Przejdź do treści głównej
Forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej

Ogromne wsparcie ze strony organizacji społeczeństwa obywatelskiego okazało się kluczowe dla powodzenia inicjatywy, ale jak ją zapewnić?

Data aktualizacji: 19/12/2022

Istnieje jeden kluczowy element, który decyduje o powodzeniu kampanii europejskiej inicjatywy obywatelskiej: sieć organizacji społeczeństwa obywatelskiego wspierających tę inicjatywę. Żadna udana europejska inicjatywa obywatelska nie osiągnęła dziś wartości miliona bez znacznego wsparcia ze strony organizacji społeczeństwa obywatelskiego, które ją poparły. Na przykład w ramach obu udanych inicjatyw „Stop Finning” i „Save Cruelty Free Cosmetics” w swoich działaniach kampaniowych zatrudniono prawie 100 organizacji. Ich silne sieci wyraźnie odegrały ważną rolę w powodzeniu obu inicjatyw.

Co jednak należy zrobić, aby organizacja pozarządowa zdecydowała się poprzeć europejską inicjatywę obywatelską? Jakie są błędne przekonania dotyczące instrumentu i procesu zbierania wsparcia, które utrudniają organizacjom pozarządowym wspieranie europejskiej inicjatywy obywatelskiej? Podsumowaliśmy opinie, nadzieje i obawy społeczeństwa obywatelskiego dotyczące europejskiej inicjatywy obywatelskiej – po pierwsze, podczas Dnia Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej w 2022 r., kiedy to wysłuchaliśmy opinii ekspertów i organizacji społeczeństwa obywatelskiego, które przyczyniły się do sukcesu EIO, a następnie przeprowadzono ankietę, na którą odpowiedziało ponad 50 organizacji pozarządowych, które podzieliły się swoimi poglądami na temat tego instrumentu.

W pierwszej kolejności zapytano respondentów, na jakim poziomie i w jaki sposób ich organizacja promowała europejską inicjatywę obywatelską jako instrument. Odpowiedzi różniły się od promowania konkretnej inicjatywy po większe wsparcie na poziomie weteranów, takie jak prowadzenie systematycznych i akademickich badań nad europejską inicjatywą obywatelską i jej wpływem, po warsztaty i wykłady na temat europejskiej inicjatywy obywatelskiej. Dwóch respondentów przyczyniło się do wprowadzenia europejskiej inicjatywy obywatelskiej. Organizacje często postanowiły wspierać europejską inicjatywę obywatelską poprzez promowanie konkretnej inicjatywy, której cele są ściśle powiązane z celami organizacji. Pozwala to na bardziej konkretne działania promocyjne dla organizacji, ponieważ podnosi ona świadomość na temat ważnej kwestii, która wykorzystuje europejską inicjatywę obywatelską do osiągnięcia swoich środków.

Innym głównym założeniem jest to, że jakość wsparcia udzielanego europejskiej inicjatywie obywatelskiej jest równie ważna jak liczba organizacji wspierających europejską inicjatywę obywatelską. Należy zmaksymalizować pełen potencjał szerokiego, znaczącego poparcia organizacji pozarządowych dla inicjatywy poprzez zmobilizowanie jak największej liczby organizacji wspierających, aby zaoferować praktyczne i aktywne wsparcie. 85 % respondentów badania społeczeństwa obywatelskiego, którzy promowali lub wspierali konkretną europejską inicjatywę obywatelską w przeszłości, sugeruje, że oferowanie znaczącego wsparcia i dzielenie się obciążeniami związanymi z kampanią mają kluczowe znaczenie dla powodzenia kampanii. Oznacza to, że kampania powinna być jak najbardziej zdecentralizowana, tak aby organizacje partnerskie mogły wziąć odpowiedzialność za kampanię i móc dostosować komunikaty i podejścia informacyjne do swoich odbiorców, a tym samym zmaksymalizować zasięg potencjalnych sygnatariuszy. Zostało to również powtórzone podczas naszych warsztatów z udziałem organizacji społeczeństwa obywatelskiego podczas Dnia Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej.

Niektóre organizacje wskazały również, że nie poparły jeszcze europejskiej inicjatywy obywatelskiej ze względu na postrzegany poziom zaangażowania w kampanię, zwłaszcza w przypadku organizacji, które nie działają na szczeblu UE. Biorąc jednak pod uwagę potrzebę decentralizacji kampanii na rzecz europejskiej inicjatywy obywatelskiej, organizacje działające na szczeblu lokalnym i krajowym mogą być często najlepszymi podmiotami opiniotwórczymi i promotorami europejskiej inicjatywy obywatelskiej, biorąc pod uwagę ich zdolność do dotarcia do ludzi w terenie. Poziom zaangażowania w kampanię może wahać się od pełnego codziennego partnera kampanii po niewielkie oznaki poparcia, takie jak oficjalne zatwierdzenie kampanii i udostępnienie logo strony internetowej lub tweeingu na temat inicjatywy. Jeżeli organizacja pozarządowa jest zainteresowana tematem inicjatywy, nie powinna zawahać się zaangażować w jakikolwiek możliwy sposób.

