Pāriet uz galveno saturu
Eiropas pilsoņu iniciatīvas forums

Eiropas pilsoņu iniciatīva praksē: zināšanu apmaiņa par to, kas darbojas Portugālē

Atjaunināšanas datums: 19/12/2018

2018. gada 26. novembrī plkst. 13.30–17.30 ~seminārs @ Eiropas Komisijas pārstāvniecība Lisabonā, Portugālē

Eiropas pilsoņu iniciatīva apmeklēja Portugāli kā daļu no trīs gadus ilgas Eiropas pilsoņu iniciatīvas ceļa, kas šogad tika uzsākts Bulgārijā. Kopš tā laika ceļveža jau ir apmeklējusi Lietuvu, Poliju, Čehiju un Franciju un gada noslēguma pasākumu rīkos Austrijā.

Eiropas pilsoņu iniciatīvas komanda tika uzņemta Eiropas Komisijas pārstāvniecībā Lisabonā pusdienu ilgā zināšanu apmaiņas seminārā par Eiropas pilsoņu iniciatīvu un par to, kā panākt Eiropas mēroga demokrātiju. Darbseminārs bija iespēja Portugāles sabiedrības pilsoniskās sabiedrības pārstāvjiem tikties un apspriest idejas un dalīties pieredzē par līdzdalības demokrātiju un Eiropas pilsoņu iniciatīvu.

Darbseminārs tika sadalīts trīs daļās: viktorīna par Eiropas pilsoņu iniciatīvu, kas ļāva dalībniekiem pārbaudīt savas zināšanas par šo rīku un uzzināt vairāk par to, pateicoties Eiropas Komisijas Eiropas pilsoņu iniciatīvas komandas politikas speciālistes Charlotte Rive prezentācijai, pēc tam notika paneļdiskusija, kuras laikā dalībnieki uzdeva ekspertiem daudzus jautājumus un visbeidzot trīs noslēguma sesijas.

Iesaistīšanās viļņa izveide, izmantojot Eiropas pilsoņu iniciatīvu

Darbseminārā piedalījās 3 ekspertu grupa līdzdalības demokrātijas un pilsoņu iesaistes jomā. Viņi dalījās pieredzē par darbu šajās jomās, kā arī par problēmām, ar kurām viņi pašlaik saskaras. Semināru entuziastiski vadīja Jacques Delors Eiropas Informācijas centra (Eurocid) direktore Regina Quelhas, kas palīdzēja veidot paneļdiskusiju, lai dalībniekiem piedāvātu informatīvu semināru.

Charlotte Rive sāka darbsemināru, uzdodot auditorijai virkni jautājumu par Eiropas pilsoņu iniciatīvu. Auditorija atbildēja ar Slido starpniecību un ļoti iesaistījās jautājumu un atbilžu sesijā, kas notika pēc viktorīnas. Charlotte Rive runāja par uzlabojumiem, ko ES ierosina attiecībā uz Eiropas pilsoņu iniciatīvu, lai to padarītu lietotājdraudzīgāku un mudinātu reģistrēt vairāk iniciatīvu.

Pēc viktorīnas Regina Quelhas sveica citus paneļdiskusiju dalībniekus, lai sāktu diskusiju par to, kā panākt Eiropas mēroga demokrātiju.

Pirmais paneļdiskusija, kas uzsāka diskusiju, bija Academia Cidada vadītāja Joana Dias. Joana Dias salīdzināja Eiropas pilsoņu iniciatīvu ar vilni, kas sniedz pozitīvu atbalstu Briselei. Viņa min savu pieredzi ar šo rīku un paskaidro, ka viņas organizācija jau ir bijusi partnere iniciatīvās “Right2Water” un TTIP.

Joana Dias iepazīstināja ar to, kā vietējās organizācijas var palīdzēt izplatīt vēstījumu vietējā un valsts līmenī un dot impulsu iniciatīvām ceļā uz panākumiem. Viņa uzsvēra, cik svarīgi ir daži instrumenti, piemēram, sociālo plašsaziņas līdzekļu un tehnoloģiju ietekme kopumā. Mūsdienās nav iespējams labāk izplatīt vēstījumu tik plašā mērogā. Joana Diasa uzstājās ar runu, norādot, ka, lai gan iniciatīvas ne vienmēr atbilst to mērķiem, tās tomēr pievērš uzmanību jautājumam, par ko rūpējas Eiropas iedzīvotāji. Noslēgumā viņa teica: “Ja jums ir ideja, tad lūgt palīdzību un panākt, lai tas notiktu”. Lai sasniegtu savus mērķus, iedzīvotāji nedrīkst paļauties uz citiem.


