Jis atkreipė dėmesį į tai, kad piliečiai vis aktyviau dalyvauja taikant šią priemonę, kaip matyti iš šešių iniciatyvų, kurias šiuo metu galima remti. Herry yra įsitikinęs, kad užbaigus priemonės reformą bus pateikta dar daugiau iniciatyvų.

Po to kalbėjo „Global Arena“ mokslinių tyrimų instituto vykdomoji direktorė Odessa Primus, kad paaiškintų, kad naujos technologijos daro didelį poveikį ir kad apie tai turėtų būti daugiau žinoma. Ji pažymėjo, kad pasitvirtino, jog naujos priemonės padeda skatinti piliečių dalyvavimą, t. y. balsavimas internetu. Jos pagrindinė mintis buvo tai, kad tam, kad procesas būtų veiksmingas, suprantamas daugeliui ir įdomus visiems, „jis turi būti paprastas“. Šiame punkte pakartojamas Europos Komisijos tikslas supaprastinti Europos piliečių iniciatyvos procedūrą, kad ji taptų prieinamesnė.

Aktyvus pilietiškumas: įgūdžiai, kurie turi būti skatinami pasitelkiant švietimą

D21 vyresnioji tarptautinių projektų vadovė Ekaterina Petrikevich pabrėžė esminį švietimo vaidmenį dalyvaujamosios demokratijos srityje. Ji paaiškino, kad aktyvus dalyvavimas prasideda mokyklose ir turėtų būti skatinamas pasitelkiant švietimą, kad būtų gerinami pilietiškumo įgūdžiai. Tai suteikia jaunimui galimybę susipažinti su savo pilietine aplinka ir skatinti su ja bendradarbiauti. Petrikevich mano, kad švietimas yra labai svarbus siekiant padėti ES piliečiams įgyti praktinių įgūdžių, kurie padėtų jiems vykdyti savo pilietines pareigas.

Podiumo diskusijos dalyviai taip pat aptarė iššūkius, su kuriais susiduria Europos piliečių iniciatyva. Jie sutarė, kad labai svarbu nepamiršti nesėkmingų iniciatyvų, bet rasti būdų jas patobulinti ir paskatinti piliečius dar kartą bandyti. Kiti paminėti iššūkiai – septyni piliečiai, kuriems šiuo metu reikia pradėti iniciatyvą, atsižvelgiant į tai, kad svarbu, jog kiekvienoje iniciatyvoje dalyvautų tam tikri, aktyvūs ir aktyvūs piliečiai.

Diskusiją apibendrino Pascalis Herry trijų žodžių aprašymas apie tai, kas yra sėkminga: „Motyvavimas, komunikacija ir sveikas protas“.

Susibūrimas į diskusijas

Po diskusijų dalyviai suskirstė į tris aktyvias idėjų rengimo sesijas, kad pasidalytų praktine informacija ir geriau suprastų Europos piliečių iniciatyvą, taip pat kai kuriuos jos aspektus, įskaitant finansavimą, kampanijų rengimą ir partnerystės tinklų kūrimą.

Kaip surinkti lėšų savo kampanijai? (Moderatorius: Odessa Primus)

Tuo pačiu metu vykusios pertraukos dėl lėšų rinkimo dalyviai surengė vaisingą diskusiją, visų pirma atkreipdami dėmesį į pasirengimo, vaizduotės ir paramos svarbą sėkmingai iniciatyvai.

Grupė nurodė, kad tarp iššūkių – finansinio tvarumo užtikrinimas, gebėjimas kiekybiškai įvertinti įvairius parametrus ir įveikti kliūtis gauti lėšas ir dotacijas. Kliūtys taip pat apėmė tendenciją pažvelgti į pasenusius finansavimo metodus, taip pat koncepcijos kūrimo stoką.

Tačiau kaip šalinti šias projektų finansavimo kliūtis? Dalyviai pabrėžė, kad, pirma, svarbu turėti pirminę ir įgyvendinamą idėją, kurią taip pat būtų galima lengvai paaiškinti ir suprasti. Aktyviai ieškodama sprendimų „Odessa Primus“ pasiūlė orientuotis į tokius išteklius kaip „HeroClan“, „Tech Soup“ ir „Google 4“ nepelno.  Be to, buvo pabrėžta komunikacijos svarba, visų pirma nustatant gerus informacijos skleidėjus, kurie galėtų pristatyti iniciatyvas, ir jų motyvus. Galiausiai „Odessa“ taip pat rekomendavo naudotis energija ir padėti studentams, kurie dažnai siekia išplėsti savo portfelį ir nori dirbti, kad įgytų patirties, ir kurie prisidės prie naujų idėjų.

