Pāriet uz galveno saturu
Eiropas pilsoņu iniciatīvas forums

UZŅEMTIES INICIATĪVU: reforma, kopiena un zināšanu apmaiņas nozīme

Atjaunināšanas datums: 11/02/2019

2018. gada 13. decembrī plkst. 9.30–17.00. Konference par Eiropas pilsoņu iniciatīvu, Vīne, Austrija

Eiropas pilsoņu iniciatīvas ceļa iznākumā 2018. gada 13. decembrī Vīnē notika interaktīva konference, kas ilga pirmo gadu ceļošanai pa Eiropu. Maijā Bulgārijā sākās ceļveža, kas visa gada laikā apmeklēja Lietuvu, Poliju, Čehijas Republiku, Franciju un Portugāli, lai palielinātu informētību par šo līdzdalības demokrātijas instrumentu, satiktos ar vietējām līdzdalības demokrātijas kopienām un uzkrātu zināšanas par to, kā sekmīgi vadīt pilsoņu iniciatīvas kampaņu.

Pilnas dienas interaktīvā konference bija iniciatīvas pirmā gada kulminācija, un tā bija īpaša, jo tikai dažas stundas pirms tās sākuma Eiropas Savienības Padome un Eiropas Parlaments panāca politisku vienošanos par Komisijas priekšlikumu reformēt Eiropas pilsoņu iniciatīvu.

Konferenci vadīja Bruno Kaufman, korespondents Global Democracy Correspondent, Swiss Broadcasting Company, un tajā tika piedāvāta interaktīvu dalīšanas un izvietošanas sesiju, sarunu un paneļdiskusiju kombinācija, iepazīstinot ar rīku un sniedzot ieskatu par uzlabojumiem gaidāmajā Eiropas pilsoņu iniciatīvas reformā.

Austrijas Federālās iekšlietu ministrijas Vēlēšanu lietu vadītājs Robert Stein atklāja rīta sesiju, kas turpinājās ar video vēstījumu no Eiropas Savienības tiesību un politikas profesora Alberto Alemanno, HEC Paris & dibinātāja, The Good Lobby, kurš runāja par “Eiropu kā tautas projektu: Ceļā uz jaunu paradigmu iedzīvotāju līdzdalībai”. Pēc tam Pascal Herry, Eiropas Komisijas Eiropas pilsoņu iniciatīvas grupas vadītājs, uzrunāja auditoriju viktorīnā par Eiropas pilsoņu iniciatīvu, kam sekoja pārskats par reformu un galvenajiem uzlabojumiem, kas tiks piemēroti no 2020. gada. Rīta sesiju noslēdza paneļdiskusija par tematu “Redzējums par pilsoņu lielāku līdzdalību ES politikas veidošanā”.

 “Līdzdalības trūkums” var nopietni ietekmēt mūsu demokrātiju

Erwin Mayer, Mehr Demokratie dibinātājs! Austrija un Democracy International valdes locekle uzsvēra, cik svarīgi ir iesaistīt iedzīvotājus un dot viņiem iespēju paust savu viedokli demokrātijas attīstībā. Viņš izmantoja mūsu Eiropas līgumu piemēru un paskaidroja, cik svarīgi ir iesaistīt ES pilsoņus referendumos ikreiz, kad tiek mainīti līgumi. Mayer kgs norāda, ka līdzdalības trūkums var daļēji izskaidrot Eiropā notiekošos notikumus, un ierosina, ka iedzīvotāju lielākas līdzdalības veicināšana, izmantojot līdzdalības demokrātijas instrumentus, varētu novērst šīs parādības. 

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas locekle un atzinuma par Eiropas pilsoņu iniciatīvu ziņotāja Kinga Joó iepazīstināja ar Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas lomu Eiropas pilsoņu iniciatīvas procesā. Viņa paskaidro, ka Komitejai ir saikne starp organizatoriem un ES.  Viņi ir izveidojuši daudzus rīkus, lai palīdzētu organizatoriem sekmīgi īstenot kampaņu, proti, EPI organizatoriem paredzētu lietotāja rokasgrāmatu, ES pilsoņu pasi, uzaicinājumus organizatoriem uz Komiteju saņemt padomus un atbalstu utt.

