Prejsť na hlavný obsah
Fórum európskej iniciatívy občanov

Európska iniciatíva občanov v praxi: výmena poznatkov o tom, čo funguje v Portugalsku

Dátum aktualizácie: 19/12/2018

Novembra 2018 od 13.30 do 17.30 hod. Workshop @ Zastúpenie Európskej komisie v Lisabone, Portugalsko

Európska iniciatíva občanov navštívila Portugalsko v rámci trojročnej európskej iniciatívy občanov Roadshow, ktorá sa začala začiatkom tohto roka v Bulharsku. Odvtedy putshow už navštívilo Litvu, Poľsko, Českú republiku a Francúzsko a bude hostiteľom záverečného podujatia v tomto roku v Rakúsku.

Tím európskej iniciatívy občanov bol privítaný na zastúpení Európskej komisie v Lisabone na poldňovom seminári o výmene poznatkov o európskej iniciatíve občanov a o tom, ako dosiahnuť celoeurópsku demokraciu. Seminár bol príležitosťou pre občianskych aktérov z portugalskej spoločnosti stretnúť sa a diskutovať o nápadoch a podeliť sa o skúsenosti s participatívnou demokraciou a európskou iniciatívou občanov.

Seminár bol rozdelený na tri časti: kvíz o európskej iniciatíve občanov, ktorý účastníkom umožnil vyskúšať si vedomosti o tomto nástroji a dozvedieť sa o ňom viac vďaka prezentácii Charlotte Rive, tematickej referentky tímu európskej iniciatívy občanov v Európskej komisii, sa potom uskutočnila panelová diskusia, počas ktorej účastníci položili odborníkom mnoho otázok a nakoniec tri diskusné stretnutia.

Vytvorenie vlny angažovanosti prostredníctvom európskej iniciatívy občanov

Na seminári sa zišla skupina troch odborníkov v oblasti participatívnej demokracie a zapojenia občanov. Podelili sa o svoje skúsenosti s prácou v týchto oblastiach, ako aj o výzvy, ktorým v súčasnosti čelia. Seminár s nadšením moderovala Regina Quelhas, riaditeľka Európskeho informačného centra Jacques Delors (Eurocid), ktorá pomohla vytvoriť rámec panelovej diskusie s cieľom ponúknuť účastníkom seminár s informáciami.

Charlotte Rive odštartovala seminár tým, že sa publiku opýtala na sériu otázok týkajúcich sa európskej iniciatívy občanov. Publikum odpovedalo prostredníctvom Slido a veľmi sa zapojilo do diskusie o otázkach a odpovediach, ktorá sa uskutočnila po kvíze. Charlotte Rive hovorila o zlepšeniach, ktoré EÚ navrhuje v súvislosti s európskou iniciatívou občanov, aby bola viac použiteľná a podporila viac iniciatív na registráciu

Po kvíze Regina Quelhas privítala ostatných účastníkov panelovej diskusie, aby začali diskusiu o tom, ako dosiahnuť celoeurópsku demokraciu.

Prvým členom panelu, ktorý otvoril diskusiu, bola Joana Dias, vedúca Academia Cidada. Joana Dias porovnal európsku iniciatívu občanov s vlnou, ktorá pozitívne podporuje Brusel. Spomenula svoje skúsenosti s týmto nástrojom a vysvetlila, že jej organizácia už bola partnerom iniciatív Right2Water a TTIP.

Joana Dias predstavila, ako môžu miestne organizácie pomôcť šíriť posolstvo na miestnej a vnútroštátnej úrovni a dať iniciatívam impulz na ich ceste k úspechu. Zdôraznila význam určitých nástrojov, ako je sila sociálnych médií a technológie vo všeobecnosti. V súčasnosti neexistuje lepší spôsob, ako šíriť posolstvo v takom veľkom rozsahu. Joana Diasová vo svojom prejave uviedla, že hoci iniciatívy vždy nespĺňajú svoje ciele, stále upozorňujú na otázku, ktorej sa európski občania starajú. Na záver povedala: „Ak máte nápad, požiadajte o pomoc a to, aby sa tak stalo“. Občania sa pri dosahovaní svojich cieľov nesmú spoliehať na iných.


