Přejít na hlavní obsah
Fórum evropské občanské iniciativy

Evropská občanská iniciativa v praxi: sdílení znalostí o tom, co funguje v Portugalsku

Datum aktualizace: 19/12/2018

Listopadu 2018, 13:30–17:30 hod. workshop @ Zastoupení Evropské komise v Lisabonu, Portugalsko

Evropská občanská iniciativa navštívila Portugalsko v rámci tříletého programu evropské občanské iniciativy, který byl zahájen začátkem letošního roku v Bulharsku. Od té doby již silniční přehlídka navštívila Litvu, Polsko, Českou republiku a Francii a bude hostit poslední roční akci v Rakousku.

Tým evropské občanské iniciativy byl na zastoupení Evropské komise v Lisabonu přivítán na půldenním semináři o sdílení znalostí o evropské občanské iniciativě a o tom, jak realizovat celoevropskou demokracii. Seminář byl příležitostí pro občanské subjekty z portugalské společnosti, aby se setkali a diskutovali o nápadech a podělili se o zkušenosti týkající se participativní demokracie a evropské občanské iniciativy.

Seminář byl rozdělen do tří částí; kvíz o evropské občanské iniciativě, který účastníkům umožnil otestovat si znalosti tohoto nástroje a dozvědět se o něm více, a to díky prezentaci Charlotte Riveové, referentky pro evropskou občanskou iniciativu v Evropské komisi, proběhla panelová diskuse, během níž účastníci položili odborníkům řadu otázek a nakonec tři vývěsky.

Vytvoření vlny angažovanosti prostřednictvím evropské občanské iniciativy

Na semináři byla uspořádána skupina tří odborníků v oblasti participativní demokracie a zapojení občanů. Podělili se o své zkušenosti s prací v těchto oblastech, jakož i o výzvy, jimž v současné době čelí. Seminář byl s nadšením moderován Reginou Quelhasovou, ředitelkou Evropského informačního střediska Jacquese Delorsa (Eurocid), která pomohla připravit panelovou diskusi a nabídnout účastníkům informační seminář.

Charlotte Rive zahájila workshop tím, že položila publikum řadu otázek týkajících se evropské občanské iniciativy. Publikum odpovědělo přes Slido a velmi se zapojilo do jednání o otázkách a odpovědích, které se konalo po kvízu. Charlotte Riveová hovořila o zlepšeních, která EU navrhuje pro evropskou občanskou iniciativu, aby byla uživatelsky vstřícnější a povzbudila k registraci více iniciativ.

Po kvízu Regina Quelhasová přivítala ostatní členy panelu, kteří zahájili diskusi o tom, jak dosáhnout celoevropské demokracie.

První členkou panelu, která zahájila diskusi, byla Joana Diasová, vedoucí Academia Cidada. Joana Dias porovnala evropskou občanskou iniciativu s vlnou, která přináší pozitivní podporu Bruselu. Zmínila své zkušenosti s tímto nástrojem a vysvětlila, že její organizace již byla partnerem iniciativ Right2Water a TTIP.

Joana Diasová představila, jak mohou místní organizace pomoci šířit poselství na místní a celostátní úrovni a dát iniciativám impuls na jejich cestě k úspěchu. Zdůraznila význam určitých nástrojů, jako je síla sociálních médií a technologie obecně. V současné době neexistuje lepší způsob, jak šířit zprávu v tak velkém měřítku. Joana Diasová pokračovala ve svém projevu tím, že uvedla, že i když iniciativy ne vždy splňují své cíle, stále upozorňují na problém, který evropští občané zajímají. Na závěr řekla: „Pokud máte nějaký nápad, požádejte o pomoc a zrealizovali ho“. Občané se při dosahování svých cílů nesmí spoléhat na jiné.


Poslouchat myšlenku, že účast na něčem nemění nic na tom,

Paula Mendesová, předsedkyně Associação Mais Cidadania a druhá členka panelu, se ve svém projevu zaměřila na mládež v Portugalsku. Vysvětlila, že v současné době 57 % mladých portugalštiny nemá zájem o politiku a nechce se podílet na demokracii, protože si nevěří, že mohou učinit změnu.

Paula Mendesová zdůraznila význam lepší komunikace a zohlednění myšlenek a myšlenek mladých lidí v Portugalsku a v celé Evropě.

Prosazovala evropskou občanskou iniciativu tím, že uvedla, že se jedná o nástroj, který vytváří dialog o důležitých tématech pro společnost a může mít pozitivní a úspěšný dopad na občany. Nesmí se od něj odklánět ze strachu z neúspěchu. Výsledek zde není nejdůležitější, co je důležité pro zahájení nápadu.


Spolupráce v zájmu větší inkluzivnosti

Isabel Rebelová, členka Animaru, sdružení Setúbalových družstev a závěrečná panelová referentka, ocenila myšlenku evropské občanské iniciativy a zdůraznila, že se jedná o účinný nástroj, který sbližuje občany a pomáhá jim, aby se necítili osamělí a bezmocní.

Vysvětlila však, že v dnešní společnosti je obtížné zapojit se, pokud si není mnoho občanů vědomo dostupných nástrojů nebo těch, kteří jednoduše nemají zájem o svou sociální odpovědnost.

