Направо към основното съдържание
Форум на Европейската гражданска инициатива

Прага, Чешка република — Какво прави Европейската гражданска инициатива успешна? Мотивация, комуникация и здрав разум

Актуализирано на: 16/10/2018

Демонстрацията на Европейската гражданска инициатива продължи пътуването си из цяла Европа с посещение на Фестивала на демокрацията, проведен в Прага, Чешката република. Това беше последната спирка на тригодишната обиколка, която започна от България през май 2018 г., вече посети Литва и Полша и ще посети Франция, Португалия и Австрия преди края на годината.

Екипът на Европейската гражданска инициатива имаше честта да бъде поканен на Фестивал на демокрацията, организиран в Прага, който постави началото на седмица на семинари, дебати и дейности по темата на 5 октомври. Екипът „Товарна демонстрация„създаде интерактивна фотографска кабина на площад „Републиката“ за цял ден на 6 октомври, за да покани местните жители и туристите да обсъдят инструмента за участие и да споделят идеи за това как Европа да се превърне в по-добро място. Гражданите излязоха с каузи, в които вярваха или биха желали да подкрепят, осмириха ги със снимка и ги публикуваха на „пътуващата стена“, която вече съдържа съобщения от други държави, посетени от демонстрацията. 

Екипът на Европейската гражданска инициатива и Институтът за европейска политика EUROPEUM организираха и полудневен семинар за обмен на знания в представителството на Европейската комисия в Прага във връзка с фестивала. Семинарът имаше за цел да се установи диалог с представители на гражданското общество, които работят активно за насърчаване на демокрацията и гражданската ангажираност в Чешката република.

Обикновено съобщение: инструмент за ангажиране на гражданите

На семинара беше приветствана група от експерти, които споделиха своя опит в контекста на демокрацията на участието и Европейската гражданска инициатива. По време на дискусията, ръководена от Christian Kvorning от EUROPEUM, бяха изтъкнати добри примери и бяха предложени решения на предизвикателствата, свързани с активното гражданско участие в изготвянето на политиките на местно и европейско равнище.

Паскал Хери, ръководител на екип на Европейската гражданска инициатива в Европейската комисия, ангажира аудиторията чрез викторина със Slido за инструмента, който предоставя на участниците информация за планираните предстоящи подобрения на достъпността и ефективността на инструмента. Той подчерта факта, че гражданите все повече се ангажират с инструмента, както е видно от шестте инициативи, които понастоящем са отворени за подкрепа. Г-н Herry е убеден, че след приключване на реформата на инструмента ще бъдат предложени още повече инициативи.

След това Odessa Primus, изпълнителен директор на Global Arena Research Institute, взе думата, за да обясни, че новите технологии имат широко въздействие и че следва да има по-голяма осведоменост за тях. Тя отбеляза, че новите инструменти са доказали, че спомагат за засилване на участието на гражданите, а именно онлайн гласуването. Нейното основно послание беше, че за да бъде един процес въздействащ, разбиран от мнозина и ангажиращ за всички, „трябва да бъде прост“. Тази точка отразява целта на Европейската комисия да опрости процедурата на Европейската гражданска инициатива, за да я направи по-достъпна.

Активно гражданство: умение, което трябва да бъде насърчавано чрез образование

Екатерина Петрикевич, старши международен ръководител на проект в D21, подчерта решаващата роля на образованието в демокрацията на участието. Тя обясни, че активното участие започва в училищата и следва да се насърчава чрез образование, за да се подобрят гражданските умения. Това дава възможност на младите хора да познават своята гражданска среда и ги насърчава да се ангажират с нея. Г-жа Petrikevich счита, че образованието е от ключово значение, за да се помогне на гражданите на ЕС да придобият практически умения, за да им помогнат да отговорят на своите граждански задължения.

Участниците обсъдиха и предизвикателствата, пред които е изправена Европейската гражданска инициатива. Те се съгласиха, че е от съществено значение да не се пренебрегват неуспешните инициативи, а вместо това да се намерят начини за тяхното подобряване и да се насърчат гражданите да се опитат отново. Други посочени предизвикателства бяха седемте граждани, от които понастоящем се изисква да започнат инициатива, като се има предвид значението на участието на специални, активни и ангажирани граждани във всяка инициатива.

Дискусията беше обобщена от Паскал Херри, описание в три думи на това какво прави дадена инициатива успешна: „Мотивация, комуникация и здрав разум“.

Да се обединим, за да обсъдим

След дискусията участниците се разделиха на три активни сесии за генериране на идеи с цел споделяне на практическа информация и по-добро разбиране на Европейската гражданска инициатива, както и на някои от нейните аспекти, включително финансиране, провеждане на кампании и изграждане на мрежи за партньорство.

