Направо към основното съдържание
Форум на Европейската гражданска инициатива

ПОЕМАНЕ НА ИНИЦИАТИВАТА: реформата, общността и значението на споделянето на знания

Актуализирано на: 11/02/2019

13 декември 2018 г., 9: 30—17: 00 ч. Конференция относно Европейската гражданска инициатива във Виена, Австрия

Демонстрацията на Европейската гражданска инициатива приключи първата година от пътуването си в цяла Европа с целодневна интерактивна конференция във Виена на 13 декември 2018 г. Демонстрацията, която започна в България през май, посети през цялата година Литва, Полша, Чешката република, Франция и Португалия, за да повиши осведомеността относно този инструмент на демокрацията на участието, да се срещне с местните общности на демокрацията на участието и да натрупа знания за това как успешно да ръководи кампания за гражданска инициатива.

Целодневната интерактивна конференция беше кулминацията на първата година от кампанията „Да поемем инициативата“ и беше специална, тъй като само часове преди началото ѝ Съветът на Европейския съюз и Европейският парламент постигнаха политическо споразумение по предложението на Комисията за реформа на Европейската гражданска инициатива.

Бруно Кауфман, кореспондент за глобална демокрация, Swiss Broadcasting Company, беше модератор на конференцията, която предложи комбинация от интерактивни сесии, разговори и тематични дискусии, представящи инструмента и представящи подобренията в предстоящата реформа на Европейската гражданска инициатива.

Робърт Щайн, ръководител на отдел „Избирателни въпроси „, Федерално министерство на вътрешните работи, Австрия, откри сутрешното заседание, което продължи с видео послание от Алберто Алеманно, професор по право на Европейския съюз — HEC Policy HEC Paris, основател на „Доброто лоби“, който говори за „Европа като народен проект: Към нова парадигма за гражданско участие“. След това Паскал Хери, ръководител на екип на Европейската гражданска инициатива в Европейската комисия, ангажира аудиторията с викторина относно Европейската гражданска инициатива, последвана от преглед на реформата и основните подобрения, които ще се прилагат от 2020 г. нататък. Сутрешното заседание приключи с панелна дискусия по темата за визията за по-голямо участие на гражданите в изготвянето на политиките на ЕС.

 „Липсата на участие“ може да има сериозни последици за нашите демокрации

Ервин Майер, основател на Mehr Demokratie! Австрия, член на управителния съвет на Democracy International, подчерта колко е важно хората да бъдат привлечени за участие и да им се даде възможност да изразят мнението си за демократичното развитие. Той взе примера на нашите европейски договори и обясни колко важно е гражданите на ЕС да бъдат включвани чрез референдуми, когато договорите се променят. Г-н Mayer посочи, че липсата на участие може отчасти да обясни събитията в Европа понастоящем и предложи насърчаването на по-голямо участие на гражданите чрез инструменти на демокрацията на участието да противодейства на тези явления. 

Следващият член Kinga Joó, член на Европейския икономически и социален комитет и докладчик по становището относно Европейската гражданска инициатива, представи ролята на Европейския икономически и социален комитет в процеса на Европейската гражданска инициатива. Тя обясни, че Комитетът има свързваща роля между организаторите и ЕС.  Те са създали много инструменти, за да помогнат на организаторите успешно да провеждат кампанията си, а именно наръчник за потребителите на организаторите на ЕГИ, паспорт на гражданите на ЕС, покана към организаторите в Комитета да получат съвети и подкрепа и т.н.

Държавите членки следва да участват по-активно в процеса на Европейската гражданска инициатива

Както Kinga Joó, така и Gregor Wenda, заместник-началник на отдел „Избирателни въпроси“, Федерално министерство на вътрешните работи, Австрия посочиха значението на участието на държавите членки в процеса на дадена инициатива. Gregor Wenda обясни, че участието на държавите членки дава на гражданите на ЕС надеждност и доверие в инструмента. Той посочи, че държавите членки следва да имат по-активна роля, а именно в началната точка на дадена инициатива, че те следва да бъдат точка за контакт за организаторите и при необходимост да им дават насоки.

„Последните 6 години са процес на учене за всички участници“

Олга Курпиш, служител по въпросите на политиката, Европейската комисия закри дискусията в панел, като припомни последните 6 години и посочи подобренията, които трябва да бъдат внесени от Европейската гражданска инициатива чрез реформата. Тя посочи, че тези години са били учебен опит за всички участници. Това беше възможност да се разберат и идентифицират блокиращите точки и пречките, които трябваше да бъдат преодолени.

Организиране на сесии за събиране и обсъждане на идеи

След сутрешната сесия, на която на участниците беше направен подробен преглед на Европейската гражданска инициатива, следобедът беше съсредоточен в по-голяма степен върху предоставянето на възможност на участниците да разговарят, споделят и обсъждат помежду си. Следобедът започна с 5 отделни сесии по различни теми, свързани с практически въпроси, свързани с Европейската гражданска инициатива.

Как да се изготви инициатива? (Модератори: ELISA Lironi и Flavio Grazian, мениджър за цифрова демокрация, координатор за цифрова демокрация, Форум на Европейската гражданска инициатива — Европейска служба за граждански действия (ECAS))

Модераторите посочиха, че може да се окаже сложно да се намери правилната формулировка, за да се изрази същността на посланието, да се опише подкрепената идея, да се дадат на потенциалните поддръжници правилните аргументи, които искат да подпишат, и т.н.