Dalībvalstis būtu vairāk jāiesaista Eiropas pilsoņu iniciatīvas procesā

Austrijas Federālās iekšlietu ministrijas Vēlēšanu departamenta vadītāja vietniece Kinga Joó un Gregor Wenda norādīja, cik svarīga ir dalībvalstu iesaiste iniciatīvas procesā. Gregor Wenda paskaidroja, ka dalībvalstu iesaistīšanās nodrošina instrumenta uzticamību un uzticēšanos ES pilsoņiem. Viņš norādīja, ka dalībvalstīm būtu jāuzņemas aktīvāka loma, proti, iniciatīvas sākumā, ka tām vajadzētu būt organizatoru kontaktpunktam un vajadzības gadījumā sniegt viņiem norādījumus.

“Pēdējie 6 gadi ir bijuši mācību process visiem iesaistītajiem”

Olga Kurpisz, Eiropas Komisijas politikas speciāliste, slēdza paneļdiskusiju, vēlreiz apskatot pēdējos sešus gadus un norādot uz uzlabojumiem, kas ar reformas palīdzību jāpanāk ar Eiropas pilsoņu iniciatīvu. Viņa norādīja, ka šie gadi ir bijuši visu iesaistīto dalībnieku mācību pieredze. Tā bija iespēja izprast un identificēt bloķējošos punktus un šķēršļus, kas bija jāpārvar.

Brošūras, lai satiktos un apspriestu idejas

Pēc rīta sesijas, kurā dalībniekiem tika piedāvāts detalizēts pārskats par Eiropas pilsoņu iniciatīvu, pēcpusdienā vairāk uzmanības tika veltīts tam, lai dalībniekiem dotu iespēju runāt, dalīties un diskutēt savā starpā. Pēcpusdiena sākās ar piecām noslēguma sesijām par dažādiem tematiem, kas saistīti ar praktiskiem jautājumiem par Eiropas pilsoņu iniciatīvu.

Kā izstrādāt iniciatīvu? (Moderatori: ELISA Lironi un Flavio Grazian, digitālās demokrātijas vadītājs un digitālās demokrātijas koordinators, Eiropas pilsoņu iniciatīvas forums un Eiropas Pilsoņu rīcības dienests (ECAS)

Moderatori norādīja, ka var būt sarežģīti atrast pareizo formulējumu, lai paustu savu vēstījumu, aprakstītu atbalstīto ideju, sniegtu potenciālajiem parakstītājiem pareizos argumentus, kas vēlas parakstīties, utt.

Lai novērstu šos šķēršļus, Elisa Lironi un Flavio Grazian sniedza dalībniekiem praktiskus padomus, piemēram:

  • Izmantojot jau pieejamos instrumentus, kas izstrādāti saistībā ar Eiropas pilsoņu iniciatīvas forumu, ar ideju palīdzēt iniciatīvas organizatoriem, proti, “Kā rīkoties ceļvežos” un citus materiālus foruma sadaļā “Mācīšanās”;
  • Saprātīgi izmantojot pielikumu, izstrādājot iniciatīvu, to var izmantot, lai sniegtu sīkāku informāciju un filtrētu pamatteksta vispārējo toni.

Kā piesaistīt līdzekļus? (Moderators: Pieter Boeder, komunikācijas konsultants un loceklis “Mēs esam Eiropa!”)

Grupa vienojās, ka līdzekļu vākšana ir saistīta ne tikai ar naudu, bet arī par alianšu un tīklu veidošanu. Naudas piesaistīšana ir sekundārs mērķis. Vērtīga ideja ir attīstīt ne tikai monetāras attiecības ar dažiem partneriem.

Grupa apzināja tādas problēmas kā atšķirīgās nodokļu sistēmas dalībvalstīs un pārredzamības nodrošināšanas svarīgums.

Visbeidzot, grupa vienojās, ka ES būtu jānodrošina finansējums Eiropas pilsoņu iniciatīvām. Līdzekļu trūkumam nevajadzētu būt par šķērsli iniciatīvas ierosināšanai.

Kā meklēt partnerus? (Moderators: Dessy Gavrilova, Eiropas tīkla debatēm “Laiks līdz galdam” priekšsēdētāja un Sofijas Sarkanās mājas Kultūras un debašu centra priekšsēdētāja

Grupa plaši apsprieda, kuri partneri ir vislabākie multiplikatori. Tas jāņem vērā, identificējot un atlasot partnerus.

Vispārēja doma ir tāda, ka jo lielāks partneris, jo lielāks tvērums, diemžēl tas dažkārt var būt maldinošs. Tāpēc partnera lielums ne vienmēr ir vissvarīgākais kritērijs. Lielāka nozīme ir ietekmei, informēšanai un apņēmībai.

Var būt ērti pieturēties, piemēram, pie NVO tīkla, tomēr ir tīkami izkļūt no komforta zonas un sazināties ar dažādiem partneriem.

