Prejsť na hlavný obsah
Fórum európskej iniciatívy občanov

VYUŽITE INICIATÍVU: reforma, spoločenstvo a význam výmeny poznatkov

Dátum aktualizácie: 11/02/2019

Decembra 2018 od 9.30 do 17.00 hod. konferencie o európskej iniciatíve občanov Viedeň, Rakúsko

Európska iniciatíva občanov Roadshow ukončila svoj prvý rok cestovania po Európe celodennou interaktívnou konferenciou 13. decembra 2018 vo Viedni. Putshow, ktoré sa začalo v máji v Bulharsku a počas celého roka navštívilo Litvu, Poľsko, Českú republiku, Francúzsko a Portugalsko s cieľom zvýšiť informovanosť o tomto nástroji participatívnej demokracie, stretnúť sa s miestnymi komunitami participatívnej demokracie a získať poznatky o tom, ako úspešne viesť kampaň občianskej iniciatívy.

Celodenná interaktívna konferencia bola vyvrcholením prvého roka kampane Take the Initiative a bola osobitná, pretože len niekoľko hodín pred jej začatím Rada Európskej únie a Európsky parlament dosiahli politickú dohodu o návrhu Komisie na reformu európskej iniciatívy občanov.

Bruno Kaufman, korešpondent pre globálnu demokraciu, Swiss Broadcasting Company, moderoval konferenciu, ktorá ponúkla kombináciu interaktívnych diskusných stretnutí a predstavení, rozhovorov a panelových diskusií, ktoré predstavili nástroj a poskytli prehľad o zlepšeniach nadchádzajúcej reformy európskej iniciatívy občanov.

Robert Stein, vedúci volebných záležitostí, spolkové ministerstvo vnútra, Rakúsko, otvoril dopoludňajšie zasadnutie, ktoré pokračovalo videozáznamom od Alberta Alemanna, profesora práva a politiky Európskej únie HEC Paríž a zakladateľa The Good Lobby, ktorý hovoril o projekte Európa ako ľudový projekt: Smerom k novej paradigme účasti občanov. Následne Pascal Herry, vedúci tímu európskej iniciatívy občanov v Európskej komisii, zapojil publikum do kvízu o európskej iniciatíve občanov, po ktorom nasledoval prehľad reformy a kľúčové zlepšenia, ktoré sa budú uplatňovať od roku 2020. Dopoludňajšie zasadnutie bolo ukončené panelovou diskusiou o vízii väčšej účasti občanov na tvorbe politík EÚ.

 „Nedostatočná účasť“ môže mať vážne dôsledky pre naše demokracie

Erwin Mayer, zakladateľ Mehr Demokratie! Rakúsko a člen správnej rady organizácie Democracy International kládol dôraz na to, že je dôležité zapojiť ľudí a dať im možnosť vyjadriť sa k demokratickému rozvoju. Použil príklad našich európskych zmlúv a vysvetlil, aké dôležité je zapojiť občanov EÚ v referendách vždy, keď sa zmenia zmluvy. Pán Mayer uviedol, že nedostatočná účasť môže čiastočne vysvetliť súčasné udalosti v Európe, a navrhol, že podpora väčšieho zapojenia občanov prostredníctvom nástrojov participatívnej demokracie by mohla čeliť týmto javom. 

Ďalšia členka panelu Kinga Joó, členka Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru a spravodajkyňa stanoviska na tému Európska iniciatíva občanov, predstavila úlohu Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru v procese európskej iniciatívy občanov. Vysvetlila, že výbor má preklenovaciu úlohu medzi organizátormi a EÚ.  Vytvorili mnohé nástroje, ktoré organizátorom pomôžu úspešne viesť kampaň, konkrétne používateľskú príručku pre organizátorov európskej iniciatívy občanov, pas občanov EÚ, pozvanie organizátorov do výboru, aby získali poradenstvo a podporu atď.

Členské štáty by mali byť viac zapojené do procesu európskej iniciatívy občanov

Kinga Joó a Gregor Wenda, zástupca vedúceho oddelenia pre volebné záležitosti, spolkové ministerstvo vnútra, Rakúsko poukázali na význam zapojenia členských štátov do procesu iniciatívy. Gregor Wenda vysvetlil, že zapojenie členských štátov poskytuje občanom EÚ dôveryhodnosť a dôveru. Poukázal na to, že členské štáty by mali zohrávať aktívnejšiu úlohu, konkrétne na začiatku iniciatívy, že by mali byť kontaktným miestom pre organizátorov a v prípade potreby by im mali poskytovať usmernenia.

