Przejdź do treści głównej
Forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej

Czego darczyńcy szukają w europejskich inicjatywach obywatelskich i jak zapewnić im wsparcie

Data aktualizacji: 12 December 2024

Posiadanie przyzwoitego wsparcia finansowego wspierającego europejską inicjatywę obywatelską może pomóc w rozpoczęciu kampanii! Konsultacje z darczyńcami, którzy wsparli finansowo wcześniejsze europejskie inicjatywy obywatelskie, dostarczają wielu danych na temat priorytetów, kwestii, które najbardziej im odpowiadają, oraz strategii skutecznego zaangażowania. Zajrzyjmy do środka. 

Zanurz się w krajobrazie finansowania

Aby dowiedzieć się, co może pomóc organizatorom w uzyskaniu wsparcia finansowego, Democracy International skonsultowała się z 23 byłymi i potencjalnymi darczyńcami europejskiej inicjatywy obywatelskiej w 13 krajach i obszarach geograficznych. Obejmowały one fundacje, organizacje pozarządowe, organizacje patronackie i instytucje badawcze. Celem było zrozumienie czynników wpływających na decyzje podmiotów finansujących oraz określenie najlepszych praktyk w zakresie podejścia do nich. 

Darczyńcy konsekwentnie podkreślali znaczenie tematu i zakresu inicjatywy (ze średnią oceną ważności 4,18 na 5). Kluczową rolę odegrały równieższczegółowe plany budżetowe, z oceną istotności 4 na 5, podczas gdy poprzednie finansowanie otrzymało mniejszą wagę, co sugeruje, że inicjatywy bez silnego istniejącego wsparcia mogą nadal przyciągać wsparcie, jeśli są dobrze przygotowane. 

Czego szukają dawcy?

W konsultacjach podkreślono, że podmioty finansujące najprawdopodobniej będą wspierać inicjatywy dotyczące kwestii, które służą ich własnej misji i wchodzą w zakres ich własnych obszarów działalności. Cenią propozycje, które jasno pokazują zrozumienie wykonywanej przez nich pracy oraz to, w jaki sposób inicjatywa uzupełnia ich misję i wartości. 

Tematy wymienione jako główne obszary działalności fundatorów obejmują aktywne obywatelstwo, dobrostan zwierząt, rolnictwo, demokrację, rozwój regionalny, prawa dziecka, rolnictwo, energię, pomoc i rozwój, środowisko i klimat, kulturę i media, edukację, młodzież, sprawiedliwość i prawa podstawowe, migrację i azyl, transport, zatrudnienie i sprawy społeczne, biznes i gospodarkę oraz konsumentów i zdrowie. Pokazuje to, że istnieje potencjalna możliwość finansowania szerokiej gamy tematów. Innymi słowy: Tematy, nad którymi pracują darczyńcy, są ogromne i różnorodne!

Na przykład inicjatywa „Endthe Cage Age”,wspierana między innymi przez World Animal Protection Denmark, ilustruje, w jaki sposób inicjatywy skoncentrowane na jasnych, precyzyjnych i skutecznych celach mogą skutecznie dostosować się do priorytetów podmiotów finansujących – w tym przypadku dobrostanu zwierząt.

Zasadniczo ważne jest zidentyfikowanie darczyńców, których wartości i misje są zgodne z celami inicjatywy. Zwracając się do potencjalnego dawcy, należy wykazać, w jaki sposób dana europejska inicjatywa obywatelska może mieć znaczący i wymierny wpływ. Aby uzyskać punkty bonusowe, pokaż się ze szczegółowym planem budżetu! 

Dobra strategia komunikacyjna: Jeden z kluczy do sukcesu 

Powtarzającym się tematem w ustaleniach było znaczenie strategicznego podejścia do komunikacji. Darczyńcy konsekwentnie podkreślali potrzebę jasnej, zwięzłej i przejrzystej komunikacji w celu budowania zaufania. Wielu darczyńców zwróciło uwagę na pewne typowe błędy popełniane przez organizatorów europejskiej inicjatywy obywatelskiej, w tym przeszacowanie liczby podpisów, które mogłaby przyciągnąć ich inicjatywa, brak zaangażowania partnerów międzynarodowych/europejskich oraz brak dobrze przygotowanego planu komunikacji. Ponadto wspomniano o niewystarczających szczegółach lub precyzji w ich początkowym zasięgu. Błędy te mogą prowadzić do wątpliwości co do wykonalności lub profesjonalizmu inicjatywy, co może ostatecznie odbić się na potencjalnym wsparciu. 

