Pereiti prie pagrindinio turinio
Europos piliečių iniciatyvos forumas

Europos piliečių iniciatyva praktiškai: dalijimasis žiniomis apie tai, kas veikia Portugalijoje

Atnaujinta: 19/12/2018

2018 m. lapkričio 26 d. 13.30–17.30 val. praktinis seminaras @ Europos Komisijos atstovybė Lisabonoje (Portugalija)

Europos piliečių iniciatyva lankėsi Portugalijoje pagal trejų metų trukmės Europos piliečių iniciatyvos iniciatyvą, kuri šiais metais buvo pradėta Bulgarijoje. Nuo to laiko Kelio paroda jau lankėsi Lietuvoje, Lenkijoje, Čekijoje ir Prancūzijoje ir surengs galutinį metų renginį Austrijoje.

Europos piliečių iniciatyvos komanda buvo pasveikinta Europos Komisijos atstovybėje Lisabonoje pusdienio dalijimuisi žiniomis apie Europos piliečių iniciatyvą ir apie tai, kaip užtikrinti visos Europos demokratiją. Seminaras suteikė galimybę Portugalijos visuomenės pilietinės visuomenės atstovams susitikti ir aptarti idėjas bei pasidalyti patirtimi dalyvaujamosios demokratijos ir Europos piliečių iniciatyvos srityse.

Praktinis seminaras buvo padalytas į tris dalis: Europos piliečių iniciatyvos viktorina, per kurią dalyviai galėjo išbandyti savo žinias apie šią priemonę ir daugiau apie ją sužinoti pristatydama Europos piliečių iniciatyvos grupės politikos pareigūną Charlotte Rive Europos Komisijoje, po to vyko podiumo diskusija, kurios metu dalyviai uždavė daug klausimų ekspertams ir galiausiai surengė tris pertraukas.

Sukurti bendradarbiavimo bangą įgyvendinant Europos piliečių iniciatyvą

Seminare dalyvavo 3 dalyvaujamosios demokratijos ir piliečių dalyvavimo srities ekspertų grupė. Jie pasidalijo savo patirtimi, įgyta dirbant šiose srityse, taip pat pasidalijo iššūkiais, su kuriais jie šiuo metu susiduria. Seminarą entuziastingai vedė Jacques’o Delors’o Europos informacijos centro (Eurocid) direktorė Regina Quelhas, kuri padėjo surengti podiumo diskusiją ir pasiūlyti dalyviams informacinį seminarą.

Charlotte Rive pradėjo praktinį seminarą ir uždavė auditorijai klausimų apie Europos piliečių iniciatyvą. Auditorija atsakė per „Slido“ ir labai aktyviai dalyvavo klausimų ir atsakymų sesijoje, kuri vyko po viktorinos. „Charlotte Rive“ kalbėjo apie ES siūlomus Europos piliečių iniciatyvos patobulinimus, kad ji būtų patogesnė naudoti ir kad būtų skatinama registruoti daugiau iniciatyvų.

Po viktorinos Regina Quelhas pasveikino kitus diskusijų grupės narius, kad būtų galima pradėti diskusiją apie tai, kaip užtikrinti visos Europos demokratiją.

Pirmoji diskusija buvo akademinės bendruomenės vadovė Joana Dias. Joana Dias palygino Europos piliečių iniciatyvą su banga, kuri teigiamai remia Briuselį. Ji paminėjo su šia priemone susijusią patirtį ir paaiškino, kad jos organizacija jau buvo „Right2Water“ ir Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės (TPIP) iniciatyvų partnerė.

Joana Dias parodė, kaip vietos organizacijos gali padėti skleisti šią žinią vietos ir nacionaliniu lygmeniu ir paskatinti iniciatyvas sėkmingai siekti rezultatų. Ji pabrėžė tam tikrų priemonių, pavyzdžiui, socialinės žiniasklaidos ir technologijų galios apskritai, svarbą. Šiuo metu nėra geresnio būdo skleisti žinutę tokiu dideliu mastu. Joana Dias savo kalbą tęsė sakydama, kad nors iniciatyvomis ne visada pasiekiami jų tikslai, jomis vis dar atkreipiamas dėmesys į Europos piliečiams rūpimą klausimą. Baigdama ji pasakė: „Jei turite mintį, tuomet paprašykite pagalbos ir pasirūpinkite, kad tai įvyktų“. Piliečiai negali pasikliauti kitais, kad pasiektų savo tikslus.


