Preskoči na glavno vsebino
Forum evropske državljanske pobude

Praga, Češka republika: Kaj je evropska državljanska pobuda uspešna? Motivacija, komunikacija in zdrav razum

Spremenjeno dne: 16 October 2018

Pot evropske državljanske pobude po Evropi se je nadaljevala z obiskom festivala demokracije, ki je potekal v Pragi na Češkem. To je bil zadnji postanek na triletnem potovanju, ki se je iz Bolgarije začelo maja 2018, je že obiskal Litvo in Poljsko ter bo pred koncem leta obiskal Francijo, Portugalsko in Avstrijo.

Ekipa evropske državljanske pobude je bila povabljena na festival demokracije, organiziran v Pragi, na katerem so 5. oktobra začeli delavnice, razprave in dejavnosti na to temo v vrednosti enega tedna. Ekipa Roadshow je 6. oktobra vzpostavila interaktivno fotografsko kabino na trgu Republic Square, da bi lokalne in turiste povabila k razpravi o participativnem orodju in izmenjavi zamisli o tem, kako izboljšati Evropo. Državljani so naleteli na vzroke, za katere so menili ali bi jih želeli podpreti, jih ignortalizirali s fotografijo in jih objavili na „potujočem zidu“, ki že vsebuje sporočila iz drugih držav, ki jih je cestna razstava že obiskala. 

Ekipa evropske državljanske pobude in Inštitut za evropsko politiko EUROPEUM sta skupaj s festivalom organizirala tudi poldnevno delavnico za izmenjavo znanja na predstavništvu Evropske komisije v Pragi. Namen delavnice je bil sodelovati s civilnimi akterji, ki si dejavno prizadevajo za krepitev demokracije in državljanskega udejstvovanja na Češkem.

Preprosto sporočilo: orodje za vključevanje državljanov

Na delavnici so pozdravili skupino strokovnjakov, ki so delili svoje izkušnje v okviru participativne demokracije in evropske državljanske pobude. V razpravi, ki jo je vodil Christian Kvorning iz EUROPEUM, so bili poudarjeni dobri primeri in predlagane rešitve za izzive, povezane z aktivno državljansko udeležbo pri oblikovanju politik na lokalni in evropski ravni.

Pascal Herry, vodja skupine za evropsko državljansko pobudo pri Evropski komisiji, je občinstvo prek kviza Slido pod vodstvom Slido vključil v orodje, ki udeležencem omogoča vpogled v načrtovane prihodnje izboljšave dostopnosti in učinkovitosti orodja. Poudaril je, da so državljani vse bolj vključeni v to orodje, kar dokazuje šest pobud, ki so trenutno na voljo za podporo. Herry je prepričan, da bo po zaključku reforme orodja predlaganih še več pobud.

Odessa Primus, izvršna direktorica na Globalnem raziskovalnem inštitutu Arena, je nato pojasnila, da imajo nove tehnologije velik vpliv in da bi se bilo treba o njih bolj zavedati. Opozorila je, da se je izkazalo, da nova orodja prispevajo k večji udeležbi državljanov, in sicer spletno glasovanje. Njeno ključno sporočilo je bilo, da mora biti proces „preprost“, če želimo, da bo proces učinkovit, da ga bodo mnogi razumeli in da bo zanimiv za vse. Ta točka odraža cilj Evropske komisije, da poenostavi postopek evropske državljanske pobude, da bi postal dostopnejši.

Aktivno državljanstvo: spretnosti, ki jih je treba spodbujati z izobraževanjem

Ekaterina Petrikevich, višja vodja mednarodnega projekta pri D21, je poudarila ključno vlogo izobraževanja v participativni demokraciji. Pojasnila je, da se aktivno sodelovanje začne v šolah in bi ga bilo treba spodbujati z izobraževanjem, da bi izboljšali državljanske spretnosti. To mladim omogoča, da se zavedajo svojega državljanskega okolja in jih spodbujajo k sodelovanju z njim. Ga. Petrikevich meni, da je izobraževanje ključno za pomoč državljanom EU pri pridobivanju praktičnih znanj in spretnosti, ki jim bodo pomagali pri izpolnjevanju njihovih državljanskih dolžnosti.

Udeleženci so razpravljali tudi o izzivih, s katerimi se sooča evropska državljanska pobuda. Strinjali so se, da je bistveno, da se ne zanemarijo neuspešnih pobud, temveč da se poiščejo načini za njihovo izboljšanje in da se državljane spodbudi k ponovnemu poskusu. Drugi omenjeni izzivi so bili še sedem državljanov, ki morajo zdaj začeti pobudo, ob upoštevanju pomena vključevanja predanih, dejavnih in angažiranih državljanov v vsako pobudo.

Razpravo je povzel Pascal Herry, tribesedni opis uspešnosti pobude: „Motivacija, komunikacija in zdrava pamet“.

S skupnimi močmi razpravljamo

Po razpravi na okrogli mizi so udeleženci razdelili na tri aktivna srečanja za zbiranje idej, da bi izmenjali praktične informacije in bolje razumeli evropsko državljansko pobudo, pa tudi nekatere njene vidike, vključno s financiranjem, kampanjo in oblikovanjem partnerskih mrež.