Šausminot ideju, ka līdzdalība kaut ko negroza

Paula Mendes, Associação Mais Cidadania priekšsēdētāja un otrā paneļdiskusija, kas uzstājas par savu runu, pievērsās jauniešiem Portugālē. Viņa paskaidroja, ka pašlaik 57 % Portugāles jauniešu nav ieinteresēti politikā un nevēlas piedalīties demokrātijā, jo viņi neuzskata, ka viņi var veikt pārmaiņas.

Paula Mendes uzsvēra, cik svarīgi ir uzlabot saziņu un ņemt vērā jauniešu viedokļus un idejas Portugālē un visā Eiropā.

Viņa atbalstīja Eiropas pilsoņu iniciatīvu, norādot, ka tā ir instruments, kas rada dialogu par sabiedrībai svarīgiem tematiem un var radīt pozitīvu un sekmīgu ietekmi uz iedzīvotājiem. Viņi nedrīkst no tā atteikties, baidoties no neveiksmes. Rezultāts nav vissvarīgākais, jo ir svarīgi uzsākt ideju.


Kopīgs darbs, lai panāktu lielāku iekļautību

Setubalas un noslēguma paneļdiskusiju kooperatīvās grupas locekle Isabel Rebelo uzsvēra, ka tā ir spēcīgs instruments, lai apvienotu iedzīvotājus un palīdzētu viņiem nejusties viens pats un bezspēcīgi.

Tomēr viņa arī paskaidroja, ka mūsdienu sabiedrībā ir grūti veidot iesaisti, ja ne daudzi iedzīvotāji ir informēti par pieejamajiem instrumentiem vai vienkārši nav ieinteresēti viņu sociālajā atbildībā.

Neraugoties uz iepriekš minēto, Isabel Rebelo sniedza rādītājus par to, kā iesaistīties, proti, vērsties pret dalībniekiem, kuriem ir reāla ietekme, visbiežāk vietējā līmenī, un kuri palīdzēs izplatīt spēcīgu vēstījumu. Viņa norādīja, ka Eiropas pilsoņu iniciatīva var izraisīt interesi par jauniem cilvēkiem, ne vienmēr iesaistīties līdz šim un radīt jaunu sociālās iesaistes dimensiju.


Ideju un pieredzes kopīga apmaiņa

Pēc paneļdiskusijas dalībnieki piedalījās noslēguma sesijās. Viņi sadalījās trīs grupās, lai apspriestu un dalītos ar idejām par dažādiem tematiem, tostarp līdzekļu vākšanu, iniciatīvas veicināšanu, partneru atrašanu.  

Kā piesaistīt līdzekļus jūsu kampaņai? (Moderators: Isabel Rebelo)

Grupa atrada inovatīvus risinājumus, kā piesaistīt līdzekļus kampaņai. Viena no idejām bija izmantot tehnoloģijas kā veidu, kā labāk koordinēt cilvēkus un jo īpaši ieguldītājus. Tiešsaistes sanāksmju un rīku organizēšana var palīdzēt vieglāk sazināties ar cilvēkiem un pārliecināt viņus ieguldīt kampaņā. Viens no veiksmīgas kampaņas pamatelementiem ir atvieglot lietas citiem.

Grupa minēja arī privātā un publiskā finansējuma atrašanu. Tā ir labāka pieeja, kas vērsta uz plašu potenciālo ieguldītāju auditoriju, lai palielinātu finansēšanas iespējas. Viņi arī apsprieda iespēju organizēt korporatīvo filantropiju.

Pēc tam dalībnieki ierosināja, ka organizatoriem būtu jāiegulda informācijā. Ja vēstījums ir skaidrs citiem, tad pastāv lielāka iespējamība, ka viņi tiks piesaistīti un pārliecināti. Grupa arī ieteica iniciatīvai piešķirt “svarīgu” faktoru, lai patiešām pievērstu uzmanību un piesaistītu ieguldītājus.