Kaip ieškoti partnerių jūsų iniciatyvai ir kampanijai paremti? (Moderatorius: Christian Kvorning)

Svarstydama, kaip nustatyti kampanijos rėmėjus, grupė pateikė keletą įdomių įžvalgų. Taip pat buvo aptartas kompromisas tarp laisvos organizacijos ir hierarchijos, o grupė nusprendė, kad nors tam tikra hierarchija yra būtina, pernelyg didelė dalis taip pat gali trukdyti pažangai.

Kai kurie sunkumai, su kuriais susiduria projektai ieškodami partnerių, gali apimti gebėjimą bendradarbiauti su esamais tinklais ir atitinkamai suderinti tikslus ir lūkesčius. Taip pat buvo iškelti klausimai dėl nepakankamo žiniasklaidos dėmesio ir sunkumų kuriant naujus tinklus kaip galimos sėkmingos kliūtys. Tačiau naudojant tinkamas technologijas, orientyrus, dalyvavimą (pvz., asmens tinklaveiką ir laiškų siuntimą), ambasadorių programas, įvairovės tinklų ir vietos nuomonės formuotojų kūrimą, galima rasti tinkamus partnerius ir pasinaudoti jais.

Žvelgdami į ateitį, dalyviai sutiko, kad sėkmės pagrindas yra esamų išteklių bei tinklų naudojimas ir naujų tinklų kūrimas. Taip pat susitarta dėl poreikio kritiškai įvertinti poreikius ir pajėgumus, taip pat dėl gebėjimo sudaryti sąlygas ir įgalinti žmones, ypač turinčius mažą socialinį kapitalą, siekti teigiamo pilietinio dalyvavimo. Galiausiai buvo pasiūlyta, kad Europos piliečių iniciatyva būtų siekiama užtikrinti priemonės prieinamumą, konkrečias atitinkamas iniciatyvas ir paramą pažeidžiamoms grupėms, kad jos galėtų labiau išsakyti savo nuomonę.

Kaip propaguoti jūsų piliečių iniciatyvą? (Moderatorius: Ondřej Timčo)

Diskusijos dalyviai sutiko, kad yra keletas pagrindinių sėkmingo piliečių iniciatyvos propagavimo veiksnių, įskaitant keitimąsi praktine patirtimi; tinkamų partnerių atranka; veiksmingai bendrauti ir sukurti struktūrą. Tačiau visais šiais veiksmais turi būti integraciniu būdu sprendžiamas visuomenės klausimas ir siekiama gerinti piliečių gyvenimo kokybę, kartu laikantis žaidimo taisyklių.

Taip pat buvo nagrinėjamas pagrindinis klausimas „kodėl“ – kodėl reikia kurti ir skatinti iniciatyvą? Grupės nariai sutiko, kad jei jie to nepadarytų, niekas to nedarys. Buvo aptarta, kaip svarbu turėti šį visuomenės atsakomybės jausmą, kad mūsų balsai būtų naudojami kartu siekiant pokyčių, taip pat buvo aptartas motyvacijos poreikis. Čekijos nuomone, didžiausi sėkmingos iniciatyvos iššūkiai buvo nurodyti kaip finansinės kliūtys, matomumo poreikis, kultūrinės ir istorinės kliūtys, asmeninės vertybės, realaus aktualumo perspektyva ir gebėjimas paskatinti kitus piliečius dalyvauti pokyčių procese.

Papildomi šios veiklos poreikiai apėmė savanorių, partnerių, kokybiškų pristatymų poreikį, naujų technologijų naudojimą, taip pat drąsą ir įkvėpimą. Tačiau buvo susitarta, kad su teise, bendradarbiavimu, bendravimu, diskusijomis ir savianalize bus galima ką nors padaryti, o Europos piliečių iniciatyva galėtų būti paspartinta dėl „sniego gniūžtės“ efekto, kurio jai reikia, kad ji būtų sėkminga.

Autoriai

Melissa Capiot

#EUTakeTheInitiative grupė, GOPA Com

Pateikite komentarą

Norėdami parašyti komentarą turite prisijungti arba prisiregistruoti.
Atsakomybės ribojimo pareiškimas. EPI forume pareikštos nuomonės atspindi tik jų autorių požiūrį ir jokiu būdu negali atspindėti Europos Komisijos arba Europos Sąjungos pozicijos.