Navzdory výše uvedeným skutečnostem Isabel Rebelo uvedla ukazatele, jak se zapojit, konkrétně aby se zaměřila na subjekty, které mají skutečný vliv, nejčastěji na místní úrovni a které pomohou šířit silné poselství. Uvedla, že evropská občanská iniciativa může vyvolat zájem o nové lidi, nemusí být nutně až doposud angažovaná a vytvářet nový rozměr sociální angažovanosti.


Sdílení nápadů a zkušeností

Po panelové diskusi se účastníci zúčastnili rozbití. Rozdělili se do tří skupin, aby diskutovali a sdíleli názory na různá témata, včetně získávání finančních prostředků, podpory iniciativy a hledání partnerů.  

Jak získat finanční prostředky na vaši kampaň? (Moderátor: Isabel Rebelo)

Skupina nalezla inovativní řešení, jak získat finanční prostředky na kampaň. Jednou z myšlenek bylo využívat technologie jako způsob lepší koordinace mezi lidmi a konkrétněji investory. Pořádání on-line setkání a nástrojů může usnadnit kontakt s lidmi a přesvědčit je, aby do kampaně investovali. Zjednodušení pro ostatní je klíčovým prvkem každé úspěšné kampaně.

Skupina rovněž zmínila nalezení soukromého a veřejného financování. Jedná se o lepší přístup zaměřený na široké publikum potenciálních investorů s cílem zvýšit možnosti financování. Jednali rovněž o možnosti organizace podnikové filantropie.

Účastníci poté navrhli, aby organizátoři investovali do informací. Pokud je poselství jasné ostatním, pak je pravděpodobnější, že budou přitažlivější a přesvědčivější. Skupina rovněž doporučila, aby se iniciativa stala „jakým“ faktorem, který by skutečně upozorňoval a přilákal investory.

V neposlední řadě skupina zdůraznila, že je důležité mít strategii, která bude řídit aspekt kampaně týkající se získávání finančních prostředků. Je nezbytné pochopit, kde iniciativa probíhá a jakých cílů chce dosáhnout.

Jak hledat partnery na podporu vaší iniciativy a kampaně? (Moderátor: Joana Dias)

Skupina nejprve formulovala myšlenku, že je nejprve důležité získat místní podporu od partnerů, než ji převezmou na úroveň EU. Navrhl, aby byla uspořádána veřejná konzultace na místní úrovni s cílem zjistit, zda existuje zájem, než se posune vpřed.

Dalším navrhovaným krokem bylo určit influencetor/multiplikátor pro všech 7 cílových zemí. V návaznosti na to moderátor uvedl v sítích organizátorů zjištění partnerů, kteří mohou znásobit poselství iniciativy. Může se jednat o charitativní organizace, dobrovolníky, odborníky, aktivní občany atd.

Skupina přišla se dvěma nápady, jak přilákat partnery:

  • Mluvit o sociální odpovědnosti, kde je klíčem k tomu, aby lidé pochopili, že hrají roli při změně společnosti, a to je jejich odpovědnost za přijetí opatření v případě, že věří v určité téma;
  • Určení pobídky; dáme-li partnerům důvod, proč by měli iniciativu podpořit, co může být pro ně způsob, jak je přesvědčit, aby se zapojili a pomohli šířit poselství.

Jak propagovat vaši občanskou iniciativu? (Moderátor: Paula Mendes)

Účastníci nejprve uvedli, že pro zahájení úspěšné iniciativy je velmi důležité zvolit si příslušné téma, které může vyvolat zájem nejen na místní úrovni, ale i na úrovni EU. Nalezení správného tématu přiláká pozornost většího počtu občanů a pomůže jej propagovat napříč evropskými hranicemi.

Pokračovali v diskusi a poukázali na to, že mapování příslušných multiplikátorů by pomohlo podpořit iniciativu. Při propagaci iniciativy není možné spoléhat se pouze na sítě organizátorů; je třeba nalézt multiplikátory, aby se zvýšil dosah.

Kromě mapování příslušných multiplikátorů skupina navrhla využít sociální média jako nástroj na podporu iniciativy. To navazuje na myšlenku zvýšit potenciální dosah prostřednictvím různých kanálů.

Dalším klíčovým prvkem, o němž účastníci skupiny diskutovali, byl význam zvyšování povědomí; to pomůže při propagaci této iniciativy. Poukázali však na to, že je nezbytné hovořit také s lidmi, kteří nejsou do iniciativy zapojeni. Může pomoci propagaci rozšířit poselství a poskytnout lidem, kteří jsou odpůrci této myšlenky, správné argumenty s cílem přesvědčit je o tom, jaké výhody může iniciativa přinést.

Posledním bodem, který skupina vypracovala s cílem podpořit iniciativu, je identifikovat influencery a mluvčí, na které se může každá kategorie obyvatel identifikovat.  Skupina skutečně vysvětlila, že dospívající lidé nereagují na stejné lidi jako profesionálové, ani na osoby v důchodu. Proto je nápad nalézt několik influencerů, kteří budou hovořit se všemi publikem.

Categories
Regulační rámec

Připojit komentář

Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.

Komentáře

Inactive user | 11/02/2019

In terms of how to promote the citizens'initiative I strongly recommend to link close to the coming Europian elections.NOW IS THE TIME! Maybe we can send all candidates a link to the website?

Prohlášení o vyloučení odpovědnosti: Vyjádření uvedená na Fóru evropské občanské iniciativy odrážejí pouze názory jejich autorů a nelze je v žádném případě považovat za vyslovení postoje Evropské komise nebo Evropské unie.