Glavni sadržaj
Forum europske građanske inicijative

Prag, Češka Republika, Što čini europsku građansku inicijativu uspješnom? Motivacija, komunikacija i zdrav razum

Ažurirano: 16/10/2018

Putovi europske građanske inicijative nastavili su svoje putovanje Europom posjetom festivalu demokracije održanom u Pragu (Češka). To je bila posljednja faza trogodišnjeg obilaska, koji je započeo iz Bugarske u svibnju 2018., već je posjetio Litvu i Poljsku te će posjetiti Francusku, Portugal i Austriju prije početka godine.

Tim europske građanske inicijative pozvan je da bude pozvan na festival demokracije organiziran u Pragu, koji je 5. listopada započeo tjedne radionice, rasprave i aktivnosti na tu temu. Tim za radionice osnovao je interaktivnu fotografsku kabinu na trgu Republike na cijelom danu 6. listopada kako bi pozvao lokalno stanovništvo i turiste da raspravljaju o participativnom alatu i razmjenjuju ideje o tome kako Europu učiniti boljim mjestom. Građani su nailazili na uzroke u koje vjeruju ili žele podržati, priveli su im fotografiju i objavili ih na „putujući zid”, koji već sadržava poruke iz drugih zemalja koje je posjetio Roadshow. 

Tim za europsku građansku inicijativu i Institut za europsku politiku EUROPEUM organizirali su i poludnevnu radionicu za razmjenu znanja u Predstavništvu Europske komisije u Pragu u suradnji s festivalom. Cilj radionice bio je suradnja s civilnim akterima koji aktivno rade na jačanju demokracije i građanskog angažmana u Češkoj.

Jednostavna poruka: alat za uključivanje građana

Na radionici je pozdravljena skupina stručnjaka koji su podijelili svoja iskustva u kontekstu participativne demokracije i europske građanske inicijative. U raspravi koju je vodio Christian Kvorning iz EUROPEUM-a istaknuti su dobri primjeri i predložena rješenja za izazove povezane s aktivnim sudjelovanjem građana u donošenju lokalnih i europskih politika.

Pascal Herry, voditelj tima za europsku građansku inicijativu u Europskoj komisiji, angažirao je publiku putem kviza Slido o alatu koji sudionicima pruža uvid u planirana poboljšanja pristupačnosti i djelotvornosti alata. Istaknuo je činjenicu da se građani sve više uključuju u alat, što je vidljivo iz šest inicijativa koje su trenutačno otvorene za potporu. G. Herry uvjeren je da će se nakon dovršetka reforme instrumenta predložiti još više inicijativa.

Oessa Primus, izvršna direktorica na Svjetskom istraživačkom institutu Arena, preuzela je riječ kako bi objasnila da nove tehnologije imaju širok utjecaj i da bi o njima trebala postojati veća svijest. Napomenula je da se pokazalo da novi alati pomažu u poticanju sudjelovanja građana, i to glasovanjem putem interneta. Njezina je ključna poruka bila da „mora biti jednostavan” kako bi postupak bio učinkovit, razumljiv mnogima i angažiran za sve. Ova točka odražava cilj Europske komisije da pojednostavi postupak europske građanske inicijative kako bi postao pristupačniji.

Aktivno građanstvo: vještina koju treba promicati obrazovanjem

Ekaterina Petrikevich, viša međunarodna voditeljica projekta u D21, istaknula je ključnu ulogu obrazovanja u participativnoj demokraciji. Objasnila je da aktivno sudjelovanje počinje u školama i da bi ga trebalo promicati obrazovanjem kako bi se poboljšale građanske vještine. Time se mladima omogućuje da budu svjesni svojeg građanskog okruženja i da ih se potakne na suradnju s njime. Gđa Petrikevich smatra da je obrazovanje ključno kako bi se građanima EU-a pomoglo da steknu praktične vještine koje će im pomoći da ispune svoje građanske dužnosti.

Panelisti su raspravljali i o izazovima s kojima se suočava europska građanska inicijativa. Složili su se da je ključno ne zanemariti neuspješne inicijative, već pronaći načine za njihovo poboljšanje i potaknuti građane da pokušaju ponovno. Ostali navedeni izazovi bili su sedam građana koji trenutačno moraju pokrenuti inicijativu, uzimajući u obzir važnost sudjelovanja predanih, aktivnih i angažiranih građana u svakoj inicijativi.

Raspravu je sažeo Pascal Herry, opis s tri riječi o tome što inicijativa čini uspješnom: „Motivacija, komunikacija i zdrav razum”.

Okupiti se kako biste raspravljali

Nakon panel-rasprave sudionici su podijelili tri aktivna sastanka za razmjenu ideja kako bi razmijenili praktične informacije i bolje shvatili europsku građansku inicijativu, kao i neke njezine aspekte, uključujući financiranje, vođenje kampanja i stvaranje partnerskih mreža.

Kako prikupiti sredstva za vašu kampanju? (Moderator: Odessa Primus)

Sudionici paralelne rasprave o prikupljanju sredstava održali su plodonosnu raspravu o važnosti pripravnosti, maštu i potpore za uspješnu inicijativu.

