Ugrás a fő tartalomra
Az európai polgári kezdeményezés fóruma

A nemzeti polgári platformok bevonása fokozhatja a polgárok részvételét az európai polgári kezdeményezésekben

Frissítés dátuma: 08/03/2021

A polgári technológia területén több mint öt éve végzett munka bőséges lehetőséget adott arra, hogy elgondolkozzam az emberek motivációjáról, hogy különböző digitális és nem digitális eszközökkel vegyenek részt, szavazzanak és kifejezzék hozzáállásukat. Amikor felmerülnek az uniós szintű szerepvállalás kiaknázatlan lehetőségeiről szóló viták, gyakran elég ember utal arra, hogy egy aktív uniós polgár motivációja valószínűleg a helyi demokratikus gyakorlatokkal kapcsolatos saját tapasztalataiból ered, legyen szó akár hazájukról vagy városukról, akár az utcáról, ahol élnek.

Ez a még nem bizonyított elmélet arra enged következtetni, hogy ha az emberek úgy érzik, hogy képesek változtatni vagy befolyásolni az őket körülvevő dolgokat, akkor úgy érzik, képesek lesznek kifejezni az Európához kapcsolódó kérdésekkel és politikákkal kapcsolatos hozzáállásukat. Hangot kell adniuk például a méhbarát mezőgazdasággal vagy a tömeges biometrikus megfigyelési gyakorlatok betiltásával kapcsolatos véleményüknek. Jelenleg mindkét európai polgári kezdeményezés aktív aláírásgyűjtési folyamatban van, tizenkét másikkal együtt.   

Mindez kérdéseket vetett fel – a helyi polgári aktivizmus kudarca hatással lehet-e a tőlünk sokkal távolabb eső kérdésekben való uniós szintű szerepvállalásunkra?

A részvétel motivációja

A részvétel különböző szintjei közötti lehetséges kapcsolat további kezelése érdekében hasznos lenne megvizsgálni az általános motivációt és az emberek aktivizálásához hozzájáruló tényezőket. A tudományos szakemberek több olyan tényezőt is felvetnek, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy az emberek hajlandóak legyenek részt venni a közjavak létrehozásában és újraelosztásában, ideértve az egyes kérdésekkel kapcsolatos politikai véleményük kifejtését is. Először is, a különböző közösségek és hálózatok, amelyekhez az egyén természetes módon (pl. egy adott családban való születés miatt) vagy önkéntesen (pl. egyetemi vagy vallási közösségben) tartozik, hatással lehetnek a motivációra, és több lehetőséget adhatnak egy személynek arra, hogy kifejezze véleményét vagy megkísérelje befolyásolni a döntéseket, amint arra J. Nikisins lett kutató is rámutatott „Egyéni és kollektív részvétel a közösség és a társadalom számára fontos problémák megoldásában” című 2019. évi tanulmányában.

A J. Nikisins által javasolt aktivizmus mögötti motiváció megértésének másik megközelítése az, hogy az emberek közvetlen vagy tágabb szomszédságukban olyan problémára vagy felmerülő igényre reagálva lépnek fel és próbálnak változást előidézni, amely az egyént mint a társadalmi csoport képviselőjét érinti. Az emberek lényegében akkor válnak tevékenysé, ha érzékelik a kívánt és a valós helyzet közötti szakadékot és az általa okozott elégedetlenséget. 

Megfigyeltem azonban, hogy ezen elméletek egyike sem utal arra, hogy az aktivizmus különböző léptékben és szinteken széles körű megosztottságot mutatna. Csak megerősítik az emberek szerepvállalásának egyetemes motivációs tényezőit. Nem számít, hogy egy adott településen vagy régióban, ahol élnek, az emberek jogait kell érvényesíteni. Nem feltétlenül egy adott személy múltbeli helyi tapasztalatairól van szó. Inkább arról van szó, hogy általános motivációt kell biztosítani a részvételre a jobb dolgok megváltoztatása érdekében. 