За да противодействат на тези пречки, Elisa Lironi и Flavio Grazian дадоха практически съвети на участниците, като например:

  • Използване на вече наличните инструменти, разработени в контекста на форума на Европейската гражданска инициатива с идеята за подпомагане на организаторите на инициативи, а именно „Как да направляваме „и други материали в раздела „Научете“ на форума;
  • Разумно използване на приложението при изготвянето на дадена инициатива — то може да се използва за предоставяне на по-подробна информация и за филтриране на общия тон на основния текст.

Как да се набират средства? (Модератор: Pieter Boeder, консултант по комуникациите, член на „Ние сме Европа!“)

Групата се съгласи, че набирането на средства не се отнася само до пари, а е по-важно за изграждането на съюзи и мрежи. Набирането на средства е второстепенна цел. Една ценна идея е да се развиват повече от парични отношения с някои партньори.

Групата установи предизвикателства като различните данъчни системи в държавите членки и значението на осигуряването на прозрачност.

Накрая групата постигна съгласие, че ЕС следва да предостави финансиране за европейски граждански инициативи. Липсата на средства не следва да бъде пречка за предлагането на инициатива.

Как да търсите партньори? (Модератор: Деси Гаврилова, председател на Европейската мрежа на Домовете за дебат „Време да говорим“, основател и председател на Центъра за култура и дебат на Червения дом, София)

Групата обсъди подробно кои партньори са най-добрите мултипликатори. Това трябва да се вземе предвид при определянето и подбора на партньорите.

Обща идея е, че колкото по-голям е партньорът, толкова по-голям е обхватът, за съжаление това понякога може да бъде подвеждащо. Следователно размерът на партньора не е непременно най-важният критерий. Влиянието, обхватът и отдадеността са по-важни.

Може да е удобно да се придържаме например към мрежата на НПО, но е по-разумно да се излезе от зоната на удобство и да се достигне до различни партньори.

Групата обсъди някои съвети за намиране на партньори, като например избор на добра тема, която ще привлече вниманието, идентифициране на организации, които споделят едни и същи ценности, убеждения и които ще бъдат мотивирани да изпълнят посланието с всеотдайност,

стимулиране на дебата на местно равнище и    

гарантиране, че партньорите ще имат свои собствени ползи, като помагат за предаването на посланието.

Как да се проведе кампания? (Модератор: Юлия Хан, ръководител на Bürgerforum Europa)

Основните идеи, разработени от групата по отношение на това как да се провежда кампания, са следните:

  • Изграждане на европейска мрежа;
  • Внимателно идентифициране на заинтересованите страни;
  • Адаптиране и изготвяне на ясно послание; в идеалния случай е разумно да се започне с идентифициране на „защо?“
  • Възприемане на ориентиран към целите подход;
  • Гарантиране на цялостен подход, което означава не само разпространяване на думата, но и събиране на обратна информация за подобряване на посланието и кампанията;
  • Превръщането на многоезичието в предимство, често културните различия са по-важни от езиковите различия.

Как да общуваме и да си сътрудничим по-добре във връзка с Европейската гражданска инициатива? (Модератор: Yana Pargova, ръководител на кампанията #EUTakeTheInitiative, GOPA Com.)

Групата представи няколко ключови идеи за постигане на най-добри резултати:

  • Намиране на активни посланици на местно равнище, за да се постигне реална ангажираност;
  • Ангажиране на разпространители на информация чрез предоставяне на поетапни ръководства и образци, които те могат да използват, за да популяризират инструмента по-лесно;
  • Подчертаване на резултатите в процеса на кампанията; т.е. ценно е да се покаже, че се случва нещо, че кампанията е ефективна;
  • Разглеждане на инициативи, които не са непременно успешни, но са били взети предвид; това може да създаде положително послание;
  • Идентифициране на примери за успех и свидетелски разкази;
  • По-активно участие на медиите.

Групата също така установи някои от предизвикателствата, пред които са изправени организаторите на конкретни инициативи, когато се опитват да общуват и да си сътрудничат:

  • Някой трябва да се вслушва, може да се окаже трудно да се идентифицира правилната аудитория, която ще се интересува от посланието и ще желае да го предаде и да играе активна роля в кампанията;
  • Липса на доверие в системата;
  • Езиковата бариера може да бъде пречка при опитите за общуване.  

Представяне на вашата идея

След сесиите участниците взеха централно място и бяха помолени да представят собствената си идея за инициатива или да обсъдят предизвикателството, пред което са изправени, за да работят заедно в групи за намиране на решения.

Бяха представени общо 6 идеи:

# 1- топка на ЕС: организиране на топка на ЕС във Виена, в която да участват граждани на ЕС.

# 2- създаване на средства от Европейската централна банка (ЕЦБ): насърчаване на създаването на средства в ЕС.

# 3- вземаме решения в областта на климата: предприемане на действия за предотвратяване на изменението на климата.

# 4- стартиране на безусловен основен доход: насърчаване на ЕС да отправи препоръки и да подкрепи всички държави членки при въвеждането на безусловен основен доход.

# 5- Европейска инициатива за кредитиране: предоставяне на безлихвени кредити на икономически предприятия, желаещи да подобрят общото благо.

# 6- стойност на обратното изкупуване за пластмасови бутилки и консервни кутии/ЕС/в световен мащаб: създаване на система в ЕС/в световен мащаб, която да дава възможност на потребителите да получават обратно пари, когато върнат пластмасовите си бутилки и кутии.

Оставете коментар

За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.
Отказ от отговорност: мненията, споделени във Форума на ЕГИ, изразяват единствено гледната точка на техните автори и по никакъв начин не може да се смята, че изразяват позицията на Европейската комисия или Европейския съюз.