Pāriet uz galveno saturu
Eiropas pilsoņu iniciatīvas forums

Prāga, Čehijas Republika. Kāpēc Eiropas pilsoņu iniciatīva ir veiksmīga? Motivācija, komunikācija un vesels saprāts

Atjaunināšanas datums: 16/10/2018

Eiropas pilsoņu iniciatīva Ceļš turpināja ceļu pa Eiropu, apmeklējot demokrātijas festivālu Prāgā, Čehijas Republikā. Šī bija pēdējā apstāšanās trīs gadus ilgajā ekskursijā, kas izbrauca no Bulgārijas 2018. gada maijā, jau ir apmeklējusi Lietuvu un Poliju un apmeklēs Franciju, Portugāli un Austriju pirms gada beigām.

Eiropas pilsoņu iniciatīvas komanda tika pagodināta, lai tiktu uzaicināta uz demokrātijas festivālu, ko rīko Prāgā un kas 5. oktobrī aizsāka darbseminārus, debates un pasākumus par šo tematu nedēļā. Ceļveža komanda visu dienu 6. oktobrī izveidoja interaktīvu fotokabīni republikas laukumā, lai aicinātu gan vietējos, gan tūristus apspriest līdzdalības instrumentu un dalīties idejās par to, kā padarīt Eiropu par labāku vietu. Iedzīvotāji saskārušies ar iemesliem, kurus viņi domāja vai vēlētos atbalstīt, viņu immortalizēja ar fotogrāfiju un ievietoja viņus “ceļošanas mūrī”, kurā jau ir iekļauti vēstījumi no citām valstīm, ko apmeklējis Ceļš. 

Eiropas pilsoņu iniciatīvas komanda un Eiropas politikas institūts EUROPEUM arī organizēja pusdienu ilgu zināšanu apmaiņas darbsemināru Eiropas Komisijas pārstāvniecībā Prāgā kopā ar festivālu. Darbsemināra mērķis bija sadarboties ar pilsonisko rīcībspēku, kas aktīvi strādā, lai veicinātu demokrātiju un pilsonisko līdzdalību Čehijas Republikā.

Vienkāršs ziņojums: rīks iedzīvotāju iesaistīšanai

Darbseminārā sveica ekspertu grupu, kas dalījās pieredzē saistībā ar līdzdalības demokrātiju un Eiropas pilsoņu iniciatīvu. Diskusijā, ko vadīja Christian Kvorning no EUROPEUM, tika uzsvērti labi piemēri un ierosināti risinājumi problēmām, kas saistītas ar aktīvu pilsonisko līdzdalību vietējās un Eiropas politikas veidošanā.

Eiropas Komisijas Eiropas pilsoņu iniciatīvas grupas vadītājs Pascal Herry ar “Slido” starpniecību piesaistīja skatītāju viktorīnā par šo rīku, sniedzot dalībniekiem ieskatu par plānotajiem uzlabojumiem attiecībā uz rīka pieejamību un efektivitāti. Viņš uzsvēra, ka iedzīvotāji arvien vairāk iesaistās šajā instrumentā, kā to apliecina sešas iniciatīvas, kas pašlaik ir atvērtas atbalstam. Herry kgs ir pārliecināts, ka pēc instrumenta reformas pabeigšanas tiks ierosinātas vēl citas iniciatīvas.

Pēc tam uzstājās Global Arena Research Institute izpilddirektore Odessa Primus, lai paskaidrotu, ka jaunajām tehnoloģijām ir plaša ietekme un ka vajadzētu būt lielākai informētībai par to. Viņa norādīja, ka ir pierādījies, ka jauni instrumenti palīdz veicināt iedzīvotāju iesaistīšanos, proti, balsošanu tiešsaistē. Viņas galvenais vēstījums bija, ka, lai process būtu efektīvs, daudziem to saprastu un iesaistītu visus, “tam jābūt vienkāršam”. Šis punkts saskan ar Eiropas Komisijas mērķi vienkāršot Eiropas pilsoņu iniciatīvas procedūru, lai padarītu to pieejamāku.

