Mascha je studentica socijalnog rada na Sveučilištu primijenjenih znanosti u Landshutu, a Nikos je student medicine na Sveučilištu LMU u Münchenu. Sastali su se na radionici Građanski angažman na razini EU-a u okviru Ljetne akademije 2024. u Obrazovnom centru samostana Banz.
U ovom zajednički pisanom članku dijele novostečeno znanje o europskoj građanskoj inicijativi i entuzijazam za aktivno sudjelovanje građana na razini EU-a. Evo što imaju za reći:
„Cijela ideja na kojoj se temelji europska građanska inicijativa fascinirala nas je i impresionirala. Želimo zadržati taj oblik angažmana u našim mislima, posebno kao građani EU-a i kao vjernici u snažnu demokraciju.”
Demokracija nema smisla ako je aktivno ne oblikujemo – to je uvjerenje koje svi dijelimo na Ljetnoj akademiji, koju organiziraju razne zaklade u Njemačkoj. Naglasak je bio više na tome kako poduzeti mjere, a ne zašto, posebno na razini EU-a.
Međutim, tijekom radionice „Građanski angažman na razini EU-a” doživjeli smo duboku realizaciju koja je nadilazila naša dosadašnja iskustva.
Većina nas bila je upoznata s nacionalnim predstavkama, budući da smo u prošlosti potpisali jednu ili dvije. Međutim, učenje o europskoj građanskoj inicijativi istaknulo je i nove mogućnosti i izazovne okolnosti. To je bio prvi put da smo uistinu shvatili kako građani mogu utjecati na politike na razini EU-a, ali smo također postali svjesni znatnih prepreka.
Obećanje europske građanske inicijative jednostavno je: obični građani mogu predlagati zakonodavstvo ako prikupe milijun potpisa iz najmanje sedam država članica EU-a. Ta se ideja pokazala osnažujućom, zbog čega se EU čini pristupačnijim. Bio je to trenutak u kojem smo shvatili da kao građani možemo imati izravnu ulogu u oblikovanju politike EU-a.
„Više se ne osjećamo kao pasivni promatrači odluka zakonodavaca, već kao aktivni sudionici u europskom demokratskom procesu. Međutim, naš početni optimizam brzo se sudario s nekim surovim stvarnostima.”
Kad je riječ o mnogim europskim građanskim inicijativama, daljnje postupanje nije ispunilo očekivanja organizatora. To je izazvalo zabrinutost u pogledu načina na koji Europska komisija surađuje s građanima. Iako alat postoji, njegova učinkovitost u postizanju stvarnih promjena i dalje je upitna.
Sam proces je također prepun izazova. Prikupljanje milijun potpisa iz sedam zemalja može se činiti jednostavnim u teoriji, ali u praksi je to iznimno složeno. Kampanje mogu biti različite u svakoj državi članici, a snalaženje u tim okvirima može biti neodoljivo za obične građane bez institucionalne potpore. Ali evo gdje smo imali još jednu važnu realizaciju: Demokracija cvjeta kada građani rade zajedno. Forum europske građanske inicijative pruža ključnu potporu koja motivira građane na suradnju u oblikovanju EU-a.
Unatoč postojećim poteškoćama, europska građanska inicijativa i dalje je moćan alat. Njegova priroda koja brani granice potiče suradnju, omogućujući građanima iz različitih zemalja da se ujedine oko zajedničkih ciljeva. Taj aspekt europske građanske inicijative možda je njezina najvažnija značajka jer potiče osjećaj europske solidarnosti i otvara vrata kolektivnom djelovanju velikih razmjera.
Prezentacijom tima Foruma europske građanske inicijative stekli smo praktični uvid u pokretanje i promicanje europske građanske inicijative. Iako je zahtjevna, proces nije nemoguć. Uz odgovarajuće smjernice, potporu i odlučnost građani i dalje mogu ostvariti učinak. Međutim, uspjeh ne ovisi samo o napornom radu inicijatora; oslanja se i na spremnost Europske komisije da odgovori na te prijedloge građana.
Europska građanska inicijativa otvorila nam je novi put prema građanskom angažmanu i omogućila nam da aktivno sudjelujemo u oblikovanju europske politike. Ipak, također smo shvatili da bi bez značajnih institucionalnih reformi naši napori mogli biti marginalizirani. Kako bismo postigli trajan učinak, moramo ne samo učinkovito razumjeti i upotrebljavati te alate, već se i zalagati za promjene koje će EU učiniti uključivijim i osjetljivijim na građane poput nas.
Kakvo je vaše iskustvo s europskom građanskom inicijativom? Jeste li imali sličan osjećaj kao i mi kada ste prvi put čuli za ovu temu? Razgovarajmo o tome u komentarima ispod!
Objavitelji
Mascha Buchwald, Nikos DiederichsMascha je studentica socijalnog rada na Sveučilištu primijenjenih znanosti u Landshutu.
Nikos je student medicine na Sveučilištu LMU u Münchenu
Unos komentara
Da biste mogli ostaviti komentar, morate proći provjeru autentičnosti ili se registrirati.