Как да набирате средства за вашата кампания? (Модератор: Odessa Primus)

Участниците в паралелната сесия за набиране на средства проведоха плодотворна дискусия, която засегна преди всичко значението на готовността, въображението и подкрепата за успешна инициатива.

Групата посочи, че предизвикателствата включват осигуряване на финансова устойчивост, възможност за количествено определяне на различни параметри и преодоляване на пречките при получаването на средства и безвъзмездни средства. Пречките включваха и тенденцията да се разглеждат остарели методи на финансиране, както и липсата на разработване на концепции.

Как обаче да се преодолеят тези пречки пред финансирането на проекти? Участниците подчертаха, че на първо място е важно да има оригинална и осъществима идея, която също лесно да бъде обяснена и разбрана. Като част от проактивното търсене на решения Odessa Primus предложи да се обърне за насоки към ресурси като HeroClan, Tech Soup и Google 4 с нестопанска цел.  Освен това беше изтъкнато значението на комуникацията, по-специално определянето на добри комуникатори, които да представят инициативите и мотивите за тях. И накрая, Одеса също така препоръча да се използва енергията и помощта на студентите, които често се стремят да разширят портфейла си и са готови да работят, за да натрупат своя опит, и които ще допринесат с нови идеи.

Как да търсите партньори в подкрепа на вашата инициатива и кампания? (Модератор: Christian Kvorning)

Докато обмисля как да определи подкрепящите партньори за дадена кампания, групата представи няколко интересни идеи. Беше обсъден и намирането на компромис между нерестриктивната организация и йерархията, като групата реши, че въпреки че е необходима известна йерархия, твърде много може също да възпрепятстват напредъка.

Някои предизвикателства, пред които са изправени проектите при търсенето на партньори, могат да включват способността за ангажиране със съществуващите мрежи и съответно за съгласуване на целите и очакванията. Въпросите, свързани с недостатъчното медийно внимание и трудностите при разработването на нови мрежи, също бяха повдигнати като потенциални пречки пред успеха. С подходящите технологии, основни етапи, ангажираност (като например създаване на контакти на живо и изпращане на писма), програми на посланиците, създаване на мрежи за многообразие и местни влиятелни личности обаче могат да бъдат намерени и привлечени подходящите партньори.

В перспектива участниците се съгласиха, че използването на съществуващите ресурси и мрежи и създаването на нови мрежи е от ключово значение за успеха. Необходимостта от критична оценка на нуждите и капацитета също беше договорена като приоритет, както и способността да се даде възможност на хората, особено на тези с нисък социален капитал, да се даде възможност за положителна гражданска ангажираност. Това в крайна сметка доведе до предложението Европейската гражданска инициатива да работи по достъпността на инструмента, конкретните инициативи и дейностите за подкрепа на уязвимите групи, за да им се даде по-голяма гласност.

Как да популяризирате вашата гражданска инициатива? (Модератор: Ondřej Timčo)

Участниците в дискусията се съгласиха, че има няколко ключови фактора за успешното популяризиране на дадена гражданска инициатива, включително канализиране на ноу-хау; избор на правилните партньори; ефективна комуникация и създаване на структура. Всички тези действия обаче трябва да разглеждат един обществен проблем по приобщаващ начин и да имат за цел да повишат качеството на живот на гражданите, като същевременно играят чрез „правилата на играта“.

Беше разгледан и ключовият въпрос „защо“ да се създаде и популяризира инициатива? Членовете на групата се съгласиха, че ако не го направят, никой друг няма да го направи. Беше обсъдено колко е важно да имаме това чувство за обществена отговорност, за да използваме мненията си в сътрудничество, за да създадем промяна, както и необходимостта от мотивация. От чешка гледна точка най-големите предизвикателства пред успешната инициатива бяха определени като финансови пречки, необходимост от видимост, културни и исторически бариери, лични ценности, перспектива от реално значение и способност за активиране на съграждани за промяна.

Допълнителните нужди в тази рамка на действие включваха необходимостта от доброволци, партньори, качествени презентации, използване на нови технологии, както и смелост и вдъхновение. Беше постигнато съгласие обаче, че с правилната воля, решителност, сътрудничество, комуникация, обсъждане и самооценка всичко би било възможно и европейската гражданска инициатива би могла да се ускори благодарение на ефекта на „снежната топка“, от който се нуждае, за да бъде успешен.

Автори

Melissa Capiot

#EUTakeTheInitiative екип, GOPA Com

Оставете коментар

За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.
Отказ от отговорност: мненията, споделени във Форума на ЕГИ, изразяват единствено гледната точка на техните автори и по никакъв начин не може да се смята, че изразяват позицията на Европейската комисия или Европейския съюз.