Grupa apsprieda dažus ieteikumus, lai atrastu partnerus, piemēram, izvēloties labu tematu, kas piesaistīs uzmanību, identificējot organizācijas, kurām ir tādas pašas vērtības un uzskati un kuras būs motivētas ar apņēmību paust savu vēstījumu,

debašu veicināšana vietējā līmenī un    

gādājot par to, lai partneriem būtu pašiem savi ieguvumi, palīdzot nosūtīt ziņojumu.

Kā rīkot kampaņu? (Moderators: Julia Hahn, Bürgerforum Europa vadītāja)

Grupas izstrādātās galvenās idejas par to, kā rīkot kampaņu, ir šādas:

  • Eiropas tīkla izveide;
  • Rūpīgi apzināt ieinteresētās personas;
  • Pielāgot un izstrādāt skaidru vēstījumu; ideālā gadījumā būtu lietderīgi sākt ar “kāpēc?”
  • Uz mērķiem orientēta pieeja;
  • Nodrošināt pilna loka pieeju, kas nozīmē ne tikai izplatīt vārdu, bet arī apkopot atsauksmes, lai uzlabotu vēstījumu un kampaņu;
  • Pārvērst daudzvalodību par priekšrocību, bieži vien kultūras atšķirības ir svarīgākas nekā valodu atšķirības.

Kā labāk sazināties un sadarboties saistībā ar Eiropas pilsoņu iniciatīvu? (Moderators: Yana Pargova, kampaņas vadītāja #EUTakeTheInitiative, GOPA Com.)

Grupa nāca klajā ar vairākām svarīgām idejām, lai sasniegtu labākos rezultātus:

  • Atrast iesaistītus vēstniekus vietējā līmenī, lai panāktu reālu iesaistīšanos;
  • Iesaistīt multiplikatorus, sniedzot pakāpeniskas rokasgrāmatas un veidnes, ko tie var izmantot, lai atvieglotu rīka popularizēšanu;
  • Kampaņas procesa rezultātu izcelšana; t. i., ir vērtīgi parādīt, ka kaut kas notiek, ka kampaņa ir efektīva;
  • Izpētot iniciatīvas, kas ne vienmēr ir veiksmīgas, bet ir ņemtas vērā; tas var radīt pozitīvu vēstījumu;
  • Apzināt veiksmes stāstus un liecības;
  • Aktīvāk iesaistīt plašsaziņas līdzekļus.

Grupa arī apzināja dažas problēmas, ar kurām saskaras konkrētu iniciatīvu organizatori, mēģinot sazināties un sadarboties:

  • Ikvienam ir jāuzklausa, var būt grūti noteikt īsto auditoriju, kura būs ieinteresēta vēstījumā un vēlēsies to nodot tālāk un aktīvi piedalīties kampaņā;
  • Neuzticēšanās sistēmai;
  • Valodas barjera var būt šķērslis, mēģinot sazināties.  

Piesakiet savu ideju

Pēc noslēguma sesijām dalībnieki piedalījās uzmanības centrā un tika aicināti paust savu ideju par iniciatīvu vai apspriest problēmu, ar ko viņi saskarsies, lai pēc tam strādātu grupās, lai rastu risinājumus.

Kopumā tika īstenotas sešas idejas:

#1- ES bumba: Vīnē tikarīkota ES bumba, kas pulcētu ES pilsoņus.

#2- Līdzekļu radīšana, ko veic Eiropas Centrālā banka (ECB): veicināt naudas radīšanu Eiropas Savienībā.

#3 — Mēs pieņemam lēmumu par klimatu: veikt pasākumus, lai novērstu klimata pārmaiņas.

#4 — Nodrošināt beznosacījumu pamatienākumus: mudināt ES sniegt ieteikumus un atbalstīt visas dalībvalstis, ieviešot beznosacījumu pamatienākumus.

#5 — Eiropas kredītu iniciatīva: bezprocentu kredītu nodrošināšana ekonomikas uzņēmumiem, kas vēlas uzlabot kopējo labumu.

#6- Plastmasas pudeļu un kārbu dzēšanas vērtība/ES/pasaules mērogā: izveidot ES/pasaules mēroga sistēmu, kas ļautu patērētājiem atgūt naudu, atgriežot plastmasas pudeles un kārbas.

Ierakstīt komentāru

Lai varētu pievienot komentārus, jums ir jāautentificējas vai jāreģistrējas.
Atruna: EPI forumā paustie viedokļi atspoguļo tikai to autoru uzskatus un nekādā gadījumā nav uzskatāmi par Eiropas Komisijas vai Eiropas Savienības nostāju.