Přejít na hlavní obsah
Fórum evropské občanské iniciativy

Rozsáhlá podpora organizací občanské společnosti se ukázala jako klíčová pro úspěch iniciativy, ale jak ji zajistit?

Datum aktualizace: 19/12/2022

O úspěchu evropské občanské iniciativy rozhoduje jeden z klíčových prvků: síť organizací občanské společnosti, které tuto iniciativu podporují. Žádná úspěšná evropská občanská iniciativa dnes nedosáhla jednoho milionu bodů bez významné podpory organizací občanské společnosti, které ji podporují. Obě nedávno úspěšné iniciativy Stop Finning a Save Cruelty Free Cosmetics například přijaly do své kampaně téměř 100 organizací. Jejich silné sítě jednoznačně hrály důležitou úlohu v úspěchu obou iniciativ.

Co však vyžaduje, aby se nevládní organizace rozhodla evropskou občanskou iniciativu podpořit? A jaké jsou mylné představy o nástroji a procesu shromažďování podpory, které nevládní organizaci brání v podpoře evropské občanské iniciativy? Zhodnotili jsme názory, naděje a obavy občanské společnosti týkající se evropské občanské iniciativy – nejprve jsme na Dni evropské občanské iniciativy 2022 vyslechli odborníky a organizace občanské společnosti, kteří přispěli k úspěchu evropských občanských iniciativ. Následoval průzkum, v němž odpovědělo více než 50 nevládních organizací, které se podělily o svůj názor na tento nástroj.

Respondenti byli nejprve dotázáni na to, na jaké úrovni a jak jejich organizace evropskou občanskou iniciativu podpořila jako nástroj. Odpovědi se lišily od propagace konkrétní iniciativy až po veteránskou podporu, jako je provádění systematického a akademického výzkumu evropské občanské iniciativy a jejího dopadu, až po pořádání seminářů a přednášek o evropské občanské iniciativě. K zavedení evropské občanské iniciativy přispěli dva respondenti. Organizace se často rozhodly podpořit evropskou občanskou iniciativu prostřednictvím propagace konkrétní iniciativy, jejíž cíle úzce souvisejí s vlastními cíli organizace. To umožňuje konkrétnější propagační akci pro organizaci, neboť zvyšuje povědomí o důležité otázce, která využívá evropskou občanskou iniciativu k dosažení svých prostředků.

Dalším hlavním krokem je, že kvalita podpory poskytované evropské občanské iniciativě je stejně důležitá jako množství organizací podporujících evropskou občanskou iniciativu. Velká a výrazná podpora nevládních organizací stojících za iniciativou by měla být maximalizována v plném rozsahu tím, že se mobilizuje co nejvíce podpůrných organizací, aby nabídly praktickou a aktivní podporu. 85 % respondentů průzkumu občanské společnosti, kteří v minulosti propagovali nebo podpořili konkrétní evropskou občanskou iniciativu, naznačuje, že klíčem k úspěchu kampaně je nabídka smysluplné podpory a sdílení zátěže spojené s kampaní. To znamená, že kampaň by měla být co nejvíce decentralizovaná, aby partnerské organizace mohly převzít odpovědnost za kampaň a mohly přizpůsobit sdělení a informační přístupy ke svému publiku, a maximalizovat tak dosah potenciálních signatářů. To bylo rovněž zopakováno na našem workshopu u příležitosti Dne evropské občanské iniciativy s organizacemi občanské společnosti.

Některé organizace rovněž poukázaly na to, že evropskou občanskou iniciativu dosud nepodpořily z důvodu vnímané míry angažovanosti v této kampani, zejména v případě organizací, které nepůsobí na úrovni EU. Avšak vzhledem k potřebě decentralizovat kampaň týkající se evropské občanské iniciativy mohou být organizace působící na místní a vnitrostátní úrovni často nejlepšími tvůrci a propagátory evropské občanské iniciativy vzhledem ke své schopnosti oslovit lidi v praxi. Míra zapojení do kampaně se může lišit od celodenního partnera kampaně až po nízkohorné známky podpory, jako je oficiální schválení kampaně a poskytnutí loga internetové stránky nebo tweetování o iniciativě. Pokud se nevládní organizace zajímá o téma iniciativy, neměla by váhat zapojit se jakýmkoli způsobem.

