Preskoči na glavno vsebino
Forum evropske državljanske pobude

Evropska državljanska pobuda v praksi: izmenjava znanja o tem, kaj deluje na Portugalskem

Spremenjeno dne: 19/12/2018

26. november 2018, 13.30–17.30: delavnica @ Predstavništvo Evropske komisije v Lizboni, Portugalska

Evropska državljanska pobuda je obiskala Portugalsko v okviru triletne evropske državljanske pobude, ki se je začela v začetku letošnjega leta v Bolgariji. Od takrat je cestna razstava že obiskala Litvo, Poljsko, Češko in Francijo, njen zadnji dogodek pa bo gostila v Avstriji.

Ekipa evropske državljanske pobude je bila dobrodošla na predstavništvu Evropske komisije v Lizboni na poldnevni delavnici o izmenjavi znanja o evropski državljanski pobudi in o tem, kako uresničiti vseevropsko demokracijo. Delavnica je bila priložnost za civilne akterje iz portugalske družbe, da se srečajo in razpravljajo o zamislih ter izmenjajo izkušnje o participativni demokraciji in evropski državljanski pobudi.

Delavnica je bila razdeljena na tri dele: kviz o evropski državljanski pobudi, ki je udeležencem omogočil, da so preizkusili svoje znanje o orodju in pridobili več informacij o njem, zahvaljujoč predstavitvi referentke skupine za evropsko državljansko pobudo Charlotte Rive pri Evropski komisiji, je sledila okrogla miza, na kateri so udeleženci strokovnjakom zastavili številna vprašanja, nazadnje pa še tri predstavitve.

Ustvarjanje vala sodelovanja prek evropske državljanske pobude

Na delavnici se je sestala skupina treh strokovnjakov s področja participativne demokracije in udejstvovanja državljanov. Izmenjali so izkušnje z delom na teh področjih in izzive, s katerimi se trenutno soočajo. Delavnico je navdušeno vodila direktorica Evropskega informacijskega centra Jacques Delors (Eurocid) Regina Quelhas, ki je udeležencem pomagala pripraviti razpravo, da bi udeležencem ponudila informativno delavnico.

Charlotte Rive je začela delavnico in občinstvu zastavila vrsto vprašanj o evropski državljanski pobudi. Občinstvo je odgovarjalo prek aplikacije Slido in se je zelo vključilo v sestanek Q&A, ki je potekal po kvizu. Charlotte Rive je govorila o izboljšavah, ki jih EU predlaga za evropsko državljansko pobudo, da bi bila bolj prijazna do uporabe in spodbudila prijavo več pobud.

Regina Quelhas je po kvizu pozdravila druge udeležence okrogle mize, da bi začeli razpravo o tem, kako uresničiti vseevropsko demokracijo.

Prva okrogla miza, ki je začela razpravo, je bila Joana Dias, vodja združenja Academia Cidada. Joana Dias je evropsko državljansko pobudo primerjala z valom, ki pozitivno podpira Bruselj. Omenila je svoje izkušnje z orodjem in pojasnila, da je bila njena organizacija že partnerica pobud „Pravica do vode“ in TTIP.

Joana Dias je predstavila, kako lahko lokalne organizacije pomagajo širiti sporočilo na lokalni in nacionalni ravni ter pobude spodbujajo k uspehu. Poudarila je pomen nekaterih orodij, kot je moč družbenih medijev in tehnologije na splošno. Danes ni mogoče bolje širiti sporočila v tako velikem obsegu. Joana Dias je v svojem govoru dejala, da pobude kljub temu, da ne dosegajo vedno svojih ciljev, še vedno opozarjajo na vprašanje, ki je pomembno za evropske državljane. Na koncu je dejala: „Če imate zamisel, potem zaprosite za pomoč in jo uresničite.“ Državljani se pri doseganju svojih ciljev ne smejo zanašati na druge.


Strnitev ideje, da sodelovanje pri nečem ne prinaša sprememb

Paula Mendes, predsednica Associação Mais Cidadania in druga okrogla miza, se je v govoru osredotočila na mlade na Portugalskem. Pojasnila je, da se danes 57 % mladih portugalščine ne zanima za politiko in ne želijo sodelovati v demokraciji, ker ne verjamejo, da lahko uvedejo spremembe.

Paula Mendes je poudarila pomen boljšega komuniciranja in upoštevanja misli in idej mladih na Portugalskem in po vsej Evropi.

Zavzela se je za evropsko državljansko pobudo in dejala, da je orodje, ki ustvarja dialog o pomembnih temah za družbe ter lahko pozitivno in uspešno vpliva na državljane. Od nje se ne smejo odmakniti zaradi strahu pred neuspehom. Rezultat tu ni najpomembnejši, kar šteje za začetek zamisli.


Sodelovanje za bolj vključujoče

Isabel Rebelo, članica združenja Animar, zadružni senati v Setubalu in zadnja okrogla miza, je pohvalila zamisel o evropski državljanski pobudi in poudarila, da je to močno orodje za združevanje državljanov in pomoč, da se ne počutijo sami in nemočni.

Pojasnila pa je tudi, da je v naših družbah danes težko ustvariti sodelovanje, če se številni državljani ne zavedajo orodij, ki so na voljo, ali jih družbena odgovornost preprosto ne zanima.

Kljub zgoraj navedenemu je Isabel Rebelo navedla kazalnike o tem, kako sodelovati, in sicer da bi se usmerila na akterje, ki imajo dejanski vpliv, najpogosteje na lokalni ravni in ki bodo pomagali širiti močno sporočilo. Dejala je, da lahko evropska državljanska pobuda spodbudi zanimanje za nove ljudi, ki do zdaj niso nujno angažirani, in ustvari novo razsežnost družbenega udejstvovanja.