W związku z tym, aby wniosek się wyróżniał, należy załączyć dobrze zdefiniowany zarys celów inicjatywy, jej oczekiwany wpływ oraz szczegółowy plan komunikacji – dostosowany do konkretnego darczyńcy. Trybunał stwierdził, że najskuteczniejszym sposobem nawiązywania kontaktów z podmiotami finansującymi były zindywidualizowane strategie informacyjne. Byli bardziej elastyczni na dostosowane e-maile i bezpośredni kontakt za pośrednictwem profesjonalnych sieci. Z drugiej strony podejścia ogólne lub bezosobowe rzadziej prowadzą do pozytywnych wyników. 

Monitorowanie postępów: sposób budowania zaufania z fundatorami 

Innym kluczowym wnioskiem płynącym z konsultacji z darczyńcami europejskiej inicjatywy obywatelskiej jest znaczenie monitorowania i oceny wpływu europejskiej inicjatywy obywatelskiej w celu utrzymania relacji z darczyńcami. Najwyraźniej darczyńcy priorytetowo traktują inicjatywy z solidnymi mechanizmami monitorowania i oceny oraz cenią przejrzystość sprawozdawczości i wymierne skutki. Narzędzia takie jak oceny skutków, analiza relacji medialnych i regularne aktualizacje dotyczące celów pośrednich pomagają wykazać, że inicjatywa osiąga swój cel. 

Darczyńcy chcą wiedzieć, że ich inwestycje mają znaczenie, a przejrzystość tego procesu ma zasadnicze znaczenie. Dzięki regularnemu informowaniu o wynikach, wyzwaniach i rozwoju inicjatywy Twoja europejska inicjatywa obywatelska może budować zaufanie wśród podmiotów finansujących. Ta regularna komunikacja da darczyńcom pewność, że ich wsparcie jest skutecznie wykorzystywane, co pomoże wzmocnić długoterminowe relacje. 

Idąc do przodu

Wkrótce będziesz mógł znaleźć więcej informacji na temat pozyskiwania funduszy w zaktualizowanych wytycznych. Do tego czasu organizatorzy europejskiej inicjatywy obywatelskiej mogą zacząć dopracowywać swoje podejście, traktując priorytetowo dostosowanie do tematycznych interesów i wartości darczyńców, opracowując szczegółowe i przejrzyste plany budżetowe oraz solidne strategie komunikacyjne i informacyjne, a także opracowując mechanizmy śledzenia postępów w celu wykazania darczyńcom, że europejska inicjatywa obywatelska jest warta inwestowania i że wykorzystanie funduszy będzie przejrzyste. 

Przyjmując te spostrzeżenia i strategie bezpośrednio od samych podmiotów finansujących, organizatorzy europejskiej inicjatywy obywatelskiej mogą lepiej kształtować swoje propozycje finansowania, wzmacniać swoje wysiłki w zakresie pozyskiwania funduszy i budować trwałe partnerstwa, zapewniając, aby ich inicjatywa dysponowała zasobami umożliwiającymi osiągnięcie znaczącego wpływu. 

 

Odpowiednie linki: 

Autorzy

Mélina Garnier

Mélina Garnier jest europejską specjalistką ds. programu w Democracy International, niemieckiej organizacji pozarządowej zajmującej się zwiększaniem udziału obywateli w podejmowaniu decyzji politycznych, z doświadczeniem w zakresie europejskiej inicjatywy obywatelskiej od momentu powstania tego narzędzia.  Obecnie prowadzi studia magisterskie z prawa gospodarczego w Sciences Po. Mélina wcześniej uzyskała tytuł licencjata w Sciences Po Paris, specjalizując się w naukach politycznych i rządzie, ze szczególnym uwzględnieniem sfery europejskiej i partnerstwa francusko-niemieckiego.

Kategorie

Napisz komentarz

Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.