Aktīvs pilsoniskums: prasme, kas jāveicina ar izglītības palīdzību

D21 starptautiskā projekta vecākā vadītāja Ekaterina Petrikevich uzsvēra izglītības būtisko nozīmi līdzdalības demokrātijā. Viņa paskaidroja, ka aktīva līdzdalība sākas skolās un tā būtu jāveicina ar izglītības palīdzību, lai uzlabotu pilsoniskuma prasmes. Tas ļauj jauniešiem apzināties savu pilsonisko vidi un mudināt viņus iesaistīties tajā. Petrikevich uzskata, ka izglītība ir būtiska, lai palīdzētu ES iedzīvotājiem apgūt praktiskās prasmes, kas viņiem palīdzētu pildīt savus pilsoniskos pienākumus.

Paneļdiskusijās tika apspriestas arī problēmas, ar kurām saskaras Eiropas pilsoņu iniciatīva. Viņi piekrita, ka ir svarīgi nevis ignorēt neveiksmīgas iniciatīvas, bet gan rast veidus, kā tās uzlabot, un mudināt iedzīvotājus mēģināt vēlreiz. Citas minētās problēmas bija septiņi pilsoņi, kuriem pašlaik ir jāuzsāk iniciatīva, ņemot vērā to, cik svarīgi ir katrā iniciatīvā iesaistīt mērķtiecīgus, aktīvus un iesaistītus pilsoņus.

Diskusiju apkopoja Pascal Herry trīs vārdu izklāstā par to, kas iniciatīva ir veiksmīga: “Motivācija, komunikācija un vesels saprāts”.

Pulcēties kopā, lai apspriestu

Pēc paneļdiskusijas dalībnieki sadalījās trīs aktīvās ideju ģenerēšanas sesijās, lai dalītos praktiskā informācijā un labāk izprastu Eiropas pilsoņu iniciatīvu, kā arī dažus no tās aspektiem, tostarp finansēšanu, kampaņu rīkošanu un partnerības tīklu veidošanu.

Kā piesaistīt līdzekļus jūsu kampaņai? (Moderators: Odessa Primus)

Paralēlās dalīšanas sesijas par līdzekļu piesaistīšanu dalībnieki rīkoja auglīgu diskusiju, galvenokārt pievēršoties tam, cik svarīga ir sagatavotība, iztēle un atbalsts sekmīgai iniciatīvai.

Grupa norādīja, ka problēmas cita starpā ir finansiālās ilgtspējas nodrošināšana, spēja skaitliski izteikt dažādus parametrus un šķēršļu pārvarēšana līdzekļu un dotāciju saņemšanā. Šķēršļi ietvēra arī tendenci aplūkot novecojušas finansēšanas metodes, kā arī koncepcijas izstrādes trūkumu.

Kā tomēr novērst šos šķēršļus projektu finansēšanai? Dalībnieki uzsvēra, ka, pirmkārt, ir svarīgi, lai būtu oriģināla un īstenojama ideja, ko arī varētu viegli izskaidrot un saprast. Proaktīvi meklējot risinājumus, Odessa Primus ierosināja orientēšanai izmantot tādus resursus kā HeroClan, Tech Soup un Google 4 bezpeļņas organizācijas.  Turklāt tika uzsvērta komunikācijas nozīme, jo īpaši identificējot labus komunicētājus, kas pievēršas iniciatīvām, un to pamatojumu. Visbeidzot, Odesa arī ieteica izmantot enerģiju un palīdzību studentiem, kuri bieži vien vēlas paplašināt savu portfeli un vēlas strādāt, lai uzkrātu savu pieredzi, un kuri sniegs jaunas idejas.

Kā meklēt partnerus, lai atbalstītu jūsu iniciatīvu un kampaņu? (Moderators: Christian Kvorning)

Domājot par to, kā identificēt atbalsta partnerus kampaņai, grupa nāca klajā ar vairākām interesantām atziņām. Tika apspriests arī kompromiss starp vaļēju organizāciju un hierarhiju, un grupa nolēma, ka, lai gan ir vajadzīga zināma hierarhija, arī pārāk daudz var kavēt progresu.