Strieľať myšlienku, že účasť na niečom neprinesie zmenu

Paula Mendesová, predsedníčka združenia Associação Mais Cidadania a druhá členka panelovej diskusie, sa vo svojom prejave zamerala na mládež v Portugalsku. Vysvetlila, že 57 % mladých portugalčiny nemá v súčasnosti záujem o politiku a nechcú sa zúčastňovať na demokracii, pretože si nemyslia, že môžu urobiť zmenu.

Paula Mendes zdôraznila význam lepšej komunikácie a zohľadnenia myšlienok a myšlienok mládeže v Portugalsku a v celej Európe.

Obhajovala európsku iniciatívu občanov tým, že uviedla, že je to nástroj, ktorý vytvára dialóg o dôležitých témach pre spoločnosti a môže mať pozitívny a úspešný vplyv na občanov. Nesmú sa od neho odvrátiť strachom z neúspechu. Výsledok tu nie je najdôležitejší, záleží na spustení nápadu.


Spolupráca v záujme väčšej inkluzívnosti

Isabel Rebelo, členka družstva Setubalu a záverečného panelového panelu Animar, ocenila myšlienku európskej iniciatívy občanov, zdôraznila skutočnosť, že ide o účinný nástroj na zblíženie občanov a pomoc im, aby sa necítili sami a bezmocne.

Vysvetlila však aj to, že v našich spoločnostiach je v súčasnosti ťažké vytvoriť angažovanosť, keď mnohí občania nepoznajú dostupné nástroje alebo sa jednoducho nezaujímajú o svoju sociálnu zodpovednosť.

Napriek uvedeným skutočnostiam Isabel Rebelo poskytla ukazovatele o tom, ako sa zapojiť, konkrétne zamerať sa na subjekty, ktoré majú skutočný vplyv, najčastejšie na miestnej úrovni a ktoré pomôžu šíriť silné posolstvo. Uviedla, že európska iniciatíva občanov môže vyvolať záujem o nových ľudí, ktorí sa doteraz nemuseli angažovať, a vytvoriť nový rozmer sociálnej angažovanosti.


Spoločné využívanie nápadov a skúseností

Po panelovej diskusii sa účastníci zúčastnili na diskusných stretnutiach. Rozdelili sa do troch skupín s cieľom diskutovať a vymieňať si nápady na rôzne témy vrátane získavania finančných prostriedkov, podpory iniciatívy a hľadania partnerov.  

Ako získať finančné prostriedky na vašu kampaň? (Moderátor: Isabel Rebelo)

Skupina našla inovatívne riešenia na získanie finančných prostriedkov na kampaň. Jednou z myšlienok bolo využiť technológiu ako spôsob lepšej koordinácie ľudí a konkrétnejšie investorov. Organizovanie online stretnutí a nástrojov môže pomôcť ľahšie sa spojiť s ľuďmi a presvedčiť ich, aby investovali do kampane. Zjednodušenie vecí pre ostatných je kľúčovým prvkom každej úspešnej kampane.

Skupina tiež spomenula nájdenie súkromného a verejného financovania. Ide o lepší prístup zameraný na široké publikum potenciálnych investorov s cieľom zvýšiť možnosti financovania. Rokovali aj o možnosti organizácie podnikovej filantropie.

Účastníci potom navrhli, aby organizátori investovali do informácií. Ak je posolstvo jasné iným, potom je pravdepodobnejšie, že budú priťahované a presvedčené. Skupina tiež odporučila, aby sa iniciatíve poskytol „nepriaznivý“ faktor, ktorý by skutočne upriamil pozornosť a prilákal investorov.

Skupina napokon zdôraznila, že je dôležité mať stratégiu, ktorá bude hnacou silou aspektu kampane zameraného na získavanie finančných prostriedkov. Je nevyhnutné pochopiť, kam iniciatíva smeruje a aké ciele chce dosiahnuť.

