Glavni sadržaj
Forum europske građanske inicijative

Velika potpora organizacija civilnog društva pokazala se ključnom za uspjeh inicijative, ali kako je osigurati?

Ažurirano: 19/12/2022

Jedan od ključnih elemenata ovisi o uspjehu europske građanske inicijative u kampanji: mreža organizacija civilnog društva koje podupiru inicijativu. Nijedna uspješna europska građanska inicijativa danas nije dosegnula milijun bodova bez znatne potpore organizacija civilnog društva koje je podupiru. U objema nedavno uspješnim inicijativama Stop Finning i Save Cruelty Free Cosmetics, na primjer, angažirano je gotovo 100 organizacija u kampanji. Njihove snažne mreže očito su imale važnu ulogu u uspjehu obiju inicijativa.

No što je potrebno kako bi nevladina organizacija odlučila podržati europsku građansku inicijativu? Koje su pogrešne predodžbe o instrumentu i postupku prikupljanja potpore koji sprječavaju nevladinu organizaciju u podupiranju europske građanske inicijative? Razmotrili smo mišljenja, nade i zabrinutost civilnog društva u vezi s europskom građanskom inicijativom – prvo, na Dan europske građanske inicijative 2022., na kojem smo čuli mišljenja stručnjaka i organizacija civilnog društva koji su doprinijeli uspjehu europskih građanskih inicijativa, nakon čega je uslijedila anketa u kojoj je sudjelovalo više od 50 nevladinih organizacija koje su podijelile svoje mišljenje o tom instrumentu.

Ispitanici su prvo ispitani na kojoj je razini i na koji način njihova organizacija promicala europsku građansku inicijativu kao instrument. Odgovori su se razlikovali od promicanja određene inicijative do veće potpore na razini veterana, kao što je sustavno i akademsko istraživanje europske građanske inicijative i njezina učinka, do održavanja radionica i predavanja o europskoj građanskoj inicijativi. Dva ispitanika pridonijela su uvođenju europske građanske inicijative. Organizacije su često odlučivale podupirati EGI promicanjem određene inicijative čiji su ciljevi usko povezani s ciljevima same organizacije. Time se organizaciji omogućuje konkretnije promotivno djelovanje jer se njome podiže svijest o važnom pitanju koje se koristi europskom građanskom inicijativom kako bi se ostvarila njezina sredstva.

Druga je glavna činjenica da je kvaliteta potpore EGI-ju jednako važna kao i broj organizacija koje podupiru EGI. Trebalo bi u najvećoj mogućoj mjeri iskoristiti njezin puni potencijal mobiliziranjem što većeg broja organizacija za potporu kako bi se pružila praktična i aktivna potpora. 85 % ispitanika iz istraživanja civilnog društva koji su u prošlosti promicali ili podržali određenu europsku građansku inicijativu sugerira da je pružanje smislene potpore i dijeljenje tereta kampanje ključno za uspjeh kampanje. To znači da bi kampanja trebala biti što decentraliziranija kako bi partnerske organizacije mogle preuzeti odgovornost za kampanju i prilagoditi poruke i pristupe prema javnosti svojoj publici, čime bi se maksimalno povećao doseg potencijalnih potpisnika. To je ponovljeno i na našoj radionici na Danu europske građanske inicijative s organizacijama civilnog društva.

Neke organizacije također su istaknule da još nisu podržale europsku građansku inicijativu zbog percipirane razine predanosti kampanji, posebno za one organizacije koje ne djeluju na razini EU-a. Međutim, s obzirom na potrebu za decentralizacijom kampanje europske građanske inicijative, organizacije koje djeluju na lokalnoj i nacionalnoj razini često mogu biti najbolji multiplikator i promicatelji europske građanske inicijative s obzirom na njihovu sposobnost da dopru do ljudi na terenu. Razine predanosti u kampanji mogu varirati od cijelog partnera kampanje do manje strogih znakova potpore, kao što su službeno prihvaćanje kampanje i postavljanje logotipa za internetske stranice ili objavljivanje na Twitteru o inicijativi. Ako je nevladina organizacija zainteresirana za temu inicijative, ne bi se trebala oklijevati uključiti se na bilo koji način.

