Glavni sadržaj
Forum europske građanske inicijative

Europska građanska inicijativa u praksi: razmjena znanja o tome što funkcionira u Portugalu

Ažurirano: 19/12/2018

Studenog 2018., 13:30 – 17:30: Radionica @ Predstavništvo Europske komisije u Lisabonu, Portugal

Europska građanska inicijativa posjetila je Portugal kao dio trogodišnjeg rada europske građanske inicijative pokrenute početkom ove godine u Bugarskoj. Od tada je cesta već posjetila Litvu, Poljsku, Češku i Francusku te će biti domaćin posljednjeg godišnjeg događanja u Austriji.

Tim za europsku građansku inicijativu pozdravljen je u Predstavništvu Europske komisije u Lisabonu, na poludnevnoj radionici za razmjenu znanja o europskoj građanskoj inicijativi i o tome kako ostvariti paneuropsku demokraciju. Radionica je bila prilika za civilne aktere iz portugalskog društva da se sastanu i raspravljaju o idejama i podijele iskustva o participativnoj demokraciji i europskoj građanskoj inicijativi.

Radionica je podijeljena u tri dijela: kviz o europskoj građanskoj inicijativi, koji je sudionicima omogućio da testiraju svoje znanje o tom alatu i saznaju više o njemu zahvaljujući prezentaciji Charlotte Rive, službenice za politiku tima za europsku građansku inicijativu u Europskoj komisiji, održana je panel-rasprava tijekom koje su sudionici stručnjacima postavili brojna pitanja i naposljetku tri predavanja.

Stvaranje vala angažmana putem europske građanske inicijative

Na radionici se okupilo povjerenstvo sastavljeno od tri stručnjaka u području participativne demokracije i uključivanja građana. Podijelili su svoja iskustva rada u tim područjima, kao i izazove s kojima se trenutačno suočavaju. Radionicu je ljubazno moderirala Regina Quelhas, direktorica Europskog informacijskog centra Jacques Delors (Eurocid), koja je pomogla u oblikovanju panel-rasprave kako bi se sudionicima ponudila radionica s informacijama.

Charlotte Rive započela je radionicu tražeći od publike niz pitanja o europskoj građanskoj inicijativi. Publika je odgovorila putem Slida i bila je vrlo uključena u sesiju pitanja i odgovora koja se održala nakon kviza. Charlotte Rive govorila je o poboljšanjima koje EU predlaže za europsku građansku inicijativu kako bi je se učinilo pristupačnijom i potaknulo registraciju većeg broja inicijativa

Nakon kviza Regina Quelhas pozdravila je ostale sudionike panela za stol kako bi započeli raspravu o tome kako ostvariti paneuropsku demokraciju.

Prva članica panela koja je pokrenula raspravu bila je Joana Dias, voditeljica akademske zajednice Cidada. Joana Dias usporedila je europsku građansku inicijativu s valom koji pruža pozitivnu potporu Bruxellesu. Spomenula je svoje iskustvo s tim alatom i objasnila da je njezina organizacija već bila partner inicijativa Right2Water i TTIP.

Joana Dias predstavila je kako lokalne organizacije mogu pomoći u širenju poruke na lokalnoj i nacionalnoj razini i dati poticaj inicijativama na putu prema uspjehu. Naglasila je važnost određenih alata kao što su moć društvenih medija i tehnologija općenito. Danas ne postoji bolji način za širenje poruke u toliko velikim razmjerima. Joana Dias nastavila je svoj govor rekavši da, iako inicijative ne ispunjavaju uvijek svoje ciljeve, i dalje skreću pozornost na pitanje o kojem se suočavaju europski građani. Na kraju je rekla: „Ako imate ideju, zatražite pomoć i učinite to. Građani se ne smiju oslanjati na druge kako bi postigli svoje ciljeve.


Skretanje ideje da sudjelovanje u nečemu ne donosi promjene

Paula Mendes, predsjednica udruge Associação Mais Cidadania i druga sudionica u panel-raspravi čiji je govor bio usmjeren na mlade u Portugalu. Objasnila je da danas 57 % mladih Portugala nema interes za politiku i ne želi sudjelovati u demokraciji jer ne vjeruje da mogu donijeti promjene.

Paula Mendes naglasila je važnost bolje komunikacije i uzimanja u obzir razmišljanja i ideja mladih u Portugalu i diljem Europe.

Zalagala se za europsku građansku inicijativu tvrdeći da je ona alat kojim se stvara dijalog o važnim temama za društva i može stvoriti pozitivan i uspješan učinak na građane. Ne smiju se udaljiti od toga zbog straha od neuspjeha. Rezultat ovdje nije najvažniji jer je važno pokrenuti ideju.


Zajednički rad na većoj uključivosti

Isabel Rebelo, članica Animara, Kooperativnih segmenata Setubala i završni panelist, pohvalila je ideju o europskoj građanskoj inicijativi te naglasila činjenicu da je riječ o snažnom alatu za okupljanje građana i pomoć im da se osjećaju sami i nemoćni.

Međutim, objasnila je i da je u našim društvima danas teško uspostaviti angažman kada mnogi građani nisu svjesni dostupnih alata ili koji jednostavno nisu zainteresirani za svoju društvenu odgovornost.

Unatoč prethodno navedenom, Isabel Rebelo iznijela je pokazatelje o tome kako se uključiti, odnosno usmjeriti se na aktere koji imaju stvaran utjecaj, najčešće na lokalnoj razini i koji će pomoći u širenju snažne poruke. Navela je da europska građanska inicijativa može potaknuti zanimanje za nove ljude koji do sada nisu nužno angažirani i stvoriti novu dimenziju društvenog angažmana.