Skupina je navela da su izazovi uključivali osiguravanje financijske održivosti, mogućnost kvantificiranja različitih parametara i prevladavanje prepreka u primanju sredstava i bespovratnih sredstava. Prepreke su uključivale i sklonost razmatranju zastarjelih metoda financiranja, kao i nedostatak konceptualnog razvoja.

Međutim, kako ukloniti te prepreke financiranju projekata? Sudionici su naglasili da je, kao prvo, važno imati izvornu i izvedivu ideju koja bi se također mogla lako objasniti i razumjeti. U okviru proaktivnog traženja rješenja Odessa Primus predložila je da se za usmjeravanje koristi resursima kao što su HeroClan, Tech Soup i Google 4.  Nadalje, istaknuta je važnost komunikacije, posebno utvrđivanjem dobrih komunikatora za poticanje inicijativa i obrazloženja na kojima se temelje. Naposljetku, Odessa je preporučila i da iskoristi energiju i pomoć učenika, koji često žele proširiti svoj portfelj i voljni su raditi kako bi stekli svoje iskustvo te koji će doprinijeti novim idejama.

Kako potražiti partnere za potporu vašoj inicijativi i kampanji? (Moderator: Christian Kvorning)

Razmatrajući kako utvrditi partnere koji podupiru kampanju, skupina je dobila nekoliko zanimljivih saznanja. Raspravljalo se i o pronalaženju kompromisa između neuređene organizacije i hijerarhije, pri čemu je skupina odlučila da, iako je potrebna određena hijerarhija, previše može biti prepreka napretku.

Neki izazovi s kojima se projekti suočavaju pri traženju partnera mogu uključivati sposobnost suradnje s postojećim mrežama i usklađivanja ciljeva i očekivanja u skladu s time. Pitanja nedovoljne medijske pozornosti i poteškoća u razvoju novih mreža također su istaknuta kao potencijalne prepreke uspjehu. Međutim, uz odgovarajuću tehnologiju, ključne etape, angažman (kao što su osobno umrežavanje i slanje pisama), programe ambasadora, uspostavu mreža za raznolikost i lokalne utjecajne osobe, pravi partneri mogu se pronaći i iskoristiti.

Kad je riječ o budućnosti, sudionici su se složili da je za uspjeh ključna upotreba postojećih resursa i mreža te uspostava novih mreža. Kao prioritet dogovorena je i potreba za kritičkom procjenom potreba i kapaciteta, kao i sposobnost da se ljudima, posebno onima s niskim društvenim kapitalom, omogući i osnaže za pozitivan građanski angažman. To je u konačnici dovelo do prijedloga da se u okviru europske građanske inicijative radi na pristupačnosti alata, konkretnim inicijativama o kojima je riječ i aktivnostima potpore ranjivim skupinama kako bi im se dao veći glas.

Kako promicati građansku inicijativu? (Moderator: Ondřej Timčo)

Sudionici rasprave složili su se da postoji nekoliko ključnih čimbenika za uspješno promicanje građanske inicijative, uključujući usmjeravanje znanja i iskustva; odabir odgovarajućih partnera; učinkovito komuniciranje i uspostavljanje strukture. Međutim, sve te mjere moraju se baviti društvenim pitanjem na uključiv način i nastojati povećati kvalitetu života građana, uz poštovanje „pravila igre”.

Ključno pitanje „zašto” također se razmatralo – zašto je osmislila i promicala inicijativu? Članovi skupine složili su se da, ako to ne učine, nitko drugi ne bi bio. Raspravljalo se o važnosti tog osjećaja društvene odgovornosti za suradničko korištenje naših glasova za stvaranje promjena, kao i o potrebi za motivacijom. Iz perspektive Češke, najveći izazovi za uspješnu inicijativu utvrđeni su kao financijske prepreke, potreba za vidljivošću, kulturne i povijesne prepreke, osobne vrijednosti, perspektiva od stvarne važnosti i sposobnost aktiviranja sugrađana za promjene.

Dodatne potrebe u tom okviru djelovanja uključivale su potrebu za volonterima, partnerima, kvalitetne prezentacije, upotrebu novih tehnologija te hrabrost i inspiraciju. Međutim, dogovoreno je da će uz odgovarajuću volju, odlučnost, suradnju, komunikaciju, raspravu i samoprocjenu sve biti moguće te da bi europska građanska inicijativa mogla brzo djelovati zahvaljujući učinku „snježne grude” koji joj je potreban kako bi bila uspješna.

Objavitelji

Melissa Capiot

#EUTakeTheInitiative tim, GOPA Com

Categories
Regulatorni okvir

Unos komentara

Da biste mogli ostaviti komentar, morate proći provjeru autentičnosti ili se registrirati.
Izjava o ograničenju odgovornosti: Mišljenja izražena na forumu europske građanske inicijative isključivo odražavaju stajalište njihovih autora i ni na koji se način ne mogu smatrati odrazom stajališta Europske komisije ili Europske unije.
Vaša je inicijativa spremna za registraciju?

Željeli biste podržati određenu inicijativu? Htjeli biste saznati više o sadašnjim ili prošlim inicijativama?