Dažas problēmas, ar kurām saskaras projekti, meklējot partnerus, var ietvert spēju sadarboties ar esošajiem tīkliem un attiecīgi saskaņot mērķus un vēlmes. Kā iespējamie šķēršļi panākumu gūšanai tika minēti arī jautājumi, kas saistīti ar nepietiekamu plašsaziņas līdzekļu uzmanību un grūtībām jaunu tīklu izveidē. Tomēr, izmantojot pareizo tehnoloģiju, atskaites punktus, iesaisti (piemēram, tīklu veidošanu klātienē un vēstuļu nosūtīšanu), vēstnieku programmas, daudzveidības tīklu un vietējo ietekmētāju izveidi, var atrast un izmantot pareizos partnerus.

Raugoties nākotnē, dalībnieki vienojās, ka panākumu atslēga ir esošo resursu un tīklu izmantošana un jaunu tīklu izveide. Par prioritāti tika panākta vienošanās arī par vajadzību kritiski izvērtēt vajadzības un spējas, kā arī par spēju dot iespējas un dot iespējas cilvēkiem, jo īpaši tiem, kuriem ir zems sociālais kapitāls, virzībā uz pozitīvu pilsonisko līdzdalību. Tā rezultātā tika ierosināts Eiropas pilsoņu iniciatīvai strādāt pie rīka pieejamības, attiecīgajām konkrētajām iniciatīvām un atbalsta pasākumiem neaizsargātām grupām, lai dotu tām vairāk iespēju paust savu viedokli.

Kā popularizēt jūsu pilsoņu iniciatīvu? (Moderators: Ondřej Timčo)

Diskusijas dalībnieki vienojās, ka pilsoņu iniciatīvas sekmīgai popularizēšanai ir vairāki būtiski faktori, tostarp zinātības nodošana; izvēlēties pareizos partnerus; efektīva saziņa un struktūras izveide. Tomēr visām šīm darbībām ir iekļaujošā veidā jārisina sabiedrības problēma un jātiecas uzlabot iedzīvotāju dzīves kvalitāti, vienlaikus ievērojot “spēles noteikumus”.

Galvenais jautājums “kāpēc” arī tika risināts — kāpēc izveidot un veicināt iniciatīvu? Grupas dalībnieki vienojās, ka, ja viņi to nedarīs, neviens cits to nedarīs. Tika apspriests, cik svarīgi ir nodrošināt šo sabiedrības atbildības sajūtu, lai kopīgi izmantotu mūsu viedokli, lai radītu pārmaiņas, kā arī tika apspriesta vajadzība pēc motivācijas. Čehijas Republikas skatījumā lielākās problēmas, kas saistītas ar sekmīgu iniciatīvu, tika apzinātas kā finansiāli šķēršļi, nepieciešamība pēc pamanāmības, kultūras un vēstures šķēršļi, personīgās vērtības, perspektīva, kam ir reāla nozīme pasaulē, un spēja aktivizēt līdzpilsoņus pārmaiņu panākšanai.

Papildu vajadzības saistībā ar šo darbību ietvēra vajadzību pēc brīvprātīgajiem, partneriem, kvalitatīvām prezentācijām, jauno tehnoloģiju izmantošanu, kā arī drosmi un iedvesmu. Tomēr tika panākta vienošanās, ka, ņemot vērā pareizo gribu, risinājumu, sadarbību, saziņu, diskusijas un pašizvērtēšanu, viss būtu iespējams un Eiropas pilsoņu iniciatīva varētu paātrināties, pateicoties “sniega bumbas” efektam, kas tai ir vajadzīgs, lai gūtu panākumus.

Autori

Melisas Capiot

#EUTakeTheInitiative komanda, GOPA Com

Ierakstīt komentāru

Lai varētu pievienot komentārus, jums ir jāautentificējas vai jāreģistrējas.
Atruna: EPI forumā paustie viedokļi atspoguļo tikai to autoru uzskatus un nekādā gadījumā nav uzskatāmi par Eiropas Komisijas vai Eiropas Savienības nostāju.