Respondenti z řad občanské společnosti, kteří se zúčastnili průzkumu, odhalili určité oprávněné důvody pro své obavy ohledně evropské občanské iniciativy, které mohou přispět k jejich váhání při podpoře iniciativy. Mnohé z těchto váhání však byly vyřešeny v novém nařízení o evropské občanské iniciativě, které vstoupilo v platnost dne 1. ledna 2020. Například obavy respondentů průzkumu ohledně centrálního on-line systému sběru podpisů zahrnovaly schopnost zůstat ve spolupráci s fanoušky, schopnost shromažďovat statistické údaje o signatářích a zjednodušení postupu podepisování. V posledních letech však centrální on-line systém sběru dat zaznamenal několik modernizací, které tyto přesné obavy řeší, což lze nalézt na blogu zde.

V odpovědích na průzkum byl rovněž desetkrát uveden nedostatek povědomí o tomto nástroji. Evropská občanská iniciativa však spoléhá na to, že nevládní organizace budou i nadále zvyšovat povědomí o evropské občanské iniciativě i mimo Brusel. Kromě toho 92 % organizací účastnících se průzkumu mělo střední až velký zájem o začlenění propagace evropské občanské iniciativy do svých vlastních činností. Na otázku, jaké požadavky by měly organizace na propagaci evropské občanské iniciativy požadovat, patřily mezi hlavní odpovědi žádosti o zapojení obsahu na sociálních médiích a grafiky nebo videí v jejich místním jazyce. Dobrou zprávou je, že komunikační kampaň evropské občanské iniciativy #EUTakeTheInitiative nabízí mnohojazyčný komunikační materiál, který mohou organizace a další šiřitelé využít k šíření poselství evropské občanské iniciativy, a tím přispět ke zvýšení informovanosti. Najděte jej zde.

Některé obavy respondentů se rovněž zakládaly na zastaralých faktech týkajících se evropské občanské iniciativy nebo se jedná o nedorozumění o evropské občanské iniciativě, například pokud jde o opatření navazující na úspěšné evropské občanské iniciativy. Tato stránka Mythbusters se zabývá některými dojmy v souvislosti s evropskou občanskou iniciativou.

Mezi další návrhy respondentů týkající se evropské občanské iniciativy patřily například výzva k překladu iniciativ do všech jazyků EU, výzva k vytvoření centrálního online systému sběru, který umožní online sběr podpisů, umožní shromažďování podpisů off-line, umožní organizátorům zvolit si vlastní datum zahájení, veřejné slyšení v Evropském parlamentu a umožní Evropskému parlamentu hlasovat o iniciativě, a zřízení oficiálního podpůrného střediska. Všechny tyto služby nebo postupy již existují a lze je využít, což dokazuje, že evropská občanská iniciativa za deset let své existence urazila dlouhou cestu!

 

Máte otázky ohledně toho, jak rozšířit svou síť nebo najít partnery kampaně? Zeptejte se nás v části Fóra s názvem Seek Advice!

Přečtěte si více o úspěšných kampaních

Informace o tom, jak hledat partnery

 

Daniela

 

Přispěvatelé

Daniela Vancicová

Daniela Vancic je evropská programová manažerka organizace Democracy International, kde provádí kampaně na podporu větší účasti občanů na úrovni EU, včetně lobbingu za účelem lepšího provádění evropské občanské iniciativy.

Připojit komentář

Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.

Komentáře

emrah chris | 19/05/2023

Měli bychom se těmito společenskými událostmi důkladněji zabývat.

Prohlášení o vyloučení odpovědnosti: Vyjádření uvedená na Fóru evropské občanské iniciativy odrážejí pouze názory jejich autorů a nelze je v žádném případě považovat za vyslovení postoje Evropské komise nebo Evropské unie.