Направо към основното съдържание
Форум на Европейската гражданска инициатива

Ангажирането на националните граждански платформи може да засили ангажираността на гражданите с европейските граждански инициативи

Актуализирано на: 08/03/2021

Работата в областта на гражданските технологии в продължение на повече от пет години ми даде широки възможности да мисля за мотивацията на хората да се ангажират, да гласуват и да изразяват своето отношение чрез различни цифрови и нецифрови средства. Когато се появят дискусии относно неизползвания потенциал за ангажиране на равнището на ЕС, много хора често подсказват, че мотивацията за активен гражданин на ЕС най-вероятно произтича от собствения му опит с местни демократични учения, било то в тяхната страна или град, или дори на улицата, на която живеят.

Тази все още недоказана теория предполага, че ако хората се чувстват оправомощени да променят или да въздействат на близки около тях неща, само тогава те ще се чувстват оправомощени да изразят отношението си към въпросите и политиките, свързани с Европа. Например да изразят мнението си за благоприятно за пчелите селско стопанство или за забрана на практиките за масово биометрично наблюдение. И двете европейски граждански инициативи са в активен процес на събиране на подписи в момента, заедно с дванадесет други.   

Всичко това ме доведе до въпрос — може ли неуспехите в гражданската активност на местно равнище да окажат въздействие върху нашата ангажираност по въпроси, които са много по-отдалечени от нас, на равнище ЕС?

Мотивация за участие

За да се преодолее малко повече възможната връзка между различните равнища на участие, би било полезно да се разгледат общата мотивация и факторите, допринасящи за активността на хората. Представителите на академичните среди предлагат няколко фактора, които допринасят за готовността на хората да участват в създаването и преразпределянето на обществени блага, включително изразяването на тяхното политическо мнение по конкретни въпроси. Първо, различните общности и мрежи, към които лицето принадлежи естествено (например по рождение в конкретно семейство) или доброволно (напр. университет или религиозна общност), могат да повлияят на мотивацията и да разкрият повече възможности за дадено лице да изрази мнението си или да се опита да повлияе на решенията, както подчертава латвийският изследовател J. Nikisins в своето проучване от 2019 г. „Индивидуално и колективно участие в решаването на проблеми, свързани с общността и обществото“.

Друг подход за разбиране на мотивацията на активността, предложена от J. Nikisins, е, че хората действат и се стремят да доведат до промяна в своите непосредствени или по-широки съседи в отговор на проблем или възникваща нужда, която засяга индивида като представител на социалната група. По същество хората стават активни там, където усещат разминаването между желаната и реалната ситуация и неудовлетворението, което носи. 

Забелязах обаче, че нито една от тези теории не предполага широко разделение между активността в различни мащаби и различните равнища. Те само засилват универсалните фактори за мотивация на хората да се ангажират. Няма значение дали трябва да се защитават правата на хората в дадена община или в региона, в който живеят. Не става въпрос непременно за миналия местен опит на дадено лице. По-скоро става въпрос за обща мотивация за участие с цел промяна на нещата към по-добро. 

Ако човек по един или друг начин усеща импулса за участие в гражданска активност, той или тя може да направи това и на равнище ЕС или на световно равнище. Разбира се, това винаги зависи от конкретната форма на активизъм, тъй като някои от тях могат да означават пожертване на личните ресурси на дадено лице, като време или дори пари. Липсата на тези ресурси може да бъде пречка за по-нататъшното участие в граждански дейности. Друго доста важно обаче е липсата на информация относно настоящите политически въпроси, засягащи и оказващи въздействие върху конкретни групи или общество, и възможностите за участие в дискусии по тях. 

Manabals

Свеждане на въпросите, свързани с ЕС, до местно равнище

Когато разглеждаме Европейската гражданска инициатива като особена форма на гражданска активност на равнището на ЕС, въпросите за достъпността и обхвата винаги са били повод за загриженост за ЕС и гражданското общество в Европа. 

А въпросът как да се подобри ефективността и обхватът на Европейската гражданска инициатива никога не е бил по-належащ, отколкото сега, когато Европа отчаяно търси повече начини да се доближи до своите граждани.

Един от начините, по които трансферът на информация може да функционира по-ефективно, би бил подходът „отдолу-нагоре“, който би канализирал цялата информация за европейските граждански инициативи основно чрез националните граждански платформи. От техническа гледна точка това би означавало да има много добре омаслени и надеждни национални платформи във всяка държава — членка на ЕС, с европейското измерение, добавено към тях. Премахване на психическите бариери между въпросите на националните държави, засягащи само техните граждани, и въпросите на равнището на ЕС, които изглеждат от значение само за лицата, отговорни за вземането на решения.

При този модел платформите на национално равнище ще служат като мост между държавите членки и ЕС. Проблемът, който трябва да се реши тук, съвсем вероятно не е липсата на мотивация. Това е съществуващият недостиг на информация за текущите граждански инициативи на равнище ЕС и защо те са от значение за ежедневието на хората. Доближаването на равнището на ЕС до местното и интегрирането на въпросите на ЕС в цифровата среда, които те вече познават и разбират, могат да повишат значително процента на участие. Тя може да помогне за ангажиране на гражданите по въпроси, свързани с равнището на ЕС, докато се занимават с ежедневните си граждански дейности в родните си градове.

Някои общности, които стоят зад инициативите, вече вършат добра работа, като използват своите мрежи за задействане на информационния поток в няколко държави членки. Например инициативата за съобразено с пчелите селско стопанство създаде мрежа с организации за подкрепа, както тематични, така и инфраструктурни. Тя предоставя на тези организации интерактивни разширения, за да подпишат инициативата. Тези разширения могат да бъдат поставени в обекти на национално или местно равнище и могат да служат като инфраструктура за значително повишаване на нивото на събраните подписи.

Annija

Автори

Annija Emersone

Анния е опитен специалист в областта на цифровата демокрация и гражданските технологии. Тя има повече от 5 години управленски опит в една от водещите европейски организации за цифрова демокрация MyVoice, която е със седалище в Латвия. Тя има допълнителен експертен опит в ангажирането на общността, комуникацията и развитието на бизнеса. Активист за устойчивост по сърце.

Свържете се с нея на форума!

Оставете коментар

За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.
Отказ от отговорност: мненията, споделени във Форума на ЕГИ, изразяват единствено гледната точка на техните автори и по никакъв начин не може да се смята, че изразяват позицията на Европейската комисия или Европейския съюз.