Mascha a Landshuti Alkalmazott Tudományok Egyetemének szociális munkás hallgatója, Nikos pedig az LMU München orvostudományi hallgatója. Találkoztak a „Civic Engagement on the EU-level” (Polgári szerepvállalás uniós szinten) című műhelytalálkozón, amely a 2024. évi nyári akadémia részét képezte a Banzi Kolostor Oktatási Központjában.
Ebben a közösen írt cikkben megosztják az európai polgári kezdeményezéssel kapcsolatban újonnan szerzett ismereteiket és az uniós szintű aktív polgári részvétel iránti lelkesedésüket. Itt van, amit mondaniuk kell:
„Az európai polgári kezdeményezés mögött meghúzódó ötlet lenyűgözött és lenyűgözött minket. Ezt a szerepvállalási formát szeretnénk szem előtt tartani – különösen az EU polgáraiként és az erős demokrácia híveiként.”
A demokráciának csak akkor van értelme, ha aktívan alakítjuk – ezt a meggyőződést mindannyian osztjuk a különböző németországi alapítványok által szervezett Nyári Akadémián. A hangsúly inkább azon volt, hogy hogyan kell fellépni, nem pedig azon, hogy miért, különösen uniós szinten.
A „Civic Engagement at the EU Level” (Polgári szerepvállalás uniós szinten) című workshop során azonban olyan mélyreható felismerésre jutottunk, amely túlmutatott eddigi tapasztalatainkon.
A legtöbben ismertük a nemzeti petíciókat, mivel korábban már aláírtunk egyet-kettőt. Az európai polgári kezdeményezéssel kapcsolatos ismeretek azonban rávilágítottak mind az új lehetőségekre, mind a kihívást jelentő realitásokra. Ez volt az első alkalom, hogy valóban megértettük, hogy a polgárok hogyan tudják befolyásolni az uniós szintű politikákat - ugyanakkor tisztában voltunk a jelentős akadályokkal is.
Az európai polgári kezdeményezés ígérete egyszerű: a polgárok akkor tehetnek javaslatot jogszabályra, ha legalább hét uniós országból egymillió aláírást gyűjtenek össze. Ez az elképzelés erőt adott, és hozzáférhetőbbé tette az EU-t. Ez volt az a pillanat, amikor felismertük, hogy polgárként közvetlen szerepet játszhatunk az uniós politika alakításában.
„Már nem úgy éreztük magunkat, mint a jogalkotók döntéseinek passzív megfigyelői, hanem mint az európai demokratikus folyamat aktív résztvevői. Kezdeti optimizmusunk azonban gyorsan összeütközött néhány kemény realitással.”
Számos európai polgári kezdeményezés esetében a nyomon követés nem felelt meg a szervezők elvárásainak. Ez aggályokat vetett fel azzal kapcsolatban, hogy az Európai Bizottság hogyan működik együtt a polgárok véleményével. Bár az eszköz rendelkezésre áll, továbbra is kérdéses, hogy hatékonyan képes-e valódi változást előidézni.
Maga a folyamat is tele van kihívásokkal. Hét országból egymillió aláírás összegyűjtése elméletileg egyszerűnek tűnhet, de a gyakorlatban rendkívül összetett. A kampányok tagállamonként eltérőek lehetnek, és az e keretekben való navigálás intézményi támogatás nélkül elsöprő lehet az átlagpolgárok számára. Itt azonban egy másik fontos felismerésre is sor került: A demokrácia akkor virágzik, ha a polgárok együtt dolgoznak. Az európai polgári kezdeményezés fóruma létfontosságú támogatást nyújt, amely arra ösztönzi a polgárokat, hogy együttműködjenek az EU alakításában.
A meglévő nehézségek ellenére az európai polgári kezdeményezés továbbra is hatékony eszköz. Határvédelmi jellege ösztönzi az együttműködést, lehetővé téve a különböző országok polgárai számára, hogy egyesüljenek a közös ügyek körül. Az európai polgári kezdeményezésnek ez az aspektusa talán a legfontosabb jellemzője, amely erősíti az európai szolidaritás érzését, és megnyitja az utat a nagyszabású kollektív fellépés előtt.
Az európai polgári kezdeményezés fórumának csapata által tartott előadás révén gyakorlati ismereteket szereztünk egy európai polgári kezdeményezés elindításáról és népszerűsítéséről. Bár kihívást jelent, a folyamat nem lehetetlen. A megfelelő iránymutatással, támogatással és elszántsággal a polgárok továbbra is hatást gyakorolhatnak. A siker azonban nem csak a kezdeményezők kemény munkáján múlik; arra is támaszkodik, hogy az Európai Bizottság kész reagálni ezekre a polgári javaslatokra.
Számunkra az európai polgári kezdeményezés új utat nyitott a polgári szerepvállalás előtt, lehetővé téve számunkra, hogy aktívan részt vegyünk az európai politika alakításában. Ugyanakkor azt is felismertük, hogy jelentős intézményi reformok nélkül erőfeszítéseink háttérbe szorulhatnak. Ahhoz, hogy tartós hatást érjünk el, nemcsak hatékonyan kell megértenünk és használnunk ezeket az eszközöket, hanem olyan változtatásokat is szorgalmaznunk kell, amelyek az EU-t inkluzívabbá és a hozzánk hasonló polgárokra reagálóbbá teszik.
Milyen tapasztalatai vannak az európai polgári kezdeményezéssel kapcsolatban? Neked is hasonló érzésed volt, mint nekünk, amikor először hallottál erről a témáról? Beszéljünk róla az alábbi megjegyzésekben!
Közreműködők
Mascha Buchwald, Nikos DiederichsMascha a Landshuti Alkalmazott Tudományok Egyetemének szociális munkás hallgatója.
Nikos orvostanhallgató a müncheni LMU-n
Szóljon hozzá!
Észrevételek beírásához kérjük, jelentkezzen be vagy regisztráljon.