Ispitanici iz civilnog društva u anketi otkrili su neke opravdane razloge za zabrinutost u vezi s europskom građanskom inicijativom, što bi moglo doprinijeti oklijevanju oko uključivanja inicijative u potporu inicijativi. Međutim, mnoge od tih oklijevanja riješene su u novoj Uredbi o europskoj građanskoj inicijativi, koja je stupila na snagu 1. siječnja 2020. Na primjer, zabrinutost ispitanika u pogledu središnjeg sustava internetskog prikupljanja uključivala je mogućnost suradnje s navijačima, sposobnost prikupljanja statističkih podataka o potpisnicima i pojednostavnjenje postupka potpisivanja. Međutim, posljednjih godina središnji sustav internetskog prikupljanja doživio je nekoliko poboljšanja kojima se rješavaju ta točna pitanja, koja se mogu pronaći na blogu ovdje.

U odgovorima na anketu upućivalo se i na nedostatak svijesti o instrumentu. Međutim, europska građanska inicijativa oslanja se na nevladine organizacije da nastave podizati svijest o europskoj građanskoj inicijativi izvan Bruxellesa. Nadalje, 92 % organizacija koje su sudjelovale u anketi bilo je sredinom i vrlo zainteresirano za uključivanje promicanja europske građanske inicijative u vlastite aktivnosti. Na pitanje koje bi zahtjeve organizacije trebale ispunjavati za promicanje europske građanske inicijative, među najvažnijim odgovorima bili su zahtjevi za uključivanje sadržaja društvenih medija te grafika ili videozapisa na njihovu lokalnom jeziku. Dobra je vijest da komunikacijska kampanja europske građanske inicijative br. #EUTakeTheInitiative nudi višejezične komunikacijske materijale kojima se organizacije i drugi multiplikatori mogu koristiti za širenje poruke europske građanske inicijative, čime se doprinosi povećanju razine osviještenosti. Pronađite ga ovdje.

Neke zabrinutosti koje su izrazili ispitanici temeljile su se i na zastarjelim činjenicama o europskoj građanskoj inicijativi ili su nesporazumi o europskoj građanskoj inicijativi, primjerice u pogledu daljnjeg postupanja nakon uspješnih EGI-ja. Ova stranica Mythbustersa bavi se nekim dojmom oko europske građanske inicijative.

Ostali prijedlozi ispitanika za europsku građansku inicijativu uključivali su, na primjer, poziv na prijevod inicijativa na sve jezike EU-a, poziv na uspostavu središnjeg sustava internetskog prikupljanja, omogućavanje internetskog prikupljanja potpisa, omogućavanje prikupljanja potpisa izvan interneta, omogućavanje organizatorima da odaberu vlastiti datum početka, javno saslušanje u Europskom parlamentu i omogućavanje Europskom parlamentu da glasa o inicijativi te uspostavu službenog centra za potporu. Sve te usluge ili postupci već postoje i mogu se uživati u njima, što pokazuje da je europska građanska inicijativa u posljednjih deset godina napredovala!

 

Imate pitanja o tome kako proširiti svoju mrežu ili pronaći partnere kampanje? Zamolite nas u odjeljku Foruma Savjeti za savjet!

Saznajte više o uspješnoj kampanji

Pronađite savjete o tome kako tražiti partnere

 

Daniela

 

Objavitelji

Daniela Vancic

Daniela Vancic voditeljica je europskog programa u organizaciji Democracy International, gdje provodi kampanje zagovaranja većeg sudjelovanja građana na razini EU-a, uključujući provedbu lobiranja radi bolje provedbe europske građanske inicijative.

Categories
Dobra praksa

Unos komentara

Da biste mogli ostaviti komentar, morate proći provjeru autentičnosti ili se registrirati.

Komentari

emrah chris | 19/05/2023

Trebali bismo pobliže razmotriti takva društvena događanja.

Izjava o ograničenju odgovornosti: Mišljenja izražena na forumu europske građanske inicijative isključivo odražavaju stajalište njihovih autora i ni na koji se način ne mogu smatrati odrazom stajališta Europske komisije ili Europske unije.