Ha valaki valamilyen módon úgy érzi, hogy a polgári aktivizmus ösztönzőleg hat, azt uniós vagy globális szinten is megteheti. Természetesen mindig az aktivizmus sajátos formájától függ, mivel ezek némelyike az adott személy személyes erőforrásainak – például idő vagy akár pénz – feláldozását is jelentheti. Ezeknek az erőforrásoknak a hiánya akadályozhatja a polgári tevékenységekben való további részvételt. Egy másik meglehetősen fontos tényező azonban az egyes csoportokat vagy társadalmat érintő és azokat érintő jelenlegi politikai kérdésekre vonatkozó információk hiánya, valamint az ezekről szóló vitákban való részvétel lehetőségei. 

Manabals

Az uniós kérdések helyi szintre való csökkentése

Amikor azt vizsgáljuk, hogy az európai polgári kezdeményezés a polgárok uniós szintű aktivizmusának sajátos formája, az akadálymentesség és az elérés kérdése mindig is aggodalomra adott okot az EU és az európai civil társadalom számára. 

Az a kérdés pedig, hogy miként lehetne javítani az európai polgári kezdeményezés hatékonyságát és hatókörét, soha nem volt sürgetőbb, mint most, amikor Európa reménytelenül keresi a módját annak, hogy közelebb kerüljön polgáraihoz.

Az információátadás hatékonyabbá tételének egyik módja az alulról felfelé építkező megközelítés lenne, amely az európai polgári kezdeményezésekkel kapcsolatos valamennyi információt elsősorban a nemzeti polgári platformokon keresztül juttatná el. Technikai szempontból ez azt jelentené, hogy minden uniós tagállamban nagyon jól működő és megbízható nemzeti platformok léteznének, amelyek európai dimenzióval egészülnének ki. A nemzeti államoknak csak a polgáraikat érintő kérdései és az uniós szintű kérdések közötti szellemi akadályok lebontása, ami látszólag csak a döntéshozók számára releváns.

Ebben a modellben a nemzeti szintű platformok hídként szolgálnának a tagállamok és az EU között. Az itt megoldandó probléma valószínűleg nem a motiváció hiánya. Ez az információhiány a folyamatban lévő uniós szintű polgári kezdeményezésekről és arról, hogy azok miért relevánsak az emberek mindennapi élete szempontjából. Az uniós szint helyi szintre való leépítése, valamint az uniós kérdéseknek az általuk már ismert és megértett digitális környezetbe való integrálása jelentősen megnövelheti a részvételi arányt. Segíthet abban, hogy a polgárokat bevonják az uniós szintű kérdésekbe, miközben mindennapi állampolgári tevékenységeikkel foglalkoznak otthonukban.

A kezdeményezések mögött álló egyes közösségek már most is jó munkát végeznek hálózataik arra való felhasználása terén, hogy több tagállamban is elindítsák az információáramlást. A méhbarát mezőgazdaságra irányuló kezdeményezés például létrehozott egy hálózatot a támogató szervezetekkel, tematikus és infrastrukturális szempontból egyaránt. Interaktív widgetekkel látja el ezeket a szervezeteket a kezdeményezés aláírására. Ezek a widgetek nemzeti vagy helyi szintű helyszíneken helyezhetők el, és infrastruktúraként szolgálhatnak az összegyűjtött aláírások számának jelentős növeléséhez.

Annija

Közreműködők

Annija Emersone

Annija tapasztalt digitális demokrácia és civil technológiai szakember. Több mint 5 év vezetői tapasztalattal rendelkezik a lettországi székhelyű MyVoice európai digitális demokráciával foglalkozó egyik vezető szervezetnél. További szakértelemmel rendelkezik a közösségi szerepvállalás, a kommunikáció és a vállalkozásfejlesztés terén. Fenntarthatósági aktivista szív szerint.

Lépjen kapcsolatba vele a fórumon!

Szóljon hozzá!

Észrevételek beírásához kérjük, jelentkezzen be vagy regisztráljon.
Felelősségkizáró nyilatkozat: Az európai polgári kezdeményezés fórumán megosztott vélemények kizárólag a véleménynyilvánító személy álláspontját tükrözik, és semmiképp sem tekinthetők sem az Európai Bizottság, sem az Európai Unió hivatalos álláspontjának.