Kako zbrati sredstva za vašo kampanjo? (Moderator: Odessa Primus)

Udeleženci vzporednega predavanja o zbiranju sredstev so imeli plodno razpravo, v kateri so razpravljali predvsem o pomenu pripravljenosti, domišljije in podpore za uspešno pobudo.

Skupina je navedla, da izzivi vključujejo zagotavljanje finančne vzdržnosti, zmožnost količinske opredelitve različnih parametrov ter premagovanje ovir pri prejemanju sredstev in nepovratnih sredstev. Ovire so vključevale tudi težnjo k preučevanju zastarelih metod financiranja in pomanjkanje razvoja koncepta.

Kako odpraviti te ovire za financiranje projektov? Udeleženci so poudarili, da je najprej pomembno imeti izvirno in izvedljivo idejo, ki jo je prav tako mogoče zlahka razložiti in razumeti. V okviru proaktivnega iskanja rešitev je Odessa Primus predlagala, naj se za usmerjanje obrnejo na vire, kot so HeroClan, Tech Soup in Google 4.  Poleg tega je bil poudarjen pomen komunikacije, zlasti opredelitev dobrih komunikatorjev za predstavitev pobud in utemeljitev zanje. Nazadnje je Odessa priporočila tudi uporabo energije in pomoč študentom, ki pogosto želijo razširiti svoj portfelj in so pripravljeni delati, da bi pridobili svoje izkušnje, in ki bodo prispevali nove zamisli.

Kako poiskati partnerje za podporo vaši pobudi in kampanji? (Moderator: Christian Kvorning)

Skupina je pri razmišljanju o tem, kako poiskati partnerje, ki podpirajo kampanjo, pridobila več zanimivih spoznanj. Razpravljalo se je tudi o iskanju kompromisa med ohlapno organizacijo in hierarhijo, pri čemer je skupina odločila, da lahko kljub temu, da je potrebna določena hierarhija, napredek ovira tudi preveč.

Nekateri izzivi, s katerimi se soočajo projekti pri iskanju partnerjev, lahko vključujejo sposobnost sodelovanja z obstoječimi mrežami ter ustrezne uskladitve ciljev in pričakovanj. Kot možni oviri za uspeh sta bili izpostavljeni tudi vprašanji nezadostne medijske pozornosti in težav pri razvoju novih omrežij. Vendar je z ustrezno tehnologijo, mejniki, sodelovanjem (kot so osebno mreženje in pošiljanje pisem), programi veleposlanikov, vzpostavitvijo mrež raznolikosti in lokalnih vplivnih akterjev mogoče najti in izkoristiti prave partnerje.

Udeleženci so se strinjali, da je uporaba obstoječih virov in mrež ter vzpostavitev novih mrež ključnega pomena za uspeh. Kot prednostna naloga je bila dogovorjena tudi potreba po kritični oceni potreb in zmogljivosti ter zmožnost, da se ljudem, zlasti tistim z nizkim socialnim kapitalom, omogoči in opolnomoči za pozitivno državljansko udejstvovanje. To je na koncu privedlo do predloga, naj se evropska državljanska pobuda ukvarja z dostopnostjo orodja, posebnimi zadevnimi pobudami in podpornimi dejavnostmi za ranljive skupine, da bi jim dali več besede.

Kako promovirati državljansko pobudo? (Moderator: Ondřej Timčo)

Udeleženci razprave so se strinjali, da obstaja več ključnih dejavnikov za uspešno spodbujanje državljanske pobude, vključno s posredovanjem znanja in izkušenj; izbira pravih partnerjev; učinkovito komuniciranje in vzpostavitev strukture. Vendar je treba pri vseh teh ukrepih družbeno vprašanje obravnavati na vključujoč način, njihov cilj pa je povečati kakovost življenja državljanov, hkrati pa izvajati „pravila igre“.

Obravnavano je bilo tudi ključno vprašanje „zakaj“ – zakaj oblikovati in spodbujati pobudo? Člani skupine so se strinjali, da v nasprotnem primeru ne bo nihče drug. Razpravljalo se je o pomenu tega občutka družbene odgovornosti za skupno uporabo naših glasov za ustvarjanje sprememb in potrebi po motivaciji. Z vidika Češke so bili največji izzivi za uspešno pobudo opredeljeni kot finančne ovire, potreba po prepoznavnosti, kulturne in zgodovinske ovire, osebne vrednote, vidik resnične pomembnosti in zmožnost aktiviranja sodržavljanov za spremembe.

Dodatne potrebe v okviru tega ukrepa so vključevale potrebo po prostovoljcih, partnerjih, kakovostnih predstavitvah, uporabi novih tehnologij ter pogumu in navdihu. Vendar je bilo dogovorjeno, da bo z ustrezno voljo, razreševanjem, sodelovanjem, komuniciranjem, razpravo in samoocenjevanjem vse mogoče, evropska državljanska pobuda pa bi se lahko pospešila zaradi učinka „snežene kepe“, ki ga potrebuje, da bi bila uspešna.

Avtorji člankov

Melissa Capiot

#EUTakeTheInitiative ekipa, GOPA Com

Categories

Komentiraj

Za dodajanje komentarjev se morate avtenticirati ali registrirati.