„Posledných 6 rokov bolo vzdelávacím procesom pre všetkých zúčastnených“

Olga Kurpiszová, odborná referentka, Európska komisia ukončila panelovú diskusiu zopakovaním posledných šiestich rokov a poukázala na zlepšenia, ktoré má priniesť európska iniciatíva občanov prostredníctvom reformy. Poukázala na to, že tieto roky boli vzdelávacou skúsenosťou pre všetkých zapojených aktérov. Bola to príležitosť pochopiť a identifikovať blokujúce body a prekážky, ktoré bolo potrebné prekonať.

Diskusné stretnutia s cieľom spojiť sa a diskutovať o nápadoch

Po dopoludňajšej časti, ktorá účastníkom poskytla podrobný prehľad o európskej iniciatíve občanov, sa popoludní viac zameralo na to, aby účastníci mali príležitosť diskutovať, podeliť sa a diskutovať medzi sebou. Popoludní sa začalo 5 diskusných stretnutí na rôzne témy súvisiace s praktickými otázkami týkajúcimi sa európskej iniciatívy občanov.

Ako vypracovať iniciatívu? (Moderátory: ELISA Lironi a Flavio Grazian, manažér pre digitálnu demokraciu a koordinátor digitálnej demokracie, Fórum európskej iniciatívy občanov a Európska služba pre občiansku činnosť (ECAS)

Moderátori uviedli, že môže byť zložité nájsť správne znenie na vyjadrenie podstaty svojho posolstva, na opísanie podporovanej myšlienky, na to, aby sa potenciálnym signatárom poskytli správne argumenty, ktoré chcú podpísať atď.

S cieľom bojovať proti týmto prekážkam Elisa Lironiová a Flavio Grazian poskytli účastníkom praktické tipy, ako napríklad:

  • Využívanie už dostupných nástrojov, ktoré boli vyvinuté v rámci fóra európskej iniciatívy občanov, s myšlienkou pomôcť organizátorom iniciatívy, a to konkrétne „Ako k príručkám“ a iné materiály v časti „Learn“ fóra;
  • Rozumné používanie prílohy pri príprave iniciatívy – môže sa použiť na poskytnutie podrobnejších informácií a prefiltrovanie všeobecného tónu hlavného textu.

Ako získať finančné prostriedky? (Moderátor: Pieter Boeder, poradca v oblasti komunikácie a člen organizácie We is Europe!)

Skupina súhlasila s tým, že získavanie finančných prostriedkov nie je len o peniazoch, ale ešte dôležitejšie je budovanie spojenectiev a sietí. Získavanie peňazí je sekundárnym cieľom. Je cennou myšlienkou rozvíjať viac než len menové vzťahy s niektorými partnermi.

Skupina identifikovala výzvy, ako sú rôzne daňové systémy v členských štátoch a dôležitosť zabezpečenia transparentnosti.

Skupina sa napokon dohodla, že EÚ by mala poskytovať finančné prostriedky na európske iniciatívy občanov. Nedostatok finančných prostriedkov by nemal byť prekážkou návrhu iniciatívy.

Ako hľadať partnerov? (Moderátor: Dessy Gavrilova, predsedníčka Európskej siete domov pre diskusiu „Čas na Talk“ a zakladateľka a predsedníčka Centra Červeného domu pre kultúru a diskusiu v Sofii)

Skupina podrobne diskutovala o tom, ktorí partneri sú najlepšími multiplikátormi. Táto skutočnosť sa musí zohľadniť pri identifikácii a výbere partnerov.

Všeobecnou myšlienkou je, že čím väčší je partner, čím väčší je dosah, bohužiaľ to môže byť niekedy zavádzajúce. Veľkosť partnera preto nemusí byť nevyhnutne najdôležitejším kritériom. Väčší význam má vplyv, dosah a odhodlanie.

Môže byť pohodlné pridržiavať sa napríklad siete MVO, je však múdrejšie vystúpiť z komfortnej zóny a osloviť rôznych partnerov.