Ako hľadať partnerov na podporu vašej iniciatívy a kampane? (Moderátor: Joana Dias)

Skupina sa začala myšlienkou, že je dôležité najprv získať miestnu podporu od partnerov pred tým, ako ju posunie na úroveň EÚ. Navrhla, aby sa pred napredovaním zorganizovala verejná konzultácia na miestnej úrovni s cieľom zistiť, či existuje záujem.

Ďalším navrhovaným krokom bolo určenie influencera/multiplikátora pre všetkých 7 cieľových krajín. V nadväznosti na to moderátor spomenul nájdenie partnerov zo sietí organizátorov, ktorí môžu znásobiť posolstvo iniciatívy, takýmito partnermi môžu byť charitatívne organizácie, dobrovoľníci, odborníci, aktívni občania atď.

Skupina prišla s dvoma nápadmi na prilákanie partnerov:

  • Hovoriť o sociálnej zodpovednosti, kde je kľúčom k tomu, aby ľudia pochopili, že zohrávajú úlohu pri zmene spoločnosti a že je ich povinnosťou konať, keď veria v danú tému;
  • Identifikovanie stimulu; poskytnúť partnerom dôvod, prečo by mali podporiť iniciatívu, čo pre nich môže byť spôsob, ako ich presvedčiť, aby sa zapojili a pomohli šíriť posolstvo.

Ako podporiť vašu iniciatívu občanov? (Moderátor: Paula Mendes)

Účastníci na úvod uviedli, že na začatie úspešnej iniciatívy je veľmi dôležité vybrať si príslušnú tému, ktorá môže vyvolať záujem nielen na miestnej úrovni, ale aj na úrovni EÚ. Nájdenie správnej témy pritiahne pozornosť väčšieho počtu občanov a pomôže ju propagovať naprieč európskymi hranicami.

Pokračovali v diskusii, pričom poukázali na to, že mapovanie relevantných multiplikátorov by pomohlo podporiť vlastnú iniciatívu. Pri propagácii iniciatívy nie je možné spoľahnúť sa len na siete organizátorov; na zvýšenie dosahu je potrebné nájsť multiplikátory.

Skupina okrem mapovania relevantných multiplikátorov navrhla využiť sociálne médiá ako nástroj na podporu iniciatívy. Vychádza to z myšlienky zvýšiť potenciálny dosah prostredníctvom rôznych kanálov.

Ďalším kľúčovým prvkom, o ktorom sa diskutovalo medzi účastníkmi skupiny, bol význam zvyšovania informovanosti; pomôže to pri podpore iniciatívy. Poukázali však na to, že je potrebné hovoriť aj s ľuďmi, ktorí nie sú zapojení do iniciatívy. Môže pomôcť propagácii rozšíriť posolstvo a priniesť správne argumenty ľuďom, ktorí sú protirečiacimi myšlienke, aby ich presvedčili o tom, čo iniciatíva môže priniesť.

Posledným bodom, ktorý skupina vypracovala na podporu iniciatívy, je identifikovať vplyvné osobnosti a hovorcov, na ktorých sa môže každá kategória obyvateľstva identifikovať.  Skupina vysvetlila, že tínedžeri nereagujú na tých istých ľudí ako odborníci ani ľudia na dôchodku. Preto je nápad nájsť niekoľko vplyvných osobností, ktoré budú hovoriť so všetkými divákmi.

Categories
Regulačný rámec

Odoslať komentár

Aby ste mohli pridávať poznámky, musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať.

Komentáre

Inactive user | 11/02/2019

In terms of how to promote the citizens'initiative I strongly recommend to link close to the coming Europian elections.NOW IS THE TIME! Maybe we can send all candidates a link to the website?

Vyhlásenie o vylúčení zodpovednosti: Názory vyjadrené na Fóre európskej iniciatívy občanov odrážajú výlučne stanovisko ich autorov a v žiadnom prípade ich nemožno považovať za názory odrážajúce stanovisko Európskej komisie alebo Európskej únie.