Mintis, kad dalyvavimas kažkur nekeičiamas

Asociacijos „Asociação Mais Cidadania“ prezidentė Paula Mendes ir antroji diskusijų dalyvė savo kalboje daugiausia dėmesio skyrė Portugalijos jaunimui. Ji paaiškino, kad šiandien 57 proc. Portugalijos jaunimo nėra suinteresuoti politika ir nenori dalyvauti demokratijoje, nes jie nemano galintys pakeisti padėtį.

Paula Mendes pabrėžė, kad svarbu geriau informuoti ir atsižvelgti į jaunimo mintis ir idėjas Portugalijoje ir visoje Europoje.

Ji pasisakė už Europos piliečių iniciatyvą teigdama, kad tai priemonė, kuria skatinamas dialogas visuomenei svarbiomis temomis ir gali būti daromas teigiamas ir sėkmingas poveikis piliečiams. Jie neturi atsigręžti nuo jos baimindamiesi nesėkmės. Rezultatas šiuo atveju nėra pats svarbiausias, o tai, kas yra svarbu, yra idėja.


Bendradarbiavimas siekiant didesnio įtraukumo

Isabel Rebelo, Setubalio kooperatyvų seies narė ir galutinė ekspertų grupės narė Isabel Rebelo pagyrė Europos piliečių iniciatyvos idėją, ji pabrėžė, kad tai galinga priemonė suburti piliečius ir padėti jiems nejausti vieni ir bejėgiškumo.

Tačiau ji taip pat paaiškino, kad šiandien mūsų visuomenėse sunku įsitvirtinti, kai ne daug piliečių žino apie teikiamas priemones arba kai jie tiesiog nėra suinteresuoti savo socialine atsakomybe.

Nepaisant to, kas išdėstyta pirmiau, Isabel Rebelo pateikė rodiklius, rodančius, kaip bendradarbiauti, t. y. su subjektais, kurie turi realią įtaką (dažniausiai vietos lygmeniu) ir kurie padės skleisti galingą žinią. Ji nurodė, kad Europos piliečių iniciatyva gali paskatinti domėjimąsi naujais žmonėmis, nebūtinai iki šiol joje dalyvauti, ir sukurti naują socialinio dalyvavimo aspektą.


Dalijimasis idėjomis ir patirtimi kartu

Po diskusijų dalyviai dalyvavo pertraukų sesijose. Jie suskirstyti į tris grupes, kad aptartų ir dalytųsi idėjomis įvairiomis temomis, įskaitant lėšų rinkimą, iniciatyvos propagavimą, partnerių paiešką.  

Kaip surinkti lėšų savo kampanijai? (Moderatorius: Isabel Rebelo)

Grupė rado naujoviškų sprendimų, kaip surinkti lėšų kampanijai. Viena iš idėjų buvo naudoti technologijas kaip būdą geriau koordinuoti žmonių, ypač investuotojų, veiklą. Internetiniai susitikimai ir priemonės gali padėti lengviau užmegzti ryšius su žmonėmis ir įtikinti juos investuoti į kampaniją. Visų sėkmingų kampanijų pagrindinis elementas – lengvesnių sąlygų sudarymas kitiems.

Grupė taip pat paminėjo privataus ir viešojo finansavimo paiešką. Siekiant padidinti finansavimo galimybes, geriau orientuotis į plačią potencialių investuotojų auditoriją. Jie taip pat aptarė galimybę organizuoti įmonių filantropiją.

Tada dalyviai pasiūlė organizatoriams investuoti į informaciją. Iš tiesų, jei žinutė yra aiški kitiems, labiau tikėtina, kad ji bus pritraukta ir įtikinama. Be to, grupė rekomendavo iniciatyvai suteikti „atsakingą“ veiksnį, kad būtų galima iš tikrųjų atkreipti dėmesį ir pritraukti investuotojus.

Galiausiai grupė pabrėžė, kad svarbu parengti strategiją, kuria būtų skatinamas kampanijos lėšų rinkimo aspektas. Labai svarbu suprasti, kur iniciatyva įgyvendinama ir kokius tikslus ji nori pasiekti.