Skupina diskutovala o niekoľkých tipoch na nájdenie partnerov, ako je výber dobrej témy, ktorá priťahuje pozornosť, identifikácia organizácií, ktoré majú rovnaké hodnoty, presvedčenie a ktoré budú motivované k tomu, aby posolstvo realizovali s odhodlaním,

podnietenie diskusie na miestnej úrovni a    

ubezpečiť sa, že partneri budú mať vlastné výhody tým, že pomôžu pri prenose správy.

Ako viesť kampaň? (Moderátor: Julia Hahn, vedúca Bürgerforum Europa)

Skupina vypracovala tieto hlavné myšlienky o tom, ako viesť kampaň:

  • Budovanie európskej siete;
  • Starostlivá identifikácia zainteresovaných strán;
  • Prispôsobenie a vypracovanie jasného posolstva; v ideálnom prípade je rozumné začať identifikáciou „prečo?“
  • Prístup orientovaný na ciele;
  • Zabezpečenie prístupu v plnom okruhu, čo znamená nielen šírenie slova, ale aj získavanie spätnej väzby s cieľom zlepšiť posolstvo a kampaň;
  • Premeniť viacjazyčnosť na výhodu, často sú kultúrne rozdiely dôležitejšie ako jazykové rozdiely.

Ako lepšie komunikovať a spolupracovať na európskej iniciatíve občanov? (Moderátor: Yana Pargova, riaditeľka kampane #EUTakeTheInitiative, GOPA Com.)

Skupina prišla s niekoľkými kľúčovými nápadmi s cieľom dosiahnuť najlepšie výsledky:

  • Nájdenie angažovaných veľvyslancov na miestnej úrovni s cieľom dosiahnuť skutočnú angažovanosť;
  • Zapojenie multiplikátorov poskytovaním postupných príručiek a vzorov, ktoré môžu použiť na jednoduchšiu propagáciu nástroja;
  • Zdôraznenie výsledkov v procese kampane; to znamená, že je dôležité ukázať, že niečo sa deje, že kampaň je účinná;
  • Preskúmanie iniciatív, ktoré nie sú nevyhnutne úspešné, ale boli zohľadnené; to môže viesť k pozitívnemu posolstvu;
  • Identifikovanie úspešných príbehov a svedectiev,
  • Aktívnejšie zapojenie médií.

Skupina identifikovala aj niektoré výzvy, ktorým čelia organizátori konkrétnych iniciatív pri snahe komunikovať a spolupracovať:

  • Niekto musí počúvať, môže byť ťažké identifikovať správne publikum, ktoré sa bude zaujímať o posolstvo a bude odhodlané ho sprostredkovať a zohrávať aktívnu úlohu v kampani;
  • Nedostatok dôvery v systém;
  • Jazyková bariéra môže byť prekážkou pri snahách o komunikáciu.  

Predstavte si svoj nápad

Po prestávkach sa účastníci dostali do centra pozornosti a boli požiadaní, aby predstavili svoj vlastný nápad iniciatívy alebo prediskutovali výzvu, ktorej potom čelia, aby spolupracovali v skupinách s cieľom nájsť riešenia.

Celkovo bolo predstavených 6 nápadov:

#1 – guľa EÚ: zorganizovanie gule EÚ usporiadanej vo Viedni, v ktorej sa stretnú občania EÚ.

#2- Vytvorenie peňažnej sumy Európskou centrálnou bankou (ECB): podpora tvorby peňazí v EÚ.

#3 – Rozhodujeme o klíme: prijatie opatrení na predchádzanie zmene klímy.

#4 – Spustenie nepodmieneného základného príjmu: nabádanie EÚ, aby vydávala odporúčania a podporovala všetky členské štáty pri zavádzaní bezpodmienečného základného príjmu.

#5 – Európska úverová iniciatíva: poskytovanie bezúročných úverov hospodárskym podnikom, ktoré chcú zlepšiť spoločné blaho.

#6- Hodnota opravy v prípade plastových fliaš a plechoviek/EÚ/svet na celom svete: vytvorenie celoeurópskeho/celosvetového systému, ktorý spotrebiteľom umožní získať peniaze po vrátení plastových fliaš a plechoviek.

Odoslať komentár

Aby ste mohli pridávať poznámky, musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať.
Vyhlásenie o vylúčení zodpovednosti: Názory vyjadrené na Fóre európskej iniciatívy občanov odrážajú výlučne stanovisko ich autorov a v žiadnom prípade ich nemožno považovať za názory odrážajúce stanovisko Európskej komisie alebo Európskej únie.