Zajednička razmjena ideja i iskustava

Nakon panel-rasprave sudionici su sudjelovali u prezentacijama. Podijeljeni su u tri skupine za raspravu i razmjenu ideja o različitim temama, uključujući prikupljanje sredstava, promicanje inicijative i pronalaženje partnera.  

Kako prikupiti sredstva za vašu kampanju? (Moderator: Isabel Rebelo)

Skupina je pronašla inovativna rješenja za prikupljanje sredstava za kampanju. Jedna od ideja bila je upotreba tehnologije kao načina za bolju koordinaciju ljudi, a posebno ulagača. Organiziranjem internetskih sastanaka i alata može se lakše povezati s ljudima i uvjeriti ih da ulažu u kampanju. Olakšavanje drugima ključan je element svake uspješne kampanje.

Skupina je spomenula i pronalaženje privatnog i javnog financiranja. To je bolji pristup usmjeren na široku publiku potencijalnih ulagača kako bi se povećale mogućnosti financiranja. Raspravljali su i o mogućnosti organizacije korporativne filantropije.

Sudionici su zatim predložili da organizatori ulažu u informacije. Naime, ako je poruka jasna drugima, vjerojatnije je da će biti privučena i uvjerljivija. Osim toga, skupina je preporučila da se inicijativi dodijeli „koliko” čimbenika kako bi se zaista skrenula pozornost i privukli ulagači.

Naposljetku, skupina je naglasila važnost strategije kojom se potiče prikupljanje sredstava u okviru kampanje. Ključno je razumjeti smjer inicijative i ciljeve koje želi postići.

Kako potražiti partnere za potporu vašoj inicijativi i kampanji? (Moderator: Joana Dias)

Skupina je započela iznošenjem ideje da je prvo važno prikupiti lokalnu potporu od partnera prije nego što se podigne na razinu EU-a. Predložio je da se organizira lokalno javno savjetovanje kako bi se utvrdilo postoji li interes prije nego što krene naprijed.

Sljedeći predloženi korak bio je utvrditi utjecajnog/multiplikatora za svih sedam ciljnih zemalja. Nakon toga moderator je u partnerima mreža organizatora spomenuo nalaz koji može umnožiti poruku inicijative, takvi partneri mogu biti dobrotvorne organizacije, volonteri, stručnjaci, aktivni građani itd.

Skupina je osmislila dvije ideje za privlačenje partnera:

  • Razgovor o društvenoj odgovornosti, pri čemu je ključno da ljudi razumiju da imaju ulogu u promjenama u društvu i da je to njihova odgovornost da poduzmu mjere kada vjeruju u određenu temu;
  • Utvrđivanje poticaja; s obzirom na to da partnerima daju razlog zašto bi trebali podržati određenu inicijativu, ono što im ona omogućuje može biti način da ih se uvjeri da se uključe i da pomognu u širenju poruke.

Kako promicati građansku inicijativu? (Moderator: Paula Mendes)

Sudionici su na početku naveli da je za pokretanje uspješne inicijative vrlo važno odabrati relevantnu temu, što može potaknuti interes ne samo na lokalnoj razini, već i na razini EU-a. Pronalaženje prave teme privući će pozornost većeg broja građana i pomoći u njezinu promicanju preko europskih granica.

Vodili su raspravu istaknuvši da bi mapiranje relevantnih multiplikatora pomoglo promicanju vlastite inicijative. Za promicanje inicijative nije moguće osloniti se samo na mreže organizatora; potrebno je pronaći multiplikatore kako bi se povećao doseg.

Osim mapiranja relevantnih multiplikatora, skupina je predložila upotrebu društvenih medija kao alata za promicanje inicijative. To je u skladu s idejom o povećanju potencijalnog informiranja putem različitih kanala.

Još jedan ključni element o kojem se raspravljalo među sudionicima skupine bila je važnost podizanja svijesti; to će pomoći u promicanju inicijative. Međutim, istaknuli su da je potrebno razgovarati i s osobama koje ne sudjeluju u inicijativi. To može pomoći u promicanju širenja poruke i iznošenja pravih argumenata onima koji su protivnici ideje kako bi ih se uvjerilo u dobru inicijativu koju inicijativa može donijeti.

Posljednja točka koju je skupina razvila kako bi pomogla u promicanju inicijative jest utvrđivanje utjecajnih i glasnogovornika na koje se svaka kategorija stanovništva može identificirati.  Skupina je objasnila da tinejdžeri ne reagiraju na iste osobe kao što to čine stručnjaci ili da su umirovljenici čak ni umirovljenici. Stoga je ideja pronaći nekoliko utjecajnih osoba koje će razgovarati sa svom publikom.

Categories
Regulatorni okvir

Unos komentara

Da biste mogli ostaviti komentar, morate proći provjeru autentičnosti ili se registrirati.

Komentari

Inactive user | 11/02/2019

In terms of how to promote the citizens'initiative I strongly recommend to link close to the coming Europian elections.NOW IS THE TIME! Maybe we can send all candidates a link to the website?

Da biste mogli ostaviti komentar, morate proći provjeru autentičnosti ili se registrirati.
Izjava o ograničenju odgovornosti: Mišljenja izražena na forumu europske građanske inicijative isključivo odražavaju stajalište njihovih autora i ni na koji se način ne mogu smatrati odrazom stajališta Europske komisije ili Europske unije.
Vaša je inicijativa spremna za registraciju?

Željeli biste podržati određenu inicijativu? Htjeli biste saznati više o sadašnjim ili prošlim inicijativama?