Kaip ieškoti partnerių jūsų iniciatyvai ir kampanijai paremti? (Moderatorius: Joana Dias)

Grupė visų pirma išsakė mintį, kad, prieš perkeliant ją į ES lygmenį, pirmiausia svarbu iš partnerių gauti vietos paramą. Ji pasiūlė prieš imantis tolesnių veiksmų surengti vietos lygmens viešas konsultacijas, siekiant nustatyti, ar esama interesų.

Kitas siūlomas žingsnis – nustatyti visų 7 tikslinių šalių įtaką darantį ir (arba) daugiklį. Po to vedėjas paminėjo organizatorių tinklų partnerių nustatytus faktus, kurie gali padidinti iniciatyvos žinutę, tokie partneriai gali būti labdaros organizacijos, savanoriai, specialistai, aktyvūs piliečiai ir t. t.

Grupė pateikė dvi idėjas, kaip pritraukti partnerius:

  • Kalbėti apie socialinę atsakomybę, kai svarbiausia – užtikrinti, kad žmonės suprastų, jog jie atlieka svarbų vaidmenį kintančioje visuomenėje ir kad jie turi imtis veiksmų, kai tiki tam tikra tema;
  • Paskatų nustatymas; nurodant partneriams priežastį, kodėl jie turėtų remti iniciatyvą, tai, ką jie gali padaryti, gali būti būdas įtikinti juos dalyvauti ir padėti skleisti žinią.

Kaip propaguoti jūsų piliečių iniciatyvą? (Moderatorius: Paula Mendes)

Dalyviai pirmiausia nurodė, kad norint pradėti sėkmingą iniciatyvą buvo labai svarbu pasirinkti atitinkamą temą, kuri gali paskatinti susidomėjimą ne tik vietos, bet ir ES lygmeniu. Rasti tinkamą temą pritrauks daugiau piliečių ir padės ją populiarinti už Europos ribų.

Jie tęsė diskusiją nurodydami, kad atitinkamų informacijos skleidėjų nustatymas padėtų propaguoti savo iniciatyvą. Iniciatyvai propaguoti neįmanoma pasikliauti tik organizatorių tinklais; siekiant padidinti informavimo veiklą, būtina rasti informacijos skleidėjus.

Be atitinkamų informacijos skleidėjų žemėlapių, grupė pasiūlė naudoti socialinę žiniasklaidą kaip priemonę iniciatyvai propaguoti. Tai atitinka idėją didinti galimą informavimo veiklą įvairiais kanalais.

Kitas svarbus grupės dalyvių aptartas aspektas buvo informuotumo didinimo svarba; tai padės propaguoti šią iniciatyvą. Tačiau jie nurodė, kad taip pat būtina kalbėtis su žmonėmis, kurie nedalyvauja iniciatyvoje. Tai gali padėti skatinti skleisti žinią ir pateikti tinkamus argumentus žmonėms, kurie prieštarauja idėjai, siekiant juos įtikinti, kad iniciatyva gali duoti gerų rezultatų.

Paskutinis grupės iškeltas iniciatyvos skatinimo tikslas – nustatyti nuomonės formuotojus ir kalbėtojus, kuriems kiekviena gyventojų kategorija gali būti atpažįstama.  Iš tiesų grupė paaiškino, kad paaugliai nereaguoja į tuos pačius žmones kaip specialistai ar netgi pensininkai. Todėl reikia rasti kelis nuomonės formuotojus, kurie kalbės su visa auditorija.

Pateikite komentarą

Norėdami parašyti komentarą turite prisijungti arba prisiregistruoti.

Pastabos

Inactive user | 11/02/2019

In terms of how to promote the citizens'initiative I strongly recommend to link close to the coming Europian elections.NOW IS THE TIME! Maybe we can send all candidates a link to the website?

Norėdami parašyti komentarą turite prisijungti arba prisiregistruoti.
Atsakomybės ribojimo pareiškimas. EPI forume pareikštos nuomonės atspindi tik jų autorių požiūrį ir jokiu būdu negali atspindėti Europos Komisijos arba Europos Sąjungos pozicijos.
Esate pasirengę užregistruoti savo iniciatyvą?

Norite paremti iniciatyvą? Norite gauti daugiau informacijos apie dabartines arba ankstesnes iniciatyvas?