Visbeidzot, grupa uzsvēra, cik svarīga ir stratēģija, kas virza kampaņas finansējuma piesaistes aspektu. Ir svarīgi saprast, kur iniciatīva turpinās un kādus mērķus tā vēlas sasniegt.

Kā meklēt partnerus, lai atbalstītu jūsu iniciatīvu un kampaņu? (Moderators: Joana Dias)

Grupa vispirms izklāstīja domu, ka vispirms ir svarīgi iegūt vietējo atbalstu no partneriem pirms tā nonākšanas ES līmenī. Tika ierosināts organizēt vietējo sabiedrisko apspriešanu, lai noteiktu, vai pastāv interese pirms virzības uz priekšu.

Nākamais ierosinātais solis bija noteikt ietekmētāju/pavairotāju visām 7 mērķa valstīm. Pēc tam moderators minēja organizatoru tīklu partneru konstatējumu, kas var vairot iniciatīvas vēstījumu, proti, šādi partneri var būt labdarības organizācijas, brīvprātīgie, profesionāļi, aktīvi pilsoņi u. c.

Grupa nāca klajā ar divām idejām, lai piesaistītu partnerus:

  • Runāt par sociālo atbildību, kuras galvenais uzdevums ir panākt, lai cilvēki saprastu, ka viņiem ir nozīme sabiedrības maiņā un ka viņu pienākums ir rīkoties, ja viņi tic kādam tematam;
  • Identificējot stimulu; sniedzot partneriem iemeslu, kāpēc tiem būtu jāatbalsta iniciatīva, kas viņiem var būt veids, kā pārliecināt viņus iesaistīties un palīdzēt izplatīt vēstījumu.

Kā popularizēt jūsu pilsoņu iniciatīvu? (Moderators: Paula Mendes)

Dalībnieki sākumā norādīja, ka, lai uzsāktu sekmīgu iniciatīvu, ir ļoti svarīgi izvēlēties attiecīgu tematu, kas var izraisīt interesi ne tikai vietējā, bet arī ES līmenī. Pareizā temata atrašana piesaistīs vairāk iedzīvotāju un palīdzēs to popularizēt pāri Eiropas robežām.

Viņi turpināja diskusiju, norādot, ka attiecīgo multiplikatoru kartēšana palīdzētu popularizēt savu iniciatīvu. Iniciatīvas popularizēšanā nav iespējams paļauties tikai uz organizatoru tīkliem; lai palielinātu auditoriju, ir jāatrod multiplikatori.

Papildus attiecīgo multiplikatoru kartēšanai grupa ierosināja izmantot sociālos plašsaziņas līdzekļus kā instrumentu iniciatīvas veicināšanai. Tas atbilst idejai palielināt potenciālo saziņu, izmantojot dažādus kanālus.

Vēl viens svarīgs elements, kas tika apspriests starp grupas dalībniekiem, bija informētības palielināšanas nozīme; tas palīdzēs popularizēt iniciatīvu. Tomēr viņi norādīja, ka ir jārunā arī ar cilvēkiem, kuri nav iesaistīti iniciatīvā. Tā var palīdzēt popularizēt vēstījumu un nodot pareizos argumentus cilvēkiem, kas ir idejas oponenti, lai viņus pārliecinātu par to, ko šī iniciatīva var dot.

Pēdējais mērķis, ko grupa izstrādājusi iniciatīvas veicināšanai, ir noteikt ietekmētājus un runaspersonas, kurām katra iedzīvotāju kategorija var identificēties.  Grupa paskaidroja, ka pusaudži nereaģē uz tiem pašiem cilvēkiem, kā to dara profesionāļi vai pensionējušies pat cilvēki. Tāpēc ir vēlams atrast vairākus ietekmētājus, kas runās ar visu auditoriju.

Ierakstīt komentāru

Lai varētu pievienot komentārus, jums ir jāautentificējas vai jāreģistrējas.

Komentāri

Inactive user | 11/02/2019

In terms of how to promote the citizens'initiative I strongly recommend to link close to the coming Europian elections.NOW IS THE TIME! Maybe we can send all candidates a link to the website?

Atruna: EPI forumā paustie viedokļi atspoguļo tikai to autoru uzskatus un nekādā gadījumā nav uzskatāmi par Eiropas Komisijas vai Eiropas Savienības nostāju.