Skupna izmenjava zamisli in izkušenj

Po razpravi na okrogli mizi so se udeleženci udeležili predstavitve. Razdelili so se v tri skupine za razpravo in izmenjavo zamisli o različnih temah, vključno z zbiranjem sredstev, spodbujanjem pobude in iskanjem partnerjev.  

Kako zbrati sredstva za vašo kampanjo? (Moderator: Isabel Rebelo)

Skupina je našla inovativne rešitve za zbiranje sredstev za kampanjo. Ena od zamisli je bila uporaba tehnologije kot načina za boljše usklajevanje med ljudmi in, natančneje, vlagatelji. Organizacija spletnih srečanj in orodij lahko pripomore k lažjemu povezovanju z ljudmi in jih prepriča, da vlagajo v kampanjo. Olajšanje dela za druge je ključni element vsake uspešne kampanje.

Skupina je omenila tudi iskanje zasebnega in javnega financiranja. To je boljši pristop za usmerjanje širokega občinstva potencialnih vlagateljev, da se povečajo možnosti financiranja. Razpravljali so tudi o možnosti organizacije poslovne filantropije.

Udeleženci so nato predlagali, naj organizatorji vlagajo v informacije. Če je sporočilo jasno drugim, je bolj verjetno, da bo privlačno in prepričljivo. Poleg tega je skupina priporočila, da se pobudi dodeli „kakšen“ dejavnik, da bi resnično pritegnili pozornost in pritegnili vlagatelje.

Na koncu je skupina poudarila pomen strategije, ki bo usmerjala vidik zbiranja sredstev v kampanji. Nujno je treba razumeti, kje poteka pobuda in katere cilje želi doseči.

Kako poiskati partnerje za podporo vaši pobudi in kampanji? (Moderator: Joana Dias)

Skupina je najprej predstavila zamisel, da je treba najprej zbrati lokalno podporo partnerjev, preden jo prenese na raven EU. Predlagano je bilo, da se organizira javno posvetovanje na lokalni ravni, da se ugotovi, ali obstaja interes pred nadaljevanjem.

Naslednji predlagani korak je bil določiti vplivnec/multiplikator za vseh sedem ciljnih držav. Moderator, ki je bil omenjen pri partnerjih mrež organizatorjev, ki lahko pomnožijo sporočilo pobude, so lahko dobrodelne organizacije, prostovoljci, strokovnjaki, aktivni državljani itd.

Skupina je predstavila dve zamisli za privabljanje partnerjev:

  • S pogovorom o družbeni odgovornosti, pri čemer je ključnega pomena, da ljudje razumejo, da imajo vlogo pri spreminjanju družbe in da je njihova odgovornost, da ukrepajo, kadar verjamejo v določeno temo;
  • Opredelitev spodbude; če se partnerjem pojasni, zakaj bi morali podpreti pobudo, je lahko način, kako jih prepričati, da se vključijo v pobudo in pomagajo širiti sporočilo.

Kako promovirati državljansko pobudo? (Moderator: Paula Mendes)

Udeleženci so najprej navedli, da je za začetek uspešne pobude zelo pomembno izbrati ustrezno temo, ki lahko sproži zanimanje ne le na lokalni ravni, temveč tudi na ravni EU. Iskanje prave teme bo pritegnilo pozornost več državljanov in pripomoglo k njeni promociji prek evropskih meja.

Razpravo so nadaljevali tako, da so poudarili, da bi kartiranje relevantnih multiplikatorjev pomagalo pri spodbujanju lastne pobude. Se za promocijo pobude ni mogoče zanašati le na mreže organizatorjev; za povečanje dosega je treba najti multiplikatorje.

Poleg evidentiranja relevantnih multiplikatorjev je skupina predlagala uporabo družbenih medijev kot orodja za spodbujanje pobude. To sledi zamisli o povečanju potencialnega dosega prek različnih kanalov.

Drugi ključni element, o katerem so razpravljali udeleženci skupine, je bil pomen ozaveščanja; to bo pripomoglo k spodbujanju pobude. Vendar so poudarili, da se je treba pogovarjati tudi z osebami, ki niso vključene v pobudo. Lahko pomaga pri promociji, da se sporočilo razširi in da se pravi argumenti predstavijo ljudem, ki nasprotujejo zamisli, da bi jih prepričali o koristih, ki jih pobuda lahko prinese.

Zadnja točka, ki jo je pripravila skupina za pomoč pri spodbujanju pobude, je opredeliti vplivneže in govorce, ki jim lahko vsaka kategorija prebivalstva prepozna.  Skupina je dejansko pojasnila, da se najstniki ne odzivajo na iste osebe kot strokovnjaki ali celo upokojenci. Zato je treba najti več vplivnih akterjev, ki bodo govorili z vsem občinstvom.

Categories
Regulativni okvir

Komentiraj

Za dodajanje komentarjev se morate avtenticirati ali registrirati.

Komentarji

Inactive user | 11/02/2019

In terms of how to promote the citizens'initiative I strongly recommend to link close to the coming Europian elections.NOW IS THE TIME! Maybe we can send all candidates a link to the website?

Za dodajanje komentarjev se morate avtenticirati ali registrirati.
Izjava o omejitvi odgovornosti: Mnenja, izražena na forumu o evropski državljanski pobudi, odražajo izključno mnenja avtorjev in nikakor ne odražajo stališč Evropske komisije ali Evropske unije.
Želite prijaviti pobudo?

Želite podpreti pobudo? Želite vedeti več o trenutnih in preteklih pobudah?