Respondenci ze społeczeństwa obywatelskiego, którzy wzięli udział w badaniu, ujawnili pewne uzasadnione powody swoich obaw związanych z europejską inicjatywą obywatelską, które mogą przyczynić się do ich wahań co do zaangażowania się w inicjatywę. Wiele z tych wahań rozwiązano jednak w nowym rozporządzeniu w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej, które weszło w życie 1 stycznia 2020 r. Na przykład obawy respondentów ankiety dotyczące centralnego systemu zbierania deklaracji on-line obejmowały możliwość pozostania w kontakcie z kibicami, zdolność do gromadzenia danych statystycznych dotyczących sygnatariuszy oraz uproszczenie procedury podpisywania deklaracji. W ostatnich latach w centralnym systemie zbierania deklaracji online wprowadzono jednak kilka aktualizacji, które rozwiązują te konkretne problemy, które można znaleźć na blogu tutaj.

W odpowiedziach na ankietę dziesięć razy wspominano również o braku wiedzy na temat tego instrumentu. Europejska inicjatywa obywatelska opiera się jednak na organizacjach pozarządowych w celu dalszego podnoszenia świadomości na temat europejskiej inicjatywy obywatelskiej poza Brukselą. Ponadto 92 % organizacji uczestniczących w ankiecie było od połowy do bardzo zainteresowanych włączeniem promocji europejskiej inicjatywy obywatelskiej do swoich działań. W odpowiedzi na pytanie, jakie wymogi wobec organizacji będą musiały promować europejską inicjatywę obywatelską, wśród najważniejszych odpowiedzi znalazły się wnioski o wykorzystanie treści w mediach społecznościowych oraz grafiki lub nagrania wideo w ich lokalnym języku. Dobra wiadomość jest taka, że kampania informacyjna europejskiej inicjatywy obywatelskiej #EUTakeTheInitiative oferuje wielojęzyczne materiały komunikacyjne, które organizacje i inne podmioty opiniotwórcze mogą wykorzystać do rozpowszechniania przesłania europejskiej inicjatywy obywatelskiej, przyczyniając się tym samym do podniesienia poziomu świadomości. Znajdź go tutaj.

Niektóre obawy zgłoszone przez respondentów opierały się również na nieaktualnych faktach związanych z europejską inicjatywą obywatelską lub nieporozumieniach dotyczących europejskiej inicjatywy obywatelskiej, np. w odniesieniu do działań następczych w odniesieniu do zakończonych powodzeniem EIO. Ta strona Mythbusters” odnosi się do niektórych widoków związanych z europejską inicjatywą obywatelską.

Inne sugestie respondentów dotyczące europejskiej inicjatywy obywatelskiej obejmowały na przykład wezwanie do tłumaczenia inicjatyw na wszystkie języki UE, wezwanie do utworzenia centralnego systemu zbierania deklaracji online, umożliwiającego zbieranie podpisów online, umożliwienie zbierania podpisów offline, umożliwienie organizatorom wyboru własnej daty rozpoczęcia, wysłuchanie publiczne w Parlamencie Europejskim i umożliwienie Parlamentowi Europejskiemu głosowania nad inicjatywą oraz utworzenie oficjalnego centrum wsparcia. Wszystkie te usługi lub procedury już istnieją i można z nich korzystać, co dowodzi, że europejska inicjatywa obywatelska przeszła długą drogę w ciągu 10 lat.

 

Masz pytania, jak rozwijać sieć lub znaleźć partnerów kampanii? Zapytaj nas w sekcji Seek Advice Forum!

Dowiedz się więcej o udanych kampaniach

Więcej informacji o tym, jak szukać partnerów

 

Daniela

 

Autorzy

Daniela Vancic

Daniela Vancic jest kierownikiem programu europejskiego w Democracy International, gdzie prowadzi kampanie na rzecz większego uczestnictwa obywateli na szczeblu UE, w tym prowadzi działania lobbingowe na rzecz lepszej realizacji europejskiej inicjatywy obywatelskiej.

Categories
Dobre praktyki

Napisz komentarz

Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.

Komentarze

emrah chris | 19/05/2023

Powinniśmy uważniej przyjrzeć się takim wydarzeniom społecznym.

Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.
Zastrzeżenie prawne: Opinie wyrażone na forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej odzwierciedlają wyłącznie punkt widzenia ich autorów i w żaden sposób nie mogą być utożsamiane ze stanowiskiem Komisji Europejskiej ani Unii Europejskiej.
Chcesz przystąpić do rejestracji inicjatywy?

Zamierzasz poprzeć inicjatywę? Szukasz informacji o trwających lub zakończonych inicjatywach?