Přejít na hlavní obsah
Fórum evropské občanské iniciativy

Praha, Česká republika – Jaká je evropská občanská iniciativa úspěšná? Motivace, komunikace a zdravý rozum

Datum aktualizace: 16/10/2018

Evropská občanská iniciativa Roadshow pokračovala ve své cestě po Evropě návštěvou festivalu demokracie, který se konal v Praze (Česká republika). Jednalo se o poslední zastávku na tříleté cestě, která se uskutečnila z Bulharska v květnu 2018, již navštívila Litvu a Polsko a ještě před koncem tohoto roku navštíví Francii, Portugalsko a Rakousko.

Tým evropské občanské iniciativy byl oceněn pozváním na Festival demokracie pořádaný v Praze, který dne 5. října zahájil týdenní workshopy, debaty a aktivity na toto téma. Tým Roadshow uspořádal 6. října interaktivní fotobuňku na náměstí Republiky, aby pozval místní i turisty, aby diskutovali o participativním nástroji a podělili se o nápady, jak zajistit, aby se Evropa stala lepším místem. Občané se setkali s příčinami, o nichž se domnívají nebo by je chtěli podpořit, opomíjeli je fotografií a umístili je na „cestovní stěnu“, která již obsahuje poselství z jiných zemí, které navštíví Roadshow. 

Tým evropské občanské iniciativy a Institut pro evropskou politiku EUROPEUM rovněž uspořádal půldenní seminář o sdílení znalostí na zastoupení Evropské komise v Praze v souvislosti s festivalem. Cílem semináře bylo zapojit občanské subjekty, které aktivně pracují na posílení demokracie a občanské angažovanosti v České republice.

Jednoduchá zpráva: nástroj pro zapojení občanů

Seminář přivítal skupinu odborníků, kteří se podělili o své zkušenosti v souvislosti s participativní demokracií a evropskou občanskou iniciativou. Diskuse, kterou moderoval Christian Kvorning z EUROPEUM, poukázala na dobré příklady a navrhla řešení problémů souvisejících s aktivní účastí občanů na tvorbě politik na místní a evropské úrovni.

Pascal Herry, vedoucí týmu pro evropskou občanskou iniciativu v Evropské komisi, zapojil publikum prostřednictvím kvízu na špičce (Slido powered quiz) o nástroji, který účastníkům poskytuje přehled o plánovaných zlepšeních, pokud jde o dostupnost a účinnost tohoto nástroje. Zdůraznil skutečnost, že občané se do tohoto nástroje stále více zapojují, o čemž svědčí šest iniciativ, které jsou v současné době otevřeny pro podporu. Pan Herry je přesvědčen, že po dokončení reformy tohoto nástroje bude předloženo ještě více iniciativ.

Poté se ujala slova výkonná ředitelka výzkumného institutu Global Arena Odessa Primus, aby vysvětlila, že nové technologie mají velký dopad a že by o nich mělo být více informováno. Poznamenala, že se ukázalo, že nové nástroje pomáhají zvýšit zapojení občanů, zejména hlasování on-line. Jejím hlavním poselstvím bylo, že má-li být proces účinný, srozumitelný pro všechny a angažovaný pro všechny, „musí být jednoduchý“. Tento odstavec odpovídá cíli Evropské komise zjednodušit postup evropské občanské iniciativy tak, aby byl přístupnější.

Aktivní občanství: dovednosti, které mají být podporovány prostřednictvím vzdělávání

Ekaterina Petrikevichová, vedoucí mezinárodní projektová manažerka v D21, zdůraznila zásadní úlohu vzdělávání v participativní demokracii. Vysvětlila, že aktivní účast začíná ve školách a měla by být podporována prostřednictvím vzdělávání s cílem zlepšit občanské dovednosti. To mladým lidem umožňuje, aby si byli vědomi svého občanského prostředí a povzbuzovali je k tomu, aby se s ním angažovali. Paní Petrikevichová je přesvědčena, že vzdělávání je klíčem k tomu, aby občané EU získali praktické dovednosti, které jim pomohou plnit jejich občanské povinnosti.

Účastníci panelu rovněž diskutovali o výzvách, s nimiž se evropská občanská iniciativa potýká. Shodli se na tom, že je nezbytné neopomíjet neúspěšné iniciativy, ale nalézt způsoby, jak je zlepšit a povzbudit občany, aby se zkusili znovu. Dalšími zmíněnými výzvami bylo sedm občanů, kteří v současné době museli zahájit iniciativu, a to s ohledem na význam zapojení specializovaných, aktivních a angažovaných občanů do každé iniciativy.

Diskusi shrnul Pascal Herry (tříslovný popis toho, co je iniciativa úspěšná): „Motivace, komunikace a zdravý rozum“.

Spolehnout se na diskusi

Po panelové diskusi se účastníci rozdělili na tři aktivní brainstormingová setkání s cílem sdílet praktické informace a lépe se seznámit s evropskou občanskou iniciativou, jakož i s některými jejími aspekty, včetně financování, kampaní a vytváření partnerských sítí.

Jak získat finanční prostředky na vaši kampaň? (Moderátor: Odessa Primus)

Účastníci souběžného rozdělování finančních prostředků vedli plodnou diskusi, která se týkala především významu připravenosti, představivosti a podpory úspěšné iniciativy.

Skupina uvedla, že mezi výzvy patří zajištění finanční udržitelnosti, schopnost kvantifikovat různé parametry a překonávání překážek při získávání finančních prostředků a grantů. Mezi překážky rovněž patřila tendence zabývat se zastaralými metodami financování, jakož i nedostatečný rozvoj koncepce.

Jak však tyto překážky bránící financování projektů řešit? Účastníci zdůraznili, že za prvé je důležité mít původní a proveditelnou myšlenku, kterou lze snadno vysvětlit a pochopit. V rámci aktivního hledání řešení společnost Odessa Primus navrhla obrátit se na zdroje, jako jsou HeroClan, Tech Soup a Google 4 pro poradenství.  Kromě toho byl zdůrazněn význam komunikace, zejména určení osob s dobrými komunikačními schopnostmi, které by měly vést iniciativy, a jejich odůvodnění. V neposlední řadě Oděsa rovněž doporučila využít energii a pomoc studentů, kteří často usilují o rozšíření svého portfolia a jsou ochotni pracovat za účelem získání svých zkušeností a kteří přispějí novými nápady.

Jak hledat partnery na podporu vaší iniciativy a kampaně? (Moderátor: Christian Kvorning)

Zatímco skupina uvažovala o tom, jak určit podpůrné partnery pro kampaň, přišla s několika zajímavými poznatky. Diskutovalo se rovněž o nalezení kompromisu mezi volnou organizací a hierarchií, přičemž skupina rozhodla, že ačkoli je určitá hierarchie nezbytná, může pokrok rovněž brzdit příliš mnoho.

Některé výzvy, kterým projekty čelí při hledání partnerů, mohou zahrnovat schopnost zapojit se do stávajících sítí a odpovídajícím způsobem sladit cíle a očekávání. Jako potenciální překážky úspěchu byly rovněž vzneseny otázky nedostatečné pozornosti sdělovacích prostředků a obtíží při vytváření nových sítí. Díky správným technologiím, milníkům, zapojení (např. osobní navazování kontaktů a zasílání dopisů), programům velvyslanců, vytváření sítí rozmanitosti a místních influencerů lze nalézt a využít správné partnery.

Pokud jde o budoucnost, účastníci se shodli na tom, že klíčem k úspěchu je využívání stávajících zdrojů a sítí a vytváření nových sítí. Jako priorita byla rovněž dohodnuta potřeba kritického hodnocení potřeb a kapacit, jakož i schopnost umožnit lidem, zejména těm s nízkým sociálním kapitálem, a posílit jejich postavení směrem k pozitivní občanské angažovanosti. To nakonec vedlo k návrhu, aby evropská občanská iniciativa pracovala na dostupnosti tohoto nástroje, konkrétních iniciativ a podpůrných aktivit pro zranitelné skupiny s cílem umožnit jim více se vyjádřit.

Jak propagovat vaši občanskou iniciativu? (Moderátor: Ondřej Timčo)

Účastníci diskuse se shodli na tom, že existuje několik klíčových faktorů pro úspěšnou propagaci občanské iniciativy, včetně předávání know-how; výběr správných partnerů; efektivní komunikace a vytváření struktury. Všechna tato opatření však musí řešit společenskou otázku inkluzivním způsobem a usilovat o zvýšení kvality života občanů při současném dodržování „pravidla hry“.

Byla rovněž řešena klíčová otázka „proč“ – proč vytvořit a podpořit iniciativu? Členové skupiny souhlasili s tím, že pokud tak neučiní, nikdo jiný nebude. Diskutovalo se o tom, jak je důležité mít tento smysl pro společenskou odpovědnost a využívat naše hlasy společně k vytváření změn, jakož i o potřebě motivace. Z českého hlediska byly největší výzvy úspěšné iniciativy označeny jako finanční překážky, potřeba zviditelnění, kulturní a historické překážky, osobní hodnoty, perspektiva významu pro reálný svět a schopnost aktivovat ostatní občany ke změně.

Mezi další potřeby v tomto rámci činnosti patřila potřeba dobrovolníků, partnerů, kvalitních prezentací, využívání nových technologií, jakož i odvaha a inspirace. Bylo však dohodnuto, že díky správné vůli, odhodlání, spolupráci, komunikaci, diskusi a sebehodnocení bude cokoli možné a evropská občanská iniciativa by díky efektu „sněhové koule“ mohla dosáhnout rychlosti, aby byla úspěšná.

Přispěvatelé

Melissa Capiotová

Tým #EUTakeTheInitiative, GOPA Com

Categories
Regulační rámec

Připojit komentář

Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.
Prohlášení o vyloučení odpovědnosti: Vyjádření uvedená na Fóru evropské občanské iniciativy odrážejí pouze názory jejich autorů a nelze je v žádném případě považovat za vyslovení postoje